ФОРУМОТ Е НАШ
Омилен филм и зошто - Page 6 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Омилен филм и зошто - Page 6 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Омилен филм и зошто

Go down 
+17
Oliver The Macedonian
Gala
Ангела
Lidija
СтончиС
CENTO
Scarlett O'Hara
OPINOK
eftimoskatb
Arwen BubaMawa
toise
Билјана
Бе Перо
GokaGrozni
SiNaPsA`
Pancho Villa
Далила
21 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПон 03 Aвг 2009, 10:47 pm

Од Вуди Ален и јас имам симнато повеќе филмови (некои од овие сигурно ги имам) ама не ми се на едно место (т.е. CD-e де Smile ) па убаво би било ако сакаш да ги позајмиш да се комплетирам Smile .
Вуди Ален е од оние специфични глумци (режисери) кои или ептен го сакаш или неможеш да го поднесеш.
Е ние у фамилија му го сакаме неговиот “интелигентен“ хумор.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПон 03 Aвг 2009, 10:57 pm

VoniVaraS напиша:
Од Вуди Ален и јас имам симнато повеќе филмови (некои од овие сигурно ги имам) ама не ми се на едно место (т.е. CD-e де Smile ) па убаво би било ако сакаш да ги позајмиш да се комплетирам Smile .
Вуди Ален е од оние специфични глумци (режисери) кои или ептен го сакаш или неможеш да го поднесеш.
Е ние у фамилија му го сакаме неговиот “интелигентен“ хумор.

Немат проблем, добијаш ;)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПон 03 Aвг 2009, 11:14 pm

Уште еден филм којшто ви го препорачувам е Slumdog Millionaire.
Филмот доби Оскар во 2008 год. за најдобар филм.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 04 Aвг 2009, 12:10 am

М-м, одличен е Mилионерот! И плус со мојот омилен квиз Smile Супер е приказната и убаво е сврзана со квизот, макар што последното прашање (тоа за најмногу пари) беше ептен лесно lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 04 Aвг 2009, 5:13 pm

Бе Перо напиша:
Да, стварно вреди да се види.
Филмот има 2 различни краја, а јас испадна дека сум го гледал алтернативниот крај којшто го прикажувале само во Канада и на ДВД изданието, па морав на Јутјуб да го видам вистинскиот крај. Овој вториов, вистинскиов, многу повеќе ми се допадна.
Инаку, филмот е базиран на роман од Stephen King, човекот којшто ја напиша The Shining (Сјаење) за која има и филм.

Како е крајот на таа верзија ти што си ја гледал? Оти некако не ми беше сосем јасен крајот...
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 04 Aвг 2009, 5:13 pm

eftimoskatb напиша:
VoniVaraS напиша:
Од Вуди Ален и јас имам симнато повеќе филмови (некои од овие сигурно ги имам) ама не ми се на едно место (т.е. CD-e де Smile ) па убаво би било ако сакаш да ги позајмиш да се комплетирам Smile .
Вуди Ален е од оние специфични глумци (режисери) кои или ептен го сакаш или неможеш да го поднесеш.
Е ние у фамилија му го сакаме неговиот “интелигентен“ хумор.

Немат проблем, добијаш ;)
Сакам,сакам мајмун
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 04 Aвг 2009, 5:15 pm

Бе Перо напиша:
Уште еден филм којшто ви го препорачувам е Slumdog Millionaire.
Филмот доби Оскар во 2008 год. за најдобар филм.

Е овој филм го имаме,па Даријанче партал го направи пред да го гледам,а сега дали одново го сними Тони,поим немам...а Тони,го имаме?
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 04 Aвг 2009, 5:17 pm

SiNaPsA` напиша:



Други слични филмови од истиот жанр што ми оставиле впечаток се:
„The Skeleton Key“ со Кејт Хадсон, од сценаристот на филмот „The Ring“



„The Woods“ - видео: ТУКА

`Ринг` ми се допадна,а овој `Скелетон...`го немам гледано.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 04 Aвг 2009, 8:21 pm

Далила напиша:
Бе Перо напиша:
Да, стварно вреди да се види.
Филмот има 2 различни краја, а јас испадна дека сум го гледал алтернативниот крај којшто го прикажувале само во Канада и на ДВД изданието, па морав на Јутјуб да го видам вистинскиот крај. Овој вториов, вистинскиов, многу повеќе ми се допадна.
Инаку, филмот е базиран на роман од Stephen King, човекот којшто ја напиша The Shining (Сјаење) за која има и филм.

Како е крајот на таа верзија ти што си ја гледал? Оти некако не ми беше сосем јасен крајот...
Во верзијата јас што ја гледав, писателов (Мајк Енслин) ја „победува“ собата со тоа што ја запалува, но тој умира во пожарот. Последните две сцени се на неговиот погреб и во запалената соба кога се гледа дека и тој самиот станал дух.

Тие што не го гледале филмот нека не го читаат постов зошто го кажав крајот. Smile Барем едниот. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПет 07 Aвг 2009, 2:27 am

Не знам како сум заборавил да го споменам филмот „The Descent“. Жанрот е клаустофобично-крвав хорор. Група девојки одат на излет да посетат една пештера. Со самото влегување во пештерата почнува нивниот кошмар и преживување.

Омилен филм и зошто - Page 6 26310382wr3

Омилен филм и зошто - Page 6 11tf4

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПет 07 Aвг 2009, 2:36 am

SiNaPsA` напиша:
Не знам како сум заборавил да го споменам филмот „The Descent“. Жанрот е клаустофобично-крвав хорор.
Ааа изгледа прилично страшно! affraid affraid
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПет 07 Aвг 2009, 2:46 am

Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
Не знам како сум заборавил да го споменам филмот „The Descent“. Жанрот е клаустофобично-крвав хорор.
Ааа изгледа прилично страшно! affraid affraid
Немој да го гледаш ноќум Џапм араунд
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПет 25 Сеп 2009, 12:43 am

Вчера го гледав `Дневникот на дадилката`со Скарлет Јохансон и ми се допадна,одлична монтажа,симпатично сценарио и добри глумци,лесно си тече филмов и има поента Омилен филм и зошто - Page 6 Icon_smile
http://www.imdb.com/title/tt0489237/
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyСаб 26 Сеп 2009, 2:36 am

The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее Џапм араунд

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyСаб 26 Сеп 2009, 10:11 pm

АДВОКАТОТ НА ЃАВОЛОТ
Вау,дури сега го изгледав тој филм и морам да кажам уште еднаш ВАУ,феноменален филм,Ал Пачино како ѓаволот растура,Киану Ривс за првпат го видов да има подобра глума,Шарлиз Терон преубава,КОЈ НЕ ГО ГЛЕДАЛ ОВОЈ ФИЛМ,ПОД ИТНО ДА ГО ГЛЕДА!
`СУЕТАТА Е МОЈОТ ОМИЛЕН ГРЕВ`цитат
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyНед 04 Окт 2009, 12:40 am

Ал Пачино е стварно исклучителен глумец, еден од најдобрите на сите времиња. Нема филм со него што не чини.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПон 12 Окт 2009, 11:09 pm

SiNaPsA` напиша:
The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее Џапм араунд
Го гледав филмов и стварно е многу смешен. Smile Smile

Кинезот и Алан ми се омилени ликови. тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 13 Окт 2009, 12:56 am

Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее Омилен филм и зошто - Page 6 534839
Го гледав филмов и стварно е многу смешен. Омилен филм и зошто - Page 6 Icon_smile Омилен филм и зошто - Page 6 Icon_smile

Кинезот и Алан ми се омилени ликови. Омилен филм и зошто - Page 6 76788
Јас чекам м`жот ми мој да ми го сними,му помина модата веќе,по форуми одамна го фалат овој филм Омилен филм и зошто - Page 6 668602
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 13 Окт 2009, 8:15 pm

Далила напиша:
Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
The Hangover - Една од ретко добрите комедии кои што се појавиле во последните година дена, а можеби и повеќе. Филмов се гледа во еден здив и има повеќе причини да ве насмее Омилен филм и зошто - Page 6 534839
Го гледав филмов и стварно е многу смешен. Омилен филм и зошто - Page 6 Icon_smile Омилен филм и зошто - Page 6 Icon_smile

Кинезот и Алан ми се омилени ликови. Омилен филм и зошто - Page 6 76788
Јас чекам м`жот ми мој да ми го сними,му помина модата веќе,по форуми одамна го фалат овој филм Омилен филм и зошто - Page 6 668602
И мене ми го збореа веќе некое време и баш ме интересираше да го погледнам. Навистина една од подобрите комедии во последно време. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 20 Окт 2009, 12:23 am

Како деца нели го читавме Жил Верн „20 000 милји по морето“ и може да се каже дека од тогаш сум фасциниран и ме привлекуваат длабочините.
Вчера го даваа еден моите поомилени филмови Амбис а исто така со тема длабочина и тест за човековата издржливост е и филмот Големо сино.
Овие два филма ми се меѓу топ 10 на сите времиња.
THE ABYSS

The Big Blue
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyЧет 29 Окт 2009, 11:46 pm



Кога го гледав прв-пат филмов ми остави многу голем впечаток.
Супер глумци, акција, хумор и со многу јаки поенти.
Сакав да ја поставам последната сцена каде што од американската влада можат да добијат што и да посакаат а сите се одлучуваат за релативно скромни (ефтини) побарувања. Како на пример телефонскиот број на симпатичната цајканка. Smile

Цитат: „Не е важно кој има повеќе куршуми туку кој ја има информацијата“

ПС. Кој не го гледал обавезно да си го симне да го гледа.
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyПет 30 Окт 2009, 3:22 am

VoniVaraS напиша:


Цитат: „Не е важно кој има повеќе куршуми туку кој ја има информацијата“

ПС. Кој не го гледал обавезно да си го симне да го гледа.
Трејлеров изгледа интересантно, ште го глеам.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 12 Јан 2010, 12:27 am

Аватар непотребно извикан ХИТ филм. Незнам за другите што го го гледале што им се допадна толку ама мене ич не ме бендиса. Нема приказна, нема изграденост на карактерите на “домородците“ и освен специјалните ефекти ,посебното (револуционерно) движење на камаерата при снимањето друго ништо не вреди. Оценка 3/10.
За разлика пак од овој комерцијален холивудски блокбастер независните продукции секогаш вадат квалитет.

Таков е случајот со Inglourious Basterds на Тарантино.
Одлично сценарио, супер дијалози, одлична глума, драма , напнатост и на крај остануваш со подотворена уста од изненаденост и со прашалници за тоа што ќе го видиш. Оценка 9,5/10.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 12 Јан 2010, 1:55 am

За „Аватар“ многу се збореше и се пишуваше и баш ме интересираше да видам што филм е. Уште не сум го гледал, меѓутоа двјаца мои другари имаа слично мислење како и VoniVaras.
А Inglorious Basterds на Тарантино одамна се канам да го гледам, дури и на двапати „ко божем“ го симнав торентот (празен беше фолдерот и ми бараше регистрација на некоја безвезна страна). Не се сомневам дека е добар, сите оценки се такви, и самиот Тарантино кажа дека е тоа негов најдобар филм досега.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 EmptyВто 12 Јан 2010, 2:23 am

VoniVaraS напиша:
Аватар непотребно извикан ХИТ филм. Незнам за другите што го го гледале што им се допадна толку ама мене ич не ме бендиса. Нема приказна, нема изграденост на карактерите на “домородците“ и освен специјалните ефекти ,посебното (револуционерно) движење на камаерата при снимањето друго ништо не вреди. Оценка 3/10.
За разлика пак од овој комерцијален холивудски блокбастер независните продукции секогаш вадат квалитет. (А)

Таков е случајот со Inglourious Basterds на Тарантино.
Одлично сценарио, супер дијалози, одлична глума, драма , напнатост и на крај остануваш со подотворена уста од изненаденост и со прашалници за тоа што ќе го видиш. Оценка 9,5/10.(Б)

Под А (Аватар): Се согласувам. Ефекти има, приказна тапа.
Под Б: Потпишувам со две раце. Филм на годината (за 2009 де).
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Sponsored content





Омилен филм и зошто - Page 6 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто - Page 6 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Омилен филм и зошто
Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МУЛТИ МЕДИА-
Отиди до: