ФОРУМОТ Е НАШ
ТУПАЛКА (повторно) 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
ТУПАЛКА (повторно) 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 ТУПАЛКА (повторно)

Go down 
+22
Oliver The Macedonian
Lidija
ivi
toise
CENTO
Gala
Morpheus
GokaGrozni
abrakadabra
Jelena
OPINOK
Scarlett O'Hara
SiNaPsA`
Venco
Green Power
Билјана
Ангела
Бе Перо
eftimoskatb
СтончиС
Arwen BubaMawa
Далила
26 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyПет 26 Сеп 2008, 1:23 am

Бе Перо напиша:
Далила напиша:

Што направиле римјаните за нас Question
Еве го и тоа :D


А Тања не сака многу граматика, протрчува низ тие лекции. :D
Ни требаат тука едни римјани да донесат мир :silent: оти вриеме од народни фронтови на јудеа и јудејски народни фронтови alien
Вратете се на почетокот Go down
Arwen BubaMawa
Тупаџија
Тупаџија
Arwen BubaMawa


Број на мислења : 204
Локација : Beverly Hills / Struga / MAKEDONIJA
Регистриран на : 2008-09-05

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyПет 26 Сеп 2008, 2:32 am

scratch scratch scratch Eden den nema da vlezam na forum i ... scratch scratch scratch
Aj ke ostanam da se :o (samo) na Rimjanite... I ke si study ... I ke si bounce ... I najvazno od se "talk to the hand"! Suspect
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyПет 26 Сеп 2008, 1:14 pm

Тања напиша:


Сум ви кажала ли (или можеби знаете) дека таа песна:

Глужд врз глужд
КамЕн на камЕн,
и врз камЕно друг камЕн....

...Навистина постои и е од Ацо Шопов? Се вика „Раѓање на зборот“ и се разбира, не оди баш вака, ама слична е lol! lol! lol!

За вакво ли редење „камен на камен“ станува збор во песната. :D
Браво за човеков.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: До Бе Перо   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 12:06 pm

А-а, не сакам граматика!!!
Вие бевте ретко собрани писмени луѓе во групата, па не ве малтретирав многу, дојди да видиш сега како плачат и се расправаат! :lol: :lol:

А тогаш кога прва награда за расказите што ги пишувавте беше Милка од 300 ГРАМА??? Си заборавил, а? ;)


Последната промена е направена од Тања на Саб 27 Сеп 2008, 12:07 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : (да ставам наслов))
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:05 pm

Ми текнува мене на Милката, ама тоа беше за нечиј роденден мислам...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:12 pm

Бе Перо напиша:
Ми текнува мене на Милката, ама тоа беше за нечиј роденден мислам...

Не-не, тоа беше за расказот на Давчо, Боки, Емче и Виктор :D

Уште го чувам тој расказ во компјутер, солзи ми течеа од смеење тогаш... lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:16 pm

Тања напиша:
А-а, не сакам граматика!!!
Вие бевте ретко собрани писмени луѓе во групата, па не ве малтретирав многу, дојди да видиш сега како плачат и се расправаат! :lol: :lol:

А тогаш кога прва награда за расказите што ги пишувавте беше Милка од 300 ГРАМА??? Си заборавил, а? ;)
Мене ова со награда, милка од 300 грама за расказ, ми личи на мито и корупција :D
Единствена награда и сатисфакција за учениците е знаењето што ќе го стекнат а не да бараат награда. Како воспитна мерка треба да се дозволи и мавање заушка за оние што по неколку објаснувања не запамтиле, а после заушката ќе им текне „А да ова вака беше кога добив заушка ми текнува“ . Ова не го измислувам туку е познат метод во психологијата кога некоја работа што тешко ја памтиме ја поврзуваме (асоцијативно) со многу лесно запамтива работа. bounce
ПС. Може ли некој да ми објасни по кое правило Reading (фудбалскиот клуб) се чита Рединг а не Ридинг (како читам на англиски де). scratch scratch
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:23 pm

СтончиС напиша:
Тања напиша:
А-а, не сакам граматика!!!
Вие бевте ретко собрани писмени луѓе во групата, па не ве малтретирав многу, дојди да видиш сега како плачат и се расправаат! :lol: :lol:

А тогаш кога прва награда за расказите што ги пишувавте беше Милка од 300 ГРАМА??? Си заборавил, а? ;)
Мене ова со награда, милка од 300 грама за расказ, ми личи на мито и корупција :D
Единствена награда и сатисфакција за учениците е знаењето што ќе го стекнат а не да бараат награда. Како воспитна мерка треба да се дозволи и мавање заушка за оние што по неколку објаснувања не запамтиле, а после заушката ќе им текне „А да ова вака беше кога добив заушка ми текнува“ . Ова не го измислувам туку е познат метод во психологијата кога некоја работа што тешко ја памтиме ја поврзуваме (асоцијативно) со многу лесно запамтива работа. bounce
ПС. Може ли некој да ми објасни по кое правило Reading (фудбалскиот клуб) се чита Рединг а не Ридинг (како читам на англиски де). scratch scratch
А-а заушки! Тоа ни во руската паралелка кај мене не го правевме! :lol:
Инаку, има некои отстапки и нелогичности во англискиот јазик.
И јас се чудев за името на фудбалскиот клуб Reading.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:31 pm

Бе Перо напиша:
ПС. Може ли некој да ми објасни по кое правило Reading (фудбалскиот клуб) се чита Рединг а не Ридинг (како читам на англиски де). scratch scratch
А-а заушки! Тоа ни во руската паралелка кај мене не го правевме! :lol:
Инаку, има некои отстапки и нелогичности во англискиот јазик.
И јас се чудев за името на фудбалскиот клуб Reading.

Бе Перо тоа со „заушките“ е само за незаитересираните и немирни ученици. :x
Примерните како тебе не би добиле таква „воспитна“ :D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:38 pm

СтончиС напиша:
Бе Перо напиша:
ПС. Може ли некој да ми објасни по кое правило Reading (фудбалскиот клуб) се чита Рединг а не Ридинг (како читам на англиски де). scratch scratch
А-а заушки! Тоа ни во руската паралелка кај мене не го правевме! :lol:
Инаку, има некои отстапки и нелогичности во англискиот јазик.
И јас се чудев за името на фудбалскиот клуб Reading.

Бе Перо тоа со „заушките“ е само за незаитересираните и немирни ученици. :x
Примерните како тебе не би добиле таква „воспитна“ :D
Инаку Тончи, кога веќе навлеговме во вакви јазични дебати :D , мене многу нелогични ми се некои правила во Македонскиот јазик за акцентските целости.

На пр. како може Кисела вода да се изговори Киселавода (заедно кажано, со акцент на првото „а“?“ Или киселомлеко? Па иди ти кажи „киселомлеко“ во продавница, ќе мислат дека ги зезаш и ќе те избркаат! :lol: :lol: :lol:
Или Мечкинкамен...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 3:50 pm

Бе Перо напиша:
СтончиС напиша:
Бе Перо напиша:
ПС. Може ли некој да ми објасни по кое правило Reading (фудбалскиот клуб) се чита Рединг а не Ридинг (како читам на англиски де). scratch scratch
А-а заушки! Тоа ни во руската паралелка кај мене не го правевме! :lol:
Инаку, има некои отстапки и нелогичности во англискиот јазик.
И јас се чудев за името на фудбалскиот клуб Reading.

Бе Перо тоа со „заушките“ е само за незаитересираните и немирни ученици. :x
Примерните како тебе не би добиле таква „воспитна“ :D
Инаку Тончи, кога веќе навлеговме во вакви јазични дебати :D , мене многу нелогични ми се некои правила во Македонскиот јазик за акцентските целости.

На пр. како може Кисела вода да се изговори Киселавода (заедно кажано, со акцент на првото „а“?“ Или киселомлеко? Па иди ти кажи „киселомлеко“ во продавница, ќе мислат дека ги зезаш и ќе те избркаат! :lol: :lol: :lol:
Или Мечкинкамен...
Не сум доволно стручен а да ти одговорам. scratch
Имаш шанса сега на Факсот може некои работи ќе ти се разјаснат па и на нас да ни подобјасниш. study
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 4:49 pm

СтончиС напиша:

Мене ова со награда, милка од 300 грама за расказ, ми личи на мито и корупција :D
Единствена награда и сатисфакција за учениците е знаењето што ќе го стекнат а не да бараат награда. Како воспитна мерка треба да се дозволи и мавање заушка за оние што по неколку објаснувања не запамтиле, а после заушката ќе им текне „А да ова вака беше кога добив заушка ми текнува“ . Ова не го измислувам туку е познат метод во психологијата кога некоја работа што тешко ја памтиме ја поврзуваме (асоцијативно) со многу лесно запамтива работа. bounce
ПС. Може ли некој да ми објасни по кое правило Reading (фудбалскиот клуб) се чита Рединг а не Ридинг (како читам на англиски де). scratch scratch

Тончи, сепак се работеше за напревар во најдобар расказ, па некаква награда мораше да има за првото место! :D

Инаку, што се однесува до принципот „награда-казна“ - јас сосема се слагам со тебе, но во практиката за жал тоа не функционира.
Земи го само системот на оценување: Петката е награда, а кецот е казна (или заушка, ако сакаш :D ). Сите треба да учат за знаење, ама има многу деца што учат за петки (т.е. награди), а има и такви што учат само колку да не добијат кец (да избегнат казна).

Инаку, сериозно - децата од 15 до 18 години не се толку често свесни каков капитал е знаењето и понекогаш навистина мора, да не речам, да ги „подмитуваш“. И никогаш не постои правило за тоа што функционира, а што не!
Но, теоријата која барем за мене, безброј пати се потврдила е - дека кога на некој начин ќе ги натераш да читаат книги или да учат - секогаш краткорочно те чувствуваат за непријател, а долгорочно ти се благодарни.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 5:00 pm

Бе Перо напиша:

Инаку Тончи, кога веќе навлеговме во вакви јазични дебати :D , мене многу нелогични ми се некои правила во Македонскиот јазик за акцентските целости.

На пр. како може Кисела вода да се изговори Киселавода (заедно кажано, со акцент на првото „а“?“ Или киселомлеко? Па иди ти кажи „киселомлеко“ во продавница, ќе мислат дека ги зезаш и ќе те избркаат! :lol: :lol: :lol:
Или Мечкинкамен...

Ќе си земам за право јас да ти одговорам, ако може Smile

Акцентските целости не само што не се нелогични, туку се еден од најмелодичните белези на македонскиот јазик.
Ги има низ многу дијалекти, не само западните, освен се разбира - во скопскиот, па затоа во Скопје, како што велиш, би ти се смееле во продавница ако им кажеш „киселомлеко“.
Но, затоа во Скопје, како и неписмените новинари на вести, ќе ти речат „Гази Баба“ наместо „Газибаба“ - што пак мене ме асоцира на тоа дека треба да се згази некаква баба.
Тој израз е турцизам и дури од времето си се изговарал со целост.

Околу Мечкин Камен - оди ти во Крушево да видиш дали некој тоа место ќе го изговори поинаку освен „Мечкинкамен“! Еве, нели пред неколку дена бевме таму и тоа го гарантирам со живот :D

Акцентските целости денес во медиумите се напуштаат, но тоа е така зашто таму царува неукост. Инаку, верувај ми, кога медиумите би се придржувале кон нив, а не би зборувале, на пример, со шмизларски акцент од типот на Ирена Спировска („лилееее“ наместо „леле“) - сите ние би ги употребувале и во секојдневниот говор.
Пример за таквата моќ е рекламата за „Македонски телекомуникации“ која сите ги научи како се изговара зборот „макЕдонски“, барем што се однесува до името на фирмата. :D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 5:43 pm

Е добро, ај отидов јас во Киселавода да купам киселомлеко. Ќе си купам и белобрашно (тип 500), и Кокакола. :lol: :lol: :lol:

Со првиот дел од објаснувањето не се слагам баш, зошто сметам дека никој не говори така. Дијалект за дијалект, ова е литературно правило.

Неукоста на новинарите и презентерите е сосема друга работа, со која се согласувам. Исто како и за шмизларското говорење.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyСаб 27 Сеп 2008, 10:18 pm

Кога сме веќе кај јазичните теми:

„Нашите членови се испратиле точно 3296 мислења“

lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:22 am

Тања напаѓа по темиве! :lol: :lol: :lol:
Пробав да ја стигнам, ама не оди брате... :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:31 am

Нашите членови се испратиле точно 3314 мислења

Постојат b>40 регистрирани членови

Најновиот регистриран член е mitko

cheers cheers cheers

Добродојде до Митко и нека се множат членовите! Како за еден месец постоење на форумов и без никаква реклама, мислам дека е супер!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:48 am

Дечки, јас вечерва рано ќе си легнам, решив да и’ пркосам на Белата ноќ :lol: :lol:
Колку подолго трае она, толку јас повеќе ќе спијам! ;)

Отидов по некој филм... Да почнам бар да го гледам, а кој кого ќе изгледа до крај, ќе видиме lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:53 am

Ај бе филм...кој видел аир од гледање филмови? :lol: :lol: :lol:
Ако трае до 1 ипол може ќе го изгледаш, за повеќе тешко. :lol:

Се зезам, ај...пријатно гледање филм. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 2:28 am

му се пие на некого кафе!!!

ТУПАЛКА (повторно) Coffee-crack-cat
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 2:33 am

Јас сум еден од ретките што не пие кафе :lol:
А да ме прашате зошто, нема да знам што да ви одговорам...од немукает. Ете така, немам навика.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 2:35 am

Бе Перо напиша:
Јас сум еден од ретките што не пие кафе :lol:
А да ме прашате зошто, нема да знам што да ви одговорам...од немукает. Ете така, немам навика.


не смееш да ме одбиеш специјално го носам за тебе Smile

ТУПАЛКА (повторно) Gallery_131_file1_CleanWaterWoman_72
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 2:41 am

а тоа кафето што го носи мачето е за Билјана :D геге :D
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Геге   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 2:43 am

На сите им кажа како ми се вика мачето сега :lol: :lol: :lol:

Геге беше кога беше мало, сега е голем и е голем Геге :P
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) EmptyНед 28 Сеп 2008, 2:44 am

а Бе Перо е многу расипан- не пие алкохол, не пие кафе, не пуши.. бррр.. подалеку од него.. :D
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Sponsored content





ТУПАЛКА (повторно) Empty
ПишувањеПредмет: Re: ТУПАЛКА (повторно)   ТУПАЛКА (повторно) Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
ТУПАЛКА (повторно)
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 40Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ТУПАЛКА-
Отиди до: