ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Културни настани

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 11 Ное 2008, 3:24 am

леле далила за англискиот пациент ке се тепам со тебе ако треба... lol!
титаник ок.. го има снимено во неколку верзии...како што е сниман во неколку верзии и Гроф Монте Кристо и ред други... ама англискиот пациент не ми го „пипај„ lol! lol!

шала настрана.. светов не би бил убаво место за живеење ако сите мислиме едно исто и сме со исти погледи и ставови и гледање на нештата... ќе стане ептен досадно да се живее во него... се е индивидуално... јас многу обожавам филмови со queen king ... грофови.. посебно Гроф Дракула.. lol! не се шалам обожавам хорор bounce посебно времето после завршувањето на филмот.. е тогаш дури и интимно доживувам личен хорор lol!
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 11 Ное 2008, 3:47 am

А Лабудово Езеро балетот кога пак ќе игра ?
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 12:04 am

Еј, а бе ќе собираме ли по 200 денарА за општа култура??? lol! lol! lol!

(обрнете внимание на почетокот на скечот)
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 12:22 am

Билјана напиша:
А Лабудово Езеро балетот кога пак ќе игра ?
Истото прашање. да не знае некој балетот кога пак ќе биде?
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 9:11 pm

Билјана напиша:
Билјана напиша:
А Лабудово Езеро балетот кога пак ќе игра ?
Истото прашање. да не знае некој балетот кога пак ќе биде?

Не знам, да ти кажам :roll: Јас повеќе сум „задолжена“ за ова претставиве, балетот мислам Бе Перо го води ;)

Се шалам, нели, стварно не знам, ама можам да проверам па ќе пишам.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 9:14 pm

А бе кој е тој темава што ми ја напишал со две големи букви??? Јас убаво си ја напишав „Културни настани“, а некој ми ја преправил во „Културни Настани“ :shock:

Ќе го скршам тој! Evil or Very Mad

lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 9:15 pm

Тања напиша:
Билјана напиша:
Билјана напиша:
А Лабудово Езеро балетот кога пак ќе игра ?
Истото прашање. да не знае некој балетот кога пак ќе биде?

Не знам, да ти кажам :roll: Јас повеќе сум „задолжена“ за ова претставиве, балетот мислам Бе Перо го води ;)
Хихихи lol! lol!

Ма какво Лебедово езеро, море си е море. :D
Кога сме веќе кај балетот/опера, вчера сум го забораил телевизорот на Телма, а таму - што да видам? Пуштиле некоја опера во ударен термин, и така задлабочен во учењето, не ми текна да ја сменам, се додека не ме изнервира до толку што веќе не се поднесуваше.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 9:19 pm

Бе Перо напиша:
Тања напиша:
Билјана напиша:
Билјана напиша:
А Лабудово Езеро балетот кога пак ќе игра ?
Истото прашање. да не знае некој балетот кога пак ќе биде?

Не знам, да ти кажам :roll: Јас повеќе сум „задолжена“ за ова претставиве, балетот мислам Бе Перо го води ;)
Хихихи lol! lol!

Ма какво Лебедово езеро, море си е море. :D
Кога сме веќе кај балетот/опера, вчера сум го забораил телевизорот на Телма, а таму - што да видам? Пуштиле некоја опера во ударен термин, и така задлабочен во учењето, не ми текна да ја сменам, се додека не ме изнервира до толку што веќе не се поднесуваше.

Хихихи :D :D

Има една изјава на годината, немам поим чија е:
„Опера е нешто што почнува во 7 часот, трае, трае... така едно три часа и кога ќе погледнеш пак во часовникот, тој покажува 7 и 20 минути.“

Закон е изјавава! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 12 Ное 2008, 9:24 pm

Тања напиша:

Има една изјава на годината, немам поим чија е:
„Опера е нешто што почнува во 7 часот, трае, трае... така едно три часа и кога ќе погледнеш пак во часовникот, тој покажува 7 и 20 минути.“

Закон е изјавава! lol! lol!
Ова е за во „најубави мисли“ lol! lol!

Браво за тактиката на Телма да пушта опери во ударни термини со што сигурен сум дека привлекува голем аудиториум покрај ТВ екраните, бидејки операта нели, е отворена за секого, и ја гледаат сите, од 7 до 77 години.

Попрво би гледал „Трски, мамци и други тракатанци“ или „Ловечко око“ на пример. lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 13 Ное 2008, 7:09 pm

Билјана напиша:
Билјана напиша:
А Лабудово Езеро балетот кога пак ќе игра ?
Истото прашање. да не знае некој балетот кога пак ќе биде?
На репертоарот на МОБ за овој месец (Ноември нАли) ја нема.
За следниот месец сеуште не е објавен па така немам информација.
Кога ќе дознаам ќе бидеш благовремено известена.
ПС. Бе Перо зш бе толку те нервира Опера па нели ти користиш Мозила огнена лисица lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Таксират 10   Пет 21 Ное 2008, 12:54 am

Оваа година по јубилеен 10-ти пат се одржува Таксират 10 во Скопје. Е сега да ви кажам една интересна случка со еден мој другар.
Си шетаме ние така на пауза, и другаров ми вика:
-Знаеш ли шо?
Му викам: Шо?
- Абе The Doors доаѓаат во Скопје на Таксират!!!
После првичната еуфорија која траеше пола секунда, се вразумив и реков:
- Шо ме зезаш бе? Џим Морисон одамна не` напушти. Сигурен ли си ти за ова? (под услов да свират со некоја нова постава, шо го знам Smile )
- Да бе, 100 посто, Дорси во Скопје.

Кога, доваџам дома, и на ТВ гледам реклама: The ROOTS во Скопје. Е така веќе може, си викам.

На 29-ти е настанов, па ќе видам, мош и че одам, од дека знаеш. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 23 Ное 2008, 2:10 am

Заборавив да кажам и дека Суперхикс настапуваат, па заради нив и најмногу се мислам, овие другиве не ги ни знам...освен по малку The Roots.

Еве нешто од нив:


Последната промена е направена од Бе Перо на Пон 24 Ное 2008, 1:53 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пон 24 Ное 2008, 1:43 am

Можеби не е најсоодветното место, ама бидејки претходно Биле и Далила збореле за филмот „Јас сум од Титов Велес“, сакам и јас да си го кажам мојот став.
Филмот го гледав пред 2-3 дена.
Мене лично ми беше многу досаден и ми изгледаше дека никогаш нема да заврши. Целата приказна се одвиваше некако бааавно, а имаше и некои сцени кои ме згрозија. Не знам зошто, ама ко да знаев, очекував дека ќе има такво нешто.
Не ми се допаѓа што филмот е некако мрачен: едната сестра наркоманка, другата курва, третата не сака да збори... а и ме иритираше шепотливото нараторство на Лабина, за кое, на почетокот на филмот, мислев дека гласот од ДВД-то не ми чини. :D
Биле, нема љутиш, едноставно не ми се допаѓа филмот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 27 Ное 2008, 2:59 pm

Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 28 Ное 2008, 1:57 am

Стварно штета што не ме дружите во театар.
Се враќам од претставата „Сите лица на Петре“, еве по вторпат, и..... Аристотел веројатно на ОВА ЧУВСТВО мислел кога зборувал за катарза.

Јас сум по зборовите, ама овојпат ги немам доволно за да ви ја препорачам!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 28 Ное 2008, 2:04 am

Тања напиша:
Стварно штета што не ме дружите во театар.
Се враќам од претставата „Сите лица на Петре“, еве по вторпат, и..... Аристотел веројатно на ОВА ЧУВСТВО мислел кога зборувал за катарза.

Јас сум по зборовите, ама овојпат ги немам доволно за да ви ја препорачам!
Да ти кажам најискрено најмногу што ми фали овој период(брачен)тоа е она слободно шетање по изложби,претстави,па кафенца после културните збиднувања,концерти...заврши тоа за мене :( ,ама ај кога ќе пораснат децава ќе бидам модерна бабичка ќе си надоместам за се(здравје,ќе видиме) Smile
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 29 Ное 2008, 11:44 am

А да му ги „доделиш“ еднаш на сопругот и да одиме на нешто културно, ете по твој избор? ;) ;)

Јас сум по театарот ептен, ама може и нешто друго! :P
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 3:10 am

Тања напиша:
А да му ги „доделиш“ еднаш на сопругот и да одиме на нешто културно, ете по твој избор? ;) ;)

Јас сум по театарот ептен, ама може и нешто друго! :P
Па може,сакал нејќел сега ќе мора да се направи дека е расположен да се жртвува за моите потреби :D
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 3:36 am

Далила напиша:
Тања напиша:
А да му ги „доделиш“ еднаш на сопругот и да одиме на нешто културно, ете по твој избор? ;) ;)

Јас сум по театарот ептен, ама може и нешто друго! :P
Па може,сакал нејќел сега ќе мора да се направи дека е расположен да се жртвува за моите потреби :D
Јас сум стално расположен за таква “жртва“ . Вие само договорете се, ама да не биде тоа понеделник или четврток.
За тебе душичке и гол во женска бања ќе влезам. lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 3:39 am

СтончиС напиша:
За тебе душичке и гол во женска бања ќе влезам.
:hide:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 3:54 am

GokaGrozni напиша:
СтончиС напиша:
За тебе душичке и гол во женска бања ќе влезам.
:hide:
Гока ова емотиконче значи скри се или НЕ ТУПИ тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 4:03 am

Далила напиша:
GokaGrozni напиша:
СтончиС напиша:
За тебе душичке и гол во женска бања ќе влезам.
:hide:
Гока ова емотиконче значи скри се или НЕ ТУПИ тра-ла-ла
„Зини земјо индијо голтни ме“ (од срамои :oops: )
Јас така го гледам. lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 4:13 am

СтончиС напиша:
Далила напиша:
GokaGrozni напиша:
СтончиС напиша:
За тебе душичке и гол во женска бања ќе влезам.
:hide:
Гока ова емотиконче значи скри се или НЕ ТУПИ тра-ла-ла
„Зини земјо индијо голтни ме“ (од срамои :oops: )
Јас така го гледам. lol! lol!
Е па БАТКА сам си се местиш тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 02 Дек 2008, 3:41 pm

НЕ,тоа значи
Цитат :
Нема ли да те е срам Question

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Сре 03 Дек 2008, 2:47 am

GokaGrozni напиша:
НЕ,тоа значи
Цитат :
Нема ли да те е срам Question

А да, ја знам таа претстава Smile Или опера беше? :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   

Вратете се на почетокот Go down
 
Културни настани
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: