ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Омилен филм и зошто

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Pulp Fiction   Пон 15 Сеп 2008, 2:48 am


Одлично сценарио, заслужен оскар за сценарио. (инаку ретко се сложувам со АФА околу оскарите)
Ова се делчињата за разликите меѓу европскиоти американскиот метрички систем (Рoyal with cheese и le big mac Smile )
и цитатот од Библијата на Семјуел (Ezekiel 25:17)
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Quentin Tarantino's scenes in Sleep With Me   Пон 15 Сеп 2008, 3:23 am


Филмов и не за да ми е омилен ама сценава ми се бендиса многу.
Топ Ган е филм за борбата на Том Круз со Хомосексуалноста :D :D :D
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Квентин Тарантини   Пон 15 Сеп 2008, 12:54 pm

Quentin Tarantino Four RoomsСе согласувам со изборот са СтнчиС,тој човек во било која агрегатна состојба и да се појави во филмската индустрија,јас сакам да го видам.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Tristan&Isoldе   Вто 16 Сеп 2008, 1:24 am

Уште еден филм од плејадата омилени филмови.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Хорор филмови   Сре 17 Сеп 2008, 2:58 am

Во седмата уметност има повеќе жанрови, еден од нив е и жанрот - ХОРОР. Некои сакаат да гледаат хорор филмови, а некои не сакаат. Јас сум еден од тие што го сакаат овој жанр, а би ги издвоил следниве филмови.
„13 Духови“

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Хорор филмови   Сре 17 Сеп 2008, 3:02 am

„Fear Dot Com“

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Хорор филмови   Сре 17 Сеп 2008, 3:05 am

„The Ring 1“


„The Ring 2“

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Хорор филмови   Сре 17 Сеп 2008, 3:20 am

„Ghost Ship“

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Хорор филмови   Сре 17 Сеп 2008, 3:26 am

Saw 1 , Saw 3, Saw3, Saw 4
https://www.youtube.com/user/saw4movie?ob=4
За вечерва доста е од хорор филмови scratch Без плашење bounce

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Филмски режисери   Чет 18 Сеп 2008, 3:33 am

Кога е во прашање Холивуд, постојат голем број на режисери, но само дел од нив можат да се издвојат по бројот на освоени Оскари, напишани сценарија, продукција и режија. Мој фаворит за режисер е незаменливиот Steven Spielberg. Неговата филмска биографија е толку долга што не може да ја собере во еден пост, па ќе поставам еден линк на кој ја има неговата филмска биографија.
http://www.imdb.com/name/nm0000229/

Дел од инсерти од филмовите на Стивен Спилберг.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 18 Сеп 2008, 2:22 pm

Кога веќе сме кај хорор филмовите,јас да се изјаснам дека сакам да гледам,ама не ги сакам оние крвавите туку оние си напнатост,приказна,изненадување и на крај подлабока поента,најголем впечаток во блиско време ми остави јапонскиот филм ОКО(го даваа на ТВ).Да не го раскажувам најубаво е да го погледнете.
А најинтересна хорор драма(ако можам така да ја наречам)ми беше THE OTHERS со НИКОЛ КИДМАНТ
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Другите   Чет 18 Сеп 2008, 5:23 pm

Е, богами, по хорори не сум (всушност, не сум по ниеден жанр, сакам само определени филмови), ама кога го почнавте муабетот за хорори - филмов што го избрала колешката ДОООБРО ме потресе!
Три дена не можев да спијам после тоа... :lol:
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: I am Sam   Саб 20 Сеп 2008, 12:31 am

Во принцип ретко кога ме растажуваат филмови ама овјо е едн од ретките кои им успеало.Јас сум Сем е трогателна приказна за Сам,човек со потпросечна интелегенција,кој по една незгода добива ќерка со една проститутка,ќерка која сам ја одгелдува се додека не појде во училиште и не ја надмине неговата интелегенција.Според закон го губи правото да се грижи за неа и ја носат во дом, а тој со помош на адвокатката(Никол Кидман),се обидува да ја врати ќерката.Филмов вреди да се погледне и доколку не е награден веднаш тоа да се случи,барем Сем(Шон Пен) да добие огромен оскар за таа улога,доколку не верувате погледнете го филмот и осудете сами bounce :(
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 28 Сеп 2008, 12:30 am

Сибирскиот бербер.......прекрасна филмска уметност,одличен филм.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 28 Сеп 2008, 12:39 am

Не знам колку може да се смести во хорори, ама за мене The Sixth Sense е одличен филм! Цело време е некако напнато, а има сосема неочекуван крај. Од тој филм е и познатата реплика на Haley Joel Osment (детето во филмот): I see dead people!
Секако, и од оваа реплика има пародија. :lol:


Последната промена е направена од Бе Перо на Нед 28 Сеп 2008, 12:40 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : За да прашаш и пак да не знаеш:)))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: What Dreams May Come   Нед 28 Сеп 2008, 2:08 am
Обожавам филмови со апстрактни содржини и реинкарнации... филмов е многу добар и си земам слобода да го препорачам.

низ цел филм се провлекуваат убавите звуци на песничкава во изведба на елтон џон.
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 28 Сеп 2008, 4:55 am

Бе Перо напиша:
Не знам колку може да се смести во хорори, ама за мене The Sixth Sense е одличен филм! Цело време е некако напнато, а има сосема неочекуван крај. Од тој филм е и познатата реплика на Haley Joel Osment (детето во филмот): I see dead people!
Секако, и од оваа реплика има пародија. :lol:
Секоја чест за филмов...до сега го имам изгледано 3 пати и пак би го гледал :shock:

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Жанр Трилер   Пон 29 Сеп 2008, 3:31 am

На топ листата на најомилени филмови ми е филмот „Вообичаено осомничените“. Причината поради која го сакам овој филм е жанрот трилер. До последната секунда од филмот не се знае завршницата и одличната глума на Кевин Спејси.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Кабаре   Сре 01 Окт 2008, 12:43 pmОвој филм зборува за предвоена Германија,прекрасно парче со уште попрекрасната Лајза Минели.Иако не е мјузик`л ама прошаран е со одлични кабаретски песнички,одсекогаш сум сакал кабаре-представи,можеби токму и поради тоа филмот го вбројувам во поомилените.

Liza Minnelli - Mein Herr - Cabaret
Arrow >>>ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО КАБАРЕ<<<

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Gala
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 292
Локација : Struga, Makedonija, svet
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: The English Patient   Сре 01 Окт 2008, 11:26 pm

Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
Gala
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 292
Локација : Struga, Makedonija, svet
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: The Piano   Сре 01 Окт 2008, 11:32 pm

Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: The English Patient Soundtrack - Ending Theme   Чет 02 Окт 2008, 11:54 pm

Вратете се на почетокот Go down
Oliver The Macedonian
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 115
Локација : Куманово-Скопје
Регистриран на : 2008-10-03

ПишувањеПредмет: The Godfather   Пет 03 Окт 2008, 6:10 pm


Еден од најомилените филмови, изгледан којзнае колку пати, и секогаш ми се инспиративни односите меѓу членовите внатре во фамилијата, а и со луѓе надвор од семејството Корлеоне. Прекрасно изработени психолошки профили на личностите, и одлично пренесени од страна на актерите.
Посебен момент, кога Мајкл Корлеоне издава наредба за убиство на брат му Фредо, и го испраќа во смрт.
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Million Dollar Baby   Пет 03 Окт 2008, 8:49 pm

Вратете се на почетокот Go down
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 03 Окт 2008, 9:08 pm

Е сега се' фино, ама не ни објасни зошто ти е овој филм омилен..чисто да знаеме што тебе те фасцинира, а и каков вкус во уста ти оставаат ваквите филмови после нивното гледање :P
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   

Вратете се на почетокот Go down
 
Омилен филм и зошто
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МУЛТИ МЕДИА-
Отиди до: