ФОРУМОТ Е НАШ
Културни настани - Page 8 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Културни настани - Page 8 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Културни настани

Go down 
+13
SiNaPsA`
Ангела
Билјана
Pancho Villa
Arwen BubaMawa
CENTO
Lidija
Далила
Бе Перо
СтончиС
GokaGrozni
OPINOK
eftimoskatb
17 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyПон 14 Сеп 2009, 9:49 pm

Бев во петокот на една мала турнеа по изложби од ова Биеналето(гореспомнатото)кое заврши вчера. Бев во дом на АРМ,во Мала Станица и Музеј на град Скопје. Како што очекував премногу инсталации и зафрканции,премалку уметност,ама ај...имаше неколку слики масло на платно и цртежи од еден сликар од Шпанија(само тој имаше класични дела) и ми се допаднаа,женски актови кои беа насликани во монохромен тоналитет(во основа сина,само една црвена слика)со по некој контрастен ефект,имаше стил човекот и имаше умешност.За жал само тој беше традиционален сликар по мој вкус. Имаше стрип табли од наши стрип-цртачи кои беа интересни да се видат и една комбинација на стрип и сликарство(која беше мошне интересна)од сликарка од...не можам да се сетам од кај беше... Културни настани - Page 8 547250 . Имаше секакви инсталации,се што на некого му текнало тоа го снимал,па го поставил ко врвна уметност Културни настани - Page 8 Suspect едно видео со дете кое прави ѕвезди(цело време така се врти),една жена која само седи и те гледа и помалце мрда со окото или раката,еден сликар од Израел кој слика со што ќе најде на една хартија на земја,а за тоа двајца најдобри коментатори од неговата земја(така беа најавени)го коментираа како фудбалски натпревар...и слични с...ња...извините за мојот француски Културни настани - Page 8 76788 Само една инсталација ми се допадна-влегуваш во една темна просторија(параван) и внатре има како еден бунар во кој проекторот проектира разни светлосни ефектти,на вода,на оган и сл.и еден медитирачки глас кажува некои работи за животот,си имаш столче ,си седнуваш и си медитираш.
Се распишав јас,хи,хи.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyЧет 17 Сеп 2009, 10:58 pm

Имаше реклама за еден настан во Македонскиот опера и балет и проверував на нивниот официјален сајт,ама таму немаше никаква информација.Затоа им пратив мејл и ми возвратија,па еве дел од тоа што беше напишано и воедно најава за Гала вечерта.

Gala baletski koncert ke ima na 02.10.2009 god. so pocetok vo 20:00 casot, po povod 60 godini Balet. Ke ima znacajni gosti, vrvni baletski umetnici od renomirani baletski institucii od Kuba (Barbara De La Caridad Garcia Fernandez & Mr. Jose Carlos LosadaMorales). Italija (Francesca Podini &Mick Zeni), Francija (Myriam Ould Braham & Emmanuel Thibault), Ukraina (Sergeii Sydorsky & Olena Fylipieva), Rusija (Gjorgji Smilevski & Ekaterina Safonieva), Turcija (Kadir Okurer), kako i baletskite prvenci i ansambl pri makedonskiot Balet.
Za cenata na biletite moze da se javite vo samata biletara na MOB na tel 3118 451, tamu ke ve informiraat za se.

Мене ме интересира,ако картите не се со висока цена,сакам да идам.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyЧет 17 Сеп 2009, 11:03 pm

Културни настани - Page 8 A3plakatffКултурни настани - Page 8 W453

Јас утре одам на оваа промоција,кој е заинтересиран,нека повели.
Вратете се на почетокот Go down
monistra
Тупаџија
Тупаџија
avatar


Број на мислења : 1
Локација : skopje
Регистриран на : 2009-09-24

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyЧет 24 Сеп 2009, 5:53 pm

najdov karti za zz top online gi shitkaat. poz mony OVDE
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyСаб 26 Сеп 2009, 4:56 am

monistra напиша:
najdov karti za zz top
Цитат :
Браво
НАПОМЕНА=Задоцнето

на 25/09/2099 во Ку-во де, на жива свирка Рartybreakers



ПС. А сега слушм D:\My Music\Rolling Stones\Sticky Fingers\04The Rolling Stones - Can't You Hear Me Knocking.mp3

ПС бр2. Facked, изгледа паднав, скршив нога
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyСаб 26 Сеп 2009, 3:09 pm

GokaGrozni напиша:

на 25/09/2099 во Ку-во де, на жива свирка Рartybreakers
Ехееее Гока, кој ќе чека до 2099 година. тра-ла-ла На време ми кажа, да се спремам јас. тра-ла-ла

И како скрши нога, да не имаше „шутка“ на концертот? Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyСаб 26 Сеп 2009, 9:47 pm

А овие Зи-Зи Топ кој ќе ги познае дека се стварно они Културни настани - Page 8 668602 Културни настани - Page 8 76788 некој да не си стави брада и се претстави лажно Културни настани - Page 8 Suspect
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyВто 13 Окт 2009, 12:54 am

Да ве информирам дека на 19 октомври во Музејот на современа уметност ќе биде отворена изложба на дела од Салвадор Дали,најверојатно графики,скулптури и керамика,а не и слики. би требало да биде интересно Културни настани - Page 8 Icon_smile Ќе трае до декември,па може да се изорганизираме да ја посетиме.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyПон 09 Ное 2009, 1:15 pm

Утре вечер, по повод ослободувањето на Куманово, на градскиот плоштат ( со својот репертоар ) ке настапи Момчило Бајагиќ-Бајага.

ПС.Oблачно со врнежи од дожд. Поинтензивен дожд ќе има во источните и југоисточниот дел од земјава. Ќе дува умерен а повренено засилен јужен ветер.

ПС#2.Најверојатно ке има и огномет

сигурно сум офф-топик


Последната промена е направена од SiNaPsA` на Пон 09 Ное 2009, 4:40 pm. Мислењето е променето 3 пати. (Reason for editing : Да не сум off-topic ?? Све зависи дали ќе го биде огнометот :)))
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyВто 10 Ное 2009, 3:07 am

Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку Културни настани - Page 8 Fresse
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyЧет 12 Ное 2009, 8:23 pm

Далила напиша:
Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку Културни настани - Page 8 Fresse

Оооо, браво! Баш убаво! од Гавриловиќа
А ќе одиш натаму да видиш како ќе изгледа или...?


За следниот петок, јас ви ја препорачувам Дијана Крал. Одличен женски џез вокал! За жал, картата е скапа.... Но јас морав да си ја дозволам, зашто ми остана неисполнета желба од едно лето во Португалија да ја гледам. Па ќе ви раскажам cheers
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyПет 13 Ное 2009, 3:02 am

eftimoskatb напиша:
јас ви ја препорачувам Дијана Крал
Можеби препораката ке ја слушнат 2-ца кумановци ?!?
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyНед 15 Ное 2009, 1:55 am

eftimoskatb напиша:
Далила напиша:
Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку Културни настани - Page 8 Fresse

Оооо, браво! Баш убаво! Културни настани - Page 8 297353
А ќе одиш натаму да видиш како ќе изгледа или...?


Културни настани - Page 8 Icon_cheers
Извини што не ти одговорив веднаш,не сум видела...да ,бев во Велес во петокот до саботата и супер дружење имаше со стрипаџиите од Македонија,стрипаџиите од Бугарија,Косово и Србија кои исто така беа гости ,малку беа посрамежливи Културни настани - Page 8 Icon_smile
Имаше некои промоции, по некоја награда и малку цртање.Некоја фотка ќе ставам кога ќе можам. А сега за сега еве линк до страната каде што се претставени авторите и нивните дела Културни настани - Page 8 Icon_flower http://www.comicscenter.mk/
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyНед 15 Ное 2009, 11:57 am

GokaGrozni напиша:
eftimoskatb напиша:
јас ви ја препорачувам Дијана Крал
Можеби препораката ке ја слушнат 2-ца кумановци ?!?

Секако да јавиш ако доаѓате! Сонцето наше
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyНед 15 Ное 2009, 12:01 pm

Далила напиша:
eftimoskatb напиша:
Далила напиша:
Од петок 13 ноември во Велес ќе се одржува Стрип-салон кој ќе трае 3 дена,ќе има изложби,стрип - работилници,предавања и сл.
п.с. и јас учествувам по малку Културни настани - Page 8 Fresse

Оооо, браво! Баш убаво! Културни настани - Page 8 297353
А ќе одиш натаму да видиш како ќе изгледа или...?


Културни настани - Page 8 Icon_cheers
Извини што не ти одговорив веднаш,не сум видела...да ,бев во Велес во петокот до саботата и супер дружење имаше со стрипаџиите од Македонија,стрипаџиите од Бугарија,Косово и Србија кои исто така беа гости ,малку беа посрамежливи Културни настани - Page 8 Icon_smile
Имаше некои промоции, по некоја награда и малку цртање.Некоја фотка ќе ставам кога ќе можам. А сега за сега еве линк до страната каде што се претставени авторите и нивните дела Културни настани - Page 8 Icon_flower http://www.comicscenter.mk/

Ооо, па тоа бил поширок настан, и со гости од соседството.... Одлично!
Гледаш, еве да не каже некој, нема ни да знаеме дека таков настан постои. Јас постојано следам вести од култура, ама не се сеќавам дека некој весник или воопшто, медиум објави вест за Стрип-салонот.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyВто 08 Дек 2009, 8:00 pm

На 24-ти декември во Универзална - Рибља чорба (пак Smile )


Svet se deli na pione
Na pione i masone
Vidi kako tvoj brod tone
Lopovcino i zlikovce
Al Kapone

Мене ми е малку проблематичен датумот, ќе видам дали ќе одам...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 EmptyНед 13 Дек 2009, 4:56 am

На денот на укинувањето на визите, односно вечерта пред 19-ти, откако ќе прославиме со хитовето на Зоче: „Пусти, пусти моду, ципеле цинге-цанге-цанг“ на плоштадот во Скопје ќе настапи Fatboy Slim!
А за Нова Година на Саем, колку што разбрав, ќе настапат Gorillaz! Ќе биде интересно да се види нивниот настап, ако се знае дека секогаш користат холограми, анимации и најразлични аудио-визуелни ефекти на настапите во живо.
Малку ми беше тешко да поверувам, и за Fatboy Slim и за Gorillaz, ама добро е што од година во година имаме се поголема понуда на квалитетни музички имиња.

Е сега, ќе има и не-културна понуда со разно-разни турбо фолкери, ама тоа е... Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Sponsored content





Културни настани - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Културни настани   Културни настани - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Културни настани
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: