ФОРУМОТ Е НАШ
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 79175518

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share
 

 Ама се некогаш добро јадеше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:15 pm

И после икаш ли од лутото пиперче? Хик..! ..Хик... :shock: :lol: :D
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:40 pm

Очигледно му ја расипавме темава на нашиот колега , веќе не се мешам во Уметничко Кулинарски Способности :D Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:42 pm

Билјана напиша:
Очигледно му ја расипавме темава на нашиот колега , веќе не се мешам во Уметничко Кулинарски Способности :D Smile

lol! lol! lol!

Не-не, напротив - јас порано мислев дека готвењето е само мирис што се шири низ цела куќа, ама излезе дека тоа има некакви ненасетени врски со уметноста, филозофијата, а богами и со глобалното затоплување! ;)
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:47 pm

Јас да се пофалам со еден мој специјалитет „ала Перо“.
Знам да приготвувам потпечени лепчиња што одат со скара.
Најпрво лебот се сецка на 14 кришки (без краевите). Кришките се редат во еден плех, и се става зејтин на средината на секое лепче. Треба да се пази да не се прелие зејтинот. Е, откога ќе се стави зејтинот, се става Вегета или Зачинал, по избор, и тоа исклучиво врз зејтинот, како би се нафатил зачинот, овај нАли.

И после се става на скара. :D

Се надевам дека рецептов не ви беше многу сложен. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:49 pm

lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

„...како би се нафатил зачинот, нали.“ lol! lol! lol! lol!


А бе јас поим немав дека оваа тема ќе испадне толку забавна lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:54 pm

lol! lol! lol! lol!

Стварно, алал да му е на Гока за темава! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Пире   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:59 pm

Одиш во продавница, купуваш Инстант Пире, го отвараш.. го ставаш во мелко што врие.готово
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Роловано пилешко   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 3:45 pm

Еден сериозен рецепт за сериозни домаќини/ки :D
Потребни состојки:
- 6 (шест) поголеми пилешки батаци свежи (не замрзнати и не од тија Американските)
- 700 г. мелено месо (мешано 50-50 свинско со телешко)
- 300 г. сланина сушена (на тенки парчиња)
- 200 г. кисели краставички (корнишони шо ги викаат)
- 150 г. моркови (јали свежи јали од туршија какви имате)
- 250 г. грашак (од козерва) а може и од она пакувањето што е за гарнир (грашок со пченка).
- 1 кг. компири (беровски по можност)
- 200 мл. бело вино (смедеревка)
- масло за јадење и зачини (црн пипер, сол вегета).
Подготовка.
На работната маса ги редиме едно до друго парчињата сланина. Врз нив ги редиме (во два реда и благо да се преклопуваат) пилешките батаци (копани) кои што предходно ги имаме исчистено од коските и од нив сме направиле нешто што личи на стек (круг со неправилна форма Smile ). Кожата од батаците не ја вадиме и таа ни доаѓа од надвор на ролатот.
Врз батаците го распоредуваме (во тенок слој) меленото месо, во кое сме ги додале зачините (црн пипер, сол, вегета) и убаво сме измешале.
Во средината по должина ги редиме краставичките и морковите (исечени на долги тенки парчиња) и го распоредуваме и грашакот.
Внимателно го завиткуваме во ролат, внимаваме содржината да остане внатре и рамномерно да е распоредена, и го подврзуваме ролатот со готварски конец.
Убаво завитканиот и подвзан ролат го поставуваме во тавче (предходно подмачкано со масло) и околу ролатот ги распоредуваме компирите кои што се исечкани на големи парчиња (ако се мали компирите може и цели).
Во тавчето го додаваме и белото вино посипувајќи го ролатот и убаво го завиткуваме со фолија.
Во загреана рерна на 200 степени печеме околу 1 час потоа ја фадиме фолијата, компирите и ролатот ги премачкуваме со малку маргарин и повторно го враќаме тавчето во рерната.
По околу 30 мин. откако сланината ќе добие румена боја и ќе стане крцкава а компирите ќе добијат темно златна боја (на некои места и зацрвенети) го вадиме тавчето од рерната.
Ролатаот го сечеме на коси кругови такозвани елипси и ги редиме во елипсовиден тањир.
Во средината од пресеченото се мешаат боите од меленото месо краставичките и морковите.
Во тањир се ставаат две парчиња од полатот некое компирче а може да се додаде и од оризот (опишан во мојот предходен пост на оваа тема) и да се прелие со сосот (мрснотијата)од тавчето, се додава гранче магдонос и два шери домати пресечени на врвот во вид на цвет.
Со ова јадење се служи црвено вино по избор, мој избор е домашно на температура од 16 степени.
(Ако нешто не е јасно слободно прашајте и добар апетит)
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 3:51 pm

Тања напиша:
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

„...како би се нафатил зачинот, нали.“ lol! lol! lol! lol!


А бе јас поим немав дека оваа тема ќе испадне толку забавна lol! lol! lol! lol!
Ако ако само вие зезајте се ќе ве прашам кога ќе ви притреба нешто сериозно да зготвите.
Јас се убив од пишување на сериозен рецепт, само ако не проба некој да го зготви и да го пофали. afro
Јадењето е задоволсто во кое треба да се ужива со сите сетила. (рекол еврипид :D )
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 3:58 pm

СтончиС напиша:
Во средината од пресеченото се мешаат боите од меленото месо краставичките и морковите.
да не го имаше овој дел во рецептот ке го измислев,сега очекувал етикета сликарски експресионизам :lol: :lol:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 4:09 pm

GokaGrozni напиша:
СтончиС напиша:
Во средината од пресеченото се мешаат боите од меленото месо краставичките и морковите.
да не го имаше овој дел во рецептот ке го измислев,сега очекувал етикета сликарски експресионизам :lol: :lol:
Јадењето треба да е “вкусно“ и за очи.
Basketball
Јас дома имам сликар кој што морам да го импресионирам :D 8) .
Ама признавам дека ретко имам време за да го правам тоа :pale:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 4:49 pm

Јас ќе го направам рецептот Тончи, нешто интересен ми се виде. А плус, и сериозна сум ;)

Само, може ли некако тие киселите краставички да ги прескокнам, нешто не ми го прават ќефот? :roll:
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 5:35 pm

Тања напиша:
Јас ќе го направам рецептот Тончи, нешто интересен ми се виде. А плус, и сериозна сум ;)

Само, може ли некако тие киселите краставички да ги прескокнам, нешто не ми го прават ќефот? :roll:

Може да се исфрлат ама ќе изгубиш од колоритот на јадењето. :D
(вкусовите од состојките се мешаат а сепак секоја си дава свој шмек во јадењето)
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: После јадење   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСаб 04 Окт 2008, 8:22 pm

...и после сите рецепти доаѓа главното: КАФЕ Exclamation
Потребни состојки:
Ѓезве, лажиче, филџан, кафе, шеќер и вода.
Со лажичето прво се става малку од шеќерот во ѓезвето, па се става кафе и вода. Малку се промешува и после подготовката ѓезвето се става на шпорет на 3-ка и се чека да зоврие се` додека не се појават првите меурчиња. Добиената смеса се истура во филџанот.
Препорачливо е кафето да се пие со вода чешмовача, кисела вода или битер лемон. Најдобро време за пиење е после спиење или после ручек.
На здравје КАФЕ Idea

..............................................................................................................................................
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 40d0913bea20820bc056391e56d9aaa8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
Venco

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyНед 05 Окт 2008, 4:27 pm

SiNaPsA` напиша:
...и после сите рецепти доаѓа главното: КАФЕ Exclamation
Потребни состојки:
Ѓезве, лажиче, филџан, кафе, шеќер и вода.
Со лажичето прво се става малку од шеќерот во ѓезвето, па се става кафе и вода. Малку се промешува и после подготовката ѓезвето се става на шпорет на 3-ка и се чека да зоврие се` додека не се појават првите меурчиња. Добиената смеса се истура во филџанот.
Препорачливо е кафето да се пие со вода чешмовача, кисела вода или битер лемон. Најдобро време за пиење е после спиење или после ручек.
На здравје КАФЕ Idea
А има ли некој што ке ни гледа на кафето lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyНед 05 Окт 2008, 5:33 pm

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 10821010
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 10821011
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 10821012
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 10821013

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyНед 05 Окт 2008, 5:35 pm

Оваа погоРе е расказ од книгата ТУМБА ЧЕТИРИ БАНДЕРЕ,инаку Васе Карабат`к ми е татко :D Smile :lol:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyПон 06 Окт 2008, 2:58 pm

Venco напиша:
SiNaPsA` напиша:
...и после сите рецепти доаѓа главното: КАФЕ Exclamation
Потребни состојки:
Ѓезве, лажиче, филџан, кафе, шеќер и вода.
Со лажичето прво се става малку од шеќерот во ѓезвето, па се става кафе и вода. Малку се промешува и после подготовката ѓезвето се става на шпорет на 3-ка и се чека да зоврие се` додека не се појават првите меурчиња. Добиената смеса се истура во филџанот.
Препорачливо е кафето да се пие со вода чешмовача, кисела вода или битер лемон. Најдобро време за пиење е после спиење или после ручек.
На здравје КАФЕ Idea
А има ли некој што ке ни гледа на кафето lol!
Jа не знам да гледам на кафе, ама знам некои што гледаат на шоља...на шоља од кафе де :lol: ;)

..............................................................................................................................................
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 40d0913bea20820bc056391e56d9aaa8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyПон 06 Окт 2008, 3:01 pm

GokaGrozni напиша:
Оваа погоРе е расказ од книгата ТУМБА ЧЕТИРИ БАНДЕРЕ,инаку Васе Карабат`к ми е татко :D Smile :lol:
Со татко ти сме имењаци ;)

..............................................................................................................................................
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 40d0913bea20820bc056391e56d9aaa8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyПон 06 Окт 2008, 6:08 pm

Во оваа тема се испреплетоа и литературата и сликарството :D КОЛКУ Е САМО ИНСПИРАТИВНО ДА СЕ ЈАДЕ bounce
Се мислам само што рецепт да пишам,сега во глава ми се мотаат само рецепти за бебешки кашички flower
Вратете се на почетокот Go down
Oliver The Macedonian
Тупаџија
Тупаџија
Oliver The Macedonian

Број на мислења : 115
Локација : Куманово-Скопје
Регистриран на : 2008-10-03

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyПон 06 Окт 2008, 6:19 pm

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 1-viet10
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyПон 06 Окт 2008, 6:25 pm

А што е тоа на сликата?Нешто што некогаш си јадел или...
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Ангела

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyВто 07 Окт 2008, 1:35 pm

МАКЕДОНСКО ТАВЧЕ ГРАВЧE

Потребно:
500 гр. тетовски грав
250 гр. кромид
1 главица лук
50 мл. масло за јадење
1 лажица сол
1 лажица брашно
1 лажица мелен црвен пипер
сува црвена пиперка
мелен црн пипер
суво нане
сув магдонос


Начин на подготовка

Гравот се мие темелно и се остава да отстои во вода, а потоа се става да зоврие. Водата потоа се излева, се додава топла вода и се остава да се вари, внимавајќи зрната да останат цели. Кромидот се сече и се пржи во маслото за јадење. На испржениот кромид му се додава црвениот пипер, се меша и му се додава на гравот. Се става и цела сува пиперка. Сето се вари. Црниот пипер, лукот и солта се додаваат според вкус. Пред гравот целосно да се свари, му се додава брашното, малку масло, нането и магдоносот. Потоа се претура во земјен сад во кој се пече во рерна додека не се довари, внимавајќи да остане сочен.
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Gravce_tavce
Вратете се на почетокот Go down
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Pancho Villa

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСре 08 Окт 2008, 4:33 am

Angela напиша:
МАКЕДОНСКО ТАВЧЕ ГРАВЧE

Потребно:
500 гр. тетовски грав
250 гр. кромид
1 главица лук
50 мл. масло за јадење
1 лажица сол
1 лажица брашно
1 лажица мелен црвен пипер
сува црвена пиперка
мелен црн пипер
суво нане
сув магдонос


Начин на подготовка

Гравот се мие темелно и се остава да отстои во вода, а потоа се става да зоврие. Водата потоа се излева, се додава топла вода и се остава да се вари, внимавајќи зрната да останат цели. Кромидот се сече и се пржи во маслото за јадење. На испржениот кромид му се додава црвениот пипер, се меша и му се додава на гравот. Се става и цела сува пиперка. Сето се вари. Црниот пипер, лукот и солта се додаваат според вкус. Пред гравот целосно да се свари, му се додава брашното, малку масло, нането и магдоносот. Потоа се претура во земјен сад во кој се пече во рерна додека не се довари, внимавајќи да остане сочен.
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Gravce_tavce
сега ми отвори апетит ,а доцна е да го спремам Basketball
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
Green Power
Говорникот
Говорникот
Green Power

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 EmptyСре 08 Окт 2008, 8:36 pm

Angela напиша:
МАКЕДОНСКО ТАВЧЕ ГРАВЧE

Потребно:
500 гр. тетовски грав
250 гр. кромид
1 главица лук
50 мл. масло за јадење
1 лажица сол
1 лажица брашно
1 лажица мелен црвен пипер
сува црвена пиперка
мелен црн пипер
суво нане
сув магдонос


Начин на подготовка

Гравот се мие темелно и се остава да отстои во вода, а потоа се става да зоврие. Водата потоа се излева, се додава топла вода и се остава да се вари, внимавајќи зрната да останат цели. Кромидот се сече и се пржи во маслото за јадење. На испржениот кромид му се додава црвениот пипер, се меша и му се додава на гравот. Се става и цела сува пиперка. Сето се вари. Црниот пипер, лукот и солта се додаваат според вкус. Пред гравот целосно да се свари, му се додава брашното, малку масло, нането и магдоносот. Потоа се претура во земјен сад во кој се пече во рерна додека не се довари, внимавајќи да остане сочен.
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Gravce_tavce

E сега, само една работа не ми е јасна во рецептов, како ќе внимаваме гравот да остане сочен???????? ;) (има ле некој рецепт и за тоа или постапуваме по сопствено убедување)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ама се некогаш добро јадеше
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ОПШТО-
Отиди до: