ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Поетска Вечер

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 2:02 am

Почитувани колеги форумџии,многу случајно оваа ноќ ми дојде една прекрасна идеја,да направиме една Поетска вечер или Поетско дружење...Веќе имавме разговор на конференциска,и верувам дека ке поминеме на стручниот колегиум за прифаќање.Јас навистина сум сериозна,и ке осмислам што и каква ке биде дружбата.Мислам дека покрај дружбите пропратени со храна,пијалоци и многу смеа,како и запознавање на убавините на нашата татковина,би можеле да направиме и некој поинаков момент.
Навистина многу случајно ја спомнав идејата за поезија на Грини,но сега мислам дека Е Одлична.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Мна Мана, О Мна Мана   Пет 03 Окт 2008, 2:17 am

Јас оваа ќе ја рецитирам

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 2:18 am

Нема да може !!! Во Штип нема таков мост или мовче lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 2:36 am

Venco напиша:
Нема да може !!! Во Штип нема таков мост или мовче lol! lol! lol!

Е па во Велес ќе биде, во Штип пастрмајлиите, во Велес потеската вечер. Баш исти овакви мовчиња има во градскиот парк, Вардар е таму исто.. абе оригинал..башка еве сега се трудам оригиналниот текст да го научам.Прво името-Ауааасуауаааович :D
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 2:39 am

Аха значи ова ке биде манифестација во два града ... може-може :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 1:59 pm

Навистина ми се допаѓа,што има интерес за вакво поинакво дружење!!!!
Ке биде тоа момент ,кога ке ја славиме речта и убавината на зборот.Не ми се верува,колку со леснотија се прифати мојава замисла,навистина прекрасна дружина сме и само вака да продолжиме.
Деновиве ке напишам и за концептот на таа вечер,а одлично се вклопува и со Велес,град на големиот поет,Кочо Рацин.....но има време,да не брзаме!
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: За почеток .. ..   Пет 03 Окт 2008, 6:35 pm

.. .. Рок поезија

Милион долари

Зар веруваш во мене?
Јас сум привид што ги нуди
сите можни облици.
И веќе одамна тоа не сум јас
Тоа е некој што ме глуми
и ужива во досада.
Не мисли колку си љубела
и дека љубовта е се што ти е потребно.
Погледни! Ќе видиш само еден обичен смртник
без концепт за револуција.
Секој обид да ме љубиш
ќе ти се врати како казна,
како горка измама.
Јас сум човек кој живее во страв,
кој се плаши да те допре.
Не знам дали остана
бар малку љубов во мене,
или се исчезна во времето.
Осамен и уморен трагам очајно
по моите милион долари,
единствен разлог
да продолжам да живеам.
И нема начин да ме промениш,
се што можеш е да ме убиеш.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 8:48 pm

Додека Билјана ја рецитира „Тегет чарапа“, јас ќе ја свирам Месечева соната во позадина.

Оваа де, ја знаете:
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:11 pm

Море ќе видиш ти и тегет чарапа и месечева соната... Twisted Evil :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:14 pm

Бе Перо напиша:
Море ќе видиш ти и тегет чарапа и месечева соната... Twisted Evil :lol: :lol: :lol:

Ти Бе Перо само донеси ја пудлицата за поверодостоен приказ на перформансот со кој ти ќе се претставиш и немај гајле за ништо друго :D
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:16 pm

Бе Перо напиша:
Море ќе видиш ти и тегет чарапа и месечева соната... Twisted Evil :lol: :lol: :lol:

„Денови ли се денови
аргатски маки големи...“

lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:18 pm

...Или охридска хаику поезија:

Слабо врвит интернетот,
ми велит сајт нот фаунд
требит рестарт.
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:19 pm

Саке

Се собрале сите шогуни
од Пештани до Свети Наум
ќе варат саке
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:20 pm

Зима

Шо мор ладно ти било
ласерска е
Краљицава Печи
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:21 pm

Распоред

Фенг шуино велит
термоно требит
да стоит овде
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:25 pm

Свети Наум

Комарецон зуит,
Ето го потака кај испари,
на апаратон против комарци
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:27 pm

Бе Перо напиша:
Свети Наум

Комарецон зуит,
Ето го потака кај испари,
на апаратон против комарци

lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Како беше бе онаа „Црн појас, седми дан“, ти текнува???
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Еве што ти се вика охридско хаику!   Пет 03 Окт 2008, 9:29 pm

[img][/img]
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:29 pm

Тања напиша:
Бе Перо напиша:
Свети Наум

Комарецон зуит,
Ето го потака кај испари,
на апаратон против комарци

lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Како беше бе онаа „Црн појас, седми дан“, ти текнува???
Псссс, на мене да не ми текнува...

Јапанка

Шо убаи сме со појасине,
ти црни појас - седми дан
ја волнен појас - ишијас
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:32 pm

Една од моите омилени, нАли, овај...

Разделба

кај ојш мор, кај ојш
со тија куферине,
зар ти е лошо в Трпејца?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:33 pm

Еј да, само што го најдов форумот со хаику поезија!

И оваа не е лоша:

Јапанка

Ти ја кладов на маса,
Ја виде и праша "Икебана?"
Ја ти реков не.Шопска.

lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:33 pm

А оваа ми е НАЈомилената!!!

Свети Наум

Се испреплетвит патон,
како змија луда,
е луда е, ами шо.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Пет 03 Окт 2008, 9:34 pm

Бе Перо напиша:
А оваа ми е НАЈомилената!!!

Свети Наум

Се испреплетвит патон,
како змија луда,
е луда е, ами шо.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Боља е онаа со куферите lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Галебон   Пет 03 Окт 2008, 9:37 pm

Галеб

Бре галеб будала
вратоломии правит
за корка леб

Галеб 2

Кој го спупуни галебон
со отров за глувци
сакам да знам


П.С.
Да, Тања и таа со куферите е ЗАКОН! :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   Саб 04 Окт 2008, 11:45 am

Пере за оваа пригода ти треба и посебна гардероба, костум штиркан ама без ружа во џебот, озбилен ќе застанеш на сцена и ладно културно ќе се изразиш :lol: :lol: :lol: ..
Тања Ни Предава .. 'боље' a? :roll: :P :P :P
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Поетска Вечер   

Вратете се на почетокот Go down
 
Поетска Вечер
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 7Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: АРХИВА-
Отиди до: