ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Омилен филм и зошто

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Омилен филм и зошто   Пон 01 Сеп 2008, 11:18 pm

Овде би сакала да си разменуваме мислења за некои филмови,зошто ви се допаднале,со која случка во животот биле поврзани или со какви чувства,со кој период од животот...
На пр.кга бев средно училиште се даваше „ПРЕД ДОЖДОТ„ тогаш јас бев во фаза на истражување на животната филозофија,а воедно и бев многу заљубена :oops: во еден религиозен тип affraid и се наоѓав многу во целата приказна,а музиката во филмот ја преслушував илјадници пати со солзи во очите :roll:
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 02 Сеп 2008, 3:51 am

Така е...ПРЕД ДОЖДОТ е филм над филмовите... за музиката нема што да се зборува сеуште ја слушам...а најдобар дел од филмот е кога се враќа дома ... со автобус ...страшно емотивно...
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Вто 02 Сеп 2008, 4:28 am

Имам повеќе омилени филмови. Конкретно, не можам да се пронајдам само во еден филм, туку во делови од филмови или во сцени од филмови, кои што сум ги доживеал и во секојдневниот живот.
Има и филмови што сум ги гледал повеќе пати: Потрага по среќа, Илузионист, Престиж, Вообичаено осомничени, Животот на Дејвид Гејл....

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: мислења за некои филмови   Чет 04 Сеп 2008, 2:54 am

Од секогаш сум останувал без одговор на прашањата Нај и сум одговарал со Нај-10,така да и сега ке кажам дека немам Нај Филм.Еден од омилените филмови ми е -Лет над гнездото на кукавицата- поради тоа што како приказна е добар и Џек глуми како улогата за него да е напишана.Мноштво на карактери парадираат низ филмот што додатно го збогатува,а за случувањата кои на моменти се парадоксални збор немам.Во друштво ни беа долго време експлоатирани репликите од тој филм,некои и ден денес ги користам ( ШУТ ).Со еден збор филмот има дел од изградувањето на мојата личност.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Цитати од еден филм   Чет 04 Сеп 2008, 3:06 am

But wouldn't you say that consistency is the hobgoblin of little minds?
Well, actually, its "a foolish consistency is the hobgoblin of little minds." That's Ralph Waldo Emerson.

Next Stop Wonderland ❤


..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Чет 04 Сеп 2008, 3:10 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : како смеев да заборавам слика да ставам)
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 04 Сеп 2008, 3:24 am

Се слагам со Гока за изборот.
Филмот е одличен, со многу карактери кои се добро осмислени и со феноменално глумење од Џек Николсон.
Се замислив за тоа што е критериум за лудост во денешно време. Во тој контекст, еве и една реплика:


McMurphy: What do you think you are, for Chrissake, crazy or somethin'? Well you're not! You're not! You're no crazier than the average asshole out walkin' around on the streets and that's it.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 04 Сеп 2008, 1:14 pm

Notting Hill мене ми е добар филм , така најголем впечаток ми има оставено.Прво зашто е дејството е во Лондон па има многу атракции а и филмот има убава содржина и малку хумор.Романтична драма со Џулија Робертс и Хју Грант- Богата американка и сиромашен англичанец-библиотекар.Делот кој што е навистина одличен се случува во библиотеката кадешто Хју(не се сеќавам за името во филмот) ја замолува Џулија да го остави затоа што нејзиниот богат живот му предизвикува болка .На тоа таа одговара:"Јас сум богата и популарна,живеам во богатиот Беверли Хилс но,и исто сум само обична девојка која стои пред дечко..и моли за љубов'' :( :( :(
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 04 Сеп 2008, 1:18 pm

Е и да бидам малку субјективна- Јас сум од Титов Велес филмот на Теона Штругер Митевска. Го снимаа во Велес неколку месеци, се запознав со екипата, глумиците, интересно друштво беа.Ви го препорачувам ако не сте го гледале :D :D :D
и Грини го има таму како штрајкува со пароли пред Топилница
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 04 Сеп 2008, 2:04 pm

GokaGrozni напиша:
But wouldn't you say that consistency is the hobgoblin of little minds?
Well, actually, its "a foolish consistency is the hobgoblin of little minds." That's Ralph Waldo Emerson.

Next Stop Wonderland ❤

Леле сега го гледав филмов,никогаш не сум го изгледала цел и многу ми се допадна,многу ги сакам тие суптилни ненаметливи филмови од независна продукција,баш онака интелектуално,топло филмче за односите меѓу мажите и жените,а и за сродните души...
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Pink Floyd the Wall   Пет 05 Сеп 2008, 4:52 pm

Во главна улога Боб Гелдоф,кој во филмот глуми Рок звезда,филм кој гледајки го те тера да си поставиш неколку прашања.Е сега не ми е тука малку јасно,дали филмот е направен спрема албумот или обратно,албумот е филмска музика.Како и да е перфектен спој на две прекрасни нешта..Повремено во филмот се појавуваат и цртани анимации кои додатно го разубавуваат филмот,значи сето онаа кое авторот не може да го сними со филмска лента го анимира и со самото тоа успешно ги доловува чувства на ликот.Во суштина филмот ( читај:мултимедијалната целина ) го критикува постоечкиот естаблишмент во тогашна Британија,гледајки од наша гледна точка денес,одличен е за задолжително четиво кај политичарите.Го имам на ВХС и ке ми е достапен за гледање се дури видеото работи,некни ( благодарениа на еден мој колега ) се присетив на филмечето,гледавме парчиња од the Wall на You Tube.Погледнете го филмот,нема да се разочарате.Цитат :
I've got a little black book with my poems in.
Got a bag, with a toothbrush and a comb in,
When I'm a good dog, they sometimes throw me a bone in.

I got elastic bands keepin my shoes on.
Got those swollen hand blues.
I Got thirteen channels of shit on the T.V. to choose from.
I've got electric light.
And I got second sight.
Got amazing powers of observation.
And that is how I know
When I try to get through
On the telephone to you
There'll be nobody home.

I've got the obligatory Hendrix perm.
And the inevitable pinhole burns
All down the front of my favorite satin shirt.
I got nicotine stains on my fingers.
I got a silver spoon on a chain.
Got a grand piano to prop up my mortal remains.

I got wild staring eyes.
And I got a strong urge to fly.
But I got nowhere to fly to.
Ooooh, Babe when I pick up the phone

There's still nobody home.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Саб 06 Сеп 2008, 3:47 am

Билјана напиша:
Notting Hill мене ми е добар филм , така најголем впечаток ми има оставено.Прво зашто е дејството е во Лондон па има многу атракции а и филмот има убава содржина и малку хумор.Романтична драма со Џулија Робертс и Хју Грант- Богата американка и сиромашен англичанец-библиотекар.Делот кој што е навистина одличен се случува во библиотеката кадешто Хју(не се сеќавам за името во филмот) ја замолува Џулија да го остави затоа што нејзиниот богат живот му предизвикува болка .На тоа таа одговара:"Јас сум богата и популарна,живеам во богатиот Беверли Хилс но,и исто сум само обична девојка која стои пред дечко..и моли за љубов'' :( :( :(
и мене овој мие мегу поубавите
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Der Himmel ber Berlin (1987), Wim Wenders   Нед 07 Сеп 2008, 12:11 amНемам зборови за филмов,по неговото прво гледање станав човек


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Arwen BubaMawa
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 204
Локација : Beverly Hills / Struga / MAKEDONIJA
Регистриран на : 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 07 Сеп 2008, 9:44 pm

Ne znam dali ste go gledale, skoro bese na A1, "Crvenata violina". E, toa vi e prekrasen film, spoj na minatoto i segasnosta, na zivotot i smrtta, na milion razlicni mislenja. Spoj megu obicno drvo i site mozni cuvstva na svetot. Vi go preporacuvam. Navistina e umetnicki izraboten i prefinet i nema da ostavi nikogo ramnodusen.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пон 08 Сеп 2008, 4:24 pm

Arwen BubaMawa напиша:
Ne znam dali ste go gledale, skoro bese na A1, "Crvenata violina". E, toa vi e prekrasen film, spoj na minatoto i segasnosta, na zivotot i smrtta, na milion razlicni mislenja. Spoj megu obicno drvo i site mozni cuvstva na svetot. Vi go preporacuvam. Navistina e umetnicki izraboten i prefinet i nema da ostavi nikogo ramnodusen.

ООоо, браво! БРАВО!!!

Прекрасен филм! Да, уметнички, со душа, со приказна.... И со неверојатна музика!
Имаше една реплика од филмот, која долго ја паметам, уште откако првпат го гледав:

„И што сега? Што да се прави кога нештотo кое најмногу си го посакувал, толку совршено, едноставно ќе се појави?“
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Најбољи филм шо сум го глеал   Пон 08 Сеп 2008, 4:30 pm

Мора да признаете дека е во контекст на темава! :lol: :lol: :lol:

Вратете се на почетокот Go down
OPINOK
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 262
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пон 08 Сеп 2008, 4:39 pmЛУДНИЦА ОД ФИЛМ
МАЛКУ ПОСТАР АМА ДОБАР
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: ВУДИ АЛЕН   Пон 08 Сеп 2008, 11:37 pm

[/URL][/img]Овој филм ми обележа еден период од моето растење и созревање како девојка,смешен беше ама и поучен :D
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Чет 11 Сеп 2008, 4:04 am

Tanja eve jas priznavam lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Lisbon Story   Чет 11 Сеп 2008, 9:27 pm

Еден од моите омилени филмови на сите времиња е „Лисабонска приказна“, филм во кој за првпат ја сретнав/слушнав и мојата омилена група Мадредеуш.
Филмот следи едно интересно лисабонско патешествие на човек со необична професија: снимател на звуци за филм. Има една прекрасна панорама на градот, на португалскиот дух, филозофска димензија и еден впечатлив графит: „Кога би бил сите луѓе на сите места“.

И ме натера да го посетам Лисабон и да се повозам со познатиот трамвај на линијата 28 :D

[img][/img]
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Пет 12 Сеп 2008, 8:30 pm

Иако имам голем број на омилени филмови, а некои филмови ги има гледано и повеќе пати, но на еден од тие филмови не можам да останам рамнодушен. Тоа е филмот „Грофот од Монте Кристо“, кој првпат е снимен пред 20тина години, а римејкот е снимен пред 5-6 години. Приказната е комбинација на доброто и злото, љубомората, истрајноста, богатство и љубовта.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Stanley Kubrick's Clockwork Orange 1971   Пет 12 Сеп 2008, 11:12 pm

Кјубрик уште `71 со помош на филмската новелата ПЕКОЛЕН ПОРТОКАЛ ни ја разјасни паролата ( народ кој има ваква младина не треба да стравува за својата иднина ) тогаш тој ни ја презентира иднината на ултра-насилиството.


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Arizona Dream (Kusturica, 1993)   Саб 13 Сеп 2008, 5:51 pm

Флим кој директно обраќа до сонувачите и ги тера да се запрашаат КОЈ Е ТВОЈОТ СОН,токму тој филм ме научи да не сонувам туку да се оставам на радостите предизвикани од мали,ситни нешта кои понекогаш неприметно ти го разубавуваат денот.


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 14 Сеп 2008, 12:58 am

Ова е филм кој ми е посебно драг,не само затоа што е македонски,туку и бидејќи ме засмејува без разлика колку пати и да го гледам.Навистина одличен хумор,малку и црн хумор не е на одмет,но и актерската екипа е професионална во целост.Доколку некој го има на двд или видео цд веднаш нека крене два прста :D .Еве една реплика која влегува во антологијата
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 14 Сеп 2008, 1:21 am

Еве јас кревам два прста ;)
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Нед 14 Сеп 2008, 10:57 pm

:D :D :D :D :DМРШОЕБЕЦ
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   

Вратете се на почетокот Go down
 
Омилен филм и зошто
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МУЛТИ МЕДИА-
Отиди до: