ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Македонски народни песни

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: ТОШЕ јано мори   Пет 26 Сеп 2008, 1:12 pm

една од најубавите македонски песни, барем за мене е така, и најдобрата од сите други изведби и препејувања... песна преполна со емоции... радост, тага, желби.
Вратете се на почетокот Go down
OPINOK
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 262
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пон 29 Сеп 2008, 1:06 am

КОЈ КЕ СИ КУПИ НА ВРЕМЕ КЕ СИ ЈА ПЕЕ СЕГА
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Македонско девојче   Пон 29 Сеп 2008, 4:42 pm

Не знам дали е поставена до сега песнава, ако ја има веќе ставено ќе ја избришам :roll:

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Бор садила   Пон 29 Сеп 2008, 8:18 pm

Бор садила мома Евгенија,
бор садила,ем бога молила

Дај ми боже бор да ми порасти,
да се качам на борови ветки

Да си видам сред море ѓемија,
во ѓемија,окован делија

Раце му се в`синџир заклучени,
нозе му се бука истегнати

На рамена два сива сокола,
го опита мома Евгенија
со`што раниш два сива сокола

Одговара окован делија
парче сечам соколи ги ранам
солзи ронам,вода ги напивам

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Слушам кај шумат шумите   Вто 30 Сеп 2008, 1:41 am

bounce
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Eleno Mome (Macedonian Folk Song)   Сре 01 Окт 2008, 3:18 pm


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Vasil Atanasov "Stani mome da zaigras"   Саб 04 Окт 2008, 12:46 amЗа сите надвор од Македонија....вака изгледа еден сегмент од една традиционална македонска свадба....македонска народна песна не е песна ако не пуштиш нога и по некој неартикулиран звук(свиреж)
:D
П.С.Оваа многу ја играм инаку...... ;)
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Се навали Шар Планина   Нед 05 Окт 2008, 4:56 am


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Александар Сариевски - Учи ме мајко, карај ме   Нед 05 Окт 2008, 4:58 am


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Нед 05 Окт 2008, 3:57 pm


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Нед 05 Окт 2008, 4:58 pm

Eve edna pesna za mojot kraj :D :lol: :lol: :lol: lol!
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Болен лежи млад Стојан   Нед 05 Окт 2008, 11:42 pm

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пет 10 Окт 2008, 3:26 am
ја обожавам песничкава ❤
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Оган го гори Брезово   Пет 10 Окт 2008, 2:12 pm

bounce
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Саб 11 Окт 2008, 4:02 pm

Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Вто 21 Окт 2008, 1:14 pm

OPINOK напиша:

АЈДЕ ДА СЕ ПОТСЕТИМЕ
ШТО СОЗДАЛ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД
УЖИВАЈТЕ ВО МАКЕДОНСКАТА НАРОДНА ПЕСНА

Стара македонска народна песна со нов клип,посебно да се обрне вниманието во делот на ,,ај промени се нагизди се,, со делот од народната носиа.


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Ах кај е мо0јто либе   Вто 21 Окт 2008, 8:54 pm

bounce
Вратете се на почетокот Go down
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пон 27 Окт 2008, 4:03 amAkademci Bend " Otvori mi belo lence.."Grupa fortuna.." Stamena"Последната промена е направена од Dadeto на Пон 03 Ное 2008, 9:29 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Александар Сариевски „Зајди, Зајди Јасно Сонце“   Пон 27 Окт 2008, 7:13 pm


Видов дека колегата Синапса ја имаше поставено „Учиме мајко карај ме“ еве ја и оваа легендарна песна која што според мене во изведба на Сариевски изгледат многу лесни ама ретко кој од денешниве изведувачи може да ги „фати“, во оригинал.
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Назад Назад, Калино Моме   Чет 30 Окт 2008, 3:12 am


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пон 03 Ное 2008, 3:56 am

mene mi se cini ili vi fali edna bukva vo naslovov na temava Question :roll:Jonche Hristovski "Edno ime imame "Poslusajte patrioti...
malku staro patriotsko ...

;) ;) ;)


Последната промена е направена од Dadeto на Пон 03 Ное 2008, 9:26 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пон 03 Ное 2008, 5:17 am

Dadeto напиша:
mene mi se cini ili vi fali edna bukva vo naslovov na temava
Е па фале,сега ке ја бапнам :oops:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пон 03 Ное 2008, 3:17 pm

Вратете се на почетокот Go down
Dadeto
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 344
Регистриран на : 2008-10-05

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Пон 03 Ное 2008, 9:34 pm

GRUPA FORTUNA+VIKI-MAKEDONSKO DEVOJCE

Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   Сре 05 Ное 2008, 12:49 am

Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонски народни песни   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонски народни песни
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МУЗИКА-
Отиди до: