ФОРУМОТ Е НАШ
Сликарството - мојата голема љубов 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Сликарството - мојата голема љубов 79175518
ФОРУМОТ Е НАШ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Latest imagesLatest images  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

 

 Сликарството - мојата голема љубов

Go down 
+13
Бе Перо
Билјана
SiNaPsA`
CENTO
Pancho Villa
shadow
Ангела
СтончиС
Jelena
eftimoskatb
Venco
GokaGrozni
Далила
17 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПон 01 Сеп 2008, 6:20 pm

И кога не сум активен сликар,јас сум љубител на сликарството,уживам во боите,уживам во формите,во контрастот и хармонијата,во линиите,тоа живее во мене и јас живеам во него.
Ова е тема за сите и оние кои незнаат да сликаат,оние кои знаат,оние кои се разбираат и оние што многу малку знаат,кажете како и колку во вашиот живот(бар некогаш)делувала некоја слика или сликар.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПон 01 Сеп 2008, 6:47 pm

Пред едно деценија и пол си се шетам јас ( со побратимот мој ) во Скопје и така редум,југотон па на кебапи во стара чаршија лево-десно.Знаевме и по некоја продажна галерија онака од излог да разгледаме ( инаку тој е сликар-самоук ) што се вели од нога.Гледајки така јас како теле што блее во шарени порти видов една прекрасна творба,Кашавелски ја потпишал.А тој запнал ајде па ајде,уживам бре човече почекај малку,ама парче платно си нашол за уживање.Ме тргна со сила од излогот,подоцна дома во една енциклопедија ми покажа една слика,од која беше ископирана ОНАА од излогот.Од тој момент јас почнав да го сакам сликарството,хмм сликата да еве ја,уживајте.
Сликарството - мојата голема љубов Dali1
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПон 01 Сеп 2008, 7:43 pm

GokaGrozni напиша:
Пред едно деценија и пол си се шетам јас ( со побратимот мој ) во Скопје и така редум,југотон па на кебапи во стара чаршија лево-десно.Знаевме и по некоја продажна галерија онака од излог да разгледаме ( инаку тој е сликар-самоук ) што се вели од нога.Гледајки така јас како теле што блее во шарени порти видов една прекрасна творба,Кашавелски ја потпишал.А тој запнал ајде па ајде,уживам бре човече почекај малку,ама парче платно си нашол за уживање.Ме тргна со сила од излогот,подоцна дома во една енциклопедија ми покажа една слика,од која беше ископирана ОНАА од излогот.Од тој момент јас почнав да го сакам сликарството,хмм сликата да еве ја,уживајте.
Сликарството - мојата голема љубов Dali1
Сликата е една од најпознатите и нај пародирани и копирани слики од Салвадор Дали-Меки часовници или Persistace of Memory(oва не можев да го преведам).
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
Venco


Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПон 01 Сеп 2008, 8:58 pm

Не сум ногу по уметноста и сликарството, ама сакам да видам некоја убаво нацртана слика посебно на пејсажи и сл. Имав еден драг пријател од Куманово Живко Трендафилов (бога да го прости), сликар, многу ми се бендисуваа неговите слики така со пејсажи и едниствените слики што ги имам купено се од него.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПон 01 Сеп 2008, 9:14 pm

Далила напиша:
Сликата е една од најпознатите и нај пародирани и копирани слики од Салвадор Дали-Меки часовници или Persistace of Memory(oва не можев да го преведам).
Тој ја има и најконтраверзната распетието,поправете ме ако грешам.
Сликарството - мојата голема љубов Elliot
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb


Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПон 01 Сеп 2008, 10:21 pm

Да, часовниците на Дали и јас ги препознав Smile
Имав на два-три пати убава можност да го посетам музејот на Дали во Фигерас - тоа е фасцинирачко нешто и за љубител, и за не толку голем љубител на уметноста!!! Стариот перверзник е одличен мајстор и совршено добро си ја владее професијата....

Е, а околу мојата врска со сликарството: Тоа е страшна работа колку не ме бива! :lol:
Професорот во средно, Владо Поповски, ми викаше: „Ти немаш талент, ама сите работи ги исполнуваш само со главата....Каде ти е срцето?“ Smile))))))) Го запамтив тоа, некако ми се допадна неговата искрена констатација.
Во основно, само ги малтретирав сестра ми и мајка ми да ми ги цртаа цртежите ;)

(доста е за сега, малку подоцна ќе пишам и за автори кои ги сакам. Ова во најава ;) )
Вратете се на почетокот Go down
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
Jelena


Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyВто 02 Сеп 2008, 7:48 am

Тотален антитален сум за сликање, цртање ...
Меѓутоа сум голем љубител на убава слика, односно на слика која знае да допре до мене, а тоа не се објаснува со зборови. Сум забележала дека уживам првенствено во коњ, кое е во движење и плени со неговата моќ, гордост, самодоверба ... Исто така, знам да одлепам и на апстракции.

Еве баш еден пријател ми слика нешто за дома, ќе ви постирам слика кога ќе биде готово. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyВто 02 Сеп 2008, 1:09 pm

Дали може да се изјаснам и за „Сликарката - мојата голема љубов“ :oops: :D
Или само за слики треба. Basketball
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyВто 02 Сеп 2008, 2:05 pm

Некако ми се бендисуваат делата на познатиот Поп-Арт сликар Andy Warhol кој на времето беше хиперпродуктивен и заработи големи пари.Неговите дела уметност или не,наметнуваат дилема,меѓутоа сликарството го спои со народот.Дури и има направено неколку омоти за познатите Рок музичари со кои интензивно дружеше.Ме интересира мислењето на мојата форум колешка.
Сликарството - мојата голема љубов Rolling_Stones-Love_You_Live
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyВто 02 Сеп 2008, 2:24 pm

апстрактната уметност некако ми е најомилена...

еве неколку дела од Lyonel Feininger

Сликарството - мојата голема љубов Feininger-lyonel-gaberndorf-i
Сликарството - мојата голема љубов Feininger-lyonel-arch-tower-i-2600880
Сликарството - мојата голема љубов 02001005
Вратете се на почетокот Go down
shadow
Тупаџија
Тупаџија
shadow


Број на мислења : 26
Локација : МКД_Скопје
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyВто 02 Сеп 2008, 9:36 pm

уметник еден имам дома ,слики сум полн
а женами ги врти како и одговара сопред расположението
највеке страда зидот полн со дупки ми е
а добро е сто не ги именува според бојата назидот или книгите affraid lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyСре 03 Сеп 2008, 11:34 am

GokaGrozni напиша:
Далила напиша:
Сликата е една од најпознатите и нај пародирани и копирани слики од Салвадор Дали-Меки часовници или Persistace of Memory(oва не можев да го преведам).
Тој ја има и најконтраверзната распетието,поправете ме ако грешам.
Сликарството - мојата голема љубов Elliot
Да,таа е негова слика,ама зошто контроверзна Question Поинакво визуелно решение е ама не гледам што е контроверзно,ај потсетиме :silent:
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyСре 03 Сеп 2008, 12:17 pm

GokaGrozni напиша:
Некако ми се бендисуваат делата на познатиот Поп-Арт сликар Andy Warhol кој на времето беше хиперпродуктивен и заработи големи пари.Неговите дела уметност или не,наметнуваат дилема,меѓутоа сликарството го спои со народот.Дури и има направено неколку омоти за познатите Рок музичари со кои интензивно дружеше.Ме интересира мислењето на мојата форум колешка.
Сликарството - мојата голема љубов Rolling_Stones-Love_You_Live
Искрено јас не го сакам него и скоро сите што многу профитирале од својата “УМЕТНОСТ“,како на пр.ПИКАСО и САЛВАДОР ДАЛИ освен во некои фази на нивното сликарство,најчесто почетните.
ЕНДИ ВОРХОЛ е претставник на ПОП-АРТ или може да се каже еден од предводниците и се вклопува во онаа американска рекламна индустрија која секако треба да допре до што поголем број потрошувачи,мене таквото гледање на работите не ми личи на уметност сепак вистинката уметност неможе секој да ја доживее.ПОП-АРТ-от можеби придонесува работите покреативно да се согледуват и ми е поблизок со дизајнот(како што велиш дека дизајнирал изглед на албуми на тогашни поп-ѕвезди.Најпознат е со сликите на МЕРЛИН МОНРО.
ПИКАСО го сакам во раната сина фаза кога бил сиромашен и непознатСликарството - мојата голема љубов Picassolavie1903bnm5[/URL
Сликарството - мојата голема љубов Picassolavie1903sp1
Сликарството - мојата голема љубов W384


Последната промена е направена од Далила на Сре 03 Сеп 2008, 1:11 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyСре 03 Сеп 2008, 12:29 pm

Да се надоврзам на пишаното од претходно ПИКАСО има поголема длабочина и квалитет во раните фази одошто после кога ЕГОТО му се дигнало во бесконечност.Сликарството - мојата голема љубов P27xf3dz1sd6sb0.th[/
ВАН ГОГ бил сиромашен и воопшто не бил популарен,никој не купувал слики од него,а и самиот бил во тешка психичка состојба,за жал и умрел млад.Но бил полн со творечка енергија која не зависела од никого само од него,се истрошил до максимум,бил хиперпродуктивен,а сепак многу квалитетен сликар.[URL=http://imageshack.us]Сликарството - мојата голема љубов Starrynightfd7

Сликарството - мојата голема љубов W237Ѕвездена ноќ
Сликарството - мојата голема љубов Stilllifew12sunflowerskn7Сончогледи
ВЕРМЕР ВАН ДЕЛФ сликар кој бил темелен и прецизен(спротивност наВАН ГОГ)насликал само 40-тина слики,но безгрешни и за во вечноста на сликарството,имал фамилија и едвај се прехранувале(значи не бил прифатен од тогачните луѓе)и тој за жал умрел немајќи пари за лечење.Сликарството - мојата голема љубов 320vermeer9kj1ql4
Девојката со бисерни обетки
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyСре 03 Сеп 2008, 1:41 pm

Angela напиша:
апстрактната уметност некако ми е најомилена...

еве неколку дела од Lyonel Feininger

Сликарството - мојата голема љубов Feininger-lyonel-gaberndorf-i
Сликарството - мојата голема љубов Feininger-lyonel-arch-tower-i-2600880
Сликарството - мојата голема љубов 02001005
Извини што ќе те поправам,ова не е апстракна уметност,ова е правецот КУБИЗАМ,сепак на сликата се наѕираат препознатливи форми сведени на геометриски тела,а апстракцијата -само експресија на бои и непрепознатливи асоцијативни форми.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyСре 03 Сеп 2008, 9:51 pm

Angela напиша:
апстрактната уметност некако ми е најомилена...

еве неколку дела од Lyonel Feininger

За мене овој правец во уметноста е шпанско село,искрено ми личат сликите една на друга.А за Ворхол се сложувам 100 % само некако ми се допаѓа идеата како од Џет-Сетовите со малку труд да земеш многу пари.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
Jelena


Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyЧет 04 Сеп 2008, 12:12 am

Сликарството - мојата голема љубов Oil-ar10
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyЧет 04 Сеп 2008, 1:45 pm

Јелена за тебе барав слики од наш уметник Свето Манев кој што е најпознат по слики на коњи,ама неможев да најдам,некој ако најде нека постира,а еве некои слики од современи американски сликари кои ми се допаднаа а темата им се коњитеСликарството - мојата голема љубов Allencl6Сликарството - мојата голема љубов Adrianls0Сликарството - мојата голема љубов Beresfordnp5Сликарството - мојата голема љубов Brodieaf6Сликарството - мојата голема љубов Eastonub4
Вратете се на почетокот Go down
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
Jelena


Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyЧет 04 Сеп 2008, 6:10 pm

Далила напиша:
Јелена за тебе барав слики од наш уметник Свето Манев кој што е најпознат по слики на коњи,ама неможев да најдам,некој ако најде нека постира,а еве некои слики од современи американски сликари кои ми се допаднаа а темата им се коњитеСликарството - мојата голема љубов Allencl6Сликарството - мојата голема љубов Adrianls0Сликарството - мојата голема љубов Beresfordnp5Сликарството - мојата голема љубов Brodieaf6Сликарството - мојата голема љубов Eastonub4
Втората и третата слика многу ми се допаѓаат, значи ми се допаѓа начинот на кој се насликани, едниствено на втората малку не ми се допаѓа техниката ... Во секој случај фала ти, уживам Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni


Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Вилерови гоблени !!   Сликарството - мојата голема љубов EmptyЧет 04 Сеп 2008, 10:51 pm

Се извинувам ама моето уметничко око ми вели дека овие сликиве ми личат на Вилерови Гоблени.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyЧет 04 Сеп 2008, 11:10 pm

GokaGrozni напиша:
Се извинувам ама моето уметничко око ми вели дека овие сликиве ми личат на Вилерови Гоблени.
:shock: Smile Па добро некои слики се попријатни за гледање,некои се мирни и ненаметливи,некои слики во историјата на сликарството се полни со напнатост и пораки,некои конфузни и експресивни,за се си има место,за секаков вкус...а може сум зарѓала и не препознавам добра слика Question
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПет 05 Сеп 2008, 1:05 am

Далила напиша:
Angela напиша:
апстрактната уметност некако ми е најомилена...

еве неколку дела од Lyonel Feininger

Извини што ќе те поправам,ова не е апстракна уметност,ова е правецот КУБИЗАМ,сепак на сликата се наѕираат препознатливи форми сведени на геометриски тела,а апстракцијата -само експресија на бои и непрепознатливи асоцијативни форми.




Thanks Далила за исправката.. но јас само кажав дека омилена ми е апстрактната уметност а ставив слики од еден познат германски сликар... во секој случај има мала апстрактност и во овие sunny
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела


Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПет 05 Сеп 2008, 1:12 am

:D

Сликарството - мојата голема љубов N_trajkovic
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa


Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: ПРЕКРАСЕН УМЕТНИК,А УШТЕ ПО ПРЕКРАСЕН ЧОВЕК   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПет 05 Сеп 2008, 3:29 am

Дечкото е од Куманово и според мене се работи за еден од поталентираните ликовни уметници во Македонија и пошироко... да не излезе дека само зборувам еве го линкот и погледнете ги некој од неговите дела

www.koleben.com
Вратете се на почетокот Go down
https://slobodnotupenje.macedonianforum.net
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила


Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов EmptyПет 05 Сеп 2008, 7:19 pm

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Сликарството - мојата голема љубов Empty
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сликарството - мојата голема љубов Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Сликарството - мојата голема љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: