ФОРУМОТ Е НАШ
Автори, книги 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Автори, книги 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Автори, книги

Go down 
+5
Morpheus
Далила
GokaGrozni
Green Power
eftimoskatb
9 posters
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 06 Сеп 2008, 1:35 pm

На оваа тема имам да кажам многу повеќе од воведен пост, всушност цела колумна :D

Но, идејата ми е да размениме мислења за автори кои ги сакаме, за книги кои се вистинска уметност. Се разбира, пред се’ зборувам за белетристика, но секако дека некој може да зборува и за автор на историски, филозофски дела, и слично.
Јас читам многу во животот и од кога знам за себе сум сакала да го правам тоа, така што мислам дека книжевноста е многу специфична уметност и би рекла дури „недемократска“, затоа што не е отворена за секого. Затоа и разговорите за книги, мене барем, ми се некако - свети.

Еден од моите култни автори е Томас Ман, германски писател на 20 век. Има многу дела, кое од кое подобро, но не ми е тешко да ги издвојам двете врвни за мене: „Д-р Фаустус“ и „Јосиф и неговите браќа“. Првата книга е во два тома, втората во 4 :lol:
Неверојатно квалитетен автор!
Вратете се на почетокот Go down
Green Power
Говорникот
Говорникот
Green Power


Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 06 Сеп 2008, 2:36 pm

Во моментов не знам зошто, но сосема случајно се сетив на една прекрасна книга од Кронин "Цитадела"...обид и мечта на еден млад лекар да се извлече од матрицата на секојдневието и еднообразието во едно мало гратче во Шкотска и негово постепено навлекување на високиот живот и задоволствата, заборавајќи на почетокот, љубовта и благородноста на својата професија......
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 06 Сеп 2008, 2:45 pm

Злосторство и казна од Фјодор Михаилович Достоевски
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 06 Сеп 2008, 3:23 pm

За почеток ќе кажам дека темава требаше да се отвори и мило ми е што ќе си разменуваме мислења за моето второ омилено нешто(од уметностите)-читањето,а исто така ме поттикнаа споменатите книги и автори Достоевски и МАН.Бидејќи откако ги научив буквите многу сакав да читам,имам прочитано многу книги,но во овој брачен и мајчински приод можам само да се потсетувам и навраќам на тоа што сум го прочитала и дефинитивно гореспоменатите автори заедно со Херман Хесе,Тургењев , Булгаков и Кундера,А и од фантастиката Алан ПО и Лофкрафт,ми беа едни од највпечатливите.Во моментов на многу нешта неможам да се сетам,но со вас ќе си ја освежувам меморијата...Едвај чекам. bounce
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Federico Garca Lorca   Автори, книги EmptyНед 07 Сеп 2008, 12:33 am

Внесувам нови моменти во темава,погледнете го клипот,посебно обратете внимание на онаа што следи по 4 min 20 sec.

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyНед 07 Сеп 2008, 9:46 am

Браво Гока, за новите моменти! :D
Темава може да стане и интерактивна, а ме потсети и на еден прекрасен филм со Енди Гарсија, што се вика „Лорка“, за мистеријата околу неговата смрт.
Тој филм почнува со една од неговите најубави песни „Тажачката на Игнасио Санчез Мехијас“, позната по рефренот „Во пет попладне“.

Кон Далила: И јас ги сакам Кундера и Булгаков, заедно со Томас Ман - мене тие ми се „Светото тројство“ на книжевноста на 20. век!
„Мајсторот и Маргарита“ на Булгаков ја имам прочитано 6-7 пати и воопшто не ми се троши со препрочитувањето. Ги сакам и неговите фантастични раскази, а неодамна го открив подолгиот расказ „Кучешко срце“ - каква генијална иронија за човечката природа има во него.... Посебен автор.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Селимовиќ   Автори, книги EmptyНед 07 Сеп 2008, 9:51 am

Можеби некому ќе звучи малку „школски“, ама еден од моите омилени автори е и Меша Селимовиќ. Кога првпат ја открив „Дервишот и смртта“ (во средно, нели) - ја прочитав за една ноќ, останав будна до утрото што дотогаш ми се немаше случено ни за Нова година :lol: :lol:

Но, подоцна откривав и други негови работи и се вљубив во романот „Тврдина“ - потопол, почовечки роман од тој се чини дека навистина немам сретнато. Смешно-тажен, искрен, потресен....Немам доволно зборови да го препорачам.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Габриел Гарсија Маркес   Автори, книги EmptyНед 07 Сеп 2008, 5:33 pm

-ХРОНИКА НА ЕДНА НАЈАВЕНА СМРТ-Книгата започнува со-Дента кога ке го отепаа
-НА ПОЛКОВНИКОТ НЕМА КОЈ ДА МУ ПИШУВА-Книгата завршува со-Го*на
-СТО ГОДИНИ САМОТИЈА- :heart: :heart: :heart:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Ne daj se Ines   Автори, книги EmptyПон 08 Сеп 2008, 3:37 am



Еве го и оригиналот

https://www.youtube.com/watch?v=-q7CedD7Eg8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyВто 09 Сеп 2008, 12:06 am

Џорџ Орвел 1984,а и неговата ЖИВОТИНСКА ФАРМА.Немам коментар
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyВто 09 Сеп 2008, 12:45 am

Мемоарите на Хадријан од Маргарит Јурсенар
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Барико   Автори, книги EmptyВто 09 Сеп 2008, 8:19 pm

Алесандро Барико е еден современ италијански автор што топло ви го препорачувам. Мене пред неколку години ми беше вистинско откритие!

Се’ што пишува му е добро, ама би ги издвоила подолгиот расказ-сценарио „Пијанистот“ (или „Новеченто“) и романите „Океан Море“ и „City“.

Многу е добар, ако некој е за - ќе му ги позајмам книгиве ;)
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
CENTO


Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyВто 09 Сеп 2008, 8:44 pm

Ако има некој евентуално политичко-социјална литература нека дигне два прста инаку досега книга која ми оставила најголем впечаток е Мојата борба од Адолф Хитлер,не со темата која ја обработува туку со начинот на кој ги убедува читателите во оправданоста на тоа што го вели иако не е оправдано ниту од далеку.Сега ќе ја читам титовата афтобиографија ама некако ми изгледа премногу фалсификувана
Вратете се на почетокот Go down
Gala
Тупаџија
Тупаџија
Gala


Број на мислења : 292
Локација : Struga, Makedonija, svet
Регистриран на : 2008-09-02

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСре 10 Сеп 2008, 1:03 am

Bravo, za postavenata tema!
Vednas da kazam deka mnogu od veke spomenatite avtori se i moi omileni, klasici narocito. I da znaete voopsto ne mi e lesno da izdvojam kogo bi napisala za pocetok..........
Balzak, Dostojevski, Gete, Ivo Andric, Danilo Kis, Momo Kapor, Slavko Janevski, Bora Stankovic,... (ne pisuvam naslovi zatoa sto ne mozam da se odlucam sto bi izabrala kao 'top'),
G. Flober "Madam Bovari", kniga na Ken Folet 'Stubovi zemlje', Jovan Ducic "Blago cara Radovana" i poezija mu e fenomenalna, Zak Prever, Branko Miljkovic, Bodler, ...(koga veke spomnav poezija),"Sljivin cvet u vazi od zlata" - kineski roman iz 16. veka,..
Prodolzuva..... study
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyНед 26 Окт 2008, 3:59 pm

Една од моите омилени книги е „Дервишот и смртта“ од Меша Селимовиќ. Книгата ја читав во средно, а сеуште се сеќавам на голем дел од неа (ја имам по дома некаде, морам да си ја најдам и да ја прочитам уште еднаш). Паметам дека имаше неверојатно силни описи кои ми создаваа слики во главата и дури еднаш и ги сонував. На пр. описот на теќето каде што е шејх Ахмед Нурудин, чаршијата, бегалецот кој бара засолниште кој што на едната нога не носи ништо (се верува дека тој е персонификација на ѓаволот), внатрешната борба на Ахмед Нурудин, желбата да му помогне на својот брат кој е во зандана...
Има една реченица од тој роман која е искористена во филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, на самиот почеток:
„Со крик летаат птиците преку црното небо, луѓето молчат, крвта ме боли од чекање...“
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyПон 27 Окт 2008, 2:02 am

Деновиве се навратив на една прекрасна книга.....СВИЛА од Алесандро Барико....
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyЧет 30 Окт 2008, 1:13 am

Бе Перо напиша:

Има една реченица од тој роман која е искористена во филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, на самиот почеток:
„Со крик летаат птиците преку црното небо, луѓето молчат, крвта ме боли од чекање...“
Го најдов и клипот! cheers cheers
Се ежам од музикава!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyЧет 30 Окт 2008, 1:37 am

Бе Перо напиша:
Една од моите омилени книги е „Дервишот и смртта“ од Меша Селимовиќ. Книгата ја читав во средно, а сеуште се сеќавам на голем дел од неа (ја имам по дома некаде, морам да си ја најдам и да ја прочитам уште еднаш). Паметам дека имаше неверојатно силни описи кои ми создаваа слики во главата и дури еднаш и ги сонував. На пр. описот на теќето каде што е шејх Ахмед Нурудин, чаршијата, бегалецот кој бара засолниште кој што на едната нога не носи ништо (се верува дека тој е персонификација на ѓаволот), внатрешната борба на Ахмед Нурудин, желбата да му помогне на својот брат кој е во зандана...
Има една реченица од тој роман која е искористена во филмот „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, на самиот почеток:
„Со крик летаат птиците преку црното небо, луѓето молчат, крвта ме боли од чекање...“

Бреееј.... :lol: :lol: :lol: А јас мислев дека сите, ама баш сите до еден ме пцуевте тогаш! lol!

Штом била таква работава, тогаш ти треба да ја прочиташ „Тврдина“, романот „близнак“ на Дервишот. Јас навистина не знам да одговорам која од нив е погенијална книга.
И, погоди кој ќе ти ја позајми? ;)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyЧет 30 Окт 2008, 1:40 am

Тања напиша:

Штом била таква работава, тогаш ти треба да ја прочиташ „Тврдина“, романот „близнак“ на Дервишот. Јас навистина не знам да одговорам која од нив е погенијална книга.
И, погоди кој ќе ти ја позајми? ;)
Да ми ја позајмиш, супер! cheers
Навистина, од „Дервишот и смртта“ имав, па не можам да ги наречам кошмари, ама во секој случај вознемирувачки сонови. lol! lol! lol!
Јас тогаш бидејки бев активен дискутант за таа книга бев ослободен од тест. ;) :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 01 Ное 2008, 1:49 am

Бе Перо напиша:

Да ми ја позајмиш, супер! cheers

Можеш да читаш на српски?
Ја имам и на македонски, добар е преводот, па како ти одговара, иако мислам дека за да ја доживееш вистински книгата, треба да ја прочиташ на српски.
(ретко го кажувам ова :D)


Бе Перо напиша:

Јас тогаш бидејки бев активен дискутант за таа книга бев ослободен од тест. ;) :D

lol! lol! lol! lol!
Сум го заборавила овој момент... lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 01 Ное 2008, 4:03 pm

Тања напиша:

Можеш да читаш на српски?
Ја имам и на македонски, добар е преводот, па како ти одговара, иако мислам дека за да ја доживееш вистински книгата, треба да ја прочиташ на српски.
(ретко го кажувам ова :D)
Можам, ама побавно ми оди така. Сепак ти на македонски да ми ја дадеш:D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 01 Ное 2008, 4:10 pm

Бе Перо напиша:
Тања напиша:

Можеш да читаш на српски?
Ја имам и на македонски, добар е преводот, па како ти одговара, иако мислам дека за да ја доживееш вистински книгата, треба да ја прочиташ на српски.
(ретко го кажувам ова :D)
Можам, ама побавно ми оди така. Сепак ти на македонски да ми ја дадеш:D

Убо, добијаш ;)
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyВто 03 Фед 2009, 12:28 am

Од оваа тема ке се земаат идеи за препорачување книги на порталот за рубиката Предлогот е НАШ, книга study
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyСаб 07 Фед 2009, 8:58 pm

GokaGrozni напиша:
Од оваа тема ке се земаат идеи за препорачување книги на порталот за рубиката Предлогот е НАШ, книга study

Супер идеја!

Еве, јас во моментов ми текна да ја препорачам „Читачот“ на Бернхард Шлинк. Многу убава, и по малку вознемирувачка книга. По подолго време ми ја врати радоста на читањето!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги EmptyПет 20 Мар 2009, 12:48 am

МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА од МИХАИЛ БУЛГАКОВ-вечна книга за вечна тема со бескрајно доживување.Многу сликовита и инвентивна,кој не ја прочитал,да не чека.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Автори, книги Empty
ПишувањеПредмет: Re: Автори, книги   Автори, книги Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Автори, книги
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: