ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Културни настани

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 23 Дек 2008, 2:22 am

Гока, овој Елвир ти е за во „Некултурни настани“ не за овде. :lol: :lol:

Ах бре, како постојат вакви луѓе бре, то све треба да се апси. :D
Само на такви памет не им доаѓа, а криво ми е што многу девојки се залетуваат по вакви „прави мушкарци“ шо би рекол Цацко :D :lol:
Малку е да кажам дека е феминизиран, скоро ко жена е.

Најлошиот дел е што не е единствен.

Све е забегано.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 23 Дек 2008, 8:30 pm


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 25 Дек 2008, 6:03 am

U2 имаат нов албум No Line On The Horizon

Release date: 03.03.09

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 25 Дек 2008, 11:31 am

Јесте читали „Критика чистог ума“ Емануела Канта? lol! lol! lol! lol!

И кај нас пред некој ден на К-15 имаше ваква слична анкета, ги прашуваа луѓето „Која е последната книга што сте ја прочитале“. Одговорите беа.... Може да замислите, катастрофа :roll:
Мене лично многу ми се тажни и поразни вакви анкети, кога ќе видам колку се луѓево наши бедни по дух, ич не ме чуди што се бедни и во џебот 😢
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Богами...   Чет 08 Јан 2009, 1:05 am

...Многу креативно и многу тажно! 😢

Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 16 Јан 2009, 1:11 am

Денес на вести разбрав дека Скопје добил нов театар, во просториите на МКЦ. Театарот ќе се вика Градски театар Скопје.
Нешто повеќе можете да прочитате овде.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 16 Јан 2009, 1:48 am

Да, денес тоа беше една од ударните вести. Одлично, не верувам дека е нешто посебно според условите во МКЦ, ама ако - само нека има што повеќе театри!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 16 Јан 2009, 2:03 am

eftimoskatb напиша:
...Многу креативно и многу тажно! 😢

Јас за оваа ситуација знам со години наназад,оти мојата најдобра другарка?(сликар и педагог)е од Кочани.Многу ретко нешто се случува кај нив на културно поле,имаа еден фестивал на аматерски театар(незнам дали уште постои),немаат изложби,немаат кино :shock: ,а имаат многу надарени уметници.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 16 Јан 2009, 2:06 am

eftimoskatb напиша:
Да, денес тоа беше една од ударните вести. Одлично, не верувам дека е нешто посебно според условите во МКЦ, ама ако - само нека има што повеќе театри!
МКЦ беше крш на времето јас кога одев таму и некако секогаш се чуствував како` клошар`во таа средина.Можеби нешто принапраиле,кој ги знае :o
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 16 Јан 2009, 2:28 am

Далила напиша:
eftimoskatb напиша:
Да, денес тоа беше една од ударните вести. Одлично, не верувам дека е нешто посебно според условите во МКЦ, ама ако - само нека има што повеќе театри!
МКЦ беше крш на времето јас кога одев таму и некако секогаш се чуствував како` клошар`во таа средина.Можеби нешто принапраиле,кој ги знае :o

Сега е малку подоправено, иако се’ уште е далеку од некоја театарска пристојност. Само киното Фросина е онака таман, ама бидејќи овој театар, колку што гледам, го планираат за авангардни претстави како оние на МОТ и слични, претпоставувам дека ќе им биде таман :D
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 17 Јан 2009, 1:56 am

Далила напиша:

Јас за оваа ситуација знам со години наназад,оти мојата најдобра другарка?(сликар и педагог)е од Кочани.Многу ретко нешто се случува кај нив на културно поле,имаа еден фестивал на аматерски театар(незнам дали уште постои),немаат изложби,немаат кино :shock: ,а имаат многу надарени уметници.
Ист случај е и со Тетово. Само градот има над 70.000 жители, а настани од областа на културата на годишно ниво можат да се избројат на една рака Evil or Very Mad

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 17 Јан 2009, 2:47 am

Тоа е многу тажно. Настаните се сведуваат на Скопје и Охрид во лето, а другите градови тонат во тезги со турбо-фолк пејачки и тоа е целата „култура“.

Ама кога ќе видиш, тоа е синдром „што е постаро, кокошката или јајцето“. Да има интерес меѓу луѓето, ќе има и настани.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 10 Фед 2009, 11:59 pm

Деновиве бев на две театарски престави во Велес, две комедии кои многу ме насмејаа.

Едната е "Веселите жени од Виндзор" на Вилијам Шекспир-преубаво дело а другата "Железното пиле" од Платнар во режија на Јордан Витанов.

Навистина сакам да живне театарската култура во Велес и пак да се врати на она ниво како што беше некогаш.Луѓето нека има за што да зборуваат, во зависност од вкусот за претставите.

Овие две дела навистина ми ја освежија неделава. Кина не сакам, ама театри особено комедии сакам, не знам зошто :roll:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 11 Фед 2009, 1:01 am

Билјана напиша:
Деновиве бев на две театарски престави во Велес, две комедии кои многу ме насмејаа.
Ммм браво! Аплауз
Убава работа е театар, а јас сум за карање колку долго време не сум бил - сигурно 3-4 години :oops:
Таа првата комедија од Шекспир што ја спомна сигурно ќе ја читам на факултет наредниве години.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 12 Фед 2009, 7:32 pm

Билјана напиша:
Деновиве бев на две театарски престави во Велес, две комедии кои многу ме насмејаа.

Едната е "Веселите жени од Виндзор" на Вилијам Шекспир-преубаво дело а другата "Железното пиле" од Платнар во режија на Јордан Витанов.

Навистина сакам да живне театарската култура во Велес и пак да се врати на она ниво како што беше некогаш.Луѓето нека има за што да зборуваат, во зависност од вкусот за претставите.

Овие две дела навистина ми ја освежија неделава. Кина не сакам, ама театри особено комедии сакам, не знам зошто :roll:

Одлично! Велес има навистина добра театарска екипа, многу млади луѓе во скопските театри од таму дојдоа: Љутков, Зафирчев.... И јас не сум била одамна, си ја нарушив традицијата „во среда во театар“, ама ќе си ја вратам lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 22 Фед 2009, 11:49 pm

Да не го забораваме стариот добар Петре Прличко, велешанец е , којничанец Smile Smile




Денес го гледав ова, пак комедија и пак се изнасмеав. Браво за повторното оживување на велешкиот театар. Аплауз
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 24 Фед 2009, 12:09 am

А ми падна во очи и дека велешани ни ја водеа Евровизија годинава geek

Многу го сакам Љутков, ДА ЖИВЕЕ! cheers cheers cheers
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 24 Фед 2009, 12:41 am

Хи-хи и Калиопи е велешка снаа а и Ефтим (скопски зет сега) станал(го наместиле) директор за Евросонг а беше пропали диџеј во Велес.. 🇩🇯

Добар е Љутков Согласен
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 26 Фед 2009, 5:12 pm

Изложба во музеј на град Скопје во 20 часот денес на Друштвото на ликовни уметници од Битола
ДЛУБ
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 13 Мар 2009, 2:18 am

Moby, Franz Ferdinand, Kraftwerk и N.E.R.D доаѓаат во Загреб

На годинешниот VIP InMusic фестивал во Загреб, кој ќе биде одржан на 24. и 25. јуни на локацијата Јарун, меѓу останатите ќе настапат и Moby, Franz Ferdinand, Kraftwerk и N.E.R.D.
Меѓу поранешните учесници на фестивалот беа и Nick Cave & the Bad Seeds, Sonic Youth, Iggy & the Stooges и The Hold Steady.

Влезните билети се движат од 350 до 500 куни (од 50 евра, нагоре), а повеќе информации ќе најдете на официјалната web-страница на фестивалот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 13 Мар 2009, 2:28 am

I U2 ke imaat koncert vo Hrvatska.:D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 13 Мар 2009, 2:35 am

Јас кога би можел на сите би одел (освен на N.E.R.D.).
А и не би било лошо некој да намине и така малку појужно, еве да кажеме во Македонија. :D
Ех да дојдат U2 овде.... А сигурен сум дека и Franz Ferdinand ќе направат незаборавен концерт. Имаат многу добри настапи во живо. Енергични. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пон 13 Апр 2009, 7:18 pm

ДА ЖИВЕЕ, проектот на министерството за култура Кич да? Сте или не сте? :bravo:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Каплар
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 25
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 28 Апр 2009, 12:22 am

Чествување на Велешките гемиџии по повод 106 годишнината од солунските атентати

По повод 106 годишнината од солунските атентати во организација на Општина Велес веќе традиционално се организираше чествувањето на Велешките Гемиџии. Пригодното чествување и симболично оддавање почит и положување на свежо цвеќе се изврши пред споменикот на „Гемиџиите“ во Велес, на гробот на најмладиот гемиџија, Милан Арсов и на гробот на илинденецот Јован Наумов Алабакот во велешкото село Ораовец. На чествувањето присуствуваа градоначалникот на Општина Велес, Горан Петров, претседателот на Советот на Општина Велес, Славчо Чадиев, дел од советниците во Советот и претставниците од организациите и здруженијата во Велес. Истакнувајќи дека Велешани се посебно горди што носителите на најавангардната мисла во XIX и почетокот на XX век тргнуваат токму од кејот на Вардар во Велес, градоначалникот на Општина Велес, Горан Петров проговори за познатите „Солунски Атентатори“.

„Се што е денес Македонија, независна, суверена и демократска држава во себе го носи духот на Гемиџиите. Со нивниот непокор и желба за слободна Македонија верувам дека никогаш повеќе нема да ни се случи гемија на суво која е симбол за страдањата на македонскиот народ. Сегашните генерации веќе пловат кон подобра иднина препознати од Европа и од Светот. Се надевам дека храброста, напредната мисла и волјата на гемиџиите ќе бидат поттик за нашите млади генерации со знаење, мудрост и доблест да го привлечат интересот на светската јавност кон македонските вредности“ изјави Петров.

Групата на гемиџии на возраст од 18 до 22 години, во состав Јордан Поп Јорданов Орцето, Димитар Мечев Мечето, Константин Кирков Кирката, Илија Трчков, Владимир Пингов, Ѓорѓи Богданов, Милан Арсов, Костадин Кирков, Тодор Органџиев, Тодор Богданов, Илија Поп Јорданов, Алексо Минов, сите од Велес, Павел Шатев од Кратово, Марко Бошнаков од Охрид, Нацо Стојанов и др. ги извршиле солунските атентати. Гемиџиите го нападнале Францускиот брод на солунското пристаниште, ја минирале пругата во близина на солунската станица, го запалиле резервоарот на газја преку кој се осветлувал Солун, ја минирале Отоманската банка, го запалиле Бошнак Анот и започнале улични борби со бомби и револвери. Жртвувајќи ги своите млади животи, групата на гемиџиите решава да го одбере патот со кој преку индивидуални акции и саможртвувајќи се, ќе се борат за својата татковина Македонија, која во тој период се наоѓала под власта на Отоманската империја.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.cdradio.com.mk
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 29 Апр 2009, 12:27 am

Го видов овој настан во Велес ама не учествував..гледам одма го градоначалникот си , браво.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Sponsored content




ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   

Вратете се на почетокот Go down
 
Културни настани
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: