ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Стрипови и стрип јунаци

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Oliver The Macedonian
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 115
Локација : Куманово-Скопје
Регистриран на : 2008-10-03

ПишувањеПредмет: Стрипови и стрип јунаци   Сре 08 Окт 2008, 12:02 pm

Тема за љубители на стрип културата. јунаци со кои израснаа многу генерации во Македнија и околината, денеска неправедно запоставени. Штета што веќе нема таква еуфорија за стриповите како порано, кога главна работа беше да собереш што повеќе ''романчиња''....
Вратете се на почетокот Go down
Oliver The Macedonian
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 115
Локација : Куманово-Скопје
Регистриран на : 2008-10-03

ПишувањеПредмет: За почеток   Сре 08 Окт 2008, 12:04 pm


Загор те-неј, илимити Дух са секиром :D
Мојот омилен стрип јунак.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: одлична тема   Сре 08 Окт 2008, 10:09 pm

Мојот ( на времето ) нај омилен јунак
Мојот ( на времето ) нај омилен стрип


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Сре 08 Окт 2008, 10:18 pm

и овие ги сакав ( на времето )


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Ви текнува на Марти Мистерија !   Чет 09 Окт 2008, 3:06 am

Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 09 Окт 2008, 3:16 am


Ова се извадоци од стрип-от Алан Форд од првиот број каде Алан Форд се запознава со членовите на тајната група ТНТ.
Инаку стрипот за првпат е пуштен во подажба од страна на италијанецот Макс Бункер(Luciano Secchi) во 1969 година.
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 09 Окт 2008, 3:18 am

Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 09 Окт 2008, 3:18 am

Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 09 Окт 2008, 3:19 am

Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 09 Окт 2008, 3:20 am

Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 10 Окт 2008, 3:24 am

Не сум читал стрипови (за жал не ги фатив во моето детство), но редовно пратам филмски оживувања на стрип јунаци.
Еден од најомилените херои ми е Blade, добриот вампир кој се бори со лошите вампири. Од трите снимени дела најголем впечаток ми остави првиот дел.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 10 Окт 2008, 3:30 am

Jas ne gi razbiram bas lugevo sto sakaat stripovi!Smile
Kako umetnost go cenam toa vo stripovite,no toa tras,bam i sl. nekako mi e cudno! :|
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Lunov magnus strip и Zlatna serija   Пет 10 Окт 2008, 4:34 pm

Да токму овие јунаци ми беа јунаци


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: И оваа е СТРИП (STRIP) !   Пет 10 Окт 2008, 5:15 pm

Вратете се на почетокот Go down
Arwen BubaMawa
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 204
Локација : Beverly Hills / Struga / MAKEDONIJA
Регистриран на : 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 10 Окт 2008, 5:21 pm


⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐


⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Конан варваринот !   Вто 14 Окт 2008, 6:54 am


На основната приказна на Роберт Хауард ((Robert E. Howard) Marvel Comics 1970
ке почне серијал Конан варваринот.

Сценарио е на Рој Томас(Roy Tomas),прв цртач е Бари Виндзор Смит(BarryWindsor-Smith),потоа ке продолжи Џон Бјусима(John Buscema) кој и ке го прослави овој стрип,потоа продолжија да го цртаат и Ерни Чен(Ernie Chan),Алфредо Алкала(Alfredo Alcala) и Џил Кејн(Gil Kane)....ТУКА:::
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Dylan Dog   Сре 15 Окт 2008, 11:44 pm

Отсекогаш сум го сакала
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 16 Окт 2008, 12:34 am

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 16 Окт 2008, 12:46 am

Вратете се на почетокот Go down
MisterNO
Тупаџија
Тупаџија


Број на мислења : 5
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-10-18

ПишувањеПредмет: Скенирани Стрипови....   Чет 23 Окт 2008, 9:49 am

Дали некој има и сака да разменува скенирани стрипови? Целта е да се соберат сите стрипови (zlatna serija и lunov magnus strip) на едно место, па да ги направиме достапни за сите...
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 24 Окт 2008, 3:13 pm

Јас имам само еден стрип од Дилан Дог сега ќе го скенирам и ќе го направам достапен за сите.. :D

А на кое тоа едно место треба сите да ги собереме?

Мислам дека се родил уште еден Bob Rock.. :roll: Smile Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 24 Окт 2008, 3:23 pm

Билјана напиша:
А на кое тоа едно место треба сите да ги собереме?
1.Алан Форд-MAX BUNKER-#42
2.Х Ман+Спајдер Мен-MARVEL-#42

ги имам на работа,денес ги приметив ( нови се )

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Пет 24 Окт 2008, 3:25 pm

GokaGrozni напиша:


ги имам на работа,денес ги приметив ( нови се )

Скенирај ги, оригиналните.. не важат!.. :D
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 30 Окт 2008, 3:11 am

Постовите од темата „Скенирани стрипови“ се префрлени овде бидејќи е иста тема.
(модераторска измена 8) )

Јас некаде дома имам едно CD со стрипови од Алан Форд (100 - стрипа мислам дека има) ама не ми е ист филингот (англицизам Smile ) кога читам стрип на компјутер и залегнат на кревет со стрип во рака да речеме и затоа и не сум ги прочитал овие.
Ако сака некој можам да направам копи на CD - то и да му го доставам. За да си study ако сака. :P
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   Чет 30 Окт 2008, 3:18 am

Стварно кој чита стрип на компјутер? Тоа е исто ко да спиеш стоенката со запалено светло 🎅Dylan Dog
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Стрипови и стрип јунаци   

Вратете се на почетокот Go down
 
Стрипови и стрип јунаци
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: