ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Омилен филм и зошто

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пон 03 Aвг 2009, 10:47 pm

Од Вуди Ален и јас имам симнато повеќе филмови (некои од овие сигурно ги имам) ама не ми се на едно место (т.е. CD-e де Smile ) па убаво би било ако сакаш да ги позајмиш да се комплетирам Smile .
Вуди Ален е од оние специфични глумци (режисери) кои или ептен го сакаш или неможеш да го поднесеш.
Е ние у фамилија му го сакаме неговиот “интелигентен“ хумор.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пон 03 Aвг 2009, 10:57 pm

VoniVaraS напиша:
Од Вуди Ален и јас имам симнато повеќе филмови (некои од овие сигурно ги имам) ама не ми се на едно место (т.е. CD-e де Smile ) па убаво би било ако сакаш да ги позајмиш да се комплетирам Smile .
Вуди Ален е од оние специфични глумци (режисери) кои или ептен го сакаш или неможеш да го поднесеш.
Е ние у фамилија му го сакаме неговиот “интелигентен“ хумор.

Немат проблем, добијаш ;)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пон 03 Aвг 2009, 11:14 pm

Уште еден филм којшто ви го препорачувам е Slumdog Millionaire.
Филмот доби Оскар во 2008 год. за најдобар филм.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 04 Aвг 2009, 12:10 am

М-м, одличен е Mилионерот! И плус со мојот омилен квиз Smile Супер е приказната и убаво е сврзана со квизот, макар што последното прашање (тоа за најмногу пари) беше ептен лесно lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 04 Aвг 2009, 5:13 pm

Бе Перо напиша:
Да, стварно вреди да се види.
Филмот има 2 различни краја, а јас испадна дека сум го гледал алтернативниот крај којшто го прикажувале само во Канада и на ДВД изданието, па морав на Јутјуб да го видам вистинскиот крај. Овој вториов, вистинскиов, многу повеќе ми се допадна.
Инаку, филмот е базиран на роман од Stephen King, човекот којшто ја напиша The Shining (Сјаење) за која има и филм.

Како е крајот на таа верзија ти што си ја гледал? Оти некако не ми беше сосем јасен крајот...
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 04 Aвг 2009, 5:13 pm

eftimoskatb напиша:
VoniVaraS напиша:
Од Вуди Ален и јас имам симнато повеќе филмови (некои од овие сигурно ги имам) ама не ми се на едно место (т.е. CD-e де Smile ) па убаво би било ако сакаш да ги позајмиш да се комплетирам Smile .
Вуди Ален е од оние специфични глумци (режисери) кои или ептен го сакаш или неможеш да го поднесеш.
Е ние у фамилија му го сакаме неговиот “интелигентен“ хумор.

Немат проблем, добијаш ;)
Сакам,сакам мајмун
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 04 Aвг 2009, 5:15 pm

Бе Перо напиша:
Уште еден филм којшто ви го препорачувам е Slumdog Millionaire.
Филмот доби Оскар во 2008 год. за најдобар филм.

Е овој филм го имаме,па Даријанче партал го направи пред да го гледам,а сега дали одново го сними Тони,поим немам...а Тони,го имаме?
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 04 Aвг 2009, 5:17 pm

SiNaPsA` напиша:Други слични филмови од истиот жанр што ми оставиле впечаток се:
„The Skeleton Key“ со Кејт Хадсон, од сценаристот на филмот „The Ring“„The Woods“ - видео: ТУКА

`Ринг` ми се допадна,а овој `Скелетон...`го немам гледано.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 04 Aвг 2009, 8:21 pm

Далила напиша:
Бе Перо напиша:
Да, стварно вреди да се види.
Филмот има 2 различни краја, а јас испадна дека сум го гледал алтернативниот крај којшто го прикажувале само во Канада и на ДВД изданието, па морав на Јутјуб да го видам вистинскиот крај. Овој вториов, вистинскиов, многу повеќе ми се допадна.
Инаку, филмот е базиран на роман од Stephen King, човекот којшто ја напиша The Shining (Сјаење) за која има и филм.

Како е крајот на таа верзија ти што си ја гледал? Оти некако не ми беше сосем јасен крајот...
Во верзијата јас што ја гледав, писателов (Мајк Енслин) ја „победува“ собата со тоа што ја запалува, но тој умира во пожарот. Последните две сцени се на неговиот погреб и во запалената соба кога се гледа дека и тој самиот станал дух.

Тие што не го гледале филмот нека не го читаат постов зошто го кажав крајот. Smile Барем едниот. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 07 Aвг 2009, 2:27 am

Не знам како сум заборавил да го споменам филмот „The Descent“. Жанрот е клаустофобично-крвав хорор. Група девојки одат на излет да посетат една пештера. Со самото влегување во пештерата почнува нивниот кошмар и преживување.

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 07 Aвг 2009, 2:36 am

SiNaPsA` напиша:
Не знам како сум заборавил да го споменам филмот „The Descent“. Жанрот е клаустофобично-крвав хорор.
Ааа изгледа прилично страшно! affraid affraid
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 07 Aвг 2009, 2:46 am

Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
Не знам како сум заборавил да го споменам филмот „The Descent“. Жанрот е клаустофобично-крвав хорор.
Ааа изгледа прилично страшно! affraid affraid
Немој да го гледаш ноќум Џапм араунд
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 25 Сеп 2009, 12:43 am

Вчера го гледав `Дневникот на дадилката`со Скарлет Јохансон и ми се допадна,одлична монтажа,симпатично сценарио и добри глумци,лесно си тече филмов и има поента
http://www.imdb.com/title/tt0489237/
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Саб 26 Сеп 2009, 2:36 am

The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее Џапм араунд

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Саб 26 Сеп 2009, 10:11 pm

АДВОКАТОТ НА ЃАВОЛОТ
Вау,дури сега го изгледав тој филм и морам да кажам уште еднаш ВАУ,феноменален филм,Ал Пачино како ѓаволот растура,Киану Ривс за првпат го видов да има подобра глума,Шарлиз Терон преубава,КОЈ НЕ ГО ГЛЕДАЛ ОВОЈ ФИЛМ,ПОД ИТНО ДА ГО ГЛЕДА!
`СУЕТАТА Е МОЈОТ ОМИЛЕН ГРЕВ`цитат
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 04 Окт 2009, 12:40 am

Ал Пачино е стварно исклучителен глумец, еден од најдобрите на сите времиња. Нема филм со него што не чини.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пон 12 Окт 2009, 11:09 pm

SiNaPsA` напиша:
The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее Џапм араунд
Го гледав филмов и стварно е многу смешен. Smile Smile

Кинезот и Алан ми се омилени ликови. тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 13 Окт 2009, 12:56 am

Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее
Го гледав филмов и стварно е многу смешен.

Кинезот и Алан ми се омилени ликови.
Јас чекам м`жот ми мој да ми го сними,му помина модата веќе,по форуми одамна го фалат овој филм
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 13 Окт 2009, 8:15 pm

Далила напиша:
Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее
Го гледав филмов и стварно е многу смешен.

Кинезот и Алан ми се омилени ликови.
Јас чекам м`жот ми мој да ми го сними,му помина модата веќе,по форуми одамна го фалат овој филм
И мене ми го збореа веќе некое време и баш ме интересираше да го погледнам. Навистина една од подобрите комедии во последно време. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 20 Окт 2009, 12:23 am

Како деца нели го читавме Жил Верн „20 000 милји по морето“ и може да се каже дека од тогаш сум фасциниран и ме привлекуваат длабочините.
Вчера го даваа еден моите поомилени филмови Амбис а исто така со тема длабочина и тест за човековата издржливост е и филмот Големо сино.
Овие два филма ми се меѓу топ 10 на сите времиња.
THE ABYSS

The Big Blue
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 29 Окт 2009, 11:46 pmКога го гледав прв-пат филмов ми остави многу голем впечаток.
Супер глумци, акција, хумор и со многу јаки поенти.
Сакав да ја поставам последната сцена каде што од американската влада можат да добијат што и да посакаат а сите се одлучуваат за релативно скромни (ефтини) побарувања. Како на пример телефонскиот број на симпатичната цајканка. Smile

Цитат: „Не е важно кој има повеќе куршуми туку кој ја има информацијата“

ПС. Кој не го гледал обавезно да си го симне да го гледа.
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 30 Окт 2009, 3:22 am

VoniVaraS напиша:


Цитат: „Не е важно кој има повеќе куршуми туку кој ја има информацијата“

ПС. Кој не го гледал обавезно да си го симне да го гледа.
Трејлеров изгледа интересантно, ште го глеам.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 12 Јан 2010, 12:27 am

Аватар непотребно извикан ХИТ филм. Незнам за другите што го го гледале што им се допадна толку ама мене ич не ме бендиса. Нема приказна, нема изграденост на карактерите на “домородците“ и освен специјалните ефекти ,посебното (револуционерно) движење на камаерата при снимањето друго ништо не вреди. Оценка 3/10.
За разлика пак од овој комерцијален холивудски блокбастер независните продукции секогаш вадат квалитет.

Таков е случајот со Inglourious Basterds на Тарантино.
Одлично сценарио, супер дијалози, одлична глума, драма , напнатост и на крај остануваш со подотворена уста од изненаденост и со прашалници за тоа што ќе го видиш. Оценка 9,5/10.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 12 Јан 2010, 1:55 am

За „Аватар“ многу се збореше и се пишуваше и баш ме интересираше да видам што филм е. Уште не сум го гледал, меѓутоа двјаца мои другари имаа слично мислење како и VoniVaras.
А Inglorious Basterds на Тарантино одамна се канам да го гледам, дури и на двапати „ко божем“ го симнав торентот (празен беше фолдерот и ми бараше регистрација на некоја безвезна страна). Не се сомневам дека е добар, сите оценки се такви, и самиот Тарантино кажа дека е тоа негов најдобар филм досега.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 12 Јан 2010, 2:23 am

VoniVaraS напиша:
Аватар непотребно извикан ХИТ филм. Незнам за другите што го го гледале што им се допадна толку ама мене ич не ме бендиса. Нема приказна, нема изграденост на карактерите на “домородците“ и освен специјалните ефекти ,посебното (револуционерно) движење на камаерата при снимањето друго ништо не вреди. Оценка 3/10.
За разлика пак од овој комерцијален холивудски блокбастер независните продукции секогаш вадат квалитет. (А)

Таков е случајот со Inglourious Basterds на Тарантино.
Одлично сценарио, супер дијалози, одлична глума, драма , напнатост и на крај остануваш со подотворена уста од изненаденост и со прашалници за тоа што ќе го видиш. Оценка 9,5/10.(Б)

Под А (Аватар): Се согласувам. Ефекти има, приказна тапа.
Под Б: Потпишувам со две раце. Филм на годината (за 2009 де).

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   

Вратете се на почетокот Go down
 
Омилен филм и зошто
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МУЛТИ МЕДИА-
Отиди до: