ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Божик

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Божик   Вто 16 Дек 2008, 11:40 pm

Ја отварам темава се со цел, на некој начин да ви ја доловам атмосферата на еуфоријата која владее скоро во сите католички па и православни држави.. преку слики... истото и вие можете да го направите со ваши прилози па дури и со текстуални објаснувања за Божиќ, традицијата, митологијата, историјата и се што знаеме за овој голем ден... и што се правиме за да го направиме уште поголем и попразничен.


еве за почеток една слика од плоштадот пред старата опера фо франкфурт...

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Вто 16 Дек 2008, 11:52 pm

во сите градови се приредува weihnachtmarkt.. превод на македонски незнам .. каде што се собираат се јаде се пие има и рингишпили за деца и штандови за продашба на секакви интересни работи...декорации накити и сл. но најпосетени се штандовите каде што се точи еден вид црвено вино топло и се пие не баш во мали количини :lol:

еве на сликава се гледа одприлика како е

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Вто 16 Дек 2008, 11:54 pm

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: декорација   Вто 16 Дек 2008, 11:55 pm

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Вто 16 Дек 2008, 11:58 pm

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:00 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:02 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:04 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:09 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:10 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:12 am

Раѓањето на Исус Христос.. во сите куќи а и на плоштадите ги има поставено фигурите на исус како бебе во пештерата со марија и мажот на марија и оние трите мудреци.. со јагниња и магаре и слама.. и многу убаво е декорирано....

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:14 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:15 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: нирнберг   Сре 17 Дек 2008, 12:19 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:23 am

јас со неколку мои другарки бевме во франкфурт вчера и супер си поминавме.. си купивме и црвени капи како на дедо мраз со звездички што светкаат со федер во форма на спирала врз капата и на врвот со бела пуфка ;) :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 12:41 am

Ангела напиша:
во сите градови се приредува weihnachtmarkt.. превод на македонски незнам .. каде што се собираат се јаде се пие има и рингишпили за деца и штандови за продашба на секакви интересни работи...декорации накити и сл. но најпосетени се штандовите каде што се точи еден вид црвено вино топло и се пие не баш во мали количини :lol:

По нашки треба да е панаѓур. Сите слики ли се од Франкфурт Question
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 1:11 am

не се.. ете има и од нирнберг и од берлин Smile
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 1:16 am

Многу убава тема Ангела. Кај нас нема многу украсување за Божиќ, не знам зошто е таква традицијата но одлично е ова што ќе ни ја доловиш атмосверата и традицијата од католичките земји.Ние знаеш дека го славиме Божиќ по стариот календар, така да во Јануари ќе имаме повеќе слики и коментари а до тогаш ќе редиме од Нова Година Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 1:32 am

Ангела напиша:
не се.. ете има и од нирнберг и од берлин Smile

Па не е на одмет кога постираш такви слики да има “ова е она тоа е тоа и сл“ вака ја си мислам ама Германци, само у Франкфурт украсуваат lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 1:40 am

Venco напиша:
Ангела напиша:
не се.. ете има и од нирнберг и од берлин Smile

Па не е на одмет кога постираш такви слики да има “ова е она тоа е тоа и сл“ вака ја си мислам ама Германци, само у Франкфурт украсуваат lol!

критиката е на место... ама се трудев да напишам што е што.. може сум пропуштила нешто... и јас сум еуфорчина де... :P
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 17 Дек 2008, 1:46 am

Ангела напиша:
Venco напиша:
Ангела напиша:
не се.. ете има и од нирнберг и од берлин Smile

Па не е на одмет кога постираш такви слики да има “ова е она тоа е тоа и сл“ вака ја си мислам ама Германци, само у Франкфурт украсуваат lol!

критиката е на место... ама се трудев да напишам што е што.. може сум пропуштила нешто... и јас сум еуфорчина де... :P

Да бе изгледа празници се ближат lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Чет 25 Дек 2008, 9:01 pmНеколку години по ред ОУ Ванчо Прке е најубаво украсено во Штип во ранг на организации. Колку успеав со моето знаење и ракување со мојот апарат да го доловам овој амбиент, се гледа !
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Сре 31 Дек 2008, 3:38 am

Елката во Младинскиот парк во Велес и светла од фонтаната
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Саб 03 Јан 2009, 2:48 pmПоследната промена е направена од Билјана на Чет 08 Јан 2009, 2:39 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Божик   Пон 05 Јан 2009, 1:15 am

Двор во Велес украсен Новогодишно,Божиќно

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Божик   

Вратете се на почетокот Go down
 
Божик
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ФИЛОЗОФИЈА И РЕЛИГИЈА-
Отиди до: