ФОРУМОТ Е НАШ
ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 ТУПАЛКА (повторно)

Go down 
+11
Далила
Dadeto
bob_rock
Lidija
Билјана
Venco
VoniVaraS
GokaGrozni
eftimoskatb
Бе Перо
SiNaPsA`
15 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 4:12 pm

Пак сум надминала лимит од 10 гига и интернетов ми е ужасно спор, одвај го отворам и форумов :( Не знам како ми се случува тоа овие два месеци, зашто не правам ништо посебно ниту различно од претходно (кога месечно стигав до 3-4 гига), а овие од мт.нет тврдат дека е исклучено „крадење на сообраќајот“ Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 4:37 pm

eftimoskatb напиша:
Пак сум надминала лимит од 10 гига и интернетов ми е ужасно спор, одвај го отворам и форумов :( Не знам како ми се случува тоа овие два месеци, зашто не правам ништо посебно ниту различно од претходно (кога месечно стигав до 3-4 гига), а овие од мт.нет тврдат дека е исклучено „крадење на сообраќајот“ Evil or Very Mad
Да не ти сурфа некој на твојот компјутер кога не си дома? тра-ла-ла
Провери да не ти е отворен некој програм што „цица“ бајтчиња, а ти да не знаеш за тоа. Мене пред некој месец оној limewire ми направи попара.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:10 pm

Бе Перо напиша:
eftimoskatb напиша:
Пак сум надминала лимит од 10 гига и интернетов ми е ужасно спор, одвај го отворам и форумов :( Не знам како ми се случува тоа овие два месеци, зашто не правам ништо посебно ниту различно од претходно (кога месечно стигав до 3-4 гига), а овие од мт.нет тврдат дека е исклучено „крадење на сообраќајот“ Evil or Very Mad
Да не ти сурфа некој на твојот компјутер кога не си дома? тра-ла-ла
Провери да не ти е отворен некој програм што „цица“ бајтчиња, а ти да не знаеш за тоа. Мене пред некој месец оној limewire ми направи попара.

Може да си во право, мене нон-стоп ми е подигнат Limewire-от, макар што не спуштам песни во последно време, така стои само декоративно. Ќе го исклучувам.
Прееска им се јавувам на овие од мт.нет (традиционално во јуни-јули со нив си имам проблеми) и тој дежурниот ме прашува да не сум гледала клипови од ју-тјуб, демек тие многу влечеле, макар што јас не ги даунлодирам. Ама сепак, колку и да влечат, до пред само два месеци имав по 3-4 гига сообраќај, сега - над 10!?
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:18 pm

Јас се соочувам со релативно брз интернет и ужасно спор PS ( замотан во салотејп трака ) и со можен реформат на windows-от, таков му е летниот-хороскоп, со голема шанса да биде размонтиран и PS и целата инфраструктура стискај ентер
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:20 pm

GokaGrozni напиша:
Јас се соочувам со релативно брз интернет и ужасно спор PS ( замотан во салотејп трака ) и со можен реформат на windows-от, таков му е летниот-хороскоп, со голема шанса да биде размонтиран и PS и целата инфраструктура стискај ентер

Кога сме веќе кај интернетот.... ар ју токинг ту ми

Во моментов лекторирам некоја брошура за Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер - да не го интересира некого некој член да му го протолкувам? Smile
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:25 pm

eftimoskatb напиша:
Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер

1.Кому да пристапам за да ми даде информации од јавен карактер ?
2.Што се тоа информации од јавен карактер ?
3.Зошто ( и дали ) би ми користеле тие информации ?

> сега за сега толку, го задржувам правото на дополнителни прашања <
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:34 pm

GokaGrozni напиша:
eftimoskatb напиша:
Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер

1.Кому да пристапам за да ми даде информации од јавен карактер ?
2.Што се тоа информации од јавен карактер ?
3.Зошто ( и дали ) би ми користеле тие информации ?

> сега за сега толку, го задржувам правото на дополнителни прашања <

Информации од јавен карактер се секаков тип информации за работата на институциите. На пример:

- колку плата зема Груевски?
- колкав е имотот на некоја партија?
- колку странски инвестиции влегле во земјава во 2008 година?
- кој ја издал дозволата да биде направен некој ноќен локал (да речеме)?
- увид во пресуда за некој судски предмет што те интересира,

И слично.

Зошто би ти биле потребни тие информации - не знам, ама може да се случи да ти притребаат Smile Се обраќаш до институцијата што сметаш дека е релевантна за тоа прашање, се повикуваш на овој закон и - воала Smile
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:46 pm

eftimoskatb напиша:
... се повикуваш на овој закон и - воала Smile
А-ХА ( не групата од Шведска ), дали тоа значи дека е готово со две-децениската транзиција, доколку овој закон е со европско знаменце ке го искористам некогаш.

ПС:Сигурно ке има прашања од типот КАЈ СА ПАРИТЕ, дали тука ке не огрее и - воала
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 5:58 pm

GokaGrozni напиша:
eftimoskatb напиша:
... се повикуваш на овој закон и - воала Smile
А-ХА ( не групата од Шведска ), дали тоа значи дека е готово со две-децениската транзиција, доколку овој закон е со европско знаменце ке го искористам некогаш.

ПС:Сигурно ке има прашања од типот КАЈ СА ПАРИТЕ, дали тука ке не огрее и - воала

Да-да, од оние европските е. Еве јас сега навлегувам во финеси: И порано постоел, само тогаш оној што бара информација бил должен да објасни зошто му е потребна, а сега (со европскиве реформи) не е должен, поточно може да побара каква било информација (освен ако не е „строго доверлива) за ЧИСТ ЌЕФ Smile

Брошурава што ја средувам е баш за обичните граѓани да се информираат, бидејќи ретко кој го знае овој закон, само ептен ако некој стручен те упати на него.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 6:02 pm

eftimoskatb напиша:

Може да си во право, мене нон-стоп ми е подигнат Limewire-от, макар што не спуштам песни во последно време, така стои само декоративно. Ќе го исклучувам.
Тоа ќе да е. Дури и кога стои отворено (без ништо да спушташ), тоа си јаде од трансферот. Има програмчиња со кои можеш да го следиш трансферот, мене Синапса ми даде едно и фино си проверував се додека оној мојон стар компјутер не испушти душа и замина во легендите... Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 6:10 pm

Ете, иселениците ни го донесоа грипот. Ништо добро од нив Smile

(Се зезам, да не се навреди некој ;)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 6:50 pm

Пак се актуелизираа преговорите со нашиот ни мил ем драг јужен сосед...

Гледајки го „олеснувачот“ Нимиц (а што е еден олеснувач мајко моја, тој само отежнува...), ми текна нешто:

НАли ќе ги посетел Македонија и Гејлада кон крајот на јули... и си викам: Добро бе, овој кога се спрема дома за на пат, што и` вика на жена му: „Жено, пакуј куферите, идам за Грција и за...“ КАДЕ??? Како ја вика он нашата земја по дома, еве да речеме? Туку сите пазат, па недај Боже ако им се испушти Македонија одма се поправаат: ФИРОМ.

Џубриња едни. Џубросани.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 10:10 pm

eftimoskatb напиша:
Пак сум надминала лимит од 10 гига и интернетов ми е ужасно спор, одвај го отворам и форумов :( Не знам како ми се случува тоа овие два месеци, зашто не правам ништо посебно ниту различно од претходно (кога месечно стигав до 3-4 гига), а овие од мт.нет тврдат дека е исклучено „крадење на сообраќајот“ Evil or Very Mad

Бе Перо напиша:
eftimoskatb напиша:
Пак сум надминала лимит од 10 гига и интернетов ми е ужасно спор, одвај го отворам и форумов :( Не знам како ми се случува тоа овие два месеци, зашто не правам ништо посебно ниту различно од претходно (кога месечно стигав до 3-4 гига), а овие од мт.нет тврдат дека е исклучено „крадење на сообраќајот“ Evil or Very Mad
Да не ти сурфа некој на твојот компјутер кога не си дома? тра-ла-ла
Провери да не ти е отворен некој програм што „цица“ бајтчиња, а ти да не знаеш за тоа. Мене пред некој месец оној limewire ми направи попара.
Се дешава многу често разни програми и апликации да работата во позадина и да трошат интернет сообраќај, а за тоа да немаме појма. Такви се на пример: автоматска надградба на виндоусот, надградба на некој програм (јава, адобе ридер..) разни спајвери, црви, вируси и т.н.
За да проверите сами дали нешто во позадина ви работи и троши интернет, исклучите ги сите прелистувачи (Мозила, ИЕ, Опера...), торенти, лајмвери и т.н. па одите во My Network Places - Local Area Connection и клик на иконата L.A.C.

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 6f9ec27229fcaa4cf95419bb885bba43
Ако не се менуваат бројките што се заокружени со црвено или се менуваат многу малку, тогаш е ОК, а ако се менуваат почесто, тогаш нешто ви работи во позадина.
П.С. Пожелно е, поради превентива да се менува лозинката на конекцијата барем еднаш месечно и постојано да биде вклучен огнениот ѕид (firewall).
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 10:51 pm

Е, видиш, тоа ти беше добар совет. Го направив и не се мрда протокот многу, ама сепак доволно за да помислам дека нешто работи во позадина. Е сега уште да откријам што Smile
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 11:09 pm

Ако не се мрда протокот многу не е ништо страшно, може да е некое црвче или спајвер. Доволно е едно скенирање со антивирус за да ги „среди“ неканетите гости Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 11:21 pm

SiNaPsA` напиша:
Ако не се мрда протокот многу не е ништо страшно, може да е некое црвче или спајвер. Доволно е едно скенирање со антивирус за да ги „среди“ неканетите гости Smile

Еве го, работЕ Smile
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 11:33 pm

И сега Ахил ке ги закоље сите ..
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 28 Јун 2009, 11:41 pm

GokaGrozni напиша:
И сега Ахил ке ги закоље сите ..

М-м, еве го, се спрема.... Мене многу ми е жал за Хектор плачкоТО
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyСре 01 Jул 2009, 6:39 pm

Скроз ме збунивте со новиве модератори cyclops то поштуем ...ани 4 пиштоља тра-ла-ла ,пат и мат Smile ...хи,хи...
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyПет 03 Jул 2009, 1:51 am

Ви викам ја дека цела фама со свинскиов грип ја прават новинарите.... Кренаа врева, кренаа и оп - НЕМА свински грип, АШ!

Дури и тоа не успева кај нас.... lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyПет 03 Jул 2009, 1:54 am

Деновиве само гледам „селебритис“ низ град. Smile

Вчера кога купував бурек го видов Златко Калински, најдобриот поет меѓу спортските коментатори или обратно Smile Smile ,
а денес го видов Владо Јаневски. Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyПет 03 Jул 2009, 1:56 am

Бе Перо напиша:
Деновиве само гледам „селебритис“ низ град. Smile

Вчера кога купував бурек го видов Златко Калински, најдобриот поет меѓу спортските коментатори или обратно Smile Smile ,
а денес го видов Владо Јаневски. Smile

Аууу, и двајцата поети тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyСаб 04 Jул 2009, 1:20 am

Го знаете овој човек?
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110935

Едно време ми беше омилен српски (добро де, црногорски Smile глумец...
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyНед 05 Jул 2009, 2:20 pm

Жарко Лаушевиќ и јас многу го сакав порано,ама пред неколку години дознав дека го бараат за убиство,зошто,како -незнам,па и дека не е жив. Штета...
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 EmptyПон 06 Jул 2009, 11:32 pm

Уууу, Гока што убава возраст го чека... од Гавриловиќа
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
ТУПАЛКА (повторно)
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ТУПАЛКА-
Отиди до: