ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Поетска Вечер

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 1:09 am

Малку офф-топик, ама морам да кажам дека многу ми е мило што Тоисе е со нас на форумов.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 1:10 am

Бе Перо напиша:
Малку офф-топик, ама морам да кажам дека многу ми е мило што Тоисе е со нас на форумов.
и мене :D :D :D :D :D
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 9:37 am

Песна за уморените

Ој кревету
чудна справо
поздрављам те
здравао,здраво

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 9:42 am

Песна за бруцошите

Книго,книго
прочитај се
тетратко,тетратко
напиши се

А ти компјутерче
сега знај
со тебе ке си
играм без крај

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 9:51 am

Бе Перо напиша:
Малку офф-топик, ама морам да кажам дека многу ми е мило што Тоисе е со нас на форумов.

А една ода во негова чест да напишеше? Smile

(колку да не е вон темата ;) )
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Не кординација   Нед 12 Окт 2008, 9:57 am

Му звонев сноши му звонев
слушалка тој не крена
сам плин ставив
и на работа си тргнав

Па мораше ли колега
така да ме зезнаш
сам трошок да правам
двеста денари
сам ли да го јадам

Денес не смеам
ни кафе да си пинам
цигара не палам,
не јадам,не пијам

Скупоча е голема
а сам на работа идам
несум ја у парламент
Маме му Е*амВратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Во чест на 11 Октомври   Нед 12 Окт 2008, 2:41 pm

Пред некое време ја учев песничкава, од семејно-теткински причини:

ПРАЗНИК

Заврзи ми, мамо,
две панделки в коса
црвени, црвени,
ко знамиња да носам.

Заврзи ми, мамо,
гордо нека стојат,
за среќа и радост
на земјава моја!

(Аплауз, молам)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 3:13 pm

А браво, во недостиг на емотикон што аплаудира, ќе се послужам со овој- cheers

Еее јас на времето кога ја рецитирав Чиста Дана пред сите трети одделенија (А,Б,В...)...тогаш го добив првиот аплауз на сцена. :D Ама тоа беа златни времиња, бев и претседател на класот тогаш.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 3:26 pm

Песна за повредената кичма

Кичмата вчера ја шинав,
денес сум во дилема
дал иљачи да пијам
ил вечерва на патос да спијам

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 11:16 pm

Откриј ми една своја тајна,
па макар колку мала и лесна,
јас ќе ја кријам во себе гробно,
дури не стане песна.


:P
Вратете се на почетокот Go down
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 11:17 pm

Кога некој ќе те праша
сакаш ли некого,
Сети се на мене,
И кажи никого!!!!! ;)
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 11:40 pm

Тања напиша:
Пред некое време ја учев песничкава, од семејно-теткински причини:

ПРАЗНИК

Заврзи ми, мамо,
две панделки в коса
црвени, црвени,
ко знамиња да носам.

Заврзи ми, мамо,
гордо нека стојат,
за среќа и радост
на земјава моја!

(Аплауз, молам)
cheers cheers cheers
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 12 Окт 2008, 11:47 pm

GokaGrozni напиша:
Песна за повредената кичма

Кичмата вчера ја шинав,
денес сум во дилема
дал иљачи да пијам
ил вечерва на патос да спијам
одговор на песната
Иљачи и да пиеш нема да помогнат,
угандин* ти треба за да те онаде
ќе те исправе ќе те изоноде
ко бандера прав ќе бидеш
но после терапија
не смееш да пр^неш,
а кичмата веќе ...нема да те боле


*дечко од Уганда
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пон 13 Окт 2008, 2:38 am

Pancho Villa напиша:
GokaGrozni напиша:
Песна за повредената кичма

Кичмата вчера ја шинав,
денес сум во дилема
дал иљачи да пијам
ил вечерва на патос да спијам
одговор на песната
Иљачи и да пиеш нема да помогнат,
угандин* ти треба за да те онаде
ќе те исправе ќе те изоноде
ко бандера прав ќе бидеш
но после терапија
не смееш да пр^неш,
а кичмата веќе ...нема да те боле


*дечко од Уганда
одговор на песната
кичмата веќе нема да те боле
голема болка ке имаш доле
и душевна болка за век ке боле
секавање лошо ке те коле
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пон 13 Окт 2008, 2:40 am

toise напиша:
Pancho Villa напиша:
GokaGrozni напиша:
Песна за повредената кичма

Кичмата вчера ја шинав,
денес сум во дилема
дал иљачи да пијам
ил вечерва на патос да спијам
одговор на песната
Иљачи и да пиеш нема да помогнат,
угандин* ти треба за да те онаде
ќе те исправе ќе те изоноде
ко бандера прав ќе бидеш
но после терапија
не смееш да пр^неш,
а кичмата веќе ...нема да те боле


*дечко од Уганда
одговор на песната
кичмата веќе нема да те боле
голема болка ке имаш доле
и душевна болка за век ке боле
секавање лошо ке те коле
lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пон 13 Окт 2008, 9:46 pm

Водушевена сум од поетската душа скиена во сите вас......колку богатство се збрало во нашиот ни народ.....ех Македонијо....
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пон 13 Окт 2008, 11:08 pm

Еве уште една од мојот теткински репертоар:

ПРЕПИРКА

Денот и ноќта сакале да знаат:
Кој е поубав, тој или таа?
И така долго спореле, се карале,
на прашањето одговор барале.
Кога за тоа ја прашале гората,
таа им рекла: - Поубава е зората!

(поклон)

А??? lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Вто 14 Окт 2008, 12:02 am

Брзај брзај прваче
кон школскиот двор
те чека учителка
со мајчински збор.

Букви, сказни, песнички
на секој нов час
таа ќе ти кажува
со милослив глас.

Брзај брзај прваче
ѕвонче шири глас
децата се собрале
за првиот час.
Леле значи не сум нормален како уште ја памтам! :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Вто 14 Окт 2008, 12:21 am

Бе Перо напиша:
Брзај брзај прваче
кон школскиот двор
те чека учителка
со мајчински збор.

Букви, сказни, песнички
на секој нов час
таа ќе ти кажува
со милослив глас.

Брзај брзај прваче
ѕвонче шири глас
децата се собрале
за првиот час.
Леле значи не сум нормален како уште ја памтам! :D
Браво за тебе... cheers
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Вто 14 Окт 2008, 12:22 am

А-а, ја памти, брат му му ја кажал, он е петто lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Вто 14 Окт 2008, 12:24 am

Зошто за љубовта живеам,
и силно во себе дивеам,
кафезот од душа ме стиска
и душата саде писка
сака да е ладна мраз
за да не боли секој пораз
и болка појќе да нема
зошто боли се што животецов зема
но без болка,ни радост не е
она што во облаци не дига
таа среќа после болка се е
инаку само празнина ме стига
Прашувам,а одговор не барам,не
љубовта мојот живот е!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Вто 14 Окт 2008, 12:33 am

Тања напиша:
А-а, ја памти, брат му му ја кажал, он е петто lol! lol! lol!
Ц-ц-ц, види ја... :lol: Песничката си ја памтам јас САМ :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Вто 14 Окт 2008, 12:39 am

Не допирај ме така,допирот твој боли
о зошто,зошто да те љубам јас дозволив
сакам и мразам,дишам и умирам
да си одам ил да останам јас не можам да бирам
каде и да сум, јас сум ЈАС
каде и да си, ти си во МЕНЕ.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Нед 19 Окт 2008, 2:00 pm

Зш `ре
не пишвите поезија
на темава?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: БОЛДРИК И НЕГОВАТА ВОЕНА ПОЕЗИЈА   Пон 20 Окт 2008, 1:11 am

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   

Вратете се на почетокот Go down
 
Поетска Вечер
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: