ФОРУМОТ Е НАШ
Програми за компјутерска заштита 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Програми за компјутерска заштита 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Програми за компјутерска заштита

Go down 
+5
eftimoskatb
СтончиС
Билјана
Morpheus
SiNaPsA`
9 posters
АвторПорака
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 31 Окт 2008, 4:37 am

Со оглед на тоа дека сите корисници на интернет се потенцијални жртви на разни вируси, тројански коњи, програми што крадат приватни информации и слично, потребно е и заштита.
Како најкористени програми за заштита се антивирусните програми: Kaspersky, NOD32, AVG, Avira, MicroTrend и други. Некои штитат помалку, а некои повеќе, 100 % заштита НЕМА Evil or Very Mad
Кажете некој предлог како најдобро е да се заштитиме од интернет нападите, вирусите, т.н. интернет црви и т.н. ?


Последната промена е направена од SiNaPsA` на Вто 30 Дек 2008, 4:28 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 31 Окт 2008, 4:43 am

Вчера гледав едно германско списание и таму стои дека за 2009 година најдобар анти вирус е Панда !
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 31 Окт 2008, 4:56 am

Morpheus напиша:
Вчера гледав едно германско списание и таму стои дека за 2009 година најдобар анти вирус е Панда !
Лани за најдобар антивирус беше прогласен НОД32 според некое истражување (не се сеќавам на истражувањето). Инаку и јас го користам НОД32 веќе подолго време од причина што најмалку троши ресурси (меморија, процесор...).
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Spyware Doctor   Програми за компјутерска заштита EmptyПон 03 Ное 2008, 6:53 pm

Програм = пеницилин за тројанци и spyware(превод незнам scratch )

Програми за компјутерска заштита Virusiet3
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 07 Ное 2008, 1:30 pm

И сега Форумов само со оваа тема ли ќе остане? :roll: некако празен..
Орелот нека слета од карпата.. нека пише нешто за технологиите..
;) ;) lol!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 08 Ное 2008, 2:13 am

NOD 32 и Spyware заедно се дрим тим !
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 08 Ное 2008, 2:29 am

Според мене ако си доволно внимателен и не прифаќаш со Yes на слепо (без да прочиташ за што се работи) кога ќе те праша нешто од некоја страна не се закачува вирус со способност и сериозни намери да ти наштети.
Нај мизерен ми е вирусот од Мајкрософт Genuin. Кој и не е вирус туку те предупредува дека имаш нелегален виндовс и не ти дозволува да го користиш, и ти паѓа системот.
Ситната боранија од вируси успешно се отстрануваат со НОД32 кој што и јас го имам ама ретко имам потреба од него.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 08 Ное 2008, 3:16 am

и јас го користам НОД32, прееска скенирав и имав едно вирувче сигурно сум прифатила Yes на слепо.. :roll: :roll: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПон 10 Ное 2008, 11:47 pm

Тукушто докторирав на темата „Немојте да го апдејтирате вашиот пират Виндоус онлајн“ :D :D :D

Да не сака некој некое прашање да ми постави?
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyВто 11 Ное 2008, 12:41 am

Тања напиша:
Тукушто докторирав на темата „Немојте да го апдејтирате вашиот пират Виндоус онлајн“ :D :D :D

Да не сака некој некое прашање да ми постави?
Какви прашања ти паднаа на темата „Немојте да го апдејтирате вашиот пират Виндоус онлајн“ lol! lol! lol!
П.С. Велком бек он д форум Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyВто 11 Ное 2008, 1:13 am

SiNaPsA` напиша:
Тања напиша:
Тукушто докторирав на темата „Немојте да го апдејтирате вашиот пират Виндоус онлајн“ :D :D :D

Да не сака некој некое прашање да ми постави?
Какви прашања ти паднаа на темата „Немојте да го апдејтирате вашиот пират Виндоус онлајн“ lol! lol! lol!
П.С. Велком бек он д форум Smile

Па, прво ме прашаа дали сакам кафе и дали сакам да седнам, за да не припаднам во несвест кога ќе ми ги постават прашањата :D :D
А после ми пратија едно прозорче т.н. General Host Devices for Win32, што успешно ми го блокираше интернетот.
А натаму се’ е историја.... lol! lol! lol!

П.С. Тенк ју, најс ту си ју аген ;)
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Антивирус како вирус   Програми за компјутерска заштита EmptyЧет 13 Ное 2008, 5:02 pm

Да ви раскажам што ми се случи вчера.
Уште на вклучување на компјутерот и отварање на една страна (за фудбал е страната не е сомнителна) ми се појави прозорче што ми нуди "Antivirus 2009" Suspect нормално јас не сакам и пробувам да го исклучам и не стиснав ни на опциите OK и CANSEL туку стиснав на X во ќошот што е и вирусот почна да се инсталира, лажејќи ме дека скенира и сака да ми помогне да се заштитам од вируси. Он на мене. Twisted Evil И релативно брзо успеав да го штракнам од копче компјутеро за да спречам ама вирусо си остави некои фајлчиња позади себе, и добри два- три саати изгубив барајќи и бришејќи остатоци.
Сакам да кажам дека некогаш расипаните вируси целиот прозор го прават HОТ KEY и било каде и да стиснеш е како да си стиснал YES.
И би ви препорачал да не го прифаќате т.н. Антивирус 2009 многу е напреден :D уште сме 2008.
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 21 Ное 2008, 5:01 pm

едно прашање... сите ли пц се продаваат со пиратски виндовс? нема ли со лиценца
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПон 24 Ное 2008, 9:46 pm

Ангела напиша:
едно прашање... сите ли пц се продаваат со пиратски виндовс? нема ли со лиценца
Сите компјутери се продаваат со лиценциран виндоус, ама бидејќи е скапа цената на виндоусот (за наши услови) и другиот потребен софтвер, секој се снаоѓа на свој начин.
Да не бидам погрешно сфатен, секој сака да има лиценциран виндоус, но со овие цени малку потешко. :star:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
Venco


Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 10 Јан 2009, 12:58 pm

Нешто пишав и на Тупалката за проблемот со вирусот во Скајпето. Не знам дали некој друг го има приметено. Тоа е некој фајл како заебанција типот "види ја сестра ти или мајка ти соблечена"... Чим добиев такво нешто одма го одбивав а пред некој ден добив и од Грини (сигурно и тој не знае дека го има и дека неговото скајпе автоматски го прака на сите кој ги има во адресарот) и ај да видам што е работата, кликнувам и нема ништо, сватив дека се заебав. Сега често добивам коцка со диалог skype erorr демек скајпето не може одеднаш да прати порака на 50 адреси ?? Од антивирус имам Аваст порфесионал, скенирав ама ништо не го наоѓа. Ајде ако некои друг го има или имал истиот проблем нека каже чаире. Е да го избришав скајпето од Контрол панелот и наново го инсталирав но зверот пак го има Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 10 Јан 2009, 3:37 pm

Венцо и ја го закачив истиот вирус завчера. Само што се обидов да го отворам фајлот што ми стигна преку скајп, антивирусот(Kasperski Internet Security) одма реагираше. Го блокираше вирусот, ама не може да го избрише. Колку што можев да приметам вирусот генерира тројанци и е инфилтриран во МС-ДОС и од време на време ја успорува работата на компјутерот. Чаре за отстранување се` уште не сум нашол ни ја, освен што антивирусот го блокира вирусот да не се шири. Ако остане вака и наредните денови, изгледа решение ќе биде формат и ре-инсталирање на свеж виндоус. :zavisnik:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 10 Јан 2009, 4:16 pm

Наравоучение: Не прифаќајте фајлови што завршуваат на екстензијата .PIF
Програми за компјутерска заштита Viruspm8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
Venco


Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyНед 11 Јан 2009, 11:37 pm

Сики ја прееска направив RESTORE на системот од 2 јан. и сега ми се чини дека зверот го нема :roll:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: МИРКО ПАЗИ ВИРУС !!!!!!   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 16 Јан 2009, 7:48 pm

Нов скајп вирус со име“VIlizara-Kiflata”, е бугарски вирус.Го уништува целиот хард диск(тврд диск).
Скајп никот е-veli4ka don4eva
Прати го ова на сите твои скајп контактизатоа што ако некој од нив го прифати,автоматски се пренесува и кај тебе.
Кажи го ова на сите твои скајп пријатели да не прифаќаат da не прифаќаат никој со скајп име “vilito.0077″ или “veli4ka don4eva”, затоа што тоа е В И Р У С !!!.


Последната промена е направена од Morpheus на Пет 16 Јан 2009, 8:05 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyПет 16 Јан 2009, 7:56 pm

Morpheus напиша:
Нов скајп вирус со име“VIlizara-Kiflata”, е бугарски вирус.Го уништува целиот харт диск(тврд диск).
Скајп никот е-veli4ka don4eva
Прати го ова на сите твои скајп контактизатоа што ако некој од нив го прифати,автоматски се пренесува и кај тебе.
Кажи го ова на сите твои скајп пријатели да не прифаќаат da не прифаќаат никој со скајп име “vilito.0077″ или “veli4ka don4eva”, затоа што тоа е В И Р У С !!!.
Добро што си пишал, ќе им кажам на пријателите. Мене и онака одвреме-навреме ми доаѓаат покани на Скајп од луѓе кои не ги знам. Откога прво Венцо, а после и останатите се пожалија на вирус, воопшто не сум го отворил Скајпот.

Фала на информацијата.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyСаб 24 Јан 2009, 12:41 pm

SiNaPsA` напиша:
Наравоучение: Не прифаќајте фајлови што завршуваат на екстензијата .PIF
Програми за компјутерска заштита 121212zy3
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита EmptyВто 31 Мар 2009, 5:26 pm

Компанија ЕСЕТ, која во последниве неколку години е редовно меѓу 5-те најдобри антивирусни програми има и нова верзија = 4-та серија. Eset smart security е програма која вклучува антивирус, огнен ѕид (firewall), анти спам заштита и т.н. Друга предност е што оваа програма е прилагодена и за компјутери со послаба конфигурација (РАМ меморија и процесор).

Програми за компјутерска заштита Adb00acb78e95e740e1c70df0ceccefc
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: АСОЦИЈАЦИИ !   Програми за компјутерска заштита EmptyСре 01 Апр 2009, 12:09 am

ВИБРАМИЦИН !(АНТИВИРУС)



1-во Априлски пост
Програми за компјутерска заштита Joker


Последната промена е направена од MaJkLcAr на Чет 02 Апр 2009, 12:42 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Оф-топик зезање)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Програми за компјутерска заштита Empty
ПишувањеПредмет: Re: Програми за компјутерска заштита   Програми за компјутерска заштита Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Програми за компјутерска заштита
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: