ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Стрипови и стрип јунаци

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 31 Окт 2008, 11:10 pm

еве нешто што го пронајдов на работа и сега се поиграв малку со скенерот,ај сега толку одам на табла..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 20 Мар 2009, 7:25 pm

Темава ја вадам од архива за да не отварам нова.

За стриповите повторно се заинтересирав по подолга пауза и повторно почнав да ги купувам.
Причина? Многу едноставна почнаа да излегуваат на македонски и н кирилица.
Со одлична обработка се од типот на превод и прилагодување, лектура како и техничката обработка достигна високо ниво со последниве неколку изданија.
По ндминувањето на некои ситни проблеми со првите броеви од Алан Форд поновиве изданија може да се каже се одлични.
Ќе поставм неколку слики од насловните а досега се излезени вкупно 4 броја од Алан Форд, 4 Загори (два клсик и два редовни) и еден гигант со Марти Мистерија кој посебно ми се допадна со приказната што ја обработува.

Загор Класик број 2

Текст:Гвидо Нолита
Дизајн и цртеж:Галиено Фери
Превод:Делфина Велјаноска
Обработка:Владимир Трајановски
Адаптација:Александар Јованоски
Печати:Зомес Прилеп

Варм Комикс Март 2009


Во продажба:

Загор 501 од Нова серија
Мистериозна долина

текст:Капоне
цртеж и дизајн:Фери
превод:Делфина
лектура:Тањето
адаптација:Алекс
внатрешна обработка и корица: Владо
печат:Зомес
2007-2009
варм-бонели 2009

SERGIO BONELLI EDITORE 1995
ВАРМ КОМИКС 2009

Наслов на оригиналот: "IL SEGRETO DI SAN NICOLA"
"ТАЈНАТА НА СВЕТИ НИКОЛА"

Сценарио: Алфредо Кастели
Цртеж: Џанкарло Алесандрини

ВАРМ КОМИКС
Директор
Александар Јованоски
Дизајн и обработка
Владимир Трајановски
Превод
Делфина Велјаноска
Лектура
Татјана Б. Ефтимоска
Припрема
Денис Божиноски
Печати
ЗОМЕС - Прилеп


Број на страници: 240
Печат: Црно / Бел
Димензии: 210 х 297
Повез: Мек
Тираж: 600 примероци
Вратете се на почетокот Go down
bob_rock
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 10
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Нед 12 Апр 2009, 4:17 pm

Види ги ти нив колку убав форум направиле Smile
Еј,фала за пофалбите за моите изданија,навистина симпатично..Ве поздраувам сите,мислам со некои се знаеме од по форуми..Туку,кај ми е лекторчето ми го нема нешо...Танје.. Танјееееееее :x
Закон форум...естетика брате,естетика...сеа мож не е ко оној од ернесто и дебелиот шеф,ама се вадите некако 🤡
Поздрав,се читаме за скоро..
Ацо
Варм Комикс
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Нед 12 Апр 2009, 4:47 pm

bob_rock напиша:
Види ги ти нив колку убав форум направиле Smile
Еј,фала за пофалбите за моите изданија,навистина симпатично..Ве поздраувам сите,мислам со некои се знаеме од по форуми..Туку,кај ми е лекторчето ми го нема нешо...Танје.. Танјееееееее :x
Закон форум...естетика брате,естетика...сеа мож не е ко оној од ернесто и дебелиот шеф,ама се вадите некако 🤡
Поздрав,се читаме за скоро..
Ацо
Варм Комикс

Моментално ни е отустна, на ексурзија е по Европа, се враќа после 20 април. BTW честитам за издавачката дејност Тоо
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Нед 12 Апр 2009, 10:08 pm

bob_rock напиша:

Поздрав,се читаме за скоро..

"If you want to win you must not lose"

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Нед 12 Апр 2009, 10:24 pm

GokaGrozni напиша:
bob_rock напиша:

Поздрав,се читаме за скоро..

"If you want to win you must not lose"
Честитки и од мене за издавачката дејност. Аплауз

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
bob_rock
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 10
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 1:29 am

Venco напиша:
bob_rock напиша:
Види ги ти нив колку убав форум направиле Smile
Еј,фала за пофалбите за моите изданија,навистина симпатично..Ве поздраувам сите,мислам со некои се знаеме од по форуми..Туку,кај ми е лекторчето ми го нема нешо...Танје.. Танјееееееее :x
Закон форум...естетика брате,естетика...сеа мож не е ко оној од ернесто и дебелиот шеф,ама се вадите некако 🤡
Поздрав,се читаме за скоро..
Ацо
Варм Комикс

Моментално ни е отустна, на ексурзија е по Европа, се враќа после 20 април. BTW честитам за издавачката дејност Тоо
блазе си и..
благодарам на честитките од срце..
поздрав до штип..до сењакот,до бабите,до ново село,до вампирското биљарто,до пастрмајлиите и до моите роднини на едносмерната во центар на ванчо прке 🤡
Вратете се на почетокот Go down
bob_rock
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 10
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 1:31 am

GokaGrozni напиша:
bob_rock напиша:

Поздрав,се читаме за скоро..

"If you want to win you must not lose"
грунф е грунф.. Туп-Туп
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 1:33 am

Поздрав Боб Рок живели
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 2:03 am

bob_rock напиша:
грунф е грунф.. Туп-Туп
хи-хи-ХИ-РИ-Ку-ха .. ама и Првиот не е за у РЕСАЈК`Л = "Easiest way to turn defeat into a victory is to put on the enemy's uniform" тра-ла-ла

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
bob_rock
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 10
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 11:50 am

Билјана напиша:
Поздрав Боб Рок живели
Поздрав Биле.. farao
Вратете се на почетокот Go down
bob_rock
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 10
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 11:50 am

GokaGrozni напиша:
bob_rock напиша:
грунф е грунф.. Туп-Туп
хи-хи-ХИ-РИ-Ку-ха .. ама и Првиот не е за у РЕСАЈК`Л = "Easiest way to turn defeat into a victory is to put on the enemy's uniform" тра-ла-ла
закон 🐰
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 12:05 pm

bob_rock напиша:

блазе си и..
благодарам на честитките од срце..
поздрав до штип..до сењакот,до бабите,до ново село,до вампирското биљарто,до пастрмајлиите и до моите роднини на едносмерната во центар на ванчо прке 🤡

Уххх, многу ме задолжи со волку поздрави scratch а да тркнеш ти до Штип (јаго дека е) па да ги поздравиме пастрамалиите заедно Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
bob_rock
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 10
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 12:08 pm

Venco напиша:
bob_rock напиша:

блазе си и..
благодарам на честитките од срце..
поздрав до штип..до сењакот,до бабите,до ново село,до вампирското биљарто,до пастрмајлиите и до моите роднини на едносмерната во центар на ванчо прке 🤡

Уххх, многу ме задолжи со волку поздрави scratch а да тркнеш ти до Штип (јаго дека е) па да ги поздравиме пастрамалиите заедно Smile
а зошо да не.. и така неам дојдено од поодамна... и т ака штип е најубав на пролет,во лето не се издржува таму 🇳🇴
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 15 Апр 2009, 12:12 pm

bob_rock напиша:
Venco напиша:
bob_rock напиша:

блазе си и..
благодарам на честитките од срце..
поздрав до штип..до сењакот,до бабите,до ново село,до вампирското биљарто,до пастрмајлиите и до моите роднини на едносмерната во центар на ванчо прке 🤡

Уххх, многу ме задолжи со волку поздрави scratch а да тркнеш ти до Штип (јаго дека е) па да ги поздравиме пастрамалиите заедно Smile
а зошо да не.. и така неам дојдено од поодамна... и т ака штип е најубав на пролет,во лето не се издржува таму 🇳🇴

Е да, заебано е летоска, башка не се слатки пастрамајлиите lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пон 29 Јун 2009, 8:37 pm

По подолга пауза повторно излезе стрип на македонски.
Мистер Но тврд повез во А5 формат.
Се е супер сработено (превод, адаптација, корица...) единствен проблем и понатака останува изгледа лепењето при тврдото укоричување.
Кој барем и малку сака стрип обавезно да го земе бидејќи не секој ден добиваме можност да имаме вакви изданија на Македонски.
Поздрав до екипата што работи на македонските изданија.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Вто 30 Јун 2009, 12:56 am

И екипата те поздравува тебе Smile

Ме потсети, имам еден гоооолем текст „Дилан Дог“ за средување.... Мене ми е ептен драго што стриповиве се појавуваат на македонски, иако дури сега ја поправам грешката од минатото зашто порано не ги читав. Немав време, бев зафатена со читање книги geek
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Вто 30 Јун 2009, 2:00 am

eftimoskatb напиша:
И екипата те поздравува тебе Smile

Ме потсети, имам еден гоооолем текст „Дилан Дог“ за средување.... Мене ми е ептен драго што стриповиве се појавуваат на македонски, иако дури сега ја поправам грешката од минатото зашто порано не ги читав. Немав време, бев зафатена со читање книги geek

Лелее Дилан Дог. Средувај побрзо тоа сакам што побрзо да видам како тоа Г. Куче збори на Македонски. гуглам на срч
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 19 Ное 2009, 1:25 am

Еве тука ќе ги поставам сликите од овогодинешниот Стрип салон во Велес.
Имаше интересни гости од Србија ,Бугарија и Косово,изложба со дела на сите учесници и две самостојни изложби на Дражен Ковачевиќ(првонаградениот) и Александар Сотировски. Имаше промоција на стрип албумот `Кратки резови` од нашиот стрип цртач Игор Јовчевски и разговори со странските гости. Секако имаше и цртање...си цртавме што сакаме. Јас фатив момент да цртнам и еден портрет на другарче што си го запознав таму,Јордан Коцевски од Охрид кој учествуваше како сценарист,а он мене ми поклони негова книга со кратки детективски раскази со која посебно ме израдува
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Нед 29 Ное 2009, 2:29 am

Во Нова Македонија искача дневен стрип „Пусто турско“
Супер е стрипов ќе почнам да купувам НМ за да го читам. Smile
09/11/09
09/11/03
09/11/04 Буџет?
09/11/0509/11/06 Закон
09/11/07


Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   

Вратете се на почетокот Go down
 
Стрипови и стрип јунаци
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: