ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Културни настани

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пон 14 Сеп 2009, 9:49 pm

Бев во петокот на една мала турнеа по изложби од ова Биеналето(гореспомнатото)кое заврши вчера. Бев во дом на АРМ,во Мала Станица и Музеј на град Скопје. Како што очекував премногу инсталации и зафрканции,премалку уметност,ама ај...имаше неколку слики масло на платно и цртежи од еден сликар од Шпанија(само тој имаше класични дела) и ми се допаднаа,женски актови кои беа насликани во монохромен тоналитет(во основа сина,само една црвена слика)со по некој контрастен ефект,имаше стил човекот и имаше умешност.За жал само тој беше традиционален сликар по мој вкус. Имаше стрип табли од наши стрип-цртачи кои беа интересни да се видат и една комбинација на стрип и сликарство(која беше мошне интересна)од сликарка од...не можам да се сетам од кај беше... . Имаше секакви инсталации,се што на некого му текнало тоа го снимал,па го поставил ко врвна уметност едно видео со дете кое прави ѕвезди(цело време така се врти),една жена која само седи и те гледа и помалце мрда со окото или раката,еден сликар од Израел кој слика со што ќе најде на една хартија на земја,а за тоа двајца најдобри коментатори од неговата земја(така беа најавени)го коментираа како фудбалски натпревар...и слични с...ња...извините за мојот француски Само една инсталација ми се допадна-влегуваш во една темна просторија(параван) и внатре има како еден бунар во кој проекторот проектира разни светлосни ефектти,на вода,на оган и сл.и еден медитирачки глас кажува некои работи за животот,си имаш столче ,си седнуваш и си медитираш.
Се распишав јас,хи,хи.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 17 Сеп 2009, 10:58 pm

Имаше реклама за еден настан во Македонскиот опера и балет и проверував на нивниот официјален сајт,ама таму немаше никаква информација.Затоа им пратив мејл и ми возвратија,па еве дел од тоа што беше напишано и воедно најава за Гала вечерта.

Gala baletski koncert ke ima na 02.10.2009 god. so pocetok vo 20:00 casot, po povod 60 godini Balet. Ke ima znacajni gosti, vrvni baletski umetnici od renomirani baletski institucii od Kuba (Barbara De La Caridad Garcia Fernandez & Mr. Jose Carlos LosadaMorales). Italija (Francesca Podini &Mick Zeni), Francija (Myriam Ould Braham & Emmanuel Thibault), Ukraina (Sergeii Sydorsky & Olena Fylipieva), Rusija (Gjorgji Smilevski & Ekaterina Safonieva), Turcija (Kadir Okurer), kako i baletskite prvenci i ansambl pri makedonskiot Balet.
Za cenata na biletite moze da se javite vo samata biletara na MOB na tel 3118 451, tamu ke ve informiraat za se.

Мене ме интересира,ако картите не се со висока цена,сакам да идам.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 17 Сеп 2009, 11:03 pmЈас утре одам на оваа промоција,кој е заинтересиран,нека повели.
Вратете се на почетокот Go down
monistra
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 1
Локација : skopje
Регистриран на : 2009-09-24

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 24 Сеп 2009, 5:53 pm

najdov karti za zz top online gi shitkaat. poz mony OVDE
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 26 Сеп 2009, 4:56 am

monistra напиша:
najdov karti za zz top
Цитат :
Браво
НАПОМЕНА=Задоцнето

на 25/09/2099 во Ку-во де, на жива свирка РartybreakersПС. А сега слушм D:\My Music\Rolling Stones\Sticky Fingers\04The Rolling Stones - Can't You Hear Me Knocking.mp3

ПС бр2. Facked, изгледа паднав, скршив нога

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 26 Сеп 2009, 3:09 pm

GokaGrozni напиша:

на 25/09/2099 во Ку-во де, на жива свирка Рartybreakers
Ехееее Гока, кој ќе чека до 2099 година. тра-ла-ла На време ми кажа, да се спремам јас. тра-ла-ла

И како скрши нога, да не имаше „шутка“ на концертот? Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Саб 26 Сеп 2009, 9:47 pm

А овие Зи-Зи Топ кој ќе ги познае дека се стварно они некој да не си стави брада и се претстави лажно
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 13 Окт 2009, 12:54 am

Да ве информирам дека на 19 октомври во Музејот на современа уметност ќе биде отворена изложба на дела од Салвадор Дали,најверојатно графики,скулптури и керамика,а не и слики. би требало да биде интересно Ќе трае до декември,па може да се изорганизираме да ја посетиме.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пон 09 Ное 2009, 1:15 pm

Утре вечер, по повод ослободувањето на Куманово, на градскиот плоштат ( со својот репертоар ) ке настапи Момчило Бајагиќ-Бајага.

ПС.Oблачно со врнежи од дожд. Поинтензивен дожд ќе има во источните и југоисточниот дел од земјава. Ќе дува умерен а повренено засилен јужен ветер.

ПС#2.Најверојатно ке има и огномет

сигурно сум офф-топик

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од SiNaPsA` на Пон 09 Ное 2009, 4:40 pm. Мислењето е променето 3 пати. (Reason for editing : Да не сум off-topic ?? Све зависи дали ќе го биде огнометот :)))
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 10 Ное 2009, 3:07 am

Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Чет 12 Ное 2009, 8:23 pm

Далила напиша:
Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку

Оооо, браво! Баш убаво! од Гавриловиќа
А ќе одиш натаму да видиш како ќе изгледа или...?


За следниот петок, јас ви ја препорачувам Дијана Крал. Одличен женски џез вокал! За жал, картата е скапа.... Но јас морав да си ја дозволам, зашто ми остана неисполнета желба од едно лето во Португалија да ја гледам. Па ќе ви раскажам cheers
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Пет 13 Ное 2009, 3:02 am

eftimoskatb напиша:
јас ви ја препорачувам Дијана Крал
Можеби препораката ке ја слушнат 2-ца кумановци ?!?

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 15 Ное 2009, 1:55 am

eftimoskatb напиша:
Далила напиша:
Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку

Оооо, браво! Баш убаво!
А ќе одиш натаму да видиш како ќе изгледа или...?


Извини што не ти одговорив веднаш,не сум видела...да ,бев во Велес во петокот до саботата и супер дружење имаше со стрипаџиите од Македонија,стрипаџиите од Бугарија,Косово и Србија кои исто така беа гости ,малку беа посрамежливи
Имаше некои промоции, по некоја награда и малку цртање.Некоја фотка ќе ставам кога ќе можам. А сега за сега еве линк до страната каде што се претставени авторите и нивните дела http://www.comicscenter.mk/
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 15 Ное 2009, 11:57 am

GokaGrozni напиша:
eftimoskatb напиша:
јас ви ја препорачувам Дијана Крал
Можеби препораката ке ја слушнат 2-ца кумановци ?!?

Секако да јавиш ако доаѓате! Сонцето наше
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 15 Ное 2009, 12:01 pm

Далила напиша:
eftimoskatb напиша:
Далила напиша:
Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку

Оооо, браво! Баш убаво!
А ќе одиш натаму да видиш како ќе изгледа или...?


Извини што не ти одговорив веднаш,не сум видела...да ,бев во Велес во петокот до саботата и супер дружење имаше со стрипаџиите од Македонија,стрипаџиите од Бугарија,Косово и Србија кои исто така беа гости ,малку беа посрамежливи
Имаше некои промоции, по некоја награда и малку цртање.Некоја фотка ќе ставам кога ќе можам. А сега за сега еве линк до страната каде што се претставени авторите и нивните дела http://www.comicscenter.mk/

Ооо, па тоа бил поширок настан, и со гости од соседството.... Одлично!
Гледаш, еве да не каже некој, нема ни да знаеме дека таков настан постои. Јас постојано следам вести од култура, ама не се сеќавам дека некој весник или воопшто, медиум објави вест за Стрип-салонот.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Вто 08 Дек 2009, 8:00 pm

На 24-ти декември во Универзална - Рибља чорба (пак Smile )


Svet se deli na pione
Na pione i masone
Vidi kako tvoj brod tone
Lopovcino i zlikovce
Al Kapone

Мене ми е малку проблематичен датумот, ќе видам дали ќе одам...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Нед 13 Дек 2009, 4:56 am

На денот на укинувањето на визите, односно вечерта пред 19-ти, откако ќе прославиме со хитовето на Зоче: „Пусти, пусти моду, ципеле цинге-цанге-цанг“ на плоштадот во Скопје ќе настапи Fatboy Slim!
А за Нова Година на Саем, колку што разбрав, ќе настапат Gorillaz! Ќе биде интересно да се види нивниот настап, ако се знае дека секогаш користат холограми, анимации и најразлични аудио-визуелни ефекти на настапите во живо.
Малку ми беше тешко да поверувам, и за Fatboy Slim и за Gorillaz, ама добро е што од година во година имаме се поголема понуда на квалитетни музички имиња.

Е сега, ќе има и не-културна понуда со разно-разни турбо фолкери, ама тоа е... Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   

Вратете се на почетокот Go down
 
Културни настани
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: