ФОРУМОТ Е НАШ
Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Тие ја призна Македонија под уставното име

Go down 
+6
Venco
CENTO
Бе Перо
SiNaPsA`
Ангела
GokaGrozni
10 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyСаб 25 Окт 2008, 8:04 pm

Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyВто 28 Окт 2008, 4:17 am

Да пробам да резимирам study
Значи земјите што не признале под уставното име ни се обраќаат како Република Македонија во БИЛАТЕРАЛНИТЕ ОДНОСИ.
А, ако некоја земја што не признала под уставно име организира некој меѓународен собир, на истиот собир не пишува како ПЈРМ Evil or Very Mad
Резолуцијата што е донесена во ООН во врска со нашето име е верификувана само во македонскиот парламент, а кај јужниот сосед НЕ Е верификувана.
Ситуација: Парадокс :no:
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: КОНГО   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyВто 28 Окт 2008, 2:10 pm

По Панама и Мексико, уставното име на Македонија ќе престане да го употребува и Демократска Република Конго, пренесе вчера грчката државна новинска агенција АНА - МПА повикувајќи се на официјални извори во Атина. Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) оцени дека Грција провоцира и ја дезинформира грчката јавност.

Агенцијата АНА - МПА се повикува на заедничко соопштение на грчкиот заменик - министер за надворешни работи Георгиос Валинакис и шефот на дипломатијата на Конго, Буса Ниамвиси, потпишано на нивна заедничка средба на деновите на Франкофонијата одржани во Квебек, Канада.

Според соопштението, Конго ќе престане да го користи уставното име на Македонија во билатералната и во меѓународната комуникација и ќе се служи со името Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ).

МНР соопшти дека ќе ја провери информацијата дека Конго ќе ѝ се обраќа на Македонија со привремената референца ПЈРМ.

„Имајќи ги предвид искуствата со Панама и Мексико, очекуваме и во случај да се докаже дека станува збор за уште еден „издишан балон“ на нашиот јужен сосед и обид да се изманипулира грчката јавност особено откако Чиле ја призна Македонија“, се вели во соопштението.

Според македонското МНР, Грција продолжува со провокаторска игра за дезинформација на сопствената јавност која на овој начин треба да се увери во „триумфалноста“ на грчката дипломатија.

„Атина не може да се помири со фактот дека 125 држави во светот го употребуваат нашето уставно име. Чувствувајќи потреба да се релативизира оваа вистина, грчките власти преку медиумите се обидуваат да прикажат некаков пресврт во меѓународната употреба на името Република Македонија, со што кај грчката јавност се создава дополнителна збунетост во перцепцијата на оваа најпопуларна надворешно - политичка мерка“, се вели во реакцијата на МНР.

Нова Македонија

Цитат :
Атина не може да се помири со фактот дека 125 држави во светот го употребуваат нашето уставно име

Цитат :
Со потписи од 128 земји ако не признаат ние можеме да побараме ревизија на првичната одлука

Значи и тој услов да го исполниме повторно ЧОРБА Question
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyВто 28 Окт 2008, 5:22 pm

грешката е направена... ПЈРМ најголемата грешка во историјата на Македонија.. нека ја носат на душа предавниците!!!! ни 500 години под турско не се осмелил никој да си игра со името на Македонија... ама ете се најдоја и такви... недоносени :( :( :(
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyСре 29 Окт 2008, 12:04 am

Ангела напиша:
грешката е направена... ПЈРМ најголемата грешка во историјата на Македонија.. нека ја носат на душа предавниците!!!! ни 500 години под турско не се осмелил никој да си игра со името на Македонија... ама ете се најдоја и такви... недоносени :( :( :(

lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Напред Ангела!!!! flower
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyСре 29 Окт 2008, 3:41 pm

Ова „недоносени“ од Ангела ме потсети на еден дел од книгата „Бежанци“ од Петре М. Андреевски, каде што тој најубаво, со вистинските зборови ги опишува тие без`рбетници. Ќе се потрудам да го извадам тој цитат.

Околу признавањава...ме чуди како сеуште една Австралија во која што живеат многу наши иселеници, не не` признала.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyСре 29 Окт 2008, 4:17 pm

Бе Перо напиша:

Околу признавањава...ме чуди како сеуште една Австралија во која што живеат многу наши иселеници, не не` признала.
Во однос на Австралија, Австралија секогаш го следела примерот на САД. Првпат кога САД не призна под името ПЈРМ, уште следниот ден истото го направи и Австралија. Пред 4-5 години кога САД ја смени одлука и не призна под уставното име Република Македонија очекував дека во блиска иднина истото ќе го направи и Австралија, ама за жал не се случи. Мислам дека таму работите се многу посложени и таму е најсилно грчкото лоби. Таму Македонците се нарекуваа дури и славомакедонци, а јазикот славомакедонски во некои документи. Македонските здруженија успееја да се изборат за јазикот да се нарекува македонски, а и за нацијата мислам дека го добија тој спор.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 EmptyПон 10 Aвг 2009, 8:57 pm

Андора не` призна!
Иако е фри-шоп земја, важно се брои. Smile
Мислам дека е 125-та земја која ја признала Македонија под уставното име.
Редно време беше, после оние две фудбалски утакмици каде што добро не` посрамотија... тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Sponsored content





Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тие ја призна Македонија под уставното име
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МАКЕДОНИЈА-
Отиди до: