ФОРУМОТ Е НАШ
Колекционерство 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Колекционерство 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Колекционерство

Go down 
+3
СтончиС
eftimoskatb
Бе Перо
7 posters
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 3:10 am

Постојат многу различни колекции; луѓето собираат: поштенски марки, беџови, салфетки, кутии (од цигари, од парфеми...), карти од спортски натпревари, концерти.... Листата е навистина долга.

На оваа тема ви сакал да дознаам дали вие имате своја колекција, и ако имате, на што? :D И секако, која е причината што собирате одредени работи?

Јас имам своја колекција на ќибритчиња и на карти од спортски натпревари.
Ќибритчиња почнав да собирам сосема случајно и сега имам околу 50. Имам од најразлични земји: Австрија, Германија, Турција, Долната Земја, Куба, Бугарија и секако многу од Македонија.

Имам и збирка на карти од спортски наптревари на кои што сум присуствувал. Нив ги имам околу 40, и ги собирам не толку за самите карти (карта ко карта - само парче хартија), туку заради тоа што секоја од нив со себе носи приказна.
Пред некој месец, Синапса ми подари многу карти и многу сум му благодарен за тоа.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 3:53 am

Колекционерството е убаво хоби, ама јас со текот на времето сфатив дека мене лично ми е бесмислена работа. Се врзуваш некако за предмети, а мене почна да не ми се допаѓа тоа.
Сакам да кажам, кога ќе видам други дека собираат нешто - го почитувам тоа, ама јас самата не би го правела.

Како дете, се разбира - собирав салфетки. Е, тогаш беше вистински подвиг да го правиш тоа, зашто имавме само социјалистички примероци во продавниците - бели и евентуално сини, па ако сакаш малку поарна колекција, ќе мора да имаш некои роднини во странство. Мене ми носеа едни комшии, кога ќе дојдеа на летен одмор овде :D
Се сеќавам дека најдрага ми беше една портокалова салфетка со Гарфилд.

Инаку, сега вака возрасна, правам две колекции:
- Едната, од платени телефонски сметки :D
- А втората, од граничници за книги (оние шо ги викат ,букмаркс‘) и тоа не од некоја посебна љубов кон нив, туку зашто ми требаат и ги имам во неброено многу варијанти :D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 3:39 pm

Ова хоби, односно и двете колекции ги започнав сосем случајно.
Еден мој роднина кога се врати од странство ми донесе една интересна кутија со кибритчиња, и ме праша: „Собираш вакви?“ - „Собирам, како не, ова ми е прво“
lol! lol! lol!
А за картите од натпреварите....во фиока ми седеа 4-5 карти расфрлани и со тек на време само се трупаа :D .

Секако, како помал собирав најразлични албуми (и тоа е колекционерство): Нинџа желки, светски и европски првенства во фудбал, NBA (дури добив и патики на наградната игра за кои попосле испадна дека сам си ги платив), Space Jam (цртанот со Џордан)....

Пред некоја година кај малите деца беа актуелни некакви си Дигимони, Покемони и слични глупости, и мило ми е што тоа полека исчезнува.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 4:01 pm

Ако собирањето на сликички спаѓа во колекционерство ние дома 5 години собиравме сликички од животинско царство и успеавме да го пополниме албумот (освен една сликичка). И го однесов во краш за да добијам пакет производи нАли и тие ми рекоа дека ќе ми се јават и еве два месеца чекам да ми се јават. :no:
Во меѓувреме излегоа нови сликички редизајнирани и сега го собираме новиот албум.
А за “колекцијата“ од сметки (за телефон, струја, вода, картичка...) ич не ми се праи муабет. Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 4:07 pm

Да не ви се верува, ама се’ уште има здрави-прави, возрасни мажи кои собираат сликички од фудбалери и организираат „Мењање сликици“. Лично сум ги видела на плоштад lol!

Го знаете она: „Иам, иам, иам, иам, иам, иам....(и тука ти зафалува воздух, земаш здив)....иам, иам, иам...“ lol! lol! lol!

Имаше еден таков скеч на К-15 (мојата лична енциклопедија на секојдневието :D ) кога Тошо-цајкан разгледува така сликици, само не ми текнува како се викаше скечот за да го најдам lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 4:17 pm

СтончиС напиша:
И го однесов во краш за да добијам пакет производи нАли и тие ми рекоа дека ќе ми се јават и еве два месеца чекам да ми се јават. :no:
Досаѓај им. А тек па ако добиеше награда како кола да речеме, кога таа ќе ја добиеше? :D

За она „Иам, иам, иам...“...Мислам дека најпознат колекционер е Влатко Ѓорчев. :lol: :lol: :lol: Него во „Еднооки“ баш така го зезаа, со тоа „иам“. :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 4:26 pm

Цитат :
Да не ви се верува, ама се’ уште има здрави-прави, возрасни мажи кои собираат сликички
Јас здрав прав маж се јавував и на огласи да се најдам со други здрави прави мажи и жени за некои сликички. јупи-ја-ее јупи-ја-ее
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 5:08 pm

СтончиС напиша:
Цитат :
Да не ви се верува, ама се’ уште има здрави-прави, возрасни мажи кои собираат сликички
Јас здрав прав маж се јавував и на огласи да се најдам со други здрави прави мажи и жени за некои сликички. јупи-ја-ее јупи-ја-ее

:oops: :oops: :oops:

Ова е за во „Зини земјо Индијо, голтни ме“ lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 6:07 pm

Цитат :
Ова е за во „Зини земјо Индијо, голтни ме“
Kако бе за во „Зини земјо Индијо голтни ме“ . Ц Ц Ц ...
Па знаеш ли ти колку е тешко да се најде таа една птица со жолти криља. lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 6:13 pm

СтончиС напиша:
Цитат :
Ова е за во „Зини земјо Индијо, голтни ме“
Kако бе за во „Зини земјо Индијо голтни ме“ . Ц Ц Ц ...
Па знаеш ли ти колку е тешко да се најде таа една птица со жолти криља. lol! lol! lol!
Кој нумер е ??
Ако ја имам ла одлепувам,или крц-крц со ножички !!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 6:18 pm

СтончиС напиша:

Па знаеш ли ти колку е тешко да се најде таа една птица со жолти криља. lol! lol! lol!
Хихихихи lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 7:17 pm

СтончиС напиша:
Цитат :
Ова е за во „Зини земјо Индијо, голтни ме“
Kако бе за во „Зини земјо Индијо голтни ме“ . Ц Ц Ц ...
Па знаеш ли ти колку е тешко да се најде таа една птица со жолти криља. lol! lol! lol!

Не-не, Тончи, не се разбравме: на мене самата се однесуваше тоа! lol!

Јас викам нешто тука „Ако ви се верува, има и такви....“ и ти викаш - „Еве јас сум тој!“
За мене беше засрамувачки, треба да си го пишам како ситуација на темата :oops:

Се шалам, мислев на оние што собираат ,сликици со фудбалери‘, а инаку и самата собирам со внук ми сликички за Животинско царство, иако не сум баш активна како тебе :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 9:24 pm

eftimoskatb напиша:

Го знаете она: „Иам, иам, иам, иам, иам, иам....(и тука ти зафалува воздух, земаш здив)....иам, иам, иам...“ lol! lol! lol!
OVa moze i v o biseri da odi! cheers lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо


Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПон 05 Јан 2009, 9:42 pm

eftimoskatb напиша:

Се шалам, мислев на оние што собираат ,сликици со фудбалери‘, а инаку и самата собирам со внук ми сликички за Животинско царство, иако не сум баш активна како тебе :lol:
Ај-ај не се вади сега. lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 3:29 am

Уште од мали нозе се занимавав со колекционерство. Прво собирав празни кутии од цигари. Секогаш дома се враќав со некоја празна кутија, која што претходно ќе ја најдев фрлена на улица или тротоар.
Потоа почнав со собирање на самолепливи сликички. Прв албум кој што почнав да го собирам беше Фудбал 1989/90 год. Албумот беше со сликички од фудбалски клубови и фудбалери од тогашната Прва фудбалска лига на Југославија. После него се појави албумот СП Италија 1990год. Сликички собирав се` до ЕП Англија 1996 год или во период од 7 години ги собирав албумите: Фудбал 1989/90, СП Италија 90, ЕП Шведска 92, СП САД 94, ЕП Англија 96, животинско царство, нинџа желки и НБА. Некои од овие албуми ми се некаде архивирани.
Како голем љубител на фудбалот редовно купував списанија и дневни весници, бидејќи во нив излегуваа постери од фудбалери. Тоа беа: СКОК, Македонски спорт, ЕКС-Југословенското Темпо, хрватски Ногомет, XXL (само за НБА) и други. Од овие весници го имам архивирано и првиот број на Македонски Спорт.
...продолжува во ДЕЛ бр.2 (навивачки слики ...) Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 4:14 am

Јас не сум некој колекционер,ама да речеме од мала по нешто сум збирала.Салветки ми даде баба ми(сестра на баба ми) од нејзината ќерка,прекрасни беа и многу бев среќна што ги имам,а оние што успеав сама да ги соберам не беа многу убави.Се разбира собирав сликички од разни албуми,Хајди,Мапет Шоу,Плавокапица,Штрумфови и Животинско царство.А од мојата професија собирам каталози од изложби,а понекогаш и проспекти од културни настани.Од модни додатоци собирам марами 8) Тоа ми текнува сега за сега,може ќе се сетам и на нешто друго,ќе видиме...
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 4:02 pm

Jas od modni dodatoci sobiram salovi,marami i tasni no koga ke mi se dosadat gi davam :D?(kolku e toa sobiranje odlucete vie:tralala: )
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 4:18 pm

Scarlett O'Hara напиша:
Jas od modni dodatoci sobiram salovi,marami i tasni no koga ke mi se dosadat gi davam :D?(kolku e toa sobiranje odlucete vie:tralala: )
А се МЕЊАШ? тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 5:05 pm

На кого му фалат сликички од старото животинско царство повелете

13,76,213,155,203,17,216,134 тра-ла-ла


Последната промена е направена од GokaGrozni на Вто 13 Јан 2009, 10:22 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 9:10 pm

Далила напиша:
Scarlett O'Hara напиша:
Jas od modni dodatoci sobiram salovi,marami i tasni no koga ke mi se dosadat gi davam :D?(kolku e toa sobiranje odlucete vie:tralala: )
А се МЕЊАШ? тра-ла-ла
Pa moze i da se menuvame! lol!
vakva si kupiv od aerodromot Ataturk i mnogu si ja sakam i nea ne ja davamКолекционерство Blue-gray_Pashmina_scarf :lol!:ama imam i dr pa ke pravime trampa :lol: :lol: :lol: Daj da vidime ti sto nudis? lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 9:53 pm

Еј да, за марамите - и јас сум колекционер! Како не ми текна на тоа? lol!

А во минатото бев и особено страстен колекционер на чорапи :D
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyВто 13 Јан 2009, 11:10 pm

Е сега сите собирате марами :D Синапса сигурно собира шалови :clown:
Скарлет ја не се МЕЊАМ ,јас си ги собирам и си ги чувам и на никого не ги давам 8)
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyСре 14 Јан 2009, 1:48 am

Далила напиша:
Е сега сите собирате марами :D Синапса сигурно собира шалови :clown:
Скарлет ја не се МЕЊАМ ,јас си ги собирам и си ги чувам и на никого не ги давам 8)
Pametna si ti Dalila Twisted Evil
Mnogu davam raboti koi vo momentot ne mi trebaat,a koga ke mi zatrebaat... scratch
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara


Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyСре 14 Јан 2009, 1:50 am

eftimoskatb напиша:
Еј да, за марамите - и јас сум колекционер! Како не ми текна на тоа? lol!

А во минатото бев и особено страстен колекционер на чорапи :D
Tanja ti da ne se menuvas so corapi? тра-ла-ла
Koj broj nosis? lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`


Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство EmptyПет 13 Фед 2009, 4:23 am

SiNaPsA` напиша:

...продолжува во ДЕЛ бр.2 (навивачки слики ...) Smile
Навивачки слики почнав да колекционирам уште кога бев прва година во средно. Целиот процес на колекционирање се одвиваше преку размени на слики претходно ставени во плик и пратени по пошта. Од тогаш ми почна и страста и еуфоријата за идење по стадиони и сали и сликање на македонските навивачки групи, пред се` Војводи Тетово. Слики разменував со т.н. коренспонденти-навивачи кои ми праќаа слики од нивните навивачки групи од повеќе земји од Балканот, Европа и Аргентина. Сето тоа траеше до некаде 2001/02 година, кога интернетот почна помасовно да се употребува и кога многу навивачки слики станаа достапни за секого. Порано ако за 10 слики се чекаше и по месец дена да стигне писмото, сега 10 слики се симнуваат преку интернет за 10 секунди.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Sponsored content





Колекционерство Empty
ПишувањеПредмет: Re: Колекционерство   Колекционерство Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Колекционерство
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: