ФОРУМОТ Е НАШ
На денешен ден 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
На денешен ден 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 На денешен ден

Go down 
+15
Morpheus
SiNaPsA`
Далила
Green Power
toise
СтончиС
Pancho Villa
ivi
Lidija
Venco
GokaGrozni
Scarlett O'Hara
Билјана
Бе Перо
eftimoskatb
19 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 12:08 pm

Непосреден поттик за темава ми беше тоа што чув дека денес да ти бил Интернационалниот ден на учителите :D

И, во 1969, на 5 октомври е прикажана првата епизода на The Monty Python's Flying Circus!

Monty Python (sometimes known as The Pythons[2][3]) is the collective name of the six creators of Monty Python's Flying Circus, a British television comedy sketch show that first aired, on the BBC, on 5 October 1969.
[img]На денешен ден 97143489ed619bf40e0dbfd43c161246[/img]

Па, пишете кога ќе ви текне нешто што се случило на соодветниот ден. Ќе биде забавно да пишувате и за лични работи, не само за оние од јавен интерес :D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 1:21 pm

Тања, нека ти е среќен Денот на учителите! Да им пренесеш знаење уште на многу генерации и да станеш легенда меѓу професорите (иако мислам дека веќе си).

Браво и за Монти Пајтон, несомнено најдобриот британски ТВ хумор.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 1:26 pm

Бе Перо напиша:
Тања, нека ти е среќен Денот на учителите! Да им пренесеш знаење уште на многу генерации и да станеш легенда меѓу професорите (иако мислам дека веќе си).

Браво и за Монти Пајтон, несомнено најдобриот британски ТВ хумор.

:oops: :oops: :oops:
Благодарам, Перо :D :D

(Инаку, на „живата легенда“ и’ испадна дека е Дијана на квизот на фејсбук, како и тебе lol! lol! )
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 2:32 pm

Тања нека ви е честит денот!
И на Монти Пајтон нека им е честит почетокот и смислата за хумор.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 3:04 pm

Na denesen den pred edna godina se odrza posledniot humanitaren koncert na Tose Proeski!
Гласајтеa на Линков за нашиот Tошe да Достигне Светска Слава

http://mtvadria.com/ladder.php?type=1
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 3:31 pm

на денешен ден си го инсталирав HP Officejet 5610 All-in-One
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 3:35 pm

Scarlett O'Hara напиша:
Na denesen den pred edna godina se odrza posledniot humanitaren koncert na Tose Proeski!
Гласајтеa на Линков за нашиот Tошe да Достигне Светска Слава

http://mtvadria.com/ladder.php?type=1

Скарлет, благодарам што спомна. Не знам како можев тоа да го изумам!!!

Не ми се верува дека помина една година од тој ден....
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 3:51 pm

Pomina edna godina,a uste mi e tesko ko vcera da se slucilo! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 4:08 pm

Тања напиша:

(Инаку, на „живата легенда“ и’ испадна дека е Дијана на квизот на фејсбук, како и тебе lol! lol! )
Да, видов! lol! lol!
Имаш и одговор таму.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Venco
Тупаџија со тапија
Venco


Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 4:18 pm

Епа учителке среќен празник нека ти е и да го славиш уште мноооогу-многу години Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 4:26 pm

Билјана напиша:
Тања нека ви е честит денот!

Venco напиша:
Епа учителке среќен празник нека ти е и да го славиш уште мноооогу-многу години Smile

Благодарам, Венцо и Биле :heart: :heart: :heart:

Без оглед на титули, образование, институција кај што се работи - на крајот, оваа професија е сепак тоа, УЧИТЕЛСКА.
И многу е... посебна како професија, ама како што знаете и сами, јас сум ептен нетипична учителка :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 4:28 pm

Scarlett O'Hara напиша:
Pomina edna godina,a uste mi e tesko ko vcera da se slucilo! :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(

И мене исто. Не ми се верува дека некој толку полн со живот, одеднаш - не е веќе жив.

Тоше, со начинот на којшто живееше и со начинот на кој умре, за мене е неспорен доказ дека таму некаде, после, зад се’...Господ постои.
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 4:45 pm

I agree! :cry:
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 5:24 pm

Да,денес е ден на учителите,и го честитам на сите што тоа се,а и на себе иако во моментот не работам во училиште,сепак работам со мои ученици како приватен наставник.Благородна професија,без оглед со колкави деца се работи.
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyНед 05 Окт 2008, 5:26 pm

И денес е денот,кој минатата година направи да се чуствувам прекрасно.Големиот концерт на нашиот Ангел,на Тошка!!!Не можам да поверувам дека помина една година од тој момент,како вчера да беше..искрено тажна сум :cry:
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Тупаџија
Тупаџија
ivi


Број на мислења : 410
Регистриран на : 2008-09-13

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyПон 06 Окт 2008, 1:08 am

SLAVA MU pak uspea iako ne e veke megu nas da go prepolni gradski EDEN I EDINSTVEN nasiot TOSE
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa


Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyПон 06 Окт 2008, 4:32 am

ivi напиша:
SLAVA MU pak uspea iako ne e veke megu nas da go prepolni gradski EDEN I EDINSTVEN nasiot TOSE
и повторно солзи и сеќавања... песната ме полуде која ја испеал со својот внук...ова не е можно :(
Вратете се на почетокот Go down
https://slobodnotupenje.macedonianforum.net
Venco
Тупаџија со тапија
Venco


Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyПон 06 Окт 2008, 11:15 am

Lidija напиша:
Да,денес е ден на учителите,и го честитам на сите што тоа се,а и на себе иако во моментот не работам во училиште,сепак работам со мои ученици како приватен наставник.Благородна професија,без оглед со колкави деца се работи.

Аууу Лиде извини те заборавив тебе со честитката, ете онака патерички “срекен празник“ и за теба Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
ivi
Тупаџија
Тупаџија
ivi


Број на мислења : 410
Регистриран на : 2008-09-13

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyЧет 09 Окт 2008, 1:29 am

на денешен ден е поставен 5000 пост па ај честито и нека се множат
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyСаб 11 Окт 2008, 11:02 am

1941 пукна првата пушка во Куманово и Прилеп
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyСаб 11 Окт 2008, 1:17 pm

GokaGrozni напиша:
1941 пукна првата пушка во Куманово и Прилеп
Ете ја и тука пушката што ја спомнавме! :D Ја има ли во некој музеј изложено „првата пушка“ да ја видиме, штом толку ја зборат? :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyСаб 11 Окт 2008, 1:26 pm

добро таа 'прва пушка' сама ли пукнала? и како може сама истовремено во два града да пукне?
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyСаб 11 Окт 2008, 1:34 pm

Аспарух Јосифовски (брат на Кузман Јосифовски-Питу), Драган Спирковски-Максо, Душко Наумоски, Никола Попоски-Просветениот, Душан Ристески, Мице Димески, Киро Базерко и другите деветмина од првите три групи на прилепските востаници, со чии акции практично се означи почетокот на вооружената ослободителна војна во Македонија.

Според искажувањата на самите учесници во првата акција на македонските борци, многумина од трите ударни групи, простум му завидувале на Душко Наумоски кој ја имал "честа" со убиството на стражарот на полициската станица во Прилеп или "участакот", како што ја нарекуваа прилепчани, да го означи почетокот на долготрајната и неизвесна борба. Но, едновремено и среќни што собрале храброст да се спротивстават на една неправда, уверени дека на крајот сите ќе се радуваат на слободата на својот народ. Се радувале како мали деца што баш првите истрели што го најавувале новото време ќе бидат баш нивни. Нападот на полициската станица за нив има големо симболично значење, бидејќи станувало збор за најважната окупаторска институција, искажувајќи на тој начин непомирливост со окупаторската сила и управа.
Еве како почнало. Значи сепак имало прв Душко Наумовски. bounce
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyСаб 11 Окт 2008, 1:35 pm

Билјана напиша:
добро таа 'прва пушка' сама ли пукнала? и како може сама истовремено во два града да пукне?
Е тоа и јас се прашувам? Ма мора да има нешто со оваа прва пушка...
Како, на пример, за втора светска војна, не велат „пукнала првата пушка во Полска“??? :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден EmptyСаб 11 Окт 2008, 1:39 pm

Може број 1 пишувало на неа???? или прва пушка произведена во Македонија?или прва пушка увезена од Америка кај нас?и сега таа прва пушка пукнала во два града истовремено?..хмм..?
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Sponsored content





На денешен ден Empty
ПишувањеПредмет: Re: На денешен ден   На денешен ден Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
На денешен ден
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 13Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: СВЕТ-
Отиди до: