ФОРУМОТ Е НАШ
Тие ја призна Македонија под уставното име 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Тие ја призна Македонија под уставното име 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Тие ја призна Македонија под уставното име

Go down 
+6
Venco
CENTO
Бе Перо
SiNaPsA`
Ангела
GokaGrozni
10 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 19 Сеп 2008, 9:22 pm

Република Македонија под уставното име воспостави дипломатски односи со Чиле, потврди МНР.

Тоа, како што информираат во Министерството, е резултат на повеќемесечни разговори меѓу високи дипломати на двете земји.

Шефовите на дипломатиите на Република Македонија Антонио Милошоски и на Чиле Алехандро Фоксли размениле дописи во кои меѓусебно си го честитаат воспоставувањето дипломатски односи и искажуваат желба за интензивен развој на соработката на билатерален и на мултилатерален план.

Чиле е 117. земја во светот со која Република Македонија воспостави дипломатски односи под уставното име.

Мислам дека ФОРУМОТ Е НАШ во знак на благодарност треба малку да погаже почит кон таа земја.

http://www.trekearth.com/gallery/South_America/Chile/


Последната промена е направена од GokaGrozni на Нед 07 Дек 2008, 12:33 pm. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 19 Сеп 2008, 9:34 pm

Тие ја призна Македонија под уставното име 1875981-Travel_Picture-Santiago
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyВто 23 Сеп 2008, 1:36 pm

ајде нека се растрчаат дипломатите македонски потребни се уште неколку земји само уште три мислам....па и грција, европа и поединци како фуерте и некои нему слични да паднат во кома......тоа ке биде најголемата победа од Македонија... само уште малку да издржи....

во секој случај едно големо благодарам до Чиле :heart:


I love Македонија!!!
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyВто 23 Сеп 2008, 3:25 pm

Angela напиша:
ајде нека се растрчаат дипломатите македонски потребни се уште неколку земји само уште три мислам....па и грција, европа и поединци како фуерте и некои нему слични да паднат во кома......тоа ке биде најголемата победа од Македонија... само уште малку да издржи....

во секој случај едно големо благодарам до Чиле :heart:


I love Македонија!!!
Честитки за признавањето од страна на Чиле.
Да, се согласувам дека треба да се растрчаат повеќе нашиве дипломати за да не признаат уште повеќе земје, пред се` поголемите европски земји (Англија, Германија, Франција, Италија...). Само едно нешто не ми е јасно сеуште, дали постои некое правило ако не признаат одреден број на земји под уставното име по автоматизам и во ООН треба да се смени привремената рефернца БЈРМ со Република Македонија. И второ зошто од нашиве власти, дипломати, стручна јавност и слично не се зборува на оваа тама. Question
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 25 Сеп 2008, 2:31 am

SiNaPsA` напиша:
Angela напиша:
ајде нека се растрчаат дипломатите македонски потребни се уште неколку земји само уште три мислам....па и грција, европа и поединци како фуерте и некои нему слични да паднат во кома......тоа ке биде најголемата победа од Македонија... само уште малку да издржи....

во секој случај едно големо благодарам до Чиле :heart:


I love Македонија!!!
Честитки за признавањето од страна на Чиле.
Да, се согласувам дека треба да се растрчаат повеќе нашиве дипломати за да не признаат уште повеќе земје, пред се` поголемите европски земји (Англија, Германија, Франција, Италија...). Само едно нешто не ми е јасно сеуште, дали постои некое правило ако не признаат одреден број на земји под уставното име по автоматизам и во ООН треба да се смени привремената рефернца БЈРМ со Република Македонија. И второ зошто од нашиве власти, дипломати, стручна јавност и слично не се зборува на оваа тама. Question


јас мислам дека 120 земји е квотата да ја признаат македонија и автоматски да си влезе во ООН со уставното име и НЕ МОЖЕ НАМ НИКО НИШТА .. ЈАЧИ СМО ОД СУДБИНЕ :D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 25 Сеп 2008, 2:33 am

Angela напиша:


јас мислам дека 120 земји е квотата да ја признаат македонија и автоматски да си влезе во ООН со уставното име и НЕ МОЖЕ НАМ НИКО НИШТА .. ЈАЧИ СМО ОД СУДБИНЕ :D
Мислам дека не се 120, затоа што Чиле е веќе 124 земја во свет која не признала под уставното име. Мислам дека треба 2/3 од вкупниот број членки на ОН да не` признаат, а за тоа колку што знам, ни требаат уште 2-3 признавања.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 25 Сеп 2008, 2:35 am

ЧИЛЕ е 117 по ред земја Smile
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
CENTO


Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 25 Сеп 2008, 5:51 pm

Angela напиша:
ЧИЛЕ е 117 по ред земја Smile
Не 123 е требаат уште 5 за да има 2/3 т.е. 128 bounce
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: ПРЕВЗЕМЕНО ОД А1   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 25 Сеп 2008, 8:51 pm

Чиле ја призна Македонија под уставното име

18.09.2008 15:27



Република Македонија под уставното име воспостави дипломатски односи со Чиле, потврди МНР.

Тоа, како што информираат во Министерството, е резултат на повеќемесечни разговори меѓу високи дипломати на двете земји.

Шефовите на дипломатиите на Република Македонија Антонио Милошоски и на Чиле Алехандро Фоксли размениле дописи во кои меѓусебно си го честитаат воспоставувањето дипломатски односи и искажуваат желба за интензивен развој на соработката на билатерален и на мултилатерален план.

Чиле е 117. земја во светот со која Република Македонија воспостави дипломатски односи под уставното име.


пс.не се бунам може сте во право јас само видов во горе постираниот текст Smile
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
Venco


Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 26 Сеп 2008, 10:31 am

ЧЕНТО напиша:
Angela напиша:
ЧИЛЕ е 117 по ред земја Smile
Не 123 е требаат уште 5 за да има 2/3 т.е. 128 bounce

Да не се некои од тие претходните пишманиле со признавањето Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 26 Сеп 2008, 12:39 pm

Venco напиша:
Да не се некои од тие претходните пишманиле со признавањето Evil or Very Mad



:D е за тоа јас појма немам.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 02 Окт 2008, 7:34 pm

Тие ја призна Македонија под уставното име Chile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПон 06 Окт 2008, 11:51 pm

ЕЕ супер ;)
Сега индустријата ке заживее,демократијата ке оди по нагорна линија,цената на Феро-никелот на берзата ке се качи .......... и мрморецот ја виткаше чоколадата.......!!!!! Basketball
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa


Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПон 06 Окт 2008, 11:55 pm

Morpheus напиша:
ЕЕ супер ;)
Сега индустријата ке заживее,демократијата ке оди по нагорна линија,цената на Феро-никелот на берзата ке се качи .......... и мрморецот ја виткаше чоколадата.......!!!!! Basketball
lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
https://slobodnotupenje.macedonianforum.net
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyВто 07 Окт 2008, 8:12 pm

Morpheus напиша:
ЕЕ супер ;)
Сега индустријата ке заживее,демократијата ке оди по нагорна линија,цената на Феро-никелот на берзата ке се качи .......... и мрморецот ја виткаше чоколадата.......!!!!! Basketball
ЧИЛ(е)АУТ МЕН !!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
Morpheus


Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyВто 07 Окт 2008, 10:57 pm

Шега на страна !
Секоја чест за Чиле !
Додека ние поздравуваме вакви гестови нашите политичари уште дискутираат каков став да заземеле !?!?!?!?!?!?!?!?!? Basketball
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa


Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyСре 08 Окт 2008, 3:36 am

Morpheus напиша:
Шега на страна !
Секоја чест за Чиле !
Додека ние поздравуваме вакви гестови нашите политичари уште дискутираат каков став да заземеле !?!?!?!?!?!?!?!?!? Basketball
ама ќе заземат став само каков ќе биде...низок за брз старт или висок за долга трка,маратон
Вратете се на почетокот Go down
https://slobodnotupenje.macedonianforum.net
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Индија   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 23 Окт 2008, 7:55 pm

Во најава е и Индија да ја признае Mакедонија,како Македонија

Тие ја призна Македонија под уставното име Flag
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Панама   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 23 Окт 2008, 8:05 pm

Нема известување од панамската влада адресирано до македонските власти во кое оваа земја информира дека во иднина во односите со Република Македонија ќе го користи привременото име, Бивша Југословенска Република Македонија, со кое нашата земја се именува во Обединетите нации.

Од Министерството за надворешни работи вчера не' известија дека не се запознаени дека владата на Панама расправала околу ова прашање, што е нормална процедура, и дека донела одлука со кое се поништува актот од 2002 година со кој Панама ја призна Република Македонија под уставното име.

УТРИНСКИ ВЕСНИК


Последната промена е направена од GokaGrozni на Пет 24 Окт 2008, 11:14 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Мексико   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyЧет 23 Окт 2008, 8:07 pm

И покрај грчките информации дека Мексико во иднина ќе не ословува со референцата ПЈРМ, во официјален документ деновиве оваа земја ни се обрати со уставното име. Станува збор за дипломатска нота до македонската мисија во Обединетите нации, за поддршката во процесот на избор на Мексико за непостојан член на Советот за безбедност, соопштуват од МНР.
Портпаролот на Министерството Петар Чулев посочува дека во дописот се гледа дека Мексико го користи уставното име на Република Македонија, а не референцата ПЈРМ.

Во секој случај МНР чека официјална потврда за веродостојноста на информацијата што минатата недела ја објави грчкото Министерство за надворешни работи во врска со ставот на Мексико околу употребата на нашето уставно име.

БЕЧЕР


Последната промена е направена од GokaGrozni на Пет 24 Окт 2008, 11:15 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 24 Окт 2008, 2:39 am

Браво за Индија што почна да не именува со уставното име. Само уште едно нешто не ми е јасно: Кога ќе не признаат 2/3 од вкупниот број на членки на Обединети Нации, дали во ОН по автоматизам стануваме членка со уставното име и прекинува да важи постоечката резолиција за името ПЈРМ, дали тогаш прекинуваат преговорите со јужниот сосед или е нешто трето. До сега ниту на интернет сум прочитал, ниту на ТВ сум чул за ова, политичарите молчат, новинарите не пишуваат Question Exclamation Question Exclamation Exclamation Exclamation
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 24 Окт 2008, 11:21 am

SiNaPsA` напиша:
Само уште едно нешто не ми е јасно: Кога ќе не признаат 2/3 од вкупниот број на членки на Обединети Нации, дали во ОН по автоматизам стануваме членка со уставното име и прекинува да важи постоечката резолиција за името ПЈРМ, дали тогаш прекинуваат преговорите со јужниот сосед или е нешто трето.
И мене тој дел целосно не ми е јасен,доколку има таква логика сигурно е заталкана во правниот лавиринт на Обединетите Нации.Уште нешто не ми е сосем јасно,доколку Нациите се Обединети и поголемиот дел не имат признаено како Македонија,зошто 2/3 од тие Нации не реагираат кај овие 1/3,па нели се Обединети. ? Question
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyПет 24 Окт 2008, 4:22 pm

Мене стварно не ми е јасно сега - кој не` признал, а кој не` нарекува БЈРМ???
Прво рекоа за Мексико дека ќе ја сменел одлуката да ни` се обраќа со уставното име, па од таму демантираа, па пак испадна дека ФИРОМ ќе не` нарекувале, за Панама и Конго исто отсега ќе сме биле ФИРОМ, како и за уште неколку африкански држави на кои што Долната Земја им ветила старо оружје од кое што мора да се ослободи според најновите НАТО стандарди, во замена за контра-услуга, а тоа е наше ословување со ФИРОМ. :(
Единствено за Индија слушнав дека на 6. октомври во официјален документ стои дека таму се отворила амбасада на Република Македонија. Нешто подетално- не знам. Супер би било да не` признае Индија, тоа значи уште една милијарда повеќе. :D Индија и Кина - тоа ти е пола свет (по популација :D )
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyСаб 25 Окт 2008, 5:36 pm

Многу ни се испомешаа вестиве за тоа кој не признал кој не ОТпризнал.
Последно колку што ги разбрав овие нашиве никакви новинари е дека за сите што твдеше Грција дека ќе почнат да не викаат ФИРОМ (Панама, Мексико, Конго..) не е точно и дека тие не ја менуваат одлуката да не викаат Р. Македонија.
Второ Индија не призна и ќе не вика и таа Р. Македонија и
трето и најако е дека Кина ќе не вика Голема Македонија :D
Агенција некоја за туризам на интернет сајтот како дестинација не нуди под името Great Macedonia. bounce bounce
Е сега нека се бунат Грците и кај Кинезите да ги видам. Basketball
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име EmptyСаб 25 Окт 2008, 5:52 pm

Околу ова за 2/3 од земјите членки на ОН ако не признаат и ни е решен проблемот мислам дека не држи, бидејќи ние со резолуција (одлука) на ОН прифативме референца и дека мораме да се договориме со Грција за името. Да не ја потпишеа нашиве таа резолуција кога ќе не признаеа 128 земји по автоматизам ќе станевме членка на ОН вака мислам дека мораме да преговараме со Грција се додека не се договориме (што очигледно е тешко) или не се донесе нова одлука во ОН нели.
128 = 2/3 од 192 (земји членки на ОН)
Со потписи од 128 земји ако не признаат ние можеме да побараме ревизија на првичната одлука и да се надеваме дека на пример Франција (членка на советот за безбедност на ОН) нема да стави вето.
Во совет за безбедност се Русија, Америка, Кина , Англија и Франција.
Ситуацијата таму е 3 : 2 за нас, ама таму важи само 5 : 0 , така да проблемот ни е многу голем бидејќи Англија и Франција кои ја СОЗДАДОА (од ништо Evil or Very Mad ) Грција, нема така лесно да застанат на наша страна.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Тие ја призна Македонија под уставното име Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тие ја призна Македонија под уставното име   Тие ја призна Македонија под уставното име Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тие ја призна Македонија под уставното име
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МАКЕДОНИЈА-
Отиди до: