ФОРУМОТ Е НАШ
Ама се некогаш добро јадеше 79175518

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share
 

 Ама се некогаш добро јадеше

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyЧет 02 Окт 2008, 6:15 pm

Идеја за оваа тема ми ја дадоа младите сили на ( ЈАДИ ) Јадам Ајвар Дегустејшн Индустри,дечките кои пожртвувано печат,лупат и мешаат ( ама не перат ) во овие свежи есенски денови.Сигурно ја знаат приказната со мравката и штурецот,инаку експерти во своите области,познати на Балканот а и пошироко ( мислам секаде каде се прави ајвар ).Темава исто така ја посветувам и на сите оние кои допринесуваат кон оваа традиција,ќумбе-мајстори,пипер-градинари,баждарџиите на пазар,вредните мажи кои зимаат боловање за да лупат .. ..

Special Thanks Бе Перо,СиНаПсА & Ченто

Значи се што има врска со исхраната ОВДЕМарсовски палачинки

За подготовка на ова предјадење за 4 лица потребни ви се следниве производи:

- 500 гр спанаќ
- 4 јајца
- 300 гр сирење
- 250 гр шунка
- брашно
- 500 мл млеко
- половина кафена лажица мелен ким
- 4 јајца
- 300 мл павлака
- магдонос
- масло за јадење
- сол и црн пипер

Потребно време за подготовка на ова предјадење е 50 - тина минути.

Зовриената вода во тенџерето на оган ја посолуваме. Потоа во тенџерето го додаваме претходно исчистениот и измиен спанаќ. Го покриваме тенџерето со капак и оставаме спанаќот да се обари. Го тргаме тенџерето од оган. Содржината ја истураме во цедалка. Го плакнеме спанаќот со студена вода. Оставаме спанаќот да се исцеди.
Во сад за матење кршиме 4 јајца. Посолуваме. Ги матиме јајцата со миксер. Непрекинувајќи со матењето во садот го додаваме млекото. Потоа во садот додаваме брашно, додека добиеме смеса со густина како за палачИнки. Го исклучУваме миксерот. Спанаќот го ставаме во блендер. Во блендерот додаваме од водата во која се бареше спанаќот. Го додаваме и мелениот ким. Го вклучУваме блендерот. Измиксаната смеса ја додаваме во садот за матење. Мешаме со лажица.
Во тава за пржење на оган ставаме масло да се загрее. Со четка ја намрснуваме целата внатрешност на тавата. Со црпалка во тавата ставаме од смесата за палачинки. Откако ќе се испржи од едната страна палачИнката ја превртуваме во тавата. Испржените палачИнки ги редиме на чИнија една врз друга.
Во поголем длабок сад го рендаме сирењето. Во истиот сад ја рендаме и шунката. Мешаме со лажица. Во садот кршиме 2 јајца. Мешаме со лажица додека смесата не се соедини. Огноотпорниот сад го попрскуваме со масло за јадење. На даската за сечење ја ставаме првата палачИнка. Ја филуваме палачИнката со претходно подготвениот фил. Ги свиткуваме краевите за да не испаѓа филот. Ја свиткуваме палачинката во ролат. Истата постапка ја повторуваме со сите палачИнки. Палачинките ги редиме во огноотпорниот сад. Преостанатите две јајца ги кршиме во подлабок сад. Во садот ја додаваме павлаката. Мешаме со жица за матење. Магдоносот ситно го сечкаме. Исечканиот магдонос го додаваме во длабокиот сад. Посолуваме. Мешаме со жицата. Со смесата ги преливаме палачИнките во огноотпорниот сад. Садот го ставаме во рерна. Печеме 15-тина минути на температура од 250 степени. Го вадиме садот од рерна. Запечените палачИнки ги сечеме на парчиња. Парчињата Марсовски палачИнки ги редиме на чИнија за сервирање. Декорираме со кечап.

Со ова предјадење ви предлагаме да се напиете квалитетно полусуво бело вино.

Добар апетит.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Нед 07 Дек 2008, 12:30 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Без тема за јадење ништо не праиме. :D   Ама се некогаш добро јадеше EmptyЧет 02 Окт 2008, 8:16 pm

Браво Гока за темава. А палачинкиве името поради бојата го добиле или рецептот ти го кажале марсовците. :lol:
Еве јас да напишам еден рецепт.
Ориз за гарнир. (присутните на папрадиште и го пробаа ;) )

Потребни состојки:
-Една главица комид.
-200 грама печурки (ситни шампињони од Бонум).
-Едно лонче ориз (кочански).
-Една лажица вегета (или зачинал).
Подготовка:
Лонче ипол (истото лонче со кое сте го мереле оризот) вода се става на рингла да проврие и во водата се додава една лажица вегета.
Во друго тенџере (по можност Цептер) се пропржува ситно исечаниот кромид, се додаваат печурките и заедно се пропржуваат уште малку ( да заруменат печурките). Се додава оризот и тој се пропржува околу една минута и потоа се додава зовриената вода со вегета во тенџерето се промешува малку и се поклопува ако е Цептер тенџере ако е обично тенџере убаво се затвара со алуминиумска фолија и се поклопува. Ринглата која што предходно беше на 2.5 се намалуна на 1 и се остава 15 мин. и не се пипа Smile . По 15 мин. се исклучува ринглата и оризот за гарнир е готов и спремен за сервирање со нај различни јадења како додаток како на пример: пастрмка (лосос) на скара, роловано пилешко (рецептот во следна прилика) и други.
Напомена. Многу е битен точниот сооднос на ориз и вода (1: 1.5) и тенџерето убаво да се затвори за да нема испарување на водата.
Бон Апетит.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: АЈВАР   Ама се некогаш добро јадеше EmptyЧет 02 Окт 2008, 8:29 pm

Е нешто налик на оваа баба ми ми правеше,немате појма колку ми недостасува таквиот ајвар.

Ама се некогаш добро јадеше Mackanobloguy3

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
Lidija

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyПет 03 Окт 2008, 2:04 pm

Гока браво за вкуснава тема....тука сигурно ке пишувам по некој збор,нали! Па гурманче сум си,...браво
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyПет 03 Окт 2008, 3:20 pm

GokaGrozni напиша:
Идеја за оваа тема ми ја дадоа младите сили на ( ЈАДИ ) Јадам Ајвар Дегустејшн Индустри,дечките кои пожртвувано печат,лупат и мешаат ( ама не перат ) во овие свежи есенски денови.
Хахахаха :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Јас, кај и да е, деновиве ќе ја направам првата тура ајвар за оваа сезона. Само многу го поскапеле пиперот, што е ова, 30 денари бил сега! :roll:
Комшиите секој ден ми пуштаат лиги, цела улица мириса на ајвар! :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Venco
Тупаџија со тапија
Venco

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyПет 03 Окт 2008, 4:58 pm

Бе Перо напиша:

Јас, кај и да е, деновиве ќе ја направам првата тура ајвар за оваа сезона. Само многу го поскапеле пиперот, што е ова, 30 денари бил сега! :roll:
Комшиите секој ден ми пуштаат лиги, цела улица мириса на ајвар! :D

Ништо Перо и мене ми пропаднаа овие доенови планирани за ајварските активности. Пиперот го дават 30 ден. а оној полошиот за 25 ден. Evil or Very Mad Ке ги чекам следните пазарни денови (четврток и петок) ако се намали :roll:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyПет 03 Окт 2008, 9:05 pm

А бе насловов на темава Ѕинго да не го смисли, со овие десет прсте??? :D :D

„Кој го тоа направи“ работава lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyПет 03 Окт 2008, 9:44 pm

Venco напиша:
Бе Перо напиша:

Јас, кај и да е, деновиве ќе ја направам првата тура ајвар за оваа сезона. Само многу го поскапеле пиперот, што е ова, 30 денари бил сега! :roll:
Комшиите секој ден ми пуштаат лиги, цела улица мириса на ајвар! :D

Ништо Перо и мене ми пропаднаа овие доенови планирани за ајварските активности. Пиперот го дават 30 ден. а оној полошиот за 25 ден. Evil or Very Mad Ке ги чекам следните пазарни денови (четврток и петок) ако се намали :roll:
Лани колку што памтам беше 25 ден., а можеше и да се најде поевтин.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 10:16 am

Ц-ц-ц, МУАБЕТОВ... lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
Venco

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 11:09 am

Тања напиша:
Ц-ц-ц, МУАБЕТОВ... lol! lol! lol! lol! lol!

Кажи а ... ептен домаќински :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 11:11 am

Кликни тука види и уживај Exclamation

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 11:27 am

Venco напиша:
Тања напиша:
Ц-ц-ц, МУАБЕТОВ... lol! lol! lol! lol! lol!

Кажи а ... ептен домаќински :lol:

Мене на раперски ми личи ;) lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
Venco

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 12:04 pm

Тања напиша:

Мене на раперски ми личи ;) lol! lol!

ех ех сега и ти, а за Бе Перо Ок ама за мене раперски Evil or Very Mad ... :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 12:26 pm

Рецепт за пржење колбаси:

Се купуваат домашни колбаси од месара. Има и такви со кашкавал, ни тие не се лоши, ама овие со кашкавал се подобри.
Се сечат на парчиња и се пржат на петка. И после со конзумираат, по можност со џус од праска :D :D

Многу се добри за појадок!
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
Venco

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 12:40 pm

Тања напиша:
Рецепт за пржење колбаси:

Се купуваат домашни колбаси од месара. Има и такви со кашкавал, ни тие не се лоши, ама овие со кашкавал се подобри.
Се сечат на парчиња и се пржат на петка. И после со конзумираат, по можност со џус од праска :D :D

Многу се добри за појадок!

А одозгоре се сецкаат или така се остават да не истече кашкавалот lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 12:47 pm

Тања напиша:
Рецепт за пржење колбаси:

Се купуваат домашни колбаси од месара. Има и такви со кашкавал, ни тие не се лоши, ама овие со кашкавал се подобри.
Се сечат на парчиња и се пржат на петка. И после со конзумираат, по можност со џус од праска :D :D

Многу се добри за појадок!
Се извинувам колешке ама јас не го разбрав рецептов.
:shock:
На колку дебели парчиња се сецкаат кобасиците? Колку треба да се пржат, каква боја да добијат за да се готови? Какво масло (зејтин) треба да се употреби?
Се надевам дека ќе ми се одговори на поставениве прашања за да не ја утнам работата и останам без појадок. Basketball
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 12:56 pm

Тања напиша:
Има и такви со кашкавал, ни тие не се лоши, ама овие со кашкавал се подобри.
M??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: појадок   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 1:26 pm

Моја варијанта:

Се става тавче на претходно загреана рингла и внатре се става маст ( свинска ) откако ке постигне соодветна температура се кршат 4 јајца,како кога пржиме јајца на око.Откако малку ке се запржат се прави еден потек ( со вилушка ) како кога Зоро се потпишува со мечот,вака з`г-з`г одозгора само колку да се избегне ефектот јајце на око,значи сликарко-креативен дел за да се благо помешаат боите.се прати ситуацијата да не се запечат и да не се залепат,со помош на оној куински-алат ( како шпакла ) се вртат и од другата страна и се оставаат да се пржат се до стадуимот на благо заруменување ( каде што одредени делови ке грцкаат,како кожинка од прасе ).Се ставаат во чинија по можност со темна боја ( поради креативниот ефект,ви текнува ) откога ке се доволно оладат се знае мљац-мљац ( уф сум заборавил сол да ставам ).

Придружни елементи:

Домашно печена погача,1-2 чешничиња лук,средно луто ( свежо ) пиперче и сиренце


Bon Apetit

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 1:48 pm

GokaGrozni напиша:
Моја варијанта:

се прави еден потек ( со вилушка ) како кога Зоро се потпишува со мечот,вака з`г-з`г одозгора само колку да се избегне ефектот јајце на око,значи сликарко-креативен дел за да се благо помешаат боите.

Ахахахахахахах lol! lol! lol! lol! lol!

Види-види, овој Пикасо Грозни како пржел јајца lol! lol!


А бе ова кулинарство ли е, уметност ли е? Да не сум ги збркала јас темите нешто???
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 1:51 pm

СтончиС напиша:

Се извинувам колешке ама јас не го разбрав рецептов.
:shock:
На колку дебели парчиња се сецкаат кобасиците? Колку треба да се пржат, каква боја да добијат за да се готови? Какво масло (зејтин) треба да се употреби?
Се надевам дека ќе ми се одговори на поставениве прашања за да не ја утнам работата и останам без појадок. Basketball

Аааа ДА, најважното сум го заборавила: се сечат на така толкави парчиња ;)
Јас ги сакам на малку поголемки, нејќам мали парчиња :x
И после се пржат, ако ги ставиш на петка едно 17, 17 ипол минути, да се заруменеат и да почнат да ти се смеат :P

Масло се употребува по желба, јас од оној најевтиниот ставам, и онака се сите канцерогени :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 1:55 pm

Тања напиша:
А бе ова кулинарство ли е, уметност ли е? Да не сум ги збркала јас темите нешто???
Варијанта # 2 ( исто така уметничка )

Наместо маст ( свинска ) се употребува путер,и веднаш по вртењето ( на јајцате што се претходно деокирани ) се ренда кашкавал и се капнува малогодер соја-сос ваму-таму ( дополнително се збогатува со бои )

Напомена: во оваа верзија се става помалку сол,оти соја-сосот е специфично соленкаст

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:02 pm

а црн пипер му ставаш ли за да има тачкици? :D
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:06 pm

Билјана напиша:
а црн пипер му ставаш ли за да има тачкици? :D

Мислам дека во тој случај би се добила апстракција, а колегата изгледа сака да постигне мртва природа со блага нијанса накај импресионизам :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:11 pm

Тања напиша:


Мислам дека во тој случај би се добила апстракција, а колегата изгледа сака да постигне мртва природа со блага нијанса накај импресионизам :lol: :lol:

Аааа.. се извињавам тогаш. Го замолувам колегата да продолжи да ни ја експонира својата уметност bounce bounce
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
GokaGrozni

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше EmptyСаб 04 Окт 2008, 2:12 pm

Тања напиша:
Билјана напиша:
а црн пипер му ставаш ли за да има тачкици? :D

Мислам дека во тој случај би се добила апстракција, а колегата изгледа сака да постигне мртва природа со блага нијанса накај импресионизам :lol: :lol:
Блага нијанса на импрсионизам не се добива со употребување на црн пипер и средно луто ( свежо ) пиперче ( види,придружни елементи ) вака се добива сит човек

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
Ама се некогаш добро јадеше Empty
ПишувањеПредмет: Re: Ама се некогаш добро јадеше   Ама се некогаш добро јадеше Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Ама се некогаш добро јадеше
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ОПШТО-
Отиди до: