ФОРУМОТ Е НАШ
Омилен филм и зошто 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Омилен филм и зошто 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Омилен филм и зошто

Go down 
+17
Oliver The Macedonian
Gala
Ангела
Lidija
СтончиС
CENTO
Scarlett O'Hara
OPINOK
eftimoskatb
Arwen BubaMawa
toise
Билјана
Бе Перо
GokaGrozni
SiNaPsA`
Pancho Villa
Далила
21 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyПон 01 Сеп 2008, 11:18 pm

Овде би сакала да си разменуваме мислења за некои филмови,зошто ви се допаднале,со која случка во животот биле поврзани или со какви чувства,со кој период од животот...
На пр.кга бев средно училиште се даваше „ПРЕД ДОЖДОТ„ тогаш јас бев во фаза на истражување на животната филозофија,а воедно и бев многу заљубена :oops: во еден религиозен тип affraid и се наоѓав многу во целата приказна,а музиката во филмот ја преслушував илјадници пати со солзи во очите :roll:
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa


Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyВто 02 Сеп 2008, 3:51 am

Така е...ПРЕД ДОЖДОТ е филм над филмовите... за музиката нема што да се зборува сеуште ја слушам...а најдобар дел од филмот е кога се враќа дома ... со автобус ...страшно емотивно...
Вратете се на почетокот Go down
https://slobodnotupenje.macedonianforum.net
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyВто 02 Сеп 2008, 4:28 am

Имам повеќе омилени филмови. Конкретно, не можам да се пронајдам само во еден филм, туку во делови од филмови или во сцени од филмови, кои што сум ги доживеал и во секојдневниот живот.
Има и филмови што сум ги гледал повеќе пати: Потрага по среќа, Илузионист, Престиж, Вообичаено осомничени, Животот на Дејвид Гејл....
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: мислења за некои филмови   Омилен филм и зошто EmptyЧет 04 Сеп 2008, 2:54 am

Од секогаш сум останувал без одговор на прашањата Нај и сум одговарал со Нај-10,така да и сега ке кажам дека немам Нај Филм.Еден од омилените филмови ми е -Лет над гнездото на кукавицата- поради тоа што како приказна е добар и Џек глуми како улогата за него да е напишана.Мноштво на карактери парадираат низ филмот што додатно го збогатува,а за случувањата кои на моменти се парадоксални збор немам.Во друштво ни беа долго време експлоатирани репликите од тој филм,некои и ден денес ги користам ( ШУТ ).Со еден збор филмот има дел од изградувањето на мојата личност.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Цитати од еден филм   Омилен филм и зошто EmptyЧет 04 Сеп 2008, 3:06 am

But wouldn't you say that consistency is the hobgoblin of little minds?
Well, actually, its "a foolish consistency is the hobgoblin of little minds." That's Ralph Waldo Emerson.

Next Stop Wonderland :heart:

Омилен филм и зошто Wonderland1


Последната промена е направена од GokaGrozni на Чет 04 Сеп 2008, 3:10 am. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : како смеев да заборавам слика да ставам)
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyЧет 04 Сеп 2008, 3:24 am

Се слагам со Гока за изборот.
Филмот е одличен, со многу карактери кои се добро осмислени и со феноменално глумење од Џек Николсон.
Се замислив за тоа што е критериум за лудост во денешно време. Во тој контекст, еве и една реплика:


McMurphy: What do you think you are, for Chrissake, crazy or somethin'? Well you're not! You're not! You're no crazier than the average asshole out walkin' around on the streets and that's it.

Омилен филм и зошто 9cc47536c5af701a79f039b3fbeb9540
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyЧет 04 Сеп 2008, 1:14 pm

Notting Hill мене ми е добар филм , така најголем впечаток ми има оставено.Прво зашто е дејството е во Лондон па има многу атракции а и филмот има убава содржина и малку хумор.Романтична драма со Џулија Робертс и Хју Грант- Богата американка и сиромашен англичанец-библиотекар.Делот кој што е навистина одличен се случува во библиотеката кадешто Хју(не се сеќавам за името во филмот) ја замолува Џулија да го остави затоа што нејзиниот богат живот му предизвикува болка .На тоа таа одговара:"Јас сум богата и популарна,живеам во богатиот Беверли Хилс но,и исто сум само обична девојка која стои пред дечко..и моли за љубов'' :( :( :(
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана


Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyЧет 04 Сеп 2008, 1:18 pm

Е и да бидам малку субјективна- Јас сум од Титов Велес филмот на Теона Штругер Митевска. Го снимаа во Велес неколку месеци, се запознав со екипата, глумиците, интересно друштво беа.Ви го препорачувам ако не сте го гледале :D :D :D
и Грини го има таму како штрајкува со пароли пред Топилница
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyЧет 04 Сеп 2008, 2:04 pm

GokaGrozni напиша:
But wouldn't you say that consistency is the hobgoblin of little minds?
Well, actually, its "a foolish consistency is the hobgoblin of little minds." That's Ralph Waldo Emerson.

Next Stop Wonderland :heart:

Омилен филм и зошто Wonderland1
Леле сега го гледав филмов,никогаш не сум го изгледала цел и многу ми се допадна,многу ги сакам тие суптилни ненаметливи филмови од независна продукција,баш онака интелектуално,топло филмче за односите меѓу мажите и жените,а и за сродните души...
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Pink Floyd the Wall   Омилен филм и зошто EmptyПет 05 Сеп 2008, 4:52 pm

Во главна улога Боб Гелдоф,кој во филмот глуми Рок звезда,филм кој гледајки го те тера да си поставиш неколку прашања.Е сега не ми е тука малку јасно,дали филмот е направен спрема албумот или обратно,албумот е филмска музика.Како и да е перфектен спој на две прекрасни нешта..Повремено во филмот се појавуваат и цртани анимации кои додатно го разубавуваат филмот,значи сето онаа кое авторот не може да го сними со филмска лента го анимира и со самото тоа успешно ги доловува чувства на ликот.Во суштина филмот ( читај:мултимедијалната целина ) го критикува постоечкиот естаблишмент во тогашна Британија,гледајки од наша гледна точка денес,одличен е за задолжително четиво кај политичарите.Го имам на ВХС и ке ми е достапен за гледање се дури видеото работи,некни ( благодарениа на еден мој колега ) се присетив на филмечето,гледавме парчиња од the Wall на You Tube.Погледнете го филмот,нема да се разочарате.

Омилен филм и зошто Thewallmovie

Цитат :
I've got a little black book with my poems in.
Got a bag, with a toothbrush and a comb in,
When I'm a good dog, they sometimes throw me a bone in.

I got elastic bands keepin my shoes on.
Got those swollen hand blues.
I Got thirteen channels of shit on the T.V. to choose from.
I've got electric light.
And I got second sight.
Got amazing powers of observation.
And that is how I know
When I try to get through
On the telephone to you
There'll be nobody home.

I've got the obligatory Hendrix perm.
And the inevitable pinhole burns
All down the front of my favorite satin shirt.
I got nicotine stains on my fingers.
I got a silver spoon on a chain.
Got a grand piano to prop up my mortal remains.

I got wild staring eyes.
And I got a strong urge to fly.
But I got nowhere to fly to.
Ooooh, Babe when I pick up the phone

There's still nobody home.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
toise


Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyСаб 06 Сеп 2008, 3:47 am

Билјана напиша:
Notting Hill мене ми е добар филм , така најголем впечаток ми има оставено.Прво зашто е дејството е во Лондон па има многу атракции а и филмот има убава содржина и малку хумор.Романтична драма со Џулија Робертс и Хју Грант- Богата американка и сиромашен англичанец-библиотекар.Делот кој што е навистина одличен се случува во библиотеката кадешто Хју(не се сеќавам за името во филмот) ја замолува Џулија да го остави затоа што нејзиниот богат живот му предизвикува болка .На тоа таа одговара:"Јас сум богата и популарна,живеам во богатиот Беверли Хилс но,и исто сум само обична девојка која стои пред дечко..и моли за љубов'' :( :( :(
и мене овој мие мегу поубавите
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Der Himmel ber Berlin (1987), Wim Wenders   Омилен филм и зошто EmptyНед 07 Сеп 2008, 12:11 am



Немам зборови за филмов,по неговото прво гледање станав човек

Омилен филм и зошто 515M8B2Z5XL
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Arwen BubaMawa
Тупаџија
Тупаџија
Arwen BubaMawa


Број на мислења : 204
Локација : Beverly Hills / Struga / MAKEDONIJA
Регистриран на : 2008-09-05

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyНед 07 Сеп 2008, 9:44 pm

Ne znam dali ste go gledale, skoro bese na A1, "Crvenata violina". E, toa vi e prekrasen film, spoj na minatoto i segasnosta, na zivotot i smrtta, na milion razlicni mislenja. Spoj megu obicno drvo i site mozni cuvstva na svetot. Vi go preporacuvam. Navistina e umetnicki izraboten i prefinet i nema da ostavi nikogo ramnodusen.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyПон 08 Сеп 2008, 4:24 pm

Arwen BubaMawa напиша:
Ne znam dali ste go gledale, skoro bese na A1, "Crvenata violina". E, toa vi e prekrasen film, spoj na minatoto i segasnosta, na zivotot i smrtta, na milion razlicni mislenja. Spoj megu obicno drvo i site mozni cuvstva na svetot. Vi go preporacuvam. Navistina e umetnicki izraboten i prefinet i nema da ostavi nikogo ramnodusen.

ООоо, браво! БРАВО!!!

Прекрасен филм! Да, уметнички, со душа, со приказна.... И со неверојатна музика!
Имаше една реплика од филмот, која долго ја паметам, уште откако првпат го гледав:

„И што сега? Што да се прави кога нештотo кое најмногу си го посакувал, толку совршено, едноставно ќе се појави?“
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Најбољи филм шо сум го глеал   Омилен филм и зошто EmptyПон 08 Сеп 2008, 4:30 pm

Мора да признаете дека е во контекст на темава! :lol: :lol: :lol:

Вратете се на почетокот Go down
OPINOK
Тупаџија
Тупаџија
OPINOK


Број на мислења : 262
Регистриран на : 2008-09-03

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyПон 08 Сеп 2008, 4:39 pm

Омилен филм и зошто Braveheart---Orange-Poster-C10048268

ЛУДНИЦА ОД ФИЛМ
МАЛКУ ПОСТАР АМА ДОБАР
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: ВУДИ АЛЕН   Омилен филм и зошто EmptyПон 08 Сеп 2008, 11:37 pm

Омилен филм и зошто 386pxeverythingyoualwaype8[/URL][/img]Овој филм ми обележа еден период од моето растење и созревање како девојка,смешен беше ама и поучен :D
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyЧет 11 Сеп 2008, 4:04 am

Tanja eve jas priznavam lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Lisbon Story   Омилен филм и зошто EmptyЧет 11 Сеп 2008, 9:27 pm

Еден од моите омилени филмови на сите времиња е „Лисабонска приказна“, филм во кој за првпат ја сретнав/слушнав и мојата омилена група Мадредеуш.
Филмот следи едно интересно лисабонско патешествие на човек со необична професија: снимател на звуци за филм. Има една прекрасна панорама на градот, на португалскиот дух, филозофска димензија и еден впечатлив графит: „Кога би бил сите луѓе на сите места“.

И ме натера да го посетам Лисабон и да се повозам со познатиот трамвај на линијата 28 :D

[img]Омилен филм и зошто A4723bb862090e717a61a56f427fa96a[/img]
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyПет 12 Сеп 2008, 8:30 pm

Иако имам голем број на омилени филмови, а некои филмови ги има гледано и повеќе пати, но на еден од тие филмови не можам да останам рамнодушен. Тоа е филмот „Грофот од Монте Кристо“, кој првпат е снимен пред 20тина години, а римејкот е снимен пред 5-6 години. Приказната е комбинација на доброто и злото, љубомората, истрајноста, богатство и љубовта.
Омилен филм и зошто The%20Count%20of%20Monte%20Cristo
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Stanley Kubrick's Clockwork Orange 1971   Омилен филм и зошто EmptyПет 12 Сеп 2008, 11:12 pm

Кјубрик уште `71 со помош на филмската новелата ПЕКОЛЕН ПОРТОКАЛ ни ја разјасни паролата ( народ кој има ваква младина не треба да стравува за својата иднина ) тогаш тој ни ја презентира иднината на ултра-насилиството.

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Arizona Dream (Kusturica, 1993)   Омилен филм и зошто EmptyСаб 13 Сеп 2008, 5:51 pm

Флим кој директно обраќа до сонувачите и ги тера да се запрашаат КОЈ Е ТВОЈОТ СОН,токму тој филм ме научи да не сонувам туку да се оставам на радостите предизвикани од мали,ситни нешта кои понекогаш неприметно ти го разубавуваат денот.

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
CENTO


Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyНед 14 Сеп 2008, 12:58 am

Ова е филм кој ми е посебно драг,не само затоа што е македонски,туку и бидејќи ме засмејува без разлика колку пати и да го гледам.Навистина одличен хумор,малку и црн хумор не е на одмет,но и актерската екипа е професионална во целост.Доколку некој го има на двд или видео цд веднаш нека крене два прста :D .Еве една реплика која влегува во антологијата
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyНед 14 Сеп 2008, 1:21 am

Еве јас кревам два прста ;)
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
CENTO


Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто EmptyНед 14 Сеп 2008, 10:57 pm

:D :D :D :D :DМРШОЕБЕЦ
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Омилен филм и зошто Empty
ПишувањеПредмет: Re: Омилен филм и зошто   Омилен филм и зошто Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Омилен филм и зошто
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МУЛТИ МЕДИА-
Отиди до: