ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Вака се сака Македонија!

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Вака се сака Македонија!   Вто 02 Сеп 2008, 10:54 pm

Пред некое време налетав на оваа статија на он.нет. Ја прочитав внимателно и сакав да ја споделам на форумов затоа што мислам дека ова е најважниот начин ДА СЕ САКА и ДА СЕ БИДЕ Македонија!

Браво за Нацоски, респект за Ремондино
Благој Нацоски пријателите го познаваат како добар човек кој, патем, многу правел за Македонија (што приватно, што професионално). Во музичкиот свет, Благој Нацоски го познаваат како одличен тенор од светски ранг. Од друга страна, Енио Ремондино е познат новинар на РАИ кој известува од Балканот. Добар новинар со една, за нас, многу непријатна навика - да не нарекува славобугари. Нацоски и Ремондино случајно се среќаваат на скопскиот аеродром. Нацоски фино го поткачува Ремондино. Ремондино не ја премолчува случката и во следниот извештај го пишува ова:


The knot of the Macedonian nation still creates tensions

Тwo hours by car from Pristina, and you arrive at 'Alexander the Great 'International Airport in Skopje, Macedonia.

Alexander the Great, so we can satisfy the neighboring Greeks, about the patronage of the greatest conqueror of all time.

Skopje is the best ways to return home from Kosovo, which offers direct flights only to Vienna and Budapest. I am in Skopje, direct flight Skopje - Rome.

Talked to a passenger next to me, a countryman. Then meeting-conflict with a passenger sat in the row in front of me.

-"Are you the journalist Remondino?"

I immediately asked myself, will I receive compliments, or insults? There were no compliments. Young man, somewhere under 30, tall, massive, spoke perfect Italian and well educated. So he was a foreigner, living in Italy. His comment was short, precise and accused me of the following:

-"You need to stop calling us slavobulgarians. We are Macedonians, period."

Place with Distinction

Lady sitting across, obviously understood Italian, nodded and repeated the same thing.

-Macedonians, ok. How do I explain the Italian public about the Macedonians with albanian origin, with their political parties, and those Macedonian with slavic or bulgarian origin, and their political parties, or as you wish, those who have national, ethnic parties?

-"Our Culture is unique, antique, we are neither Bulgarians nor Slavic."

-"But when you shoot at each other in Tetovo, what should I report? Macedonian Albanians shoot at Macedonian Macedonians? Or the Macedonians in Kumanovo, how to call them? Macedonians with little Serb in them?"

Rest of the passengers, are awaiting to leave the plane that just landed and are paying close attention to our discussion. While walking towards Passport Control we spoke of Alexander the Great and the disputes between Greece and Macedonia, in relation to NATO and EU.

We wait for our luggage, our dialogue continues.

-"The Language, yes, it is similar to Bulgarian" says the Macedonian.

-"Keep in mind the Bulgarians and others borrowed the language from us"

While pondering on whether the egg was born first, and then the chicken, from history we go to personal things. It's better. I promised the Macedonian I would read up on Alexander the Great, meanwhile he told me he is an Opera singer. He told me I do good job reporting from the Balkans except for my catastrophic mistake comparing Macedonians to Bulgarians.

I decided to solemnly admit my mistakes in my reporting, and while browsing the internet I discovered my new friend (I hope I can call him a friend) to be none other, but the best Macedonian Tenor of all times. His name is Blagoj Nacoski, lives and works in Italy where his name has spread with lightning speed in the Opera world. In fact, I discovered that I almost had a quarrel with the future Pavarotti from Macedonia. Macedonia, No 'former yugoslavic republic' as Greece wishes.

Dear Maestro Blagoj, grab a tight hold of your history and heritage, because history is sang and played by anyone, any way they want to.

Ennio Remondino, RAI

(преземено од он.нет)

Наежувачки, нели?
Оваа тема се однесува и на Милчо, Синтезис, ракометната репрезентација, Пандев, Горан Стефановски, Жан Митрев, Тоше Проески, Симон Трпчески и..... НА СИТЕ ШТО ЈА САКААТ И СИЛНО ЈА ПРОМОВИРААТ НАШАТА ЗЕМЈА И ДРЕВНА КУЛТУРА ВО СВЕТОТ!!!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Вто 02 Сеп 2008, 11:11 pm

П.С. Се извинувам што ја „преместив“ темава, ама би сакала да ја има и да се развива многу повеќе од она претходно.

Оваа тема е посветена на сите уметници, автори, спортисти, „обични“ и храбри луѓе, домашни и странци... Кои имаат што да кажат и направат за да придонесат кон прославување на Македонија во светот.
Вратете се на почетокот Go down
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Сре 03 Сеп 2008, 2:16 pm

Неможам да го најдам видеово за да го постирам тука, затоа еве линк:
http://kajgana.com/statija_2584.html
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Сре 03 Сеп 2008, 2:30 pm

Jelena напиша:
Неможам да го најдам видеово за да го постирам тука, затоа еве линк:
http://kajgana.com/statija_2584.html
Леле па овие скроз биле со измиени мозоци,па таа глумицата ама се ражести,божем тие се во опасност а не ние,што ти е пропаганда :x
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Сре 03 Сеп 2008, 4:44 pm

Славниот македонски режисер Милчо Манчевски заедно со неколку соработници издаде це-де ром со 2.285 текстови за Македонија на американски весник „Њујорк Тајмс“, објавени меѓу 1851 и 1922 годинаИницијативата за собирање на овој материјал потекнала од времето кога Манчевски го снимил филмот „Прашина“, кој го опфаќа илинденскиот период. Сиот материјал се појавува во нашата јавност за прв пат.- Целото тоа е еден пресек, една слика за тоа како се известувало за Македонија во тој период и тоа само по себе е вест. Има тука текстови кои мене ми беа многу интересни, како љубител на историјата и археологијата, како некој што сака повеќе да дознае за самите нас - изјави Милчо Манчевски.Меѓу текстовите има писма од Македоци кои бараат формирање независна Македонија, извештаи за киднапирањето на мис Стон, за убиството на Гоце Делчев и други интересни стории.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Сре 03 Сеп 2008, 7:27 pm

Далила напиша:
Jelena напиша:
Неможам да го најдам видеово за да го постирам тука, затоа еве линк:
http://kajgana.com/statija_2584.html
Леле па овие скроз биле со измиени мозоци,па таа глумицата ама се ражести,божем тие се во опасност а не ние,што ти е пропаганда :x
Јас да ти кажам право, слатко се изнасмеав на вознемирените реакции на Грците. :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Чет 04 Сеп 2008, 2:01 pm

Бoрис ВИШИНСКИ: За книгата "Кралството на Словените" од Мауро Орбини

БЛАГОДАРНОСТ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ КОН СЛОВЕНИТЕ

Повелбата повторно е објавена во 1601 година Македонците не се Грци, велел Александар Македонски
Од поодамна ме интересираше целата книга "Кралството на Словените" од Мауро Орбини. Тоа е веќе подзаборавена книга, објавувана во делови, а сепак во неа има некои вистини што би требало одново да се објават, без оглед на тоа каква носивост содржат во себе.
Мауро Орбини е една интересна средновековна личност, живее на меѓата меѓу XVI и XVII век. Тој е познат патописец, историчар, а некои го сметаат и за татко на панславизмот.Роден е во Дубровник, живее и работи во Италија. Во своите историски истражувања бил смел, се потпирал врз факти и заклучоците што ги донесувал биле во служба на словенството. Тој длабоко навлегол во историјата на Словените, се разбира, колку што му овозможувало неговото време. Некаде тој има нејасни обележја, а многу работи и не можел да ги согледа. Меѓутоа, сето ова не го кажувам за да пресудувам како некој историчар, туку да изнесам само неколку страници од тоа прекрасно дело наречено "Кралството на Словените". Таа книга е многу ретка и ми дојде до рака да ја видам и да ја фотокопирам во Ватиканската библиотека, есента 1990 година. Книгата на Орбини има преку петстотини страници во голем формат. Објавена е 1601 година во Пезаро. Во неа тој дава широк поглед врз развитокот на словенските народи, со посебен дел за Јужните Словени.
Во книгата "Кралството на Словените" посебно ме привлече еден дел кој сакам да го цитирам, а на читателот му го оставам впечатокот. Тој дел буди размисла на нешто, што духовите ги вознемирувало пред четиристотини години, а тој немир постои и денес, кога некои кругови во странство се обидуваат да пласираат невистини дека, на пример, старите Македонци биле Грци и слично.
❤

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Чет 04 Сеп 2008, 6:55 pm

Ова е продолжение на линкот кој го постирав од кајгана, таму имаше само едно видео, тука се повеќе Smile
http://www.taratur.com/node/4896
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ханс Лотар Штепан добитник на „К.П. Мисирков“ за животно дело.   Пет 05 Сеп 2008, 10:16 pm

По повод 8-ми септември, денот на независноста на Република Македонија, поранешниот германски амбасадор во Македонија Ханс Лотар Штепан е добитник на наградата „К.П. Мисирков“ за животно дело од фондацијата „Рамковски“. Причината за оваа награда е неговата 15-годишна истражувачка работа за Македонија и објавување на книгата „Македонски јазол“.
Тој, во едно интервју вели :
Тие знаат дека Грција е вешта, дека мами и дури и ја лаже Македонија, знаат дека не треба да биде така. Посебно од лулката на Европа, од лулката на демократските принципи. Грција треба да има одговорност за вистина и правда.
Европската комисија знае за ова. Ако продолжи да ја поддржува Грција со лажната солидарност, тогаш мора да постојат поголеми интереси зад кулисите. Мислам дека заднината се Балканските војни и односите меѓу Балканската лига и Антантата пред Првата светска војна.

Целото интервју може да се прочита на следниов линк:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=97241

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Јазолот???   Саб 06 Сеп 2008, 11:00 am

Го обожавам Ханс Лотар Штепан!!! И многу сакам да ја најдам неговата книга, зашто никаде ја нема :(
Да не знае некој каде да ја најдам?
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Саб 06 Сеп 2008, 4:38 pm

Тања напиша:
Го обожавам Ханс Лотар Штепан!!! И многу сакам да ја најдам неговата книга, зашто никаде ја нема :(
Да не знае некој каде да ја најдам?


имам нешто од него ако сакаш ке ти го пратам на маил....
се работи за сатира со наслов. Comedy: Greek by name :D
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Саб 06 Сеп 2008, 9:57 pm

An attempted interview with Hans Lothar Schteppan

17.10.2005Walked around Macedonia as if a polar bear, continually surrounded by academicians and other domestic intellectual grand figures, a guest at many banquets and crowned with all possible awards, Hans Lothar Schteppan, the former German ambassador to Macedonia and the author of the book “The Macedonian knot” in a tense atmosphere, nervously terminated the interview for “Tribune”. In this text you shall see for yourself what is Mr. Schteppan's knowledge of the notorious dates, events and circumstances in our history, and how much he answered the three questions, and how much actually he repeats the statements from his interviews given in Macedonia and from his book (in which there are no original documents or facsimiles with quotes of the prominent Macedonian historical figures
Tribune: You claim that the Berlin Agreement didn’t allow the free affirmation of the separate Macedonian ethno-national identity, but the initiatives in Macedonia that stem from this Agreement do not present witness for the formation of ethno-national self-consciousness at all?

Schteppan: Ethnic self-consciousness could have been developed and existed already since long. But, the Berlin Congress destroyed the hope to become autonomous in a way of a state development, because every people likes and has to be organized in a state to be accepted by the others. And this is a point Greeks and maybe the other two, I don’t know, I don’t think that the Serbs and Bulgarians were so far developed, but the Greeks tried to avoid you to become a state. Autonomy would have been a step towards statehood. Identity existed already, but the statehood status you would not get it, because the Berlin Congress prevented you from becoming autonomous like Bulgaria, for instance, or independent like Montenegro, Serbia and Romania, which means that I have the impression, although I started with my research only 1878, but I think if somebody from here would start earlier, he would find out that the Greeks earlier started to influence the Macedonian future, the Macedonian people by preventing them to become autonomous.


продолжува/
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Саб 06 Сеп 2008, 9:58 pm

Tribune: Why then after the San Stefano Peace Agreement there were no reactions in Macedonia, as was the case (reactions and even uprising) after its annulment in Berlin, and doesn’t it mean that the Macedonian population considered the San Stefano Agreement the realization of its ideals for national freedom.

Schteppan: Look, if I understand correctly, you seem to tell me that the Macedonians easily would have agreed to become a member of Bulgaria. Maybe the Macedonians would have been happy to become Bulgarians, or would have been happy to become Greeks. This is not my problem. I try to investigate history, and history documents showed me that the Macedonians tried to become independent as well, or at least autonomous, like the Bulgarians, Serbians and Greeks. If you are confused because you think: “Oh, why do I say the Macedonians were obliged for independence although they would have liked to become Bulgarians, this is not my business.” In the documents, this doesn’t show. So, you may sympathize with the Greeks or the Bulgarians, that’s your opinion. I can only judge the documents.

Tribune: Though, I could not see any reprints of original documents in your book, neither a reprint of the appeal of the Kresna Uprising! In “History of the Macedonian People”, which was published in former Yugoslavia, I read that the headquarters of the Kresna insurgents issued an appeal in the name of the “temporary Bulgarian administration in Macedonia”. In this appeal it says “…the flow of the blood of Krum and Simeon has not stopped in our veins. The time has come to show Europe that dividing a whole nation with ink is something that could not be taken lightly”. Also, in school I was taught that one of the leaders of the Kresna Uprising - Dimitar Pop Georgiev Berovski, had had distinct ethnic Macedonian self-consciousness.
Schteppan: When were you told that in school?

продолжува/
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Саб 06 Сеп 2008, 9:59 pm

Tribune: In primary, in secondary school... One can still read those theses in the newspapers.

Schteppan: You spoke about the Yugoslav interpretation. The Yugoslav history was like Bulgarian history, Soviet history, East German history, and Polish history. Only history through ideological specters. No truth, no facts, just intention, wishful thinking. Ideas, ideology, no facts. So, I don’t deny if you prefer ideology, please go ahead, don’t listen to my book, don’t read my book, don’t accept what I say.

Tribune: But in the books published during the time of former Yugoslavia there are original documents, facsimiles of the original documents of the Kresna Uprising headquarters...

Schteppan: Did they? And you wouldn’t expect them to have falsified the documents. All these people from Stalin to Hitler to Tito to Dimitrov, all have falsified documents and they pretended to the people this is real document of history and everything was wrong!

Tribune: But isn't it strange that during Yugoslavia we were thought to hate the Bulgarians, and this quote was not in tune with the Yugoslav propaganda. In Yugoslav books there were “explanations” in the prefaces and the epilogues for the cases when Macedonian people declared themselves Bulgarian. There were always some metaphysical explanations…

Schteppan: Metaphysical… If I hear metaphysical, I can imagine…

Tribune: I’m joking, I’m joking... In Yugoslavia we were taught that the Bulgarians want to assimilate us. That is why the Yugoslav propaganda could not have produced forgeries that confirm the Bulgarian statements. But that is why there were "interpretations" in the introductions and epilogues in books about the ethnic identification of our tribunes, and the "interpretations" were presented as authentic facts in the history textbooks, in the newspapers, on radio and televisions. It is still happening.

Schteppan: What you have been told at school, I am very sorry, I just personally would not believe. Especially if it is based on Yugoslav books. Yugoslavia has published books only after ideological history, it has nothing to do with facts. We have enough discussions with the East Germans, who created their own history of the first workers and farmers state on German ground and started a new history and interpretation until the old Fritz, you remember old Fritz, Frederick II, the Prussian king, the famous Prussian king. They interpreted his life and rule to their need and wish, because they lived in that area where he was buried. So, please, you may believe whatever you like, just let me quote my documents and I do believe the reports of the German ambassadors from the 19-th and the beginning of the 20-th century from Constantinople, Sofia, Belgrade, Vienna, London, St. Petersburg, more than the Yugoslav interpretation of history, I am sorry to say.
At that point, Mr. Schteppan's friend, the painter Ilija Penushliski (the husband of the Macedonian Foreign Minister Ms. Ilinka Mitreva), who has been present during this interview, interrupted the conversation and said that the academician Tome Serafimovski came to say goodbye to the former German ambassador to Macedonia.
During this interlude, when Serafimovski and Schteppan were a few meters away from the table, Mr. Penushliski treated us to a lecture about the kind of questions we should or should not ask our interlocutor.
"You should not put questions about the ethnic self-consciousness of the people in Macedonia. From the beginning of the 19th century, there is a separate ethnic Macedonian consciousness. In certain periods, our people were inclined towards the neighboring states, because the greatest danger was the Hellenization. The Greek Phanariots were on the offensive and then, to protect themselves, our people went over to the Bulgarian stream, as closer and Slavic. You should read what Panayot Ginovski says. I know that in the title of the “Zbornik” (Anthology) by the Miladinov brothers it stands: ‘Bulgarian folk songs from Macedonia’, but they were driven to this because of Strossmeier and because of the relations between Croatia and Bulgaria. In the end of the “Zbornik” there are songs from Bulgaria, not from Macedonia, and they are grouped separately”, said Penushliski.
When we asked what kind of connections could exist between Bulgaria and Croatia in 1861, the year when the “Zbornik” was published, when Bulgaria hasn’t even existed as a state, when there was no Bulgarian Church, and Croatia did not have any kind of autonomy as well, Penushliski showed that he did not know the dates of the formation of the Bulgarian Church (1871) and the vassal Bulgarian Principality (1878).
After that, in the moment when we wanted to continue the interview, Mr. Schteppan, who was obviously tense, nervous and angry, said:
“If the interview continues in this direction, then it’s better to stop now. I will not convince you, if you defend the Greek and the Bulgarian side. It is better to stop here.”
We responded that he has full right to stop or continue the interview, and then we reminded him that in his book he wrongly stated the IMRO called itself with that very name -"Internal Macedonian Revolutionary Organization" - in 1896. His reply was: “I don’t know about that, maybe I made some mistake. I haven’t investigated the IMRO”. Although he admitted we had not investigated the IMRO, Mr. Schteppan continued: “But, the Supreme Committee which was founded in Sofia handed over members of IMRO to the Turks which were later executed”.
Then we asked Mr. Schteppan whether he is familiar with the first name of IMRO, and then we gave him as a present a copy of the first page of its constitution, written by Gotse Delchev and Gyorche Petrov, where the organization calls itself Bulgarian Macedonian Odrin Revolutionary Committees (BMORK) - a copy we have got from the Macedonian State Archives. In that moment, Mr. Penushliski interrupted the conversation with the words: "This is some Bulgarian mischief" and then stressed: Don't you think this is maybe a forgery? and afterwards he threw the sheet on the table nervously and roughly. Mr. Schteppan however took the paper, folded it, placed it in his pocket and they both left.
I hope Mr. Schteppan did not presume we would have asked questions like: "Why did you decide to write this book?" and that we will take part into the disgusting kissing-up provoked by "The Macedonian knot". This book does not present even one original document, but the author claims there was a separate Macedonian ethnic identity in the 19th and at the beginning of the 20th century. No wonder the publisher - "Az Buki" publishing house from Skopje - announced that a Greek publisher is interested to publish it in Greece. Mr. Schteppan's voluntarism and the extent of his historical knowledge shall be welcomed by the Greek propaganda.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Александар Македонски   Нед 07 Сеп 2008, 1:02 am

Јас не знам многу долго да зборувам на оваа тема но клипов ќе каже многу работи.Групата е од Австралија,песната се вика Александар Македонски и на крај девојката ги поздравува Македонците и кажува дека е Македонски Фолклор! Како што имам разбрано и читано секаде кадешто имаат концерти истакнуваат дека Александар Македонски е Македонец cheers cheers

>
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Нед 07 Сеп 2008, 3:12 pm

Биле пристрасна е типкава оти е мажена за македонец.. во секој случај го подига моралот на сите Македонци sunny :
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Постоиме!!!   Вто 09 Сеп 2008, 12:13 am

За љубовта кон Македонија може и музика нели? SmileВратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Вто 09 Сеп 2008, 1:54 am

Билјана напиша:
Јас не знам многу долго да зборувам на оваа тема но клипов ќе каже многу работи.Групата е од Австралија,песната се вика Александар Македонски и на крај девојката ги поздравува Македонците и кажува дека е Македонски Фолклор! Како што имам разбрано и читано секаде кадешто имаат концерти истакнуваат дека Александар Македонски е Македонец cheers cheers

>
Браво за песнава Биле и браво за девојките и за тоа што го кажаа на крајот!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Новите светски чуда   Вто 09 Сеп 2008, 3:47 pm

Дечки, ајде да гласаме за Охридското Езеро!!!

Ова е страницата на која треба да се гласа за Охридското Езеро да биде прогласено за едно од новите 7 светски чуда: http://www.new7wonders.com/

Процедурата е таква што секој има право еднаш да гласа, ама за 7 номинации. Ќе ви пратат потврда по мејл и вашиот глас ќе биде важечки дури кога ќе кликнете на тој линк што сте го добиле на мејл.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Филип Втори   Вто 09 Сеп 2008, 8:37 pm

За овие видеа од монологот „Филип II“ на Петар Темелковски е заслужен Песијазал. Едно големо БРАВО за него!

Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Филип Втори (пак)   Вто 09 Сеп 2008, 8:39 pm

Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Филип Втори (третпат)   Вто 09 Сеп 2008, 8:43 pm

Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Филип Втори (четврти пат)   Вто 09 Сеп 2008, 8:43 pmОва се сите 4 дела. Монодрамата трае 50-ина минути.
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   Чет 11 Сеп 2008, 2:10 pm

Comedy: Greek by Name

By Hans Lothar SchteppanThe satire "Greek by name" from December 12, 2007, is characterized as successfully funny and even humourous, sadly however reality is seldom a "comedy".

If for the Greeks the "name" issue REPRESENTS "Support for the State Philosophy" which is overly excessive, then for the Macedonians it represents a risk of "losing their country and ethnic existense".

Macedonians have been using this name for at least 1,500 years or since many tribes settled the Balkans and mixed with the indigenous people. Greeks on the other hand have gained Macedonian territory, specifically their northern province which for the longest time they called "Northern Greece" only 95 years ago when they took possession of 51% of Macedonia in 1913. Only in 1989 did Greece change the name of its northern province to "Macedonia" under the motto "Attack is the best defense".

It is absurd that Macedonians are even talking to the Greeks knowing that they have little chance of making progress in these unfair negotiations. Thanks to Greece's threat of veto and its irresponsible use of it as well as its position in NATO and the EU it has all the help it needs from the European Community to hold Macedonia back as long as it wants.

Greece very cunningly and abruptly rejected Macedonia's name in 1992 in Lisbon before anyone had a chance to "examine the facts". This rejection also came with misinformation and confusion leading the unaware European ministers to come to the wrong conclusion. Greece lead the European Community into believing that the name "Macedonia" was of no importance to the Republic of Macedonia because allegedly this was a name created by Tito when Yugoslavia became a state of republics in 1944. Thus Greece's strong objection to the name was laid on a foundation of lies. The EU states, without consulting historical data and without examining the facts, were quick to take Athens's side. A similar scenario was repeated in 1993 when Macedonia applied for membership into the United Nations. It seems that justice is not important these days and the sacred Greek might is always placed ahead of Macedonia's right.

If we examine past approaches to the name issue taken by our American "mediator" of the UN, we will find that the whole process is biased in Greece's favour. Actions taken during briefings in Skopje in 1994 and 1995 at best can be described as "desperate".

With the exception of naming the Skopje Airport "Alexander the Great", every gesture Macedonia made in Greece's view should be positive but from what experience has shown Greece has been relentless and has, without thinking twice, used all ammunition delivered to its hands against Macedonia.

Macedonia on the other hand has a great heritage which modern Europe considers to be the cradle of western culture. Ironicaly even though it is well known that Alexander the Great was Macedonian, no one complained when Greece named its airport "Alexander the Great" in late 1989. What justification did the Greeks have? That Alexander the Great spread "Hellenism" to the world during his expeditions? If that were true, and no one can deny that modern Europe in its entirety has profited immensely from Hellenism, then why is there not a single European nation (besides Greece) Greek today? Why is there not a single nation outside of Europe, where Alexander ventured, Greek today?

When Slav tribes were settling the Balkans in the 6th and 7th centuries AD the ancient Greeks had already abandoned Greece and others settled in their place. For well known reasons the Greeks left Greece at the end of the 4th century but the descendents of the ancient Macedonians remained all while Macedonia was a Roman province. Thus the descendents of the ancient Macedonians lived in Macedonia as the descendents of the ancient Thracians lived in Thrace and as the descendents of the Ancient Epirians lived in Epirus.

In time these people assimilated with the Slav tribes who in turn adopted those lands as their home and left their genetic markers in the modern populations. So today we have Slav and ancient Macedonian genetic markers in the blood of the modern Macedonians the same as we have Thracian genetic markers in the blood of the modern Bulgarians and modern Turks living in Eastern Thrace. The same can be said about the modern Greeks and Albanians who carry in their blood the genetic markers from the ancient Epirians.

Even though it is well known that the Turko-Tatar Bulgars settled the Eastern Balkans 150 years after the Slav tribes and took the Slavic language from them, does not prevent the modern Bulgarians from asserting that today's Macedonians allegedly speak "Bulgarian".

Further forward in time, during the 9th century according to George Shtatmiller author of the book "History of South-Easter Europe" the Greeks, drawn by the Slav settlements of Greece, returned to their former fatherland and assimilated the Slavs and Albanians settling that region. So how can the Greeks then claim to be related to the ancient Macedonians?

Contrary to any Greek assertions, Greeks in reality never settled Macedonian territories, not in ancient nor any other time until the 20th century. Macedonians on the other hand have conquered and have occupied Greek lands. The ancient Macedonians, through the League of Corinth, held hegemony over the Greeks for over 120 years during which time they also occupied Athens for a short period.

Thus prior to the 20th century Macedonia was never Greek, not during Roman times when both Macedonia and Greece were Roman colonies, not during the Middle Ages, not during Ottoman times and certainly not until after the 1912, 1913 Balkan Wars when Greece, for the first time, by virtue of conquest, was awarded Macedonian lands including Solun and parts of Thrace. And this Greece did not do alone but with help from its neighbours Serbia, Bulgaria and Montenegro and with the blessings of the Great Powers. Thanks to the Great Powers, Russia in particular, for their support of the four Balkan monarchies which united and declared war on the Ottomans without themselves being swallowed up by Austro-Hungary or Romania.

Let us also remind the world that the Thracians and Epirians disappeared after 1913 only as a result of brutal hellenization at the hands of the Greek state, brutal Bulgarization at the hands of the Bulgarians and Islamization due to Ottoman influence. The Macedonians occupied by Serbia to some extent survived Serbian attempts at assimilation and began to regain their Macedonian consciousness under the cover of Yugoslavia.

It is sad to say that Macedonia's annexation in 1913 happened with the blessing of International right which now reminds it of the shame it committed. It is not fear of the Macedonian hammer that Greece is afraid but of the fear of facing its own shame in public.

As protectors of the European heritage which has flourished for centuries, European Union parliamentarians should be ashamed of forcing Macedonia, a state which in the past has done so much for Europe, to accept a farcical name like "FYROM". This again proves that Europe values business and money far above justice, truth, etiquette and morality.

If this small country has learned anything, it has learned how unfair Europe can be. The 2001 Ohrid Agreement was forced upon it by Brussels bureaucrats without even examining the facts or consulting history. Europe has shown no care for the dangers under the sword of Demiclis it has created for this young state. With this kind of attitude how does Europe expect to hold a united existence?

The only option Macedonia is left with to protect its rights is to present its case to the international community.

Hans Lothar Schteppan is a former German Ambassador to the Republic of Macedonia and author of the book "Macedonian Knot"

----------
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Вака ние ја браниме :)   Нед 14 Сеп 2008, 11:39 amМал придонес на Штипскиот радио клуб, во афирмирањето на нашата држава. Секоја година кон крајот на Јуни во градот Фридрихсафен - Германија се одржува собир-дружење на радиоаматерите од целиот свет. Радио клубот од Штип 12 години по ред е учесник на овие средби на кој освен презентирањето на радиоаматерските активности во Македониија, се преззентираат и убавините на нашата држава, преку штанд на кој посетителите можат да земат некои од скромните проспекти за Македонија.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Вака се сака Македонија!   

Вратете се на почетокот Go down
 
Вака се сака Македонија!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МАКЕДОНИЈА-
Отиди до: