ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Културни настани

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Каплар
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 25
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 01 Мај 2009, 11:24 pm

не ма Билјана не сум до градоначалникот, ја сум зад објективот :roll:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.cdradio.com.mk
Arwen BubaMawa
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 204
Локација : Beverly Hills / Struga / MAKEDONIJA
Регистриран на : 2008-09-05

ПишувањеПредмет: BAH SHOW   Нед 24 Мај 2009, 11:09 pm

31.05.2009 vo Domot na kultura - Struga, se odrzuva godisniot koncert na Baletskoto studio ,,BAH", nasloveno kako ,,BAH SOU - Slucki od moeto detstvo".
Ako ste vo moznost, bidete del od ovogodinesniot spektakl koj clenovite go podgotvuvaa izminative meseci.
Naoruzete se so mnogu ljubov i pozitivno raspolozenie!

NE DOZVOLUVAJTE DA VI PRERASKAZUVAAT!!!


VLEZ: 100 denari
POCETOK: 18:00h
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 26 Мај 2009, 6:57 pm

ОФ-ФЕСТ!!!!!!!!!

Да не сака некој да прави друштво?
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 06 Јун 2009, 12:44 pm

Не се пријави од тука никој за ОФФ Фестот, ама нема врска - јас бев на неколку настани и беше убаво. Бев на Мексиканката Лила Даунс, одлична вечер приреди. Изгледаше ама баш иста како Фрида Кало, изгледа сите уметнички од Мексико изгледаат така ;)

Потоа бев и на македонската вечер, со Љубојна и Проект Жлуст, и таа беше навистина одлична. Љубојна изградиле многу убав звук, а Жлустовци се веќе стари волци и некако баш се забавуваме со нив.
Го проследив и филмот во Кинотека „The Sounds of Istanbul“, интересен документарец за музиката на Истанбул и воопшто, за градот.


Пети Смит на 10 јули изгледа ќе ја пропуштам, зашто сепак би одела на Сантана, ако сум во градов.
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 19 Јун 2009, 3:54 pm

На 21 јуни почнува Скопско лето,оваа година многу е богата програмата! Ќе има 70 различни дешавки.
Вреди да се посетува.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 26 Јун 2009, 3:02 pm

Вечер во 20 часот БАКЛАВА во Куманово тину-нину
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 28 Јун 2009, 5:18 pm

Вчера присуствував на убавата културна патека низ Старата чаршија и многу убаво си поминав. Почнуваше од плоштадот, па низ Камениот мост, па во Капан-ан свиреа Љубојна, во Сулиан - Фолтин, а пред Музеј на Македонија - Суперхикс. Беа распоредени така што на сите свирки можеш да присуствуваш. Во меѓувреме, се разбира, седнавме и на ќебапчиња и пиво во Дестан, друштвото пријатно, времето таман - за мерак! Ашаколсум И прилично многу посетители...

Одлична идеја и убава реализација, штета што таа прекрасна чаршија не се посетува малку почесто!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 30 Јун 2009, 1:08 am

Рибља чорба на 16-ти јули во Скопје во „Хард рок“. Не знам колку чини карта.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 30 Јун 2009, 1:12 am

Бе Перо напиша:
Рибља чорба на 16-ти јули во Скопје во „Хард рок“. Не знам колку чини карта.

Ајде, да си попееме малце? Smile
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 30 Јун 2009, 1:16 am

eftimoskatb напиша:
Бе Перо напиша:
Рибља чорба на 16-ти јули во Скопје во „Хард рок“. Не знам колку чини карта.

Ајде, да си попееме малце? Smile
Ајде, може. Smile Ќе се договориме.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 30 Јун 2009, 2:28 am

Бе Перо напиша:
Рибља чорба на 16-ти јули во Скопје во „Хард рок“. Не знам колку чини карта.
Уф штета, не сум тука иначе би одела и јас..сум била на неколку нивни концерти....супер се!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 30 Јун 2009, 2:29 am

Lidija напиша:
Бе Перо напиша:
Рибља чорба на 16-ти јули во Скопје во „Хард рок“. Не знам колку чини карта.
Уф штета, не сум тука иначе би одела и јас..сум била на неколку нивни концерти....супер се!
Доаѓаат они релативно често, а јас ниеднаш не сум им бил. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 04 Jул 2009, 7:18 pm

Не знаев каде, па го пабнав тука.Повеќе информации: ОВДЕКА
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 08 Jул 2009, 11:08 pm

Аххх како го пропуштив ова...
Дејвид Брн прави растур!
Гока пријателе, наредниот пат не смееме да пропуштиме вакво нешто. Smile Идеме заедно. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 12 Jул 2009, 12:44 am

Не знам колку се “културни“ тра-ла-ла , ама на 22 октомври ZZ Top ќе свират во Скопје.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 29 Jул 2009, 1:33 am

Да го пофалам Фестивалот на Античка драма Стоби-2009 .
Бев на една престава на Велешкиот театар,драмата Птици,навистина одлична беше.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 01 Aвг 2009, 9:36 pm

Бе Перо напиша:
eftimoskatb напиша:
Бе Перо напиша:
Рибља чорба на 16-ти јули во Скопје во „Хард рок“. Не знам колку чини карта.

Ајде, да си попееме малце? Smile
Ајде, може. Smile Ќе се договориме.

Перо не се пофалил, па еве јас да кажам дека бевме на концерт и дека супер си поминавме! Овојпат мислам дека сме истомисленици тра-ла-ла

Малку доцнеше концертот (саат ипол), малку имаше една тепачка - ама тоа не би било тоа без такви глупости.... Smile Најважно од се’ - се изнапеавме со Перо, ни ги свиреа сите стари хитови (жалам само што не ми ја отпеаја „Кад ходаш“) и следниот пат - пак би одела! cheers
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 02 Aвг 2009, 1:03 am

eftimoskatb напиша:

Перо не се пофалил, па еве јас да кажам дека бевме на концерт и дека супер си поминавме! Овојпат мислам дека сме истомисленици тра-ла-ла

Малку доцнеше концертот (саат ипол), малку имаше една тепачка - ама тоа не би било тоа без такви глупости.... Smile Најважно од се’ - се изнапеавме со Перо, ни ги свиреа сите стари хитови (жалам само што не ми ја отпеаја „Кад ходаш“) и следниот пат - пак би одела! cheers
Да, ете сум заборавил, ама оправдано ми е кога ќе ти кажам што се ми се случуваше. Smile

Овојпат се согласуваме Smile -супер беше концертот, иако Бора изгледа заглавил во некоја кафана, па каснеше саат и пол. Ама уште го држи глас и не се дава. Како што самиот кажа: „Порано бев млад и убав. Сега сум само убав.“ тра-ла-ла тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 02 Aвг 2009, 12:41 pm

Еј да, тоа му беше супер lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 15 Aвг 2009, 1:47 pm

Не се работи за настан, ама многу е јак хотелов и сакав тука да го ставам линкот:

http://on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=BF84A92DEFE72544BBC6B5E211C2C2E5

Многу добра идеја, веројатно и кај нас би можела да се направи!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 16 Aвг 2009, 1:47 pm

Одлична идеа!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 16 Aвг 2009, 2:58 pm

Далила напиша:
Одлична идеа!

Нели?
Се гледа дека луѓето не се само ситни трговски души во трка по профит, туку прават и нешто различно.... Навистина би било убаво кога кај нас некој хотелиер би направил вакво нешто. Не мора да биде хотел, може да биде хостел.

Во Лисабон престојував во еден хостел со многу поетично име, „Lisbon Poet's Hostel“. Тие, се разбира, ги наплаќаа собите Smile , ама политиката им беше секој гостин да се потруди да донесе по некоја поетска книга од својата земја. Имаа собрано солидна библиотека. Јас донесов поетска збирка на еден мој колега (Перо го знае), збирката се вика „Во последно време“ и ми беше посебно чест, зашто песните беа и на македонски, и на англиски, така што посетителите ќе можат да ги разберат. А и одлична поезија е.
Многу, многу убаво!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пон 24 Aвг 2009, 12:37 am

Викендов бев на Струшките вечери на поезијата.... Оригинал беа ко Штипските на К-15 lol! lol!

https://www.youtube.com/watch?v=mC5HhCLVf8s
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пон 07 Сеп 2009, 11:54 pm

Има низ градов разни културни случувања во склоп на Скопското биенале-седум порти на уметноста,има перформнси,изложби од секаков тип,видеа исл.
www.bjcem.org
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 08 Сеп 2009, 8:08 pm

М-м, фатив јас малку низ Стара чаршија, ама и цела оваа недела ќе има настани. Баш убаво! Тоо
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   

Вратете се на почетокот Go down
 
Културни настани
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: