ФОРУМОТ Е НАШ
Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 79175518

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share
 

 Ама се некогаш добро јадеше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСаб 08 Ное 2008, 2:56 pm

Scarlett O'Hara напиша:
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Bravo Tonci,receptov ti e... :D :lol: :lol: :lol: :lol:
Го прашав чичко Google за еклери и тој ова ми даде и јас го поставив у оригинал. :D
Сега да ви кажам и еден рецепАт за топло нес кафе.

Значи вака.

Две лажички нес кафе (може и од Јакобс да е немора да е оригинал ;) ) и две лажички шеќер (од белиот) се ставаат во шоља за нес (од оние црвените што пишува Nescafe на нив).
Се додаваат и две лажички (ни мање ни више :P ) вода (чешмарица).
Со лажичето се меша со брзи кружни движења се додека бојата не се промени од темно кафеава во светло кафеава. Потоа го додаваме млекото кое што предходно сме го стоплиле на температура од 80 степени, тоа е кога ќе почне засилено да се слуша звук од ѓезвето минута пред да проврие млекото. :D
Промешуваме со лажичката да се раствори смесата во топлото млеко, поросуваме цимет по желба и кафето е спремно за конзумисање.
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСаб 08 Ное 2008, 6:21 pm

Tonci mnogu dobar receptov eve sega bas po tvoj recept go pravev kafeto i mnogu mi se pogodi! :lol: :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyПон 10 Ное 2008, 7:36 pm

СтончиС дај го рецептот за рафаелото... ама немој на турски lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyПон 10 Ное 2008, 8:28 pm

СтончиС напиша:
(од оние црвените што пишува Nescafe на нив)
Јас немам таква !? Question Exclamation Question ?

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyПон 10 Ное 2008, 8:33 pm

GokaGrozni напиша:
СтончиС напиша:
(од оние црвените што пишува Nescafe на нив)
Јас немам таква !? Question Exclamation Question ?
На следната средба добијаш. cheers
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyПон 10 Ное 2008, 8:41 pm

Ангела напиша:
СтончиС дај го рецептот за рафаелото... ама немој на турски lol! lol!
Моментално рецептот ми е во најблискоит супермаркет ама ќе се потрудам да го набавам и во текстуална форма. lol!
(најбрзо што можам ќе го постирам ;) )
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Rafaelo   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyЧет 13 Ное 2008, 8:38 pm

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 803_cupavci Potrebno e: 400gr mleko vo prav 400gr kokosovo brashno 300gr shekjer 250gr margarin 1 vanila 150ml voda 100gr pecheni leshnici 60gr biskviti petit beurre. Vodata, shekjerot i vanilata se provrivaat, tрgaat od shporetot i postepeno se dodava mlekoto vo prav, polovina od kokosot i na krajot melenite biskviti. Dobienata smesa se ostava da se oaladi malku, a potoa se dodava izmateniot margarin, sve dobro mesha i ostava da se ladi. Se pravat topchinja taka da vo sredinata na sekoe od niv se stava po eden cel leshnik.Rafaelo topchinjata se uvalkuvaat vo kokos i se stavaat vo hartieni korpichki.
Рецептов е превземен од друг форум, се извинувам за латиницата.
Јас не знам да ги правам ама знам да ги јадам. :D
Има ли доброволец да ги направи. lol!
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Varena galicka glava   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyПет 14 Ное 2008, 4:25 am

Podgotovka:Se stava edna galicka glava i eden kamen vo tengere,se posipuva so voda i se ostava da se vari na silen ogan...
Otkako ke se svari kamenot,glavata se ostava uste najmalku eden cas! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Тупаџија
Тупаџија
ivi

Број на мислења : 410
Регистриран на : 2008-09-13

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСаб 15 Ное 2008, 2:37 am

Scarlett O'Hara напиша:
Podgotovka:Se stava edna galicka glava i eden kamen vo tengere,se posipuva so voda i se ostava da se vari na silen ogan...
Otkako ke se svari kamenot,glavata se ostava uste najmalku eden cas! lol! lol! lol!
lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСре 19 Ное 2008, 12:34 am

ама се некогаш добро пиеше

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Wine-glass


:lol:
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 23 Ное 2008, 1:21 am

-ситно се сецка праз
-се става во каленица
-се посолува
-му се додава маслиново масло
-се додаваат маслинки
-се дроби сува пиперка везена запечена
-се ренда жолто сирење,малку за шмек

Оди со ајвар и со жолта-домашна

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyВто 23 Дек 2008, 8:45 pm


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyВто 23 Дек 2008, 10:23 pm

ДВЕ БРЗИ ЈАДЕЊА ЗА ЗАФАТЕНИ ДОМАЌИНКИ :D
Прво:Ориз со зеленчук и печурки
Во тавче ставате зејтин(колку да го покриете),сецкате кромид и морков,додавате маринирани печурки(и зелено пиперче ако имате добро би дошло,а малку љутко уште подобро).Пропржувате и додавате малку сецкан компир,во меѓувреме го требите и го миете оризот,а во друго тенџере загревате вода(размер малку повеќе од 3 пати спрема оризот),во неа ставате одприлика вегета и сол-водата нека се загрее.Во тавчето го додаваме оризот,малку црвен пипер,малку црн пипер,ја сипуваме водата со вегетата,промешуваме и одозгора ставаме оригано.Ставаме да се пече во загреана рерна околу половина час на 220 степени.И воала...ако некој сака само јадења со месо,нека си испржи :P
Второ:Месо(пилешко и свинско)со зеленчук и компири.
Земаш стекови и кременадли,ги триеш со вегета и сол,земаш стаклен огноотпорен сад со капак(без тоа не го бидува јадењево),од зеленчук што имаш,компир,грашок,морков,пиперки,ако не ставаш грашок,може домат,може и кисели краставички исечени на тенки,долги парчиња,компирите на 4 дела,морковите како сакаш,печурки ако имаш и обавезно кромид исечен на кругови,зачини по желба,ама на крај аромата е комплетна со ориганото,зејтин одозгора(се се реди наизменично,ред ова,ред она).Се поклопува садот и се става во загреана рерна на 220 с. час и половина до 2 часа.
Овие јадења секогаш ми успеваат,а онака брзо се прават и убави се за око,многу вкусни и користиш што имаш во моментот.мммммм


Последната промена е направена од Далила на Сре 24 Дек 2008, 1:00 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyВто 23 Дек 2008, 11:26 pm

Далила напиша:
БРЗИ ЈАДЕЊА ЗА ЗАФАТЕНИ ДОМАЌИНКИ
Јас пак знам друг рецепт ( ГО ПОДГРЕВАШ РУЧЕКОТ ) тра-ла-ла оваа важи за ВЕЧЕРАТА :za u kljun:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСре 24 Дек 2008, 1:02 am

GokaGrozni напиша:
Далила напиша:
БРЗИ ЈАДЕЊА ЗА ЗАФАТЕНИ ДОМАЌИНКИ
Јас пак знам друг рецепт ( ГО ПОДГРЕВАШ РУЧЕКОТ ) тра-ла-ла оваа важи за ВЕЧЕРАТА :za u kljun:
Ама ако нема ручек што ќе подгреваш,затоа еве ти идеи(и за вас мажите важи,да,да) :dj: :za u kljun:
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСре 24 Дек 2008, 2:30 am

Цитат :
Далила напиша:БРЗИ ЈАДЕЊА ЗА ЗАФАТЕНИ ДОМАЌИНКИ
ке си купам бурек

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyСре 24 Дек 2008, 2:36 am

lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Француски тост - кај нас познат како пржени лепчиња (рибанки)   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyЧет 15 Јан 2009, 4:41 pm

Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyПет 27 Фед 2009, 8:53 pm

Како сакам сега да мавнам едни такитоси (по можност лути, но само малку).
Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 0e43e540f615c0a09281e364c4c9dd50

Но, имам и план Б: Начос! Ммммм.....
Ова оди добро и со павлака.
Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 07f947ddf1f4cca3c110369eccf49bcf

И план Ц: Донер! (Donair)
Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 E28d79eaf4de63e646d5e1b4d474f40b

Леле лиги ми потекоа........ааааххххххххх.........
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 01 Мар 2009, 2:13 pm

Сабајлево јадев бурек и мислам дека внесов маснотии за цела недела! :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 01 Мар 2009, 2:30 pm

I jas sakam doner ama so pilesko! queen
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 01 Мар 2009, 2:33 pm

Scarlett O'Hara напиша:
I jas sakam doner ama so pilesko! queen
Важи, порачај два. :D
Донерот е арапски „изум“ мислам, така?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 01 Мар 2009, 2:55 pm

Бе Перо напиша:
Scarlett O'Hara напиша:
I jas sakam doner ama so pilesko! queen
Важи, порачај два. :D
Донерот е арапски „изум“ мислам, така?
Jas mislam deka e turski. :D
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 01 Мар 2009, 5:44 pm

Me zamisli Be Pero so ova deka donerot e arapski,a jas sum bila bas vo ovoj restoran i mi kazale deka tie go izmislile,pa eve istrazuvav i vo pravo sum bila! :D:D:D
http://en.wikipedia.org/wiki/Doner
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Iskender_kebap.jpg
P.S.Prasanjevo trebase da bide postaveno vo "Prasajte ja Scarlett"! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 EmptyНед 01 Мар 2009, 8:56 pm

Scarlett O'Hara напиша:
Me zamisli Be Pero so ova deka donerot e arapski
lol! lol! lol!
Браво, признавам, во право си. :D Секоја чест на Турците за ова! Јужните соседи со гирото можат вода да им носат. :D Слични се додуша....
„Во моја одбрана“, види понатаму во текстов:
Alternative names around the world include kebab, donair, döner, ντονερ, doner or donner. Döner kebab has been described as the origin of other Mediterranean and Middle Eastern dishes such as shawarma and gyros.
Значи, сум бил грешка, ама сепак не сум така далеку. Сепак се спомнува „Мидл Ист“ :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Sponsored content
Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ама се некогаш добро јадеше
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ОПШТО-
Отиди до: