ФОРУМОТ Е НАШ
Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 79175518

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share
 

 Ама се некогаш добро јадеше

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5
АвторПорака
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyПон 02 Мар 2009, 12:53 am

Бе Перо напиша:
Scarlett O'Hara напиша:
Me zamisli Be Pero so ova deka donerot e arapski
lol! lol! lol!
Браво, признавам, во право си. :D Секоја чест на Турците за ова! Јужните соседи со гирото можат вода да им носат. :D Слични се додуша....
„Во моја одбрана“, види понатаму во текстов:
Alternative names around the world include kebab, donair, döner, ντονερ, doner or donner. Döner kebab has been described as the origin of other Mediterranean and Middle Eastern dishes such as shawarma and gyros.
Значи, сум бил грешка, ама сепак не сум така далеку. Сепак се спомнува „Мидл Ист“ :D
Kakva greska ne e toa rabotata normalno e koga nekoe jadenje e dobro i drugi da si go prisvojat! ;)
A za grcite i da ne zboram! :roll:
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyСаб 21 Мар 2009, 10:29 am

Djordje Balasevic

"Djordje Balasevic Al Se Nekad Dobro Jelo"


Nema više, dobri svete, one lepe še'set pete
kad smo bili na sveèari kod kumova naših starih.
Klizio je voz k'o sanke, al' smo stigli do Palanke.
Severac je duv'o 'ladan, pa ko ne bi bio gladan?

I èim smo stigli viknu kum svoju ženu:
"Sido! Postavljaj, bog te vid'o!"

Spremila nam kuma naša za užinu paprikaša,
pa kolaèe, krmenadle i par sarmi svakom.
Mesto leba mesa bela, princes krofne - vangla cela,
suvih šljiva i koljiva i rezance s makom.
E, kad se samo setim, al' se nekad dobro jelo, baš.

Do veèere vreme kratko za kitnikes i za slatko.
Da odbiješ, to ne vredi, da se kuma ne uvredi.
Naš kum Pera, dipl. agronom, reè o ovom, reè o onom,
sve uz vino, porto-gizer, 'di gutljaji sami klize.

Taman smo bili gladni kada se zaèu:
"Sido! Veèeru, bog te vid'o!"

Oðedared - astal šaren, sos paradajz, krompir baren,
šuve šnicle, ko promincle, kara-batak svakom.
Na podvarku æurka, zna se. Gdi je æurka, tu je prase.
Onda torte, razne sorte i rezanci s makom.
Ej, kad se samo setim, al' se nekad dobro jelo, baš!

Vejao je sneg po šoru, sedeli smo do pred zoru.
Baba reèe: "Deder kaput! Radni dan je, 'ajmo na put!"
Al' kum Pera odma' skoèi: "Šta to vide moje oèi?
Sido, ne daj nikom kaput! Prvo fruštuk, e, ondak na put!"

Ne drema vredna kuma, ne sluša prve petle,
brža je od raketle.

Nosi vruæe 'leba kriške, fafarone, èvarke friške,
zaèas sprema šunke, rena, i pihtije svakom.
Pitamo ih: "Ljudi, dokle?!" "Èekaj", kažu, "još šnenokle,
i šufnudle i griz-štrudle i rezance s makom!"
Hej, kad se samo setim, al' se nekad dobro jelo, baš!

I ondak, sat i frtalj, kol'ko je iš'o šinobus, nismo ništa jeli,
i kad smo stigli na stanicu odma' kupimo burek, lep, frišak,
mastan, sve nam, onako, mast curila niz bradu.

Pa ondak opalimo preko toga jednu tepsiju šampita i gajbu piva.

Mlakog.

Crnog.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyЧет 26 Мар 2009, 7:55 pm

Ama mi se jade eden sendvic od KFC=Kentucky Fried Chicken! Готварчето од емисиј
Definitivno najdobri pileski sendvici i krilca!Steta sto vo Makedonija nemame eden vakov fast food!
Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 KFC+bucket+mealАма се некогаш добро јадеше - Page 5 Sandwiches_snacker
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyПон 30 Мар 2009, 3:22 pm

Ми пропадна домат-револуцијата, ама јас не се давам, продолжувам овде.


Italian Spaghetti Bolognese Recipe

продолжение 1-во

дел 3-ти

???

8 минути=ВАЖНО

ФИНАЛЕ


Леле што направив, измешав деловите, изгледа едно делче ми фали, хмм .. што да ви кажам .. ИМПРОВИЗИРАЈТЕ

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Посни јадења   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyПон 13 Апр 2009, 4:39 pm

Почнуваат строгите Велигденски постови.....неколку посни рецепти (со зејтин):

Макало

Потребно
4 до 5 компири
300 грама суви пиперки од низа
сол, зејтин
Начин на подготовка
Компирите ги лупиме ги миеме и ги ставаме во тенџере, пиперките ги миеме им ги вадиме рачките и ги додаваме во тенџерето. Во тенџерето ставаме вода и го ставаме на рингла да се варат компирите и пиперките. Ги вариме на тивок оган додека не омекнат. Кога се готови ги вадиме од ринглата. Уште топли компирите ги вадиме еден по еден и ги стискаме со лажица за пире, пиперките исто така ги вадиме една по една и им ја вадиме лушпата и ги додаваме кај компирите. Им додаваме малку од водата во која се вареле,сол, и промешуваме. Во тава ставаме зејтин и го ставаме на рингла да се загрее. Откако е загреан зејтинот го попаруваме макалото.

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Посно бело Гравче
Потребно
500 грама грав
2 суви црвени пиперки (од низа)
1 домат
1 главица кромид
1 чешне лук
4 супени лажици зејтин
1 супена лажица нане (сушено)
Начин на подготвување
Гравот го чистиме го миеме и го ставаме во тенџере. Тенџерето го ставаме на рингла за да проврие гравот. Го вариме на тивка температура. Пиперките ги ставаме цели а кромидот, доматот и лукот ги дробиме и ги ставаме во гравот. Откако ќе бидат готови пиперките ги вадиме и ги ставаме во тањир за да им ја извадиме лушпата и повторно ги враќаме во гравот. Потоа му го ставаме зејтинот,сол и нането и оставаме да поврие уште 15 минут. Гравот го служиме топол.

------------------------------------------------------------------------------------------------
Посна Чорба со Спанаќ
Потребно
500 грама спанаќ
1 домат
2 главици кромид
50 грама ориз
1 супена лажица црвен пипер
350 грама вода
сол, зејтин и бибер
Начин на подготовка
Спанаќот го чистиме го миеме и го оставаме да се исцеди. Кромидот го лупиме го миеме и го дробиме во тепсија, во тепсијата ставаме зејтин и ја ставаме тепсијата не рингла за да се пржи кромидот. Спанаќот го дробиме во подлабок сад. Откако кромидот е замекнат го додаваме дробениот спанаќ и него го пропржуваме, а потоа го додаваме доматот измиен, излупен и издробен и него заедно со спанаќот го пропржуваме. Оризот исто така го чистиме го миеме и го додаваме во спанаќот, ја додаваме лажицата црвен пипер и ја ставаме водата 350 грама. Спанаќот го оставаме да се вари на тивок оган 45 минути. Откако е готов го вадиме од оган и го служиме топол.

Извор: Готви сам

..............................................................................................................................................
Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 40d0913bea20820bc056391e56d9aaa8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyНед 07 Јун 2009, 11:23 pm

Сакам пак !

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 1000138

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyНед 07 Јун 2009, 11:26 pm

Бреееј што ти значив овај нов апарат, какве слике правив! Панорамске. тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyСре 01 Jул 2009, 2:32 am

Земаш 10-тина главици кромид, ( млад ) со се перца.
Прцата ги дробиш ситно, максимум до 1 сантиметар.
Во загреано масло, ги пржиш 10-тина минути ( на 2-ка ), претходно посолени.
Во еден сад матиш 4-јајца, високо квалитетно, малку повеќе него кога се прави кајгана.
Пред перцата од кромидод да ја сменат бојата ги додаваш изматените јајца.
Дел од кромидот го искористуваш за правење домашна салата од домати, дел го оставаш за утре-друг-ден.
Магданос во салатата обавезително,луто пиперчр пожелно.
Сирењето го сервираш во друг сад или го сечеш на ситни коцки ( 5-6 милиметри ) бапнуеш во салата.
Топла, свежо испечена погача.
И се нашибуваш како ЧОВЕК

ПС.Стоката има мера, знае колку и е доволно ?!!

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
VoniVaraS

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyСре 02 Сеп 2009, 5:28 pm

Не е јадење ама е рецепАт. Smile (инспириран од муабето во „Муабети...“ Smile )

Во рана пролет ќе си купите едно литро рум, ќе го ставите во тегла од 5 л. и како ќе излегуват овошјата (цреши, кајсии, малини, капини... ) се што е овошје и ви се бендисува, си додавата во теглата по едно канче од јогурт (200 мл.) во теглата.
Повремено додавате и по малку шеќер. Кон крајот на август (односно кога ќе завршат овошјата) ќе имате тегла од 5 л. полна со прекрасен коктел.
Се служи во мали коктел чаши малку од овошјата малку од течноста.

Пробајте загарантирано ќе ви се допадне. од Гавриловиќа
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 EmptyВто 10 Ное 2009, 12:13 am

Баклава с карамелови круши

Необходими продукти за 4 порции

3 листа фини кори за баница
1 ч.ч. смлени орехи
3 с.л. захар на кристали
1 щипка канела
1 щипка бахар
1 щипка карамфил
5 с.л. разтопено масло или маргарин
4 круши
1 с.л. стафиди
2 сушени смокини, нарязани на ситно
4 с.л. кафява захар
1 щипка канела


1. Смесват се захарта, орехите, канелата, бахарът и карамфилът. Първата кора се намазва добре с разтопено масло, поръсва се обилно с ореховата смес, покрива се с втората кора, намазва се с масло, поръсва се с ореховата смес. Покрива се с последната кора, намазва се с масло, поръсва се с пудра захар. Корите се слагат в тава върху хартия за печене, покриват се с още един лист хартия за печене и се притискат с още една тава. Слагат се в хладилника за 30 мин. Щом се охладят, се изрязват на кръгове или квадрати. Пекат се на 180°С за около 6 мин.
2. Крушите се обелват и се нарязват на малки кубчета, 1 с.л.от маслото се слага да се разтопи заедно със захарта и канелата. Слагат се крушите, стафидите и смокините и се разбъркват, докато леко се карамелизират.
3. Баклавата се оформя, като между три кръгчета кори се слага по лъжица от карамелизираните круши. Отгоре се поръсва с пудра захар и канела.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ама се некогаш добро јадеше
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ОПШТО-
Отиди до: