ФОРУМОТ Е НАШ
Медиумски речник 79175518

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share
 

 Медиумски речник

Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
Jelena

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 05 Сеп 2008, 11:05 am

Медиумски речник 2c9dbf10

Ова е типичен пример за јазикот, на кој не информираат медиумите секојдневно.
Страшно ме нервира кога на вести слушам жаргони (пр.Драган Павловиќ-Латас)!
Владата направи кампања - пишувајте кирилица, се’ со цел да се негува јазикот и кириличното писмо - одлично, секоја чест!
Се прашувам, кога може на форуми, на интернет портали, во приватна комуникација и сл. да се користи кириличното писмо и убавиот македонски збор, а тоа да не се прави во официјална комуникација (во случајов, презентирање)!? Нели можат медиумите да вработат по некој јазичар, да им направи еден преглед на текстот кој е превдиден да го презентираат?! Па, ако не го презентираат тие литературниот македонски јазик, на кое друго место можам јас да го слушнам истиот, или било кој друг...?
Постои една ТВ емисија на МТВ, мислам дека се вика Говориме македонски (не сум сигурна), која ја обработува оваа проблематика. Искрено, многу е депресивна и досадна емисијата, но добро е што ја има, бидејќи каква-таква, единствена е!

Јас лично, во неформална комуникација не говорам на литературен македонски јазик, но тогаш кога треба, а тоа е на пр. на испит, на предавање, на консултации на факултет и сл., се трудам колку можам да говорам литературно. Но, што ако е така кога моите професори на предавања, испити, консултации и сл., доктори по степен на образование, говорат некој дијалект!?

Ако еден/една новинар/ка не знаат или не сакаат да говорат литературно, тогаш кој би требало да го прави тоа?!

Ја поставувам темата, за да им забележиме на неодговорните за нивните грешки.


Последната промена е направена од Jelena на Пет 05 Сеп 2008, 11:08 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
Jelena

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 05 Сеп 2008, 11:07 am

Медиумски речник A621e410
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyЧет 11 Сеп 2008, 4:14 am

Mnogu jaka reklamava na Nivea,"drasticno ja zgolemile prodazbata" na proizvodite za nagrduvanje! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПон 05 Јан 2009, 2:05 am

Темава е некако неправедно запуштена, а има одличен вовед и многу што да се пишува.

Мислам дека нашите медиуми не водат многу сметка за македонскиот литературен јазик и кириличното писмо. На вести имате новинари кои си „цепаат“ по свој дијалект (Билјана Секуловска упорно употребува Ч наместо Ќ, пр. БожиЧ, Че дојде...) со чесни исклучоци, на насловните страни од весниците имате наслови како „Ко то тамо пева“ или „Пада Влада“ („Вечер“), итн, итн...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
SiNaPsA`

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyВто 13 Јан 2009, 2:57 am

Бе Перо напиша:
Темава е некако неправедно запуштена, а има одличен вовед и многу што да се пишува.

Мислам дека нашите медиуми не водат многу сметка за македонскиот литературен јазик и кириличното писмо. На вести имате новинари кои си „цепаат“ по свој дијалект (Билјана Секуловска упорно употребува Ч наместо Ќ, пр. БожиЧ, Че дојде...) со чесни исклучоци, на насловните страни од весниците имате наслови како „Ко то тамо пева“ или „Пада Влада“ („Вечер“), итн, итн...
...и да додадам само дека и многу често во медиумите се употребуваат жаргони или странски зборови како на пример: по ДИФОЛТ, направивме ДИАЛ и други зборови со цел да испаднат поинтересни. Мене лично ова многу ми смета, зашто мислам дека така си го уништуваме македонскиот јазик.

..............................................................................................................................................
Медиумски речник 40d0913bea20820bc056391e56d9aaa8
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 1:55 am

Денес посебно се изнервирав од овој наслов на страницата на А1, што се однесува на ракометното првенство во Хрватска:

Македонија тотален аутсајдер според букмејкерите

Тотален? Аутсајдер??? Букмејкери?!
Ако од мене како читател, доколку сакам да напишам коментар на страницата на А1, се бара да пишувам МАКЕДОНСКИ и КИРИЛИЦА, на кој јазик им е дозволено да пишуваат на новинарите?!?! Ова не е ни англиски, ни македонски - ова е некој мутант од јазик!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:10 am

eftimoskatb напиша:
Денес посебно се изнервирав од овој наслов на страницата на А1, што се однесува на ракометното првенство во Хрватска:

Македонија тотален аутсајдер според букмејкерите

Тотален? Аутсајдер??? Букмејкери?!
Ако од мене како читател, доколку сакам да напишам коментар на страницата на А1, се бара да пишувам МАКЕДОНСКИ и КИРИЛИЦА, на кој јазик им е дозволено да пишуваат на новинарите?!?! Ова не е ни англиски, ни македонски - ова е некој мутант од јазик!
Сосема те сваќам, има илјадници вакви примери низ медиумите,ама ај ако сакаш преведи оти мене никако не ми текнуваат вистинските зборови Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:25 am

Далила напиша:
eftimoskatb напиша:
Денес посебно се изнервирав од овој наслов на страницата на А1, што се однесува на ракометното првенство во Хрватска:

Македонија тотален аутсајдер според букмејкерите

Тотален? Аутсајдер??? Букмејкери?!
Ако од мене како читател, доколку сакам да напишам коментар на страницата на А1, се бара да пишувам МАКЕДОНСКИ и КИРИЛИЦА, на кој јазик им е дозволено да пишуваат на новинарите?!?! Ова не е ни англиски, ни македонски - ова е некој мутант од јазик!
Сосема те сваќам, има илјадници вакви примери низ медиумите,ама ај ако сакаш преведи оти мене никако не ми текнуваат вистинските зборови Благодарам

Пред се’, ова „букмејкери“ не знам ни што им значи. Претпоставувам дека се обложувачи.
Ако го преведам буквално насловот, тоа би било: Македонија, потполн/целосен губитник за обложувачите.

Но, јас тоа така никогаш не би го напишала. Би можело да биде: „Македонија е вон игра за обложувачите“, или - бидејќи воопшто не сум за некое претерано чистотништво - нека биде и со АУТСАЈДЕР, ама во наводници, зашто е апла позајмен термин.

Вака, испаднало како нашите иселеници од Австралија кога зборуваат, или како кога слушаш ромски вести :cry:
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:37 am

Bukmejkeri mislam deka se tie sto go opredeluvaat koeficientot(kako Tonci) lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:40 am

Scarlett O'Hara напиша:
Bukmejkeri mislam deka se tie sto go opredeluvaat koeficientot(kako Tonci) lol!

lol! lol! lol!

Е па, ако немаме збор за таа работа, треба да се смисли. Нови професии, нови пронајдоци, нови времиња - потребни се и нови зборови.
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:43 am

Scarlett O'Hara напиша:
Bukmejkeri mislam deka se tie sto go opredeluvaat koeficientot(kako Tonci) lol!
Баш сакав тоа да го кажам,ама мислам дека термин нема на македонски за таа професија,ај тоа Тони ќе ви го објасни Smile
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:43 am

„Ивентот ќе се одвива на два стејџа каде што свој перформанс ќе имаат домашни и странски диџеји. Ќе се претстават со најразлични семплови и микс-сешни, а веднаш после нив ќе слушнете анплагд верзија од проектот „трубјут ту“ ....“

lol! lol! lol!

Е вака изгледаат некои вести денес!

И како ова да и’ го објаснам на баба ми?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:44 am

eftimoskatb напиша:
Scarlett O'Hara напиша:
Bukmejkeri mislam deka se tie sto go opredeluvaat koeficientot(kako Tonci) lol!

lol! lol! lol!

Е па, ако немаме збор за таа работа, треба да се смисли. Нови професии, нови пронајдоци, нови времиња - потребни се и нови зборови.
БИЛТЕНОСОЗДАВАЧИ :hide:
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:46 am

Далила напиша:
eftimoskatb напиша:
Scarlett O'Hara напиша:
Bukmejkeri mislam deka se tie sto go opredeluvaat koeficientot(kako Tonci) lol!

lol! lol! lol!

Е па, ако немаме збор за таа работа, треба да се смисли. Нови професии, нови пронајдоци, нови времиња - потребни се и нови зборови.
БИЛТЕНОСОЗДАВАЧИ :hide:
E da be sega ke se kries,a? lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:48 am

Кога ќе не’ подбере утре Билтеносоздавачот, ќе си го добиеме убаво geek lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:52 am

[:

Македонија тотален аутсајдер според букмејкерите

МАКЕДОНИЈА СКРОЗ ЗА ПОНАДВОР СПОРЕД БИЛТЕНОСОЗДАВАЧИТЕ super smoker
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
Бе Перо

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 2:55 am

Book (покрај „книга“ и многу други значења) може да значи и облог. Постои и глагол booking, кој значи обложување. Maker е јасно што значи.

Знам и јас по нешто. ;)
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
Scarlett O'Hara

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 3:02 am

eftimoskatb напиша:
Кога ќе не’ подбере утре Билтеносоздавачот, ќе си го добиеме убаво geek lol!
Ni traga,ni glas od biltenosozdavacot! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 3:20 am

Цитат :
Пред се’, ова „букмејкери“ не знам ни што им значи. Претпоставувам дека се обложувачи.
Ако може малку да се замешам.
Букмејкер = ЈА (билтенџија) lol! Се шалам. :P
Англиското BOOKMAKER или BOOKIE кај нас би требало да се преведе Обложувалница.
Односно тоа е организаторот (приредувачот) на играта „Обложување на спортски натпревари“.

А за ова дека сме АУТСАЈДЕРИ - то није тачно (ова е на литературен Кратовски - ала ѕинго :lol: )
Во нашата обложувалница на пример за првиот натпревар што го играме со Тунис шансите ни се 50:50 односно коефициентите се исти за победа на Македонија и победа на Тунис. Тоа што светските обложувалници не потценуваат е нивна грешка. јуху-јуху-јее
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер
avatar

Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПет 16 Јан 2009, 3:30 am

Далила напиша:
[:

Македонија тотален аутсајдер според букмејкерите

МАКЕДОНИЈА СКРОЗ ЗА ПОНАДВОР СПОРЕД БИЛТЕНОСОЗДАВАЧИТЕ super smoker
Според билтеносоздавачите во Депортиво, Македонија има големи шанси да ги изненади сите и да оствари и победа/и па дури и да помине во следната фаза на натпреварување.
Малку се и пристрасни овие билтеносоздавачи ама срце не им дава да бидат објективни. Basketball :MK: :MK: :MK:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyСаб 17 Јан 2009, 3:32 am

СтончиС напиша:
Цитат :
Пред се’, ова „букмејкери“ не знам ни што им значи. Претпоставувам дека се обложувачи.
Ако може малку да се замешам.
Букмејкер = ЈА (билтенџија) lol! Се шалам. :P
Англиското BOOKMAKER или BOOKIE кај нас би требало да се преведе Обложувалница.
Односно тоа е организаторот (приредувачот) на играта „Обложување на спортски натпревари“.

А за ова дека сме АУТСАЈДЕРИ - то није тачно (ова е на литературен Кратовски - ала ѕинго :lol: )
Во нашата обложувалница на пример за првиот натпревар што го играме со Тунис шансите ни се 50:50 односно коефициентите се исти за победа на Македонија и победа на Тунис. Тоа што светските обложувалници не потценуваат е нивна грешка. јуху-јуху-јее

Ова слободно може да се сфати и како самокритика: мошне малку се работи на создавање нови зборови од страна на професионален тим, пред се’ од страна на лингвистите.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyСре 21 Јан 2009, 1:26 am

„ПРОФЕСОРОТ Слаѓана Тасева се вклучи во трката за претседател“ :roll: :roll:

ПрофесорКАТА Слаѓана Тасева..... Бре! Маму им нивна шовинистичка :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
eftimoskatb

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyСаб 07 Фед 2009, 10:41 pm

Многу добар наслов во Дневник, околу хаосот со бруто-платата што го направи УЈП:

„Црвенковски доби, на Груевски му доцни“


lol! lol! lol! lol!

Еве „корпус деликатес“, што би рекол Жика: http://dnevnik.com.mk/?ItemID=89D6BC744BBD2C448FFA2BDDF80C377A
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
Билјана

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyПон 09 Фед 2009, 2:51 am

Црвенковски е добар пример за речник на медиумите. Само слушајте го неговиот каубојски стил Smile_smoker: lol!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
Далила

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник EmptyВто 10 Фед 2009, 12:39 am

На канал 5 (САТЕЛИТСКА)во ударни вести,идеше нешто вака:во Хрватска...убиството на таа и таа,не било мафијашка пресметка,туку убисТво заради ОСВЕТА???
До кога бе нема ни најпознатите зборови да си ги кажуваме на македонски?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
Медиумски речник Empty
ПишувањеПредмет: Re: Медиумски речник   Медиумски речник Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Медиумски речник
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ОПШТО-
Отиди до: