ФОРУМОТ Е НАШ
Нашата Кирилица 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Нашата Кирилица 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Нашата Кирилица

Go down 
+5
СтончиС
Ангела
Pancho Villa
Бе Перо
Lidija
9 posters
АвторПорака
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:26 am

Ја отварам оваа тема,од едноставна причина!Да ги потсетиме сите оние,кои подзабораваат на неа.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:28 am

Многу на лингвистика удривме денес. :lol: :lol: Се шалам, еве една песна како за темава.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyНед 28 Сеп 2008, 12:34 am

Бе Перо напиша:
Многу на лингвистика удривме денес. :lol: :lol: Се шалам, еве една песна како за темава.
Убава подршка,благодарам.... :D
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa


Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: НАЈ УБАВА АЗБУКА   Нашата Кирилица EmptyНед 28 Сеп 2008, 3:06 pm

Песната е супер , браво за Влатко и дечињата ... ЗЛАТНО ПИСМО ЗЛАТНИ БУКВИ !
Вратете се на почетокот Go down
https://slobodnotupenje.macedonianforum.net
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyНед 28 Сеп 2008, 3:42 pm

Секоја чест за темава а уште повќе ради желбата и ставот да се зачува безкомпромисно и да се негува она што е дел од македонската традиција а тоа е кириличното писмо. Ви се восхитувам на ентузијазмот и се трудам да бидам барем мал дел кој ке се вклопи во вашиот мозаик и направи една целина со моето учење и пишување кирилица а со тоа ја имате и мојата целосна поддршка. Но... колку што сум запозната (поправете ме ако грешам) почнало да се оди во крајности...да не бидам погрешно разбрана, ке се потрудам да дефинирам. Пример: личните карти се документи кои се важечки само во Република Македонија.. сега за сега.. па не ми е јасно од каде потребата да бидат податоците внесецни со две писма.. кирилично и латиница...ок, еве да речеме дека тоа е во ред.. можеби во блиска иднина ке можете да патувате само со лични карти во соседните држави.. од кои ако не се лажам две или три користат исто.. кирилица.. така да... Е сега, пасошите се документи кои важат за надвор од границите на Македонија.. европа африка америка азија... каде што примат има латиницата... и повторно прашалници! зошто тие мораат исто така да бидат со двојно писмо напишани. Кога знаеме дека во дијаспората живеат милиони македонци од кои стотици од нив сеуште си го имаат задржано македонското државјанство... а по некоја х причина им се случило да склопат брак со странски државјанин и по логика го прифатиле тоа презиме а по некоја интересна логика во македонските амбасади или конзуларни преставништва во матрицата го немаат внесено дупло в (W) презиме кое почнува со дупло в (W) се внесува со V... и се прави хаос.. се внесуваат по некоја кирилична форма со која го искривуваат вистинското презиме и граѓаните се среќаваат со несакани проблеми, или (Y) Yldirmi...се внесува како Јилдирми.. и ете ги проблемите со кои се срекаваат дијаспорците во својата матична држава.... за жал. Колку што сум запзната поради овие проблеми дури и амбасадите и конзуларните преставништва на Македонија се откажале од работа со пасоши на граѓаните во странство бидејки со министерството во мк си ја префрлале топката едни на други...и сега пасоши правење е можно само во Македонија. Не знам само како се снаоѓаат оние кои живеат во австралија и нов зеланд ... најверојатно се откажале од македонското државјанство....

:cry:
Вратете се на почетокот Go down
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyНед 28 Сеп 2008, 5:34 pm

Ми се допаѓа твојот став и големата подршка што да ја даваш за нашата кирилица.Браво Ангела!Инаку темава ја отворив со намера да се слушнат идеи,предлози и мислења,како да останеме оргинални и постојани,а сепак да сме дел од глобалната примена на латиницата.Но времето ке покаже,искрено се радувам ако ја негуваме и сочуваме нашата Кирилица!
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyПон 29 Сеп 2008, 8:50 pm

Одлична тема Лидија.
Се сложувам со забелешките од Ангела околу „преведувањето“ (менувањето на букви) на оригиналните латинични имиња и презимиња на нашите државјани, кои и не се само за лица од дијаспората туку такви примери има и со жители на Р. Македонија (мажени/женети со странци нели), но да ја разгледаме и обратната ситуација.
Имиња и презимиња што содржат Џ,Ш,Ч,Ѕ,Љ,Њ... се менуваат кога се пишуваат на латиница.
Сигурно сте приметиле дека странски коментатори на пример кога спомнуваат да речеме македонски спортист никако да го изговорат правилно поради неправилното пишување на името со латинично писмо. Заклучок. Треба да се пишуваат имињата и на кирилица (оригинал) и на латиница (соодветно заменети критичните букви).
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyЧет 02 Окт 2008, 8:49 pm

Нашата Кирилица Abeced10

Буквата - З
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyЧет 02 Окт 2008, 8:53 pm

буквата - Ч

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyСаб 04 Окт 2008, 8:37 pm

Гока ме потсети на емисијата...ми фали оваа емисија, како дете не пропуштав ни еден дел bounce ...
А Б В Г.......Ц Ч Џ Ш Exclamation Exclamation
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija


Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyПон 17 Ное 2008, 3:47 pm

Одамна не сум напишала ништо тука,но ме испровоцира еден рекламен леток!Се чудам само кој ја напиша оваа глупост,карта на градот,пола наслов напишано на латиница,па продолжиле кирилица а фирмите кои ја изработиле оваа бизнис карта,претставени комбинирано!
Како кој си сака!"Браво" за уште еден пропуст, и заборавање на нашето писмо!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyСре 31 Дек 2008, 1:52 pm

Пред некој ден чув на вести дека мобилниве оператори двојно ја наплаќале смс пораката напишана на кирилица. Какви кретени! :x
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS


Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица EmptyСре 27 Мај 2009, 12:16 am

Не сум сигурен дека е на соодветно место моево пишување сепак повеќе ми е за јазикот (зборовите) отколку за писмото.
Ако сум згрешил нека се префрли во соодветна тема.

Со напредокот на техниката се соочуваме секојдневно со нови и нови зборови за кои што немаме соодветни за да ги преведеме успешно на Македонски и да ги запишеме со кирилично писмо нели.

Многу често ми се случува англиски термини да ги пишувам на кирилица и знам дека е смешно ама па нема соодветна замена на Македонски.
Хрватите откако се осамостоија незнам дали ги измислија или само ги репопуларизираа нивни стари зборови, но факт е дека си го обновија јазикот со многу нови зборови кои што ги немаше во предходниот зеднички српско-хрватски што беше.
Баш вчера ми се јави проблем околу недостаток на зборови на македонски.
Еве неколку примери па вие кажете ваше гледање дали ни требаат нови наши зборови или да користиме се повеќе и повеќе англизми.

- Гол аут - Надвор од голот.
- Офсајд - Одзадгрб . На хрватски си имаат „узалеџу“.
- Гејм (во тенис) - Игра. Кога ми требаше множина од Гејм и кога пишав ГЕЈМОВИ многу ми бодеше очи.
Верувам ќе ви текне на уште многу други примери.

Ова последново ме потсети дека немаме соодветен израз и за ГЕЈ.
Геј - хомосексуалец со стил на живеење Smile
Ние го имаме само обичното пе*ер, кое исто така е грчки збор.
Како е множина од ГЕЈ? Гејови или Гејци? да/не

Шала на страна муабетот ми е дали некој во министерството за култура размислува и на оваа тема па соодветна институција незнам МАНУ или институтот за Македонски јазик да изработат нов речник збогатен со нови стандардизирани зборови.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Нашата Кирилица Empty
ПишувањеПредмет: Re: Нашата Кирилица   Нашата Кирилица Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Нашата Кирилица
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: