ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Културни настани

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Културни настани   Чет 11 Сеп 2008, 7:37 pm

Или - Културен информатор :D :D

Еве, јас би сакала да преземам обврска да ве известувам колку што можам за настаните од областа на културата, кои би можеле да ги посетиме индивидуално или зошто да не, и заедно :D

НАСКОРО, поточно од 18 септември, ќе почне Младиот отворен театар (МОТ) и цела недела ќе има странски и домашни претстави. Картата не е скапа, чини 100 денари за претстава и мислам дека навистина ќе има што да се види. Јас, на пример, посебно се радувам кога гледам претстави од Битолскиот народен театар, зашто глумците им се, според мене, најдобрите во Македонија и редовно прават одлични претстави.
Инаку, гостуваат и многу квалитетни странски претстави. Се’ што гледав лани беше полн погодок, едноставна немаше „утка“.

Доколку ве интересира оваа област, ве молам и вие пишувајте колку што можете за настани од културата низ колку што е можно повеќе градови во Македонија.


Последната промена е направена од Тања на Сре 12 Ное 2008, 9:12 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : поправка на голема буква)
Вратете се на почетокот Go down
OPINOK
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 262
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 13 Сеп 2008, 7:29 pm

БРАВО ЗА ТЕМАВА БАШ ФАЛЕШЕ ЕДЕН КУЛТУРЕН ИНФОРМАТОР
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Тетатар   Саб 13 Сеп 2008, 7:37 pm

вечерва Кумановскиот театар има премиера,тетовирани души од Г.стефановски.
Цитат :
малку задоцнето

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
OPINOK
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 262
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 13 Сеп 2008, 7:43 pm

GokaGrozni напиша:
вечерва Кумановскиот театар има премиера,тетовирани души од Г.стефановски.
Цитат :
малку задоцнето

тамн на време
ене куде је куманово
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Пиволенд   Саб 13 Сеп 2008, 8:00 pm

А да, и Пиволенд се ближи, па ете и тоа е еден културен настан! :lol: :lol: :lol:

(„Тетовирани души“ е одличен текст, Гока ако дознаеш другпат порано, известувај ;) )
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 13 Сеп 2008, 8:11 pm

Тања напиша:
А да, и Пиволенд се ближи, па ете и тоа е еден културен настан! :lol: :lol: :lol:

(„Тетовирани души“ е одличен текст, Гока ако дознаеш другпат порано, известувај ;) )
19-ти е првата реприза ( доколку убаво прочитав )

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ЏЕЗЗЗ!!!!   Саб 20 Сеп 2008, 1:22 am

Од 17-ти до 21-ви ќе се случи Скопје Џез фест.

Јас од сега се оштрам, а кого го интересира повеќе еве линк за настапувачите:
http://www.skopjejazzfest.com.mk/schedule.htm

А да, и (скоро) како секогаш - Џез-фестот има интересно решение за плакат!
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 20 Сеп 2008, 1:27 am

Тања напиша:
Од 17-ти до 21-ви ќе се случи Скопје Џез фест.

Јас од сега се оштрам, а кого го интересира повеќе еве линк за настапувачите:
http://www.skopjejazzfest.com.mk/schedule.htm

А да, и (скоро) како секогаш - Џез-фестот има интересно решение за плакат!
Каква острилка користиш Question Внимателно зш еден месец има уште :D Basketball
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 20 Сеп 2008, 1:46 am

Пропуштила да напише дека фестивалот е од 17 до 21-ви ОКТОМВРИ :D Ама ќе и` простиме, остана една вечер до 1 ипол сепак :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 20 Сеп 2008, 11:57 am

Бе Перо напиша:
Пропуштила да напише дека фестивалот е од 17 до 21-ви ОКТОМВРИ :D Ама ќе и` простиме, остана една вечер до 1 ипол сепак :D

:lol: :lol: :lol: :lol:

Јас па мислев се подразбира, оти еве овој 17-ти (СЕПТЕМВРИ) помина веќе ;) Ама имате право ти и Тончи, еден ден до 2 издржав и веќе не знам шо зборам :lol: :lol:
Вчера малку на МОТ, па на тоа Октоберфестот на Кале и - толку е силата ;)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 20 Сеп 2008, 2:20 pm

Тања напиша:


:lol: :lol: :lol: :lol:

Јас па мислев се подразбира, оти еве овој 17-ти (СЕПТЕМВРИ) помина веќе ;) Ама имате право ти и Тончи, еден ден до 2 издржав и веќе не знам шо зборам :lol: :lol:
Вчера малку на МОТ, па на тоа Октоберфестот на Кале и - толку е силата ;)
Октоберфестот во септември ;) :D :D Кажи ми на овој вториов „културен“ настан, имаше гужва? И како беше?
Јас вчера „читав“ малку. :D Ама само малку.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 20 Сеп 2008, 2:34 pm

Бе Перо напиша:
Тања напиша:


:lol: :lol: :lol: :lol:

Јас па мислев се подразбира, оти еве овој 17-ти (СЕПТЕМВРИ) помина веќе ;) Ама имате право ти и Тончи, еден ден до 2 издржав и веќе не знам шо зборам :lol: :lol:
Вчера малку на МОТ, па на тоа Октоберфестот на Кале и - толку е силата ;)
Октоберфестот во септември ;) :D :D Кажи ми на овој вториов „културен“ настан, имаше гужва? И како беше?
Јас вчера „читав“ малку. :D Ама само малку.

Ц-ц-ц.... Првиот - нема везе, за вториот прашува :lol: :lol:

Па имаше луѓе, ама не баш гужва. Го фативме малку Тони Китановски, имаше свирка, и останавме само 40-тина минути, зашто беше ладно 😢
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 20 Сеп 2008, 11:23 pm

Тања напиша:
Од 17-ти до 21-ви ќе се случи Скопје Џез фест.

Јас од сега се оштрам, а кого го интересира повеќе еве линк за настапувачите:
http://www.skopjejazzfest.com.mk/schedule.htm

А да, и (скоро) како секогаш - Џез-фестот има интересно решение за плакат!
Јас не сакам џез,едино оној популарен помелодичен,така да никогаш не сум одела на тој фестивал,ама постерите секогаш ги запазував,сега како да забегаа во некој минимализам и овој последниов не им го сфаќам,аомилен ми е оној од 1999,а тој со раката што држи труба од жица им е легендарен.
Кога бев студент ,на МОТ идев секој ден и трчав од претстава на претстава,ептен се жртвував да ги видам сите претстави,а и да се видам со луѓето кои го делеа истиот ентузијазам.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: MOT   Нед 21 Сеп 2008, 2:28 am

Е, вчера таа белгиската претстава беше досадна, ама денес Чесите беа одлични!!!

Такви добри глумци, подвижни, мултиталентирани (прекрасно пееја, играа, свиреа на инструменти)... Нашиве, за жал, тешко дека во блиска иднина ќе го достигнат тоа ниво, иако и кај нас има одлични глумци.
Претстава со малку пари, а супер идеја!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 12:52 am

Еден мал извештај за МОТ (ако сепак чита некој ;) ):

Вечерва Италијанците беа многу добри со претставата „Тројанки“, имаше одлична глума и музика; завчера Русите беа така-така, а во неделата имаше словенечка престава со соблекување, прикажување полови органи, мочање и повраќање на сцената.
А да, еден гад од Словенциве и си ја пиеше мочката - ете тоа да ти било уметност 🐒

Се извинувам до сите со послаби желудници :|
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 12:56 am

Тоа баш сакав да напишам, читав во некој од веснициве како ги испофалија тие Словенците што трчале голи по сцена и што уринирале. :D :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 1:09 am

Супер што го имаме МОТ,штета што онешто.....оваа година го пропуштам,но има време уште,најверојатно ке фатам нешто.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 1:24 am

Бе Перо напиша:
Тоа баш сакав да напишам, читав во некој од веснициве како ги испофалија тие Словенците што трчале голи по сцена и што уринирале. :D :D

Тоа беше гадно. Јас седев во прв ред и си викам - Ако ме испрска некој, ќе станам и ќе го испцујам!!!

Сељачишта.... Сите ние мочаме, нели, па тоа не не’ прави глумци :x :x
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 1:24 am

Јас се сеќавам на Словенките од пред неколку години. ;) :D
Словенциве поарно што не сум ги гледал. :shock:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 1:25 am

Lidija напиша:
Супер што го имаме МОТ,штета што онешто.....оваа година го пропуштам,но има време уште,најверојатно ке фатам нешто.

Ќе се најдеме утре на скајп за да ти кажам како е распоредот за четврток.
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 6:21 pm

Тања напиша:
Lidija напиша:
Супер што го имаме МОТ,штета што онешто.....оваа година го пропуштам,но има време уште,најверојатно ке фатам нешто.

Ќе се најдеме утре на скајп за да ти кажам како е распоредот за четврток.
Јас вечер малку ке шеткам,но напиши го распоредот,би сакала да дојдам ако одиш ти?
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 6:28 pm

Lidija напиша:
Тања напиша:
Lidija напиша:
Супер што го имаме МОТ,штета што онешто.....оваа година го пропуштам,но има време уште,најверојатно ке фатам нешто.

Ќе се најдеме утре на скајп за да ти кажам како е распоредот за четврток.
Јас вечер малку ке шеткам,но напиши го распоредот,би сакала да дојдам ако одиш ти?

Јас одам секако, само да не се изненадиш, со мене ќе дојдат и еден куп деца :D

Вака: од 18 ч. во Драмски е претставата „Обѕрни се во гнев“ на Битолски театар; од 19.30, пак во Драмски, „Коза или која е Силвија?“, а од 22.30 во МКЦ- „Бегалка“ на Штипски театар.

Сите претстави се гледаат со една карта (чини 100 денари), а ти можеш да си дојдеш на кои сакаш.
Пиши ми ако си за доаѓање, јас утре ќе одам накај 12 да ги подигнам билетите :D

(Јас одам на првите две секако, а на последната ако имам сила да издржам)
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 24 Сеп 2008, 7:14 pm

[quote="Тања"]
Lidija напиша:
Тања напиша:
Lidija напиша:
Супер што го имаме МОТ,штета што онешто.....оваа година го пропуштам,но има време уште,најверојатно ке фатам нешто.

Ќе се најдеме утре на скајп за да ти кажам како е распоредот за четврток.
Јас вечер малку ке шеткам,но напиши го распоредот,би сакала да дојдам ако одиш ти?

Јас одам секако, само да не се изненадиш, со мене ќе дојдат и еден куп деца :D

Вака: од 18 ч. во Драмски е претставата „Обѕрни се во гнев“ на Битолски театар; од 19.30, пак во Драмски, „Коза или која е Силвија?“, а од 22.30 во МКЦ- „Бегалка“ на Штипски театар.

Сите претстави се гледаат со една карта (чини 100 денари), а ти можеш да си дојдеш на кои сакаш.
Пиши ми ако си за доаѓање, јас утре ќе одам накај 12 да ги подигнам билетите :D
Драга Тања,и јас сакам да дојдам значи купими и за мене билет,и на двете престави кои се во Драмски ке ги проследам.Ке можеш да ми се јавиш дома утре,па ке се договориме каде се наоѓаме.Поздрав до тебе....и баш се радувам за утре,сите нешто ми го негираат МОТ!Се гледаме утре.
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 25 Сеп 2008, 12:47 am

Кога сме кај културните настани на белата ноќ,мислам дека е сега во петок,на школка во парк ќе има мала свирка каде ќе нстапи едно другарше ,инаку они свират некој кул,чил оут и уште како в не софт панк,и се онака интересантни па кој сака нека повели нека ги погледне,јас би требало да сум таму ,а инаку поима немам како се викаат иако сум им бил и на свирки и на проби ама ич не знам како се викаат bounce afro
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 25 Сеп 2008, 12:58 am

ЧЕНТО напиша:
Кога сме кај културните настани на белата ноќ,мислам дека е сега во петок,на школка во парк ќе има мала свирка каде ќе нстапи едно другарше ,инаку они свират некој кул,чил оут и уште како в не софт панк,и се онака интересантни па кој сака нека повели нека ги погледне,јас би требало да сум таму ,а инаку поима немам како се викаат иако сум им бил и на свирки и на проби ама ич не знам како се викаат bounce afro

Во сабота ;)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   

Вратете се на почетокот Go down
 
Културни настани
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: