ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Next
АвторПорака
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Вто 10 Фед 2009, 2:22 pm

Атриум (архитектура) - со форумџиска намена.

Во архитектурата, атриум е голем отворен простор, кој обично е висок неколку спрата и има застаклен покрив и/или големи прозорци. Атриумите ги наоѓаме во рамките на деловни згради директно поврзани со главниот влез. (и овде Ладен танц )

Латинскиот збор atrium се однесувал на отворен централен (внатрешен) двор, околу кој се наоѓале соби, кај големата римска куќа наречена домус.

Римскиот атриум.

Атриумот првобитно бил спална соба за мајката (ФЕН) на семејството (членовите на ФЕН) во старото латинско домаќинство.

Друг симбол поврзан со атриумот било огништето. Во првобитните куќи, огништето симболизирало домашност, и било сместено во средиштето на атриумот кој бил центар на римскиот домашен живот. Но класичните римски куќи воопшто немаат огиниште во атриумот. Впрочем, останува неразјаснето каде ова значајно огниште се поместило (се знае на ФЕН ;) ).

Ова ќе биде нашиот форумџиски Атриум.

Значи тука се собираме: насабајле за утринско кафе, за попладневен чај, за вечерно излежување и трачарење, за размена на идеи и плетки за миЉеата (за на телевизор :P ) ...
Значи за сите активности што се прават околу централно поставеното огниште , во пријатна топла атмосвера, со прозори (отворен поглед) кон и од сите теми и овде навраќаме кога ни треба чилаут од се околу нас.
(мислам дека доволно ја објаснив намената на темава 8) )
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Вто 10 Фед 2009, 4:49 pm

Искрено не знаев што е тоа атриум, ама сега дознав. :D Дури најдов и слика.А може јас зошто ретко пијам кафе (освен можеби капучино некогаш) да земам нешто друго освежително? :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Вто 10 Фед 2009, 4:55 pm

Цитат :
А може јас зошто ретко пијам кафе (освен можеби капучино некогаш) да земам нешто друго освежително? Very Happy
Околу 17:00 ч. се служи чај. (ко Енглезите geek )
А до тогаш повели еден АЈС ТИ
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Вто 10 Фед 2009, 5:03 pm

СтончиС напиша:
Цитат :
А може јас зошто ретко пијам кафе (освен можеби капучино некогаш) да земам нешто друго освежително? Very Happy
Околу 17:00 ч. се служи чај. (ко Енглезите geek )
А до тогаш повели еден АЈС ТИ
Ооо фала. :D Ice tea е супер работа, јас понекогаш го пијам оној од праска.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Вто 10 Фед 2009, 5:08 pm

Ова е градската библиотека во Ванкувер. Ова може да се смета како атриум?

Е овде сум бил. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Вто 10 Фед 2009, 10:21 pm

ова бе перо не е атриум туку е атриумиште
Вратете се на почетокот Go down
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:13 ammore atrium --matrium .. ne tuku tupete i tuka ..
davajate casi ajde вежбај малку вежбај малку вежбај малку вежбај малку
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:19 am

Dadeto напиша:

Онаа салатана што е најгоре десно има ли лукче во неа и колку време ти требаше да ја подготвиш?

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:28 am

Dadeto напиша:


more atrium --matrium .. ne tuku tupete i tuka ..
davajate casi ajde вежбај малку вежбај малку вежбај малку вежбај малку

секоја чест за мезето, ама дај некоја домаќа ракија, батали овие вештачки ракии , баго Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:30 am

Ај од мене палачинки со банана Готварчето од емисиј Готварчето од емисиј Готварчето од емисиј


Леле ми се пријаде! Готварчето од емисиј
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:30 am

Ах да ете ги чаше, али мењај гу ракијуПоследната промена е направена од Venco на Сре 11 Фед 2009, 2:31 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:31 am

more pi tuka ne tuku naogjaj mani aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
posle vtorata caska koj ke primeti kakva e :hayel: :hayel: :hayel: :hayel:
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:34 am

Бе Перо напиша:
Ај од мене палачинки со банана Готварчето од емисиј Готварчето од емисиј Готварчето од емисиј


Леле ми се пријаде! Готварчето од емисиј

Кај Бе Перо кај иде ова со ракија, дај од пифтијата ако има уште Готварчето од емисиј


Последната промена е направена од Venco на Сре 11 Фед 2009, 2:50 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:35 am

Dadeto напиша:
more pi tuka ne tuku naogjaj mani aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
posle vtorata caska koj ke primeti kakva e :hayel: :hayel: :hayel: :hayel:

Ти ма на што личам ја ејјјј, не пијам од оваа и точка, поарно пиво ке пијам и то со палачинки вежбај малку


Последната промена е направена од Venco на Сре 11 Фед 2009, 2:36 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:35 am

Venco напиша:

Кај Бе Перо иде ова со ракија, дај од пифтијата ако има уште Готварчето од емисиј
lol! lol! lol! lol!
Море лиги ми течат од оваа страна lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:36 am

Бе Перо напиша:
Venco напиша:

Кај Бе Перо иде ова со ракија, дај од пифтијата ако има уште Готварчето од емисиј
lol! lol! lol! lol!
Море лиги ми течат од оваа страна lol! lol!

За пифтијата ли бе Перо ??? lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:49 am

jok nego za rakijata :hayel: :hayel: :hayel: :hayel:
se izraduva deka ti hnema da ja pies ... geek geek geek geek
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:51 am

Dadeto напиша:
jok nego za rakijata :hayel: :hayel: :hayel: :hayel:
se izraduva deka ti hnema da ja pies ... geek geek geek geek

а не туку збори, вади од домашната дезинфекција
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 2:55 am

Venco напиша:

а не туку збори, вади од домашната дезинфекција
Ај стај уште една ракија и за мене, онака колку да се изгори црвецот, што би се рекло...

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 3:03 am

Eve od mene nekolku vidovi kashkaval :D
Zemete si noz i seckajte/:D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 3:05 am

Ааа посетувањето на оваа тема може да биде погубно за мене lol! lol! lol!
Каков апетит ми отворивте сега.......а ниедно време е...... lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 3:12 am

Бе Перо напиша:
Ааа посетувањето на оваа тема може да биде погубно за мене lol! lol! lol!
Каков апетит ми отворивте сега.......а ниедно време е...... lol!
Stvarno mi doaga da zemam kaskaval :D


Последната промена е направена од Scarlett O'Hara на Сре 11 Фед 2009, 4:06 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 3:52 am

Бе Перо напиша:
Ааа посетувањето на оваа тема може да биде погубно за мене lol! lol! lol!
Каков апетит ми отворивте сега.......а ниедно време е...... lol!
И мене ми отворивте апетит....па отидов до кујна :za u kljun: и се накркав (најадов), сега и една цигара може да легне Smile_smoker:

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 4:32 am

Бе Перо напиша:
lol! lol! lol! lol! Море лиги ми течат од оваа страна lol! lol!
и мене, венчо и јас сум за домашна ракија ова другово е хемија не е то то
Вратете се на почетокот Go down
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   Сре 11 Фед 2009, 4:45 amamaaaaaaaannn
eve vi prepekavte cccccccccc
aj da ne naprajte nekoja belja pa da vi padne od strv ... :hayel: :hayel: :hayel: :hayel: :hayel:


Последната промена е направена од Dadeto на Сре 11 Фед 2009, 4:49 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот   

Вратете се на почетокот Go down
 
Кафе муабети и дружење во Атриум-от на форумот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 18Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 9 ... 18  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ТУПАЛКА-
Отиди до: