ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 За што се обвинети Заев и Верушевски

Go down 
АвторПорака
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: За што се обвинети Заев и Верушевски   Пон 02 Фед 2015, 11:01 pm

За да дискутираме за обвинеието против Заев , Верушевски и другите прво и елементарно дај да ги дефинираме поимите на кривичните дела за кој се товарат- се обвинети .

1 ) Шпиунажа .
Заев , Верушевски и други се товарат за кривично дело шпиунажа-дека се соработници на странски разузнавачки служби
Дефиниција :
Шпиунажа е ПРИБИРАЊЕ интересни - корисни информации и нивно ПРЕДАВАЊЕ на нарачателот кој е странска држава поточно нејзини разузнавачки служби.

Таквите лица кој прибираат информации и ги предаваат на странски служби се нарекуваат шпиуни или соработници на странски разузнавачки служби .Шпиуните може да бидат државјани на државата каде имаат стален престој но и службеници во амбасади или други врбувани лица .

За странските разузнавачки служби не се интересни поединци или групи кој немаат влијание во општеството туку други корисни информации кој сакат да гипоседуваат .
Па така :
Страските разузнавачки служби ги интересира :
а) Воени информации
– со каква воена техника располага војската на една држава
– колкава бројност на жива сила – обучена војска располага таа држава
– какви воено идустриски капацитети располага таа држава
– команден кадар на воените сили итн
-оспособеност на самите разузнавачко -контра разузнавачки служби на државата
Се она што е информација за одбрамбената или напаѓачка моќ на една држава

б) Економски информации
Каква економска моќ има државата
-Со какви индустрии располага
– научно истражувачки центри
-писменост на насление и стручен раководен кадар
Во оваа категорија спаѓа се она што е интересно уште од почетокот на капитализмот наречено индустриска шпиунажа

в) Географија и етнички сосотав
Ова е битна информација за странски служби каде може да зло-употребат меѓуетнички тензии итн
Географијата веќе со сите сателити џи-пи еси не некоја тајна .
Итн итн

Накратко кажано страските разузнавачки служби врбуваат шпиуни -соработници во други држави за овие да ги НАБАВАТ-ПРИБЕРАТ ваквите информации а потоа да им ги ПРЕДАДАТ на странските разузнавачки служби во чиј интерес овие работат.
Најчесто ако државата која е шпиунирана ги фати шпиуните ако овие се од странска амбасада ги штити дипломатски имунитет ги протерува од државата а ако се домашни тогаш зависи на каква позиција се наоѓале може да им судат цивилни или воени судови но пресудите секогаш се многу тешки најчесто доживотен затвор или смртна казна .

Е сега Заев , Верушевски и други се обвинети токму за вакво кривично дело – шпиунажа – соработка со странски разузнавачки служби.

Која е тука лудата работа .
ОВАА :

Груевски во улога насведок , МВР и јавно обвинителство НЕ ГИ обвинуваат дека Заев , Верушевски и други дека ПРИБИРАЛЕ И ПРЕДАВАЛЕ информации на странски служби .

Не ништо од тоа туку дека :
На Заев , Верушевски некој странски служби ИМ ДОСТАВИЛЕ информации за криминалот на Груевски и злосторничкото здружение ДПМНЕ .

Хахаахах
И каде е тука шпиунажата на Заев и Верушевски ?

И како воопшто ако биле писмени тие судии примиле вакво обвинение ?

Нели правнички тоа треба да го формулираат како оддавање на државни тајни (шпинажа ) , загрозување на виталните државни интереси ( воени , економски итн ) , доведување во општа опасност на населението итн .

Според дефиницијата за шпиунажа -соработници настрански разузнавачки служби Заев Верушевски и други не исполнуваат ниту еден услов да бидат обвинети за такво кривично дело .

Некој им ДОСТАВИЛ (а тие нему ништо ) некави материјали кој го компрпмитираат Груевски и неговата криминална банда злосторничко здружение наречено ДПМНЕ .
Е јака муда па што .
Е кај Верушевски наводно имало инфрмации од тоа што некој му ДОСТАВИЛ за криминалот на Груевски и неговата организирана криминална банда .
Е да па што .

Тоа дури нее кривично дело ……недозволено прибирање податоци , прислушкување снимање итн . Верушевски не ги објавил ЈАВНО ниту ги споделувал со други луѓе . Верушевски не го обвинуваат дека лично тој прислушкувал снимал или дека командувал со група која прислушкувала снимала итн а тој само ги складирал таквите податоци што навистина е кривично деко неовластено следење , снимање , нарушување на приватноста – интимноста итн .
Не
Ништо од тоа .
Го обвинуваат ……….е зошто кај него да ги има .
Епа ете може некој му ги пратил по маил .Што му можеш .

И повторно имаме ист случај како со Кежаровски ………..киднапирање на лицето Зоран Веруевски без било каква законска основа .Плус исто како во случајот со Велија ја затварат и неговата сопруга за да ги измачуваат по затворите да му Вршат притисок на Верушевски ако попушти да се јави како заштитен лажен сведок против Заев .

Самото обвинеие за шпиунажа е тешка глупост .
А тоа што судот прифатил вакво сулудо тврдење без да му биде приложен ниту ЕДЕН доказ само кажува дека тоа што сите го знаат ……во Македонија судови одамна не постојат туку некакви комитско бандитско нарачанаи кретени кој читаат партиски сооштенија на ДПМНЕ а немаат никакви допирни точки со правото или судството .

Така што пациентите од психијатриската болница “Сител” може да лаат да рикаат како магариња и магарици до бесвест за некаква шпиунажа ама досега невидовме ниту еден докз за такво нешто .Може и најтешкиот пациент србо-четник Латас да загрздавуе до бесвест ама џаба е тоа .Прво треба да каже кога каде Заев Верушевски ПРИБИРАЛЕ податоци и потоа таквите податоци кој ја загрозуваат Република Македонија ги ПРЕДАВАЛЕ на странски служби па да речеме дека навистина станува збор за крувично деко –– шпиунажа .
А вака …ај нека не им бегаат на чичковците во белите ментили и редовно нека си ја земаат терпијата .

А и Груевски може да си изведува театарски претстави колку си сака ..”не му се верувало тоа што го слушал “ .Абе не да не ти се верува може и чалми и ладни облоги да ти ставаат ти бе ајдук не ги негираше тврдењата дека има конкретни докази за те*е како неизлечив закоравен криминалец и твојата криминална банда .Тоа е битното во моментов …па ти се верувало те*е или не .

2 ) ПУЧ

У наставку …………………….

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Пет 13 Фед 2015, 11:59 pm

Јавно обвинителство не бара истрага затоа што експрeсно брзо ке се дознае кој прислушкувал и дека и сега ДПМНЕ ги контролира мобилните оператори

1)
Еве едно одлично објаснувње (само дел добро е да се прочита целиот текст)


ПРАВНА АНАЛИЗА Платформата АЈДЕ! за противзаконитото следење на комуникации

12 февруари 2015

Следната теорија е дека следењето на комуникациите било направено со приклучување на мрежата на домашните телефонски оператори. Секој телефонски оператор располага со соодветни мерки на заштита за да може да гарантира безбедност на комуникациите на своите корисници. Ваквата заштита не ја исклучува можноста на илегален упад во мрежата од страна на надворешен субјект,но тоа практично е невозможно да трае толку долго време и врз толку голем број насубјекти. Прво, следењето на комуникациите на повеќе од 20.000 корисници значително ЈА ЗГОЛЕМУВА ЕЛЕКТРИЧНАТА ПОТРОШУВАЧКА НА ОПЕРАТОРИТЕ, бидејќи комуникацијата се доставува и до трета страна, а тоа НЕ МОЖЕ да остане НЕЗАБЕЛЕЖАНО од операторот.

Документите што ги објави Едвард Сноуден содржат информации заметодологијата на масовно следење на комуникации на Агенцијата за националнабезбедност на САД (NSA). Според нив, меѓународното следење е можно преку прикачување на каблите кои глобално ги поврзуваат мобилните мрежи. На овој начин, можат да следат единствено мета податоци (податоци за локацијата, траењето на разговорот, телефонскиотброј на соговорниците и сл.), но НЕ И СОДРЖИНАТА на комуникациите. За оваа намена НСА ја има основано програмата РАМПАРТ-А. Република Македонија е една одтриесет и трите држави која ИМА СКЛУЧЕНО таен договор со САД за вклученост во оваа програма и се јавува КАКО ПАРТНЕР држава која на територија на РепубликаМакедонија активностите ги спроведува воглавно независно.
Ако се земе предвид дека следењето на содржината на комуникациите бара многу повеќе време, СРЕДСТВА И ПЕРСОНАЛ, се поставува прашањето кои би биле ИНТЕРЕСИТЕ на странските служби да следат телефонски комуникации на повеќе од 20.000 македонски граѓани за толку долг временски период?

http://www.plusinfo.mk/vest/14733/pravna-analiza-platformata-ajde-za-protivzakonitoto-sledenje-na-komunikacii

2)
И сега ли сеуште странските служби работат за Заев .
Баш чудно а жртва е е интервјуто на Заев и Алсат-м телевизија


Алсат М исклучен од веб МаксТВ и Зули пред интервјуто со Заев

Објавеново 23:00 12 февруари 2015

Телевизијата Алсат М беше ИСКЛУЧЕНА од веб Макс ТВ и Зулу два часа пред да почне интервјуто со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.
Наспроти Алсат, на веб Макс ТВ, другите телевизии лесно се отвораат и постои можност за нивно следење.
Главниот уредник на информативната редакција во Алсат М телевизија, Мухамед Зекири на Фејсбук искоментира дека телевизијата ја нема на онлајн сајтовите за стрим на македоснките телевизии Макс ТВ и Зулу.
http://www.plusinfo.mk/vest/14759/alsat-m-isklucen-od-veb-makstv-i-zuli-pred-intervjuto-so-zaev

3)
И сега ли странските служби работат за Заев (како и досега како тврди ДПМНЕ)
А зошто плаќаме радиодифузна такса на МРТВ кога е еднопартиско гласило на ДПМНЕ .
ДПМНЕ нека го плаќа а не да краде – ги уценува од сите граѓани.
Колку луѓе имаа блокирани сметки заради партиското гласило на ДПМНе наречено МРТВ


Ниту една телевизија не го пренесе пресот на Заев

09-02-2015

Ниту една од телевизиите не направи директен пренос во живо одденешниот прес на лидерот на СДСМ. Само кратко вклучување во живо имаше во вестите во 15 часот на24Вести.
Дел од пресконференцијата беше емитуван во вечерното издание на вестите на телевизиите, со тоа што дел од нив обезбедија повеќе простор за реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ отколку за самата прес конференција на Заев, а не пуштија ниту дел од доказите, односно од прислушкуваните разговори.


http://libertas.mk/ниту-една-телевизија-не-го-пренесе-пре/

4)
Како може толку многу странски шпиуни да оперираат во Македонија а да останат незабележани од Македонските разузнавачки служби.

Странски служби не прислушкувале затоа што власта нема докази за таков удар
11-02-2015

Дебата помеѓу лидерот на НСДП, Тито Петковски и проф. Владимир Пивоваров: Зошто власта НЕ СПРОВЕДУВА ИСТРАГА , а тврди дека прислушкувањето е дел на странски служби, кој би бил навистина мета на странците, дали би ги интересирале 20.000 луѓе, зошто Јанкуловска како министерка за внатрешни дозволила да биде прислушкувана и од кого, како власта ќе и возврати на опозицијата?

http://www.novatv.mk/index.php?navig=8&cat=16&vest=20198

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Вто 17 Фед 2015, 2:33 pm


Истрага за наводната сообраќајна несреќа на Младенов како што можевме да видиме практично и немаше .Амa ете некој си ја имаат мувата на капата па почнаа самите да се јавуваат . Миљенко Неделковски , Мирка Велиновска од „сигурни извори“ знаеле дека Младенов ќе загине „во несреќен случај „ А од која странска служба тоа го дознале ? Ова владините новинари – пропагандисти не само што се до гуша во криминал туку ништо чудно да испадне дека се замешани и во убиства .Значи и Младонов бил меѓу тие 20 000 „државни непријатели „ па цело време бил следен од тајните служби на ДПМНЕ и Мијалков па затоа Миљенко , Мирка Латас цело време биле информирани за сите негови активности дури и средбите со Заев .биле следени снимани прислушкувани..(Абе ако злостоничкото здружение ДПМНЕ Гуевски Мијалков итн се ДРЖАВА како што самите се прогласија со наводната афера „пуч“ демек ДПМНЕ и Груевски и Мијаков итн се криминалец до кримналец а нападот врз нив бил напад врз Репубилка Македонија тогаш тие 20 000 кој биле прислушкувани маркирани како нивни непријатели значи се чесни луѓе .)

Суптилна закана

15 февруари 2015

Прв пат после долго време, додуша со задоцнување од еден ден, внимателно ја изгледав емисијата на Миленко Неделковски на Канал 5, преку сајтот каде што ги објавува неговите валканици, а го поддржува познатиот бизнисмен Венко Глигоров. Сакав да слушнам какви директиви добиле пропагандистите на Груевски и каква порака ќе ни испрати Миленко.
Пораката стаса и таа е поврзана со трагичната судбина на Никола Младенов и со очекувањата СДСМ, во рамките на кампањата „Вистината за Македонија", да обелодени снимки или други материјали кои ќе ги потврдат сомневањата во официјалната верзија за настанот, според која станува збор за обична сообраќајна несреќа. Се шпекулира дека тоа е една од најчувствителните „бомби“ со кои располага Зоран Заев.
Она што можевме да го слушнеме во емисијата, покрај другите отровни, но веќе слушнати фабули, е суптилната закана до семејството Младенови и до неговите колеги, дека ако Заев обелодени нешто непријатно за неговата погибија, Неделковски, Мирка Велиновска, а можеби и некои други луѓе, РАСПОЛАГААТ со детали и „интимни тајни" од нивни средби со Младенов во последните недели пред трагедијата. Идејата е да се мотивираат најблиските на Младенов и неговите колеги од „Фокус" да извршат притисок врз Заев да не обелоденува ништо за настанот што ја потресе Македонија.
Јас лично не знам дали и со какви материјали располага Заев во врска со Младенов. Никогаш не сум пишувал за моите недоумици во врска со настанот, кој е нешто повеќе од приватна трагедија на семејството Младенови - смртта на Никола е голема загуба и за македонското новинарство и за нашата демократија. Од тие причини, ако било кој располага со било какви кредибилни информации што фрлаат сомнеж врз официјалната верзија, тој е должен да ги сподели со македонската јавност. Во спротивно, и самиот ќе стане соучесник во една многу валкана работа.
Никола Младенов го уредуваше неделникот под мотото „За нештата да станат појасни". Сигурен сум дека кога би можел самиот да одлучува, тој никогаш не би се согласил нештата поврзани со неговата смрт да останат неразјаснети.
http://www.plusinfo.mk/mislenje/267/suptilna-zakana

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Пет 27 Фед 2015, 11:36 pmЕве ги одговорите на сите прашања околу прислушкувањето
Одговорите ги даде лично Никола Груевски ем плус за тоа си кркна награда

„Златна малина“ за Николае Груеску

26-02-2015

Еве ги моите импресии по гледањето на вчерашниот „филм“ на премиерот:
Имало прислушкување. Ем од домашни службеници, ем од странски. Ем Заев бил овластено прислушкуван, ем снимката од кабинетот била неовластено објавена од „началникот“. Ем Груевски побарал Заев да биде прислушкуван во неговиот кабинет, ем ВМРО-ДПМНЕ прашува дали снимките се законски и дали смее да се објавуваат. Ем начул од познаници дека Заев му спрема „пуч“, ем чул од Заев дека му се заканува со барање за техничка влада.
Ем Заев објавил материјали од странска служба, ем самиот бил од нив прислушкуван, заедно со други опозиционери и новинари. Ем материјалите биле наменети за надворешни лица (кои не го разбираат нашиот јазик), ем за Заев (на македонски јазик). Ем „најискусниот главен инженер“ во УБК незаконски прислушкувал, ем опремата „се користи во законски одобрена постапка“. Ем вработен во МВР е веќе осуден за прислушкувањето, ем МВР и „големиот братучед“ не стојат зад прислушкувањето.
Ем вакво нешто досега никому не му текнало, ем и во други земји вакви работи се случувале. Ем „директните извршители се фатени“, ем не биле фатени, па истрагата е во тек. Ем снимките се „телефонски креирани разговори“, ем „не се сите точни разговори“. Ем барем дел биле точни, ем Грујо не навлегува во нивната веродостојност. Ем одговара на новинарски прашања, ем не одговара.
Ем дозволиле незаконско прислушкување цели 4 години, ем институциите реагирале соодветно. Ем Заев го руши системот и државните интереси, ем приватноста на граѓаните. Ем Заев соработувал со странски служби, ем Грујо со странски експерти утврдиле дека во центарот на Скопје „непознат сторител врши нелегално прислушкување“ со „клонирање базни станици“. Ем сторителите биле професионалци од висок калибар, ем не се лоцирани од нашите „професионалци“ под команда на неговиот братучед. Ем безбедносниот систем е пробиен, ем е заштитен, па нема потреба никој да даде оставка.
Ем институциите на системот ја вршеле својата работа одговорно, посветено и будно, ем бил прислушкуван премиерот, министрите, директорот на УБК, судиите, опозиционерите, новинарите, граѓаните. Ем Грујо е жртва на насилство од Заев, ем портпарол на МВР. Ем јавно објавува детали од истрагата и доказни материјали за осомничени лица, ем не сака да зборува во име на истрагата. Ем сите факти „ќе се утврдат низ транспарентна и објективна постапка“, ем ги утврдува на прес конференција! Ем вели „никој не треба однапред да биде суден“, ем се фали со експресна правосилна судска пресуда! Ем зборува во име на обвинителството, ем во име на судот! Ем надежните институции ќе го дадат својот конечен одговор, ем граѓаните.
Ем се чувствува загрозен како жртва на насилство, ем се чатали. Ем Заев водел „деструктивна и валкана кампања“, ем „началникот“ објавува монтажи од Заев како гори во пеколот. Ем повикува на спокојност и трезвеност, ем неговите „домобрани“ повикуваат на ликвидација на „домашни предавници“.
Најпосле, сфатив и зошто „жртвата“ на насилството од страна на четвртоосомничениот лидер на опозицијата се појави сама, без прудружни актери. Еми „жртвата“ сама одлучила да биде единствен глумец во филмот “Tinker, Tailor, Cousin, Spy”!
Да ги сумирам сите импресии:
Со својот настап, во улога на жртва на насилство, на прв полицаец, на јавен обвинител, на објавувач на судски пресуди, и главен уредник на „к*ртон вести“, Николае Груеску заслужи: „Златна малина“ за најлош аматерски глумец, за најлошо и најневеродостојно сценарио, за најлоша злоупотреба на филмска технологија, и за најлош филм во жанрот „Шпионска фикција“ (Spy Fiction).
http://libertas.mk/златна-малина-за-николае-груеску/

После вакво објаснување на Груевски нема никакви нејаснотии .

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Сре 11 Мар 2015, 1:19 pm

Од почетокот на кампања на СДСМ Вистината за Макеоднија ДПМНЕ вергла само една иста работа

оваа :


ВМРО-ДПМНЕ: Монтирани, кратени и менувани разговори без никаква автентичност


10 март 2015
Зоран Заев и неговата врхушка во СДСМ денес покажаа дека сакаат да ја држат целата држава во уцена со креирани, монтирани, сечени, лепени и прелепувани, кратени и менувани разговори по телефон без никаква автентичност, порача ВМРО-ДПМНЕ, после денешната трибина во Универзалната сала во СКопје

http://www.plusinfo.mk/vest/17874/vmro-dpmne-montirani-krateni-i-menuvani-razgovori-bez-nikakva-avtenticnost


Абе ако не се автентинтични тогаш што е битно дали се кратени монтирани итн.
Штом не се автентични како што тврди ДПМНЕ во таков случај не се поставува прашање за ништо .Таквите материјали се фрлаат во канта .Нема понатамошна дискусија .Крај на прикаската.

Само во таков случај се поставуваат следни прашања :
1)
Ама во таков случај па се поставува прашање за што тужи Груевски ?
Нели го тужи Заев дека соработува со странски служби ,
Ако не се автентични снимките тогаш нема ниту соработка па нема ниту потреба од тужба на кодошот Груевски до Заев .
2)
За што се затворени Верушевски и други вработени во тајните служби дека материјалите му дале на Заев .
Ако не се автентични снимките тогаш луѓето си играле заебанција со Заев па што е битно дека му дале некакви (неавтентични ) заебанции и сега според нив Заев се глупира со таквите неавтентични снимки.
Според ваквите соопштенија на ДПМНЕ нема потреба од затварање и лажни обвиненија против Верушевски и други вработени во тајни служби .Ако нее автентично нее автентично значи заебанција е и толку .....крај на прикаската .

Всушност со ваквите соопштенија ДПМНЕ си признава дека си ја има мувата на капата и дека снимките се и те како и автентични и правени токму од луѓе на ДПМНЕ во тајните служби

Дали се монтирани :
Па штом се извадоци и на нив е ставен текст значи никој не спори дека се монтирани .
Но тоа не значи дека аудио снимката нее автентична .
Дали се кратени :
Па самиот Заев кажа дека некој делови ќе бидат отфрлени за да се заштитат цивилите од дискредитација на улавштиите од мрднато -споулавената банда на ДПМНЕ .

Сума сумарум :
ДПМНЕ со ваквите соопштенија не само што ништо не негира туку токму ПРИЗНАВА дека тврдењата на Заев и ДОКАЗИТЕ кој ги презентира се вистинити и автентични .
Вратете се на почетокот Go down
Blaf
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 7
Локација : macedonia
Регистриран на : 2015-03-05

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Чет 12 Мар 2015, 12:56 am

Vo red Flok, bidejki odbivash da komunicirash so privatni poraki kje moram vaka. Shteta e tvoite postovi, koi gi naogjam za visokokvalitetni, da ne bidat predocheni pred poshiroka publika. Zatoa ako ne sakash da pishuvash na drug forum, mozhe li da dobieme dozvola del od tvoite postovi da gi repostirame na nashiot forum, kade bi bile na uvid na mnogu pogolem broj na chitateli?
Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Саб 14 Мар 2015, 4:25 pm

Blaf напиша:
Vo red Flok, bidejki odbivash da komunicirash so privatni poraki kje moram vaka. Shteta e tvoite postovi, koi gi naogjam za visokokvalitetni, da ne bidat predocheni pred poshiroka publika. Zatoa ako ne sakash da pishuvash na drug forum, mozhe li da dobieme dozvola del od tvoite postovi da gi repostirame na nashiot forum, kade bi bile na uvid na mnogu pogolem broj na chitateli?

Ја видов пораката ама мислев некоја заебанција е ...Блаф ..Флок ...сум читал и јас како млад такви стрипови .Ианку тоа Flok ми текна и мене (хахаха) ама така се викаше нет-пребарувачот кога се зачленував (мислам сеуште постои ) а не по стрипот .
Благодарам што мислите – ги наоѓате мојте постови како велите за висококвалитетни иако јас лично не сум убеден дека се такви .Тоа се форумџиски начкрабани текстови без некое техничко дотерување или дека сум водел сметка за граматика или други работи .
Го посетив вашиот форум набрзинка .Колку видов вие сте нов-млад форум а јас сум веќе на залез на своја форумџиска „кариера“ .Така што одамна сум престанал да се зачленувам по форуми .
Е сега делот што велите дали имате моја дозвола да репостирате дел од тие мој постови кој ги наоѓате за квалитетни .
Вака :
Јас како и секој друг форумџија кога сум се зачленувал на форумот прво сум морал да се согласам со условите кој ги поставил самиот форум .
Тие се речиси секаде на сите форуми идентични .
Така со самото зачленување во дел од тие услви јас сум се согласил дека :
нема да барам никаква лична афирмација
нема да барам никаква парична или било каква друга надокнада за мојте лични приватни мислења кој ќе бидат објавени на форумот (За разлика од колумистите кој се јавни личности со откриен идентитет и со самите текстови добиваат лична афирмација но може и парична надокнада доколку се веќе познати и признати авторитети )
сум се согласил и дека адмистратор или модератори ќе воспоставт правила кој биле не толку цензура колку непреминување на некој црвени линии ....лични навреди , повикување на насиластва итн итн Па тоа што помине низ фитер на админстрација ќе останат како дозволени текстови -постови .

Така што текстовите што ги објавуваат форумџиите имаат некаков статус на ПОДАРОК прво кон форумот кој им овозмжил да ги искажат својте мислења (но со условите за зачленување и се заштитил од можни тужби некој да бара некаква надокнада ) второ кон читателите .
За разлика од колумистите кој се авторитети форумџиите тоа не се .Колумнистите може да предупредат ако некој изврши плагијат им ги копира нивните текстови дури и да тужат на суд .Форумџиите тоа не го можат но и со самото зачленување биле свесни за тоа – се согласиле со таквите услови .Јас -Flok поставувам некој мој мислења но како доказ се повикувам на авторитети – колумнисти или вести итн со тоа што барем до сега секогаш сум водел сметка да оставам и адреса од каде е превземно тоа мислење на некој авторитет или медиум итн .

Така што на прашање дали може или неможе да превземете некој делови од мојте постови веќе може и самите да заклучите .Јас како и секој форумџија неможам никого нит да обвинам нит да тужам пред било кој суд дека некој превземал со или без дозвола мој текстови .
Е сега ако правземете делови од мој текстови треба да бидете свесни и за некој ризици .
Бидејќи не сум член на вашиот форум треба ако превземете на има Flok кој нее авторитет или да ги направите како затворени за дискусија теми другите членови да не можат да дискутираат или ако не се затворени за дискусија и ако некој ваш член реплицира да го предупредите дека Flok воопшто нее ваш член па нема кој да му реплицира .Би се поставило прашање на ваша коректност не само кон мене туку и кон членовите на вашиот форум .
Е сега доколку некој од вашите членови (или вие кој ме прозвивате незнам во кое својство сте таму дали како обичен член или Админ и ли Модератор) превземе дел од мојте текстови НА СВОЕ име -НИК нејм како свој тогаш таквите ставови треба да ги брани-те како свој како знае и умее бидејќи се согласил со нив .На сопствен ризик .

Вратете се на почетокот Go down
Blaf
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 7
Локација : macedonia
Регистриран на : 2015-03-05

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Нед 15 Мар 2015, 12:19 am

Daleku si ti prijatele Flok, od krajot na tvojata forumdziska kariera...Mi se chini deka duri sega doagjash do svojot zenit...Ne bi sakal da odzemam od tvoeto dragoceno vreme, no mi se chini deka vistinskata prichina za nezachlenuvanjeto na nashiot forum, lezhi na drugo mesto... Osven toa, poznavav eden chlen na Vodenica, koj imashe ist stil na pishuvanje, so ista takva brilijantna ostroumnost...I toj kako i ti, sekoe mislenje i tvrdenje go potkrepuvashe so validni citati i linkovi...Dali bi ti bilo problem da mi odgovorish, si pishuval li nekogash na Vodenica???
Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Нед 19 Апр 2015, 2:43 am

Љубчо Георгиевски тврди (буквално така кажа ) дека СДСМ е УДБА .Дека тие прислушкуваат .
Ова е такво време за никого да не ствааш рака у оган да гарантираш .(еве јас лично не би отфрлил ниту таква можност како некаква претпоставка )
Само Љубчо тоа што го тврди да стане вистина треба да приложи барем еден доказ оти вака е само негово лично мислење –претпоставка .Кога Љубчо тоа го тврди нека повели нека приложи некаков доказ .
Има тука многу многу нелогичности во ваквото тврдење на Љубчо.

На пример ако СДСМ е УДБА тогаш испаѓа дека СДСМ е во коалиција со ДПМНЕ .
Токму така .
Затоа што се знае дека цела држава денес е заложник на Мијалковци –Груевци а овие се докажани КОС (контраобавештајна служба на ЈНА ) која после распад на СФРЈ цела архива остана во Белград .А КОС беше многу помоќен од УДБА бидејќи оперираше и во странство .
Еве :

1)
Сега е јасно дека Мијалков не бил случајно сменет во 2000-та година!

Интервју со Горан Митевски, поранешен директор на УБК

Фокус 21 мар 2015,

Кога некој многу години работел во МВР, при што бил и директор на УБК (од 1999 до 2001 г.), а за време на широката коалиција, пак, (мај 2001 до ноември 2002 г.) ја извршувал функцијата директор на Бирото за јавна безбедност, тогаш може да смета за вистински соговорник за контроверзиите со акцијата „Пуч“ и „бомбите“ на Заев.

Во разговорот за „Фокус“, Горан Митевски тврди дека е невозможно странска служба да прислушува над 20.000 лица повеќе од 4 години.

Верзијата со комбето, пак, ја смета и апсурдна.

Иако обвинителството и судството ги оценува како контролирани од власта, сепак верува дека во процесот по кривичните пријави на опозицијата ќе се откријат интересни работи.

Особено зошто Сашо Мијалков бил сменет од функцијата помошник на министерот за безбедност и разузнавање во ресорот Одбрана во владата на Георгиевски!

Инаку, Митевски заминува од МВР со доаѓањето на Хари Костов за министер

Разговараше
Јадранка КОСТОВА

Целиот текст може да го прочитате во најновиот број од неделникот „Фокус”

http://fokus.mk/fokus-express/sega-e-jasno-deka-mijalkov-ne-bil-sluchajno-smenet-vo-2000-ta-godina/

2)
брoj 412 24.03.2015

СЕМЕЈНИТЕ САГИ НА "КОМУЊАРИТЕ" ВО ТЕФТЕРЧЕТО НА ЈАНКУЛОВСКА

НАЈМОЌНИОТ
Најмоќниот човек во земјава - Сашо Мијалков, што, ако ништо друго му го признаваат оние кои тоа не мораат - албанските функционери од двете партии, се според вмроовскиот јазик - деца на комунизмот, односно на тогашниот систем.

Јордан Мијалков беше висок функционер во СРМ и влезе во новата власт кај премиерот во експретската влада. Никола Кљусев, професор и академик уште од "оние времиња". На Википедија го нема минатото на овој министер за внатрешпни работи (!) во првата влада по осамостојувањето.(март - декември 1991). Небаре тој паднал од небо!

БЛИЗОК СО ЈНА Како што пишувавме во Глобус, колегата Александар Чомовски во едно свое пригодно сеќавање на Јордан Мијалков, а по повод одбележувањето на петнаесеттата годишнина, од неговото загинување во сообраќајната несреќа кај Врање на 19 декември 1991 година, ќе го опише како исклучително впечатлива личност, велејќи дека многумина го доживувале како џемсбондовски карактер (претприемчив, понекогаш до своеглавост). "Иако министер", вели Чомовски, "тој во еуфоричната и подгреаната атмосфера околу историскиот потфат на осамостојување на Македонија од некогашната југоловенска федерација, често знаеше да се однесува како да е 'бодигард' на премиерот Кљусев".

Инаку, во заслугите што му се припишуваат за сегашна Македонија, некои извори велат дека Јордан Мијалков е еден од неколкутемина што го иницирале и го организирале доаѓањето на Киро Глигоров од Белград. Освен ова, тој ќе се покаже кадарен и во некои операции, сврзани и со одреден ризик, а во врска со расчистувањето на односите на новата македонска власт со тогашната ЈНА, чии единици во тие кризни времиња се' уште беа присутни на територијата на Македонија (меѓу другото, тој ќе раководи со одземањето на регрутната евиденција од архивите на ЈНА, но и со некои акции на одземање формациско оружје од армиските складишта).

Добрите врски што отсекогаш ги имал Јордан Мијалков со "структурите" на старата власт, се чини, ќе бидат и главната "опашка" што многумина, подеднакво од едниот или другиот од главните политички табори во земјава, му ја прикачуваа. Овие шпекулации за неговата наводна поврзаност со структури на КОС, злогласната служба на југословенското воено разузнавање, некои ќе ги врзуваат и со своевременото негово назначување за трговски претставник на "Макотекс" во Прага (се знаело, наводно, кој оди на такво место), приказна поради која некои како "глумење" го доживувале и неговото позиционирање како македонски националист, дури и во времето кога за такво нешто се губела кариерата. Прага е битна за денешните Мијалкови, кои веројатно се сеќаваат дека во 70-тите години беше центарот на т.н. контрашпинажа на Југославија кон СССР. Важеше за источноеропска Казабланка а таму се праќаа претставници од големите гиганти како Макотекс, Технометал (подоцна Технометал-Вардар), Интеримпекс ... Немаше на такви позиции случајни луѓе!

СЛАВНА ЕПИЗОДА

На ова линија, на пример, ќе биде толкувана и славната епизода со приватната средбата што тој ќе ја организира во 1991 година, во својот штипски дом, со некои тогашни главатари во ЈНА, вклучувајќи го и шефот на КОС, Ацо Василевиќ, инаку, негов долгогодишен познајник. Конечно, на таквите наводни врски се испреде и шпекулацијата дека неговото загинување кај Врање е, всушност, атентат (според едни организиран од српските рзузнавачи, според други од луѓе од опкружувањето на Киро Глигоров, а според трети дури и од некои негови соперници од таборот на ВМРО-ДПМНЕ), "варијанта" што ја актуализираше и неговиот внук, тогаш главен опозициски лидер.
итн
Така се покажува дека ДПМНЕ нема своја кадровска база ако не земе од "комуњарските семејства".

http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=554A6044095E404D98B029D85855355B

(ова е само дел треба да се прочита и за другите комуњари на кој се потпира ДПМНЕ )

Љубчо Георгиевски кој и самиот бил члан Комунистичке партије а знеме на што се беа спремни тие луѓе само да станат членови на Комунистичка партија на Југославија (газолижачи невидени) сега да раскажува прикаски за УДБА судба итн ....нека иде мало нека шета мечките будалиот мисли некој му верува .

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Чет 23 Апр 2015, 12:50 pm

Дали ДПМНЕ навистина ги нема ОРИГИНАЛИТЕ од аудио снимките

Еве и после последната “ бомба бр 24 “ на Заев – СДСМ го имаме повторно истато соопштение на ДПМНЕ кое го верглаат и сите министри и Груевски .

Еве :

ВМРО-ДПМНЕ: Зоран Заев се крие зад сценариото со венецот

од НОВА објавено на: 22-04-2015

Кога станува збор за медиумите, СДСМ лицемерно ги извртува фактите и преку СЕЧЕНИ , ЛЕПЕНИ , ПРИЛЕПУВАНИ и МОНТИРАНИ МАТЕРИЈАЛИ ставани во ПОГРЕШЕН КОНТЕКСТ , јалово се обидува да изгради манипулативна слика со цел да ја продаде како апсолутна вистина. Единствената работа врз која СДСМ се потпира се монтирани и сечени разговори, кои не можат да го избришат срамното делувањето на СДСМ, нивните афери и десетиците скандали поврзани со медиумите.

http://www.novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=21810

Еве таксативо наброено да биде појасно :

1)
СЕЧЕНИ
2)
ЛЕПЕНИ
3)
ПРИЛЕПУВАНИ
4)
МОНТИРАНИ

И поента на сето тоа е како вели ДПМНЕ би било од соопштение (и сите соопштенија до сега освен за Израелска провизија кое го признаа во целост) е ова :

5)
ставани во ПОГРЕШЕН КОНТЕКСТ

Е сега што открива ваквото соопштение на ДПМНЕ :

1)
СДСМ досега не негираше дека снимките се сечени лепени монтирани а да сака неможе а и несака .Зошто ?
Па на сите досегашни прес конференции за бомбите и на сите митинзи освен аудио снимките СДСМ има поставено и видео бим каде паралелно со аудио звучниот запис оди и .......ТЕКСТУАЛЕН ЗАПИС - транскрипт .
Но тоа не го прави аудио записот дека е лажен .

2)
Кога збориме за бомбите што ги презентира СДСМ цело време се збори за ПРИВАТНИ разговори .Нели го имаме Ставревски како пцуе на снимките тоа значи дека ваквите разговори не се лепени , сечени итн од ЈАВНИ НАСТАПИ каде Ставревски никогаш не пцуе на пример (има и многу слични примери со други министри) туку од ПРИВАТНИ РАЗГОВОРИ како велат дека се и СЛОБОДНИ разговори бидејќи луѓето не се припазуваат како на јавни настапи па послободно се изразуваат .

Е тука ДПМНЕ самото се фаќа во лага

1)
Ако ДПМНЕ го нема оригиналите од ваквите ПРИВАТНИ разговори тогаш од каде знае дека се сечени лепени прилепувани итн.
2)
Ако ДПМНЕ ги нема оригиналите од ваквите ПРИВАТНИ разговори од каде знае кој е вистинскиот КОНТЕКСТ на раговорите .Ете јас (Flok) цело време вадам цитати од контекст ама барем до сега оставам адреса каде луѓето-читатели-дискутанти можат да проверат дали извадениот од контекст цитат ја менува вистинската смисла содржина на тесктот и дава некое друго значење кое нема врска со вистинските намери на авторот на тектот.
3)
ДПМНЕ никогаш не негираше дека гласовите на аудио снимките се оригинални од Груевски , Мијалков итн За ДПМНЕ не се спорни гласовите –аудио записот на учесниците во тие снимки. ДПМНЕ цело врем го спори контекстот .Е да ама како ДПМНЕ како ПАРТИЈА може да го знае контестот на ПРИВАТНИ разговори на пример меѓу Јанкуловска и Ставревски Како ПАРТИЈА може да го знае само ако ЦЕЛО ВРЕМЕ ги снимало што ќе рече ги имало ОРИГИНАЛНИТЕ аудио записи .

Хахахааа хахаах
Ма јасно е дека “странските служби” цело време снимале приватни разговори и тие странски служби се викаат ВМРО –ДПМНЕ .

Ај ќе повторам :
А)
Ако аудио записот бил лажен монтиран итн тоа значи дека Верушевски и другите си играле ташак со Заев .Па тогаш зошто има осудени дека шпиунирале .Ако се лажни не требаше да бидат затварани за шпиунажа туку да добијат евентуална дисциплинска опомена од Мијалков друг пат да не си играат со други луѓе ,Заев ќе ги тужеше за нарушување на приватноста и толку .

Б)
Ако аудио записите беа лажни зошто Груевски “се окозил” да го намести Заев со скриени камери во премиерскиот кабинет.

В)
Ако снимки беа лажни - лажирани зарем Груевски Мијалков итн ќе дозволеа Заев да ги брука низ цела Македонија и светот .
Итн итн.

Јасно е дека и СДСМ ги презентира оригиналните снимки кој ете некој патриоти ги украле од тајните служби на Мијалков и му ги предале на Заев и дека ДПМНЕ цело време пред тоа ГИ ИМАЛО и злоупотребувало таквите ОРИГИНАЛНИ снимки.
Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Чет 30 Апр 2015, 2:23 pm

Но кој се најбитните работи – придобивки кој произлегоа од досегашните “бомби” на Заев

1)
Груевски и ДПМНЕ мораа да седнат да ПРЕГОВАРААТ пред посредници од Европска Унија без скриените камери и монтировки на Маијлов.Со тоа на најдиректен начин недвосмислено Груевски и ДПМНЕ ја признаа автентичноста на содржината на снимките објавнеи од Заев . Ако не*еа автентични Зврелвски експресно како и 2001 година ќе спроведеше истрага и веднаш ќе се откриеше кој прислушкувал и тоа најзаинтересиран ќе беше тикму Груевски , Мијалков и остнатите .Па во таков случај зарем Груевски или било кој што на избори победил на регуларен чесен начин БИ ПРЕГОВАРАЛ со некој што има лажни снимки .
Никогаш !
А па за Груевски и неговите да не збориме .

ЕВЕ дека Груевски преговара .


Парламентот клучен во планот за решение на кризата

НОВА објавено на: 29-04-2015

Преговорите меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ кои се одвиваат со посредство на европратениците Едвард Кукан, Ричард Ховит и Иво Вајгел влегуваат ВО ТРЕТА рунда кога веќе се очекува да се исцртаат контурите на евентуалниот политички договор кој би водел кон излез од оваа тешка политичка криза во која е западната државата. Постепено, во овие преговори се очекува да се вклучат и ДУИ и ДПА и ПРЕГОВАРАЧКИОТ ПРОЦЕС да се упати кон негова завршница во Собранието преку Собраниска анкетна комисија која ќе биде ад хок создадена за да расчисти со сите контроверзи на ова тешка афера, дознава НОВА од дипломатски извори.

http://www.novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=21964


2)
Втора работа е дека Заев СЛОБОДНО се движи меѓу народот а најмакедонецот Груевски на најмакедонската најнародната партија ДПМНЕ со армија од телохранители се брани се крие бега од НАРОДОТ

Вака :

СЛИКАТА ЗА АВТОКРАТОТ НЕ Е ВЕЛИГДЕНСКО ЈАЈЦЕ, ПА ЛЕСНО ДА СЕ БОЈОСА!

брoj 417 28.04.2015

И за време на последниот Велигден постоеше јасен обид да се продолжи со сликата за ДПМНЕ како контрапунктот на социјалистичката приказна за Македонија преку боравокот на премиерот во Дојран, само што не можеше да се сокрие непримерното обезбедување на претседателот на Владата и преголемиот СТРАВ од близок контакт СО НАРОДОТ

И за време на последниот Велигден постоеше јасен обид да се продолжи со сликата за ДПМНЕ како контрапунктот на социјалистичката приказна за Македонија преку боравокот на премиерот во Дојран, само што не можеше да се сокрие НЕПРИМЕРНОТО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ на претседателот на Владата и преголемиот страв од близок контакт со народот

РЕДАКЦИЈА ГЛОБУС


Нашиот премиер за време на велигденските празници сакаше да демонстрира за се*е си слика дека е смерен христијанин кој во тишината на четиридневниот одмор во Дојран се обидува да го најде својот мир. Малку да потсети, со помош на својата пропагандна машинерија, дека е семеен човек, за да се задржи онаа аура која ја одржува целата иконографија на оваа власт - можеби сме лоши, можеби премногу ставаме во џеб, ама сепак не сме како "комуњарите", ние сме поблиску до вас народе, до вашата слика за обично живеење. Како што напиша во статијата која ја објавивме минатиот број Миша Поповиќ, опишувајќи ги постојаните победи на владеачката паритија на изборите "таа резултанта е под сериозно влијание на векторот наречен ВМРО-ДПМНЕ. Произлегувајќи од контрапунктот на социјалистичката приказна за Македонија, политичката елита на ВМРО-ДПМНЕ имаше интерес да ги видоизмени основните постулати на македонската национална имагинација. Меѓутоа целта не е поправање на историска неправда, туку инструментализирање на националната имагинација за да се обезбеди единствена сопственост врз два основни постулати на националната идентификација: како поединецот се замислува се*еси и како ја замислува нацијата".

Тоа и се случило тој велигденски викенд. Груевски е несомнено под посе*ен режим, па се ОДБЕГНУВААТ црквите каде има ПОЛНО НАРОД . Затоа заминал во помало место, кад епослено се конролира ситуаијата. Под силно обезбедување - речиси ОПСАДА Дојран наоѓал и зборови за утеха во новата ситуација. Така, едно медицинско лице изјавило "имате среќа што премиерот е дојден во Дојран, па и амбулантата е отворена и работи". Да потсетиме дека премиерот мина цела ноќ во католичката црква, заедно со претседателот на државата, една недела претходно, за време на дочекот на Велигден по западниот календар ама ОДБЕГНА ГУЖВА за православната прослава! Јасно е ека неговиот боравок во Црквата на Исусовото срце е со помал ризик, заради малиот број на посетители а дека претстој меѓу потенцијално голем број на верници го зголемува СТРАВОТ во услови кога се менува СЛИКАТА ЗА НЕГО .

Инаку, премиерот еден ден седнал во кафуле во Гевгелија. Божем ги шетал ќерките, ама се сретнал со општинското партиско раководство. Иако преполно, како за неделен празничен ден, кафулето било ИСПРАЗНЕТО ОД ПОСЕТИТЕЛИ . Граѓаните се прашувале - во кој филм е премиерот? Каква е таа ПАРАНОЈА ? На тоа се надоврзал и муабетот за панцирот кој открива едно суштество кое е всушност повеќе исплашено отколку што демонстрира власт и ноншаланција. Особено што неговото боравење во градови на самата граница некако асоцираат на "синдромот Андов", односно на денот на референдумот во 1991 година, кога идниот прв парламентарец беше обвинет и тоа од страната на ВМРО дека бил во некакво "полубегство". Да не заборавиме дека токму во тие денови се случи "бомбашкиот напад" врз Владата?! И дека веќе беше објавена 20-тата "бомба на Заев"!

Целата таа слика од празничкиот боравок на премиетот во јужните делови од земјата се надополнува со празнењето и на една црква во Гевгелија. Верниците што биле присутни во црквата се жалат дека ГИ ИСТРАЛЕ од објектот без да им објаснат зошто. Упорните од надвор, од улица виделе - дошол Груевски да запали свеќа за здравје и спасение. "Премиере, ако си сам во Црквата, мислиш бог само тоите молитви ќе ги чуе? Важат ли молитвите од грешни души?" - прашувале граѓаните од улицата.

Но, по враќањето назад продолжува стилот на владеење на кој сме навикнале. Неговиот познат инает веројатно го држи министерот за образование подалеку од неговиот кабинет, можеби наведнат над учебникот по хемија и Менделеевиот систем, како што велат шегобијците. Притисокот врз обвинителството за случајот "Пуч" расте, како што надворешниот прстен на притисокот кон него се стега. Деновиве премиерот беше во Брисел и беше примен само од еден политичар - претседателот на народните партии. Тука се случија дури и комични елементи, кога се јави обид да се претстави Груевски како има "интензивен политички живот" среде белгиската престолнина.

Еврокомесарот Хан НЕ ГО ПРИМИ Груевски додека беше во Брисел, а разговараше со сите останатите премиери од регионот? Уште полошо - зошто провладините медиуми лажеа дека се реaлизирила билатералната средба? - прашува јавноста?

На вестите на МТВ дента кога се случи наводниот инцидент на границата (СЕКОГАШ има такви настани кога премиерот НЕЕ ДОМА !) Груевски имаше време да стане дописник од Брисел! Иако цел еден блок вести беше посветен на посетата на премиерот на прстолнината на Унијата, како што споменавм,е со шест премиери од Западен Балкан. И додека другите балкански телевизии опсипуваат со вести за средби на нивните премиери со другите колеги или високи европски политичари, нашиот премиер а потоа и пратеникот Александар Николовски, се претворија во известувачи од теренот, односно од Унијата. Очевидно имале вишок време!

Премиерот и пратеникот кажуваа за своите посети и разговори со функционери на Унијата (вкупно два-три кај обајцата), место новинарите, кои се на теренот, да бараат мислење и ставови од нивните соговорници, што би било поприродно, нели, и поинтересно за гледачите. Во крајна линија и - поуверливо! Имаме проблем со преводот? Не н? сакаат соговорниците? Во Унијата им се бурбати од нас? Или цела екипа оди во Брисел за да го сними премиерот со прашања и одговори кои може да ги добие и на аеродромот во Скопје?!

http://globusmagazin.com.mk/?ItemID=C57A86F97A664345BFC38F85DB6B83A7

3)
Трета работа
Страските политичари веќе разбраа дека со Груевски исто како со Милошевич не е можно да се зборува на дипломатски цивилизиран начин “во ракавици “дека е простак и измамник .Исто како со Милошевич мора да му се обраќаат на негов простачки начин што го тој и неговите криминалци го разбираат .Со такви простаци и злосторници нее можно да се комуницира на друг начин . Мора директно.
Берлин и Вашингтон бараат ОСТАВКИ


Аналитичари: Германската амбасадорка со јасна порака

28 април 2015

Пораките кои Берлин ги прати преку својата амбасадорка во Скопје се алармантни за власта зашто тоа значи дека е неизбежна одговорноста за дел од нејзините постапки - оценуваат познавачите на политичката ситуација. Според нив јасната изјава на Кристине Алтхаузер дека политички последици значат ОСТАВКИ како ПРЕДУСЛОВ за да се спроведе неопходна, транспарентна и целосна ИСТРАГА е доказ за посериозното инволвирање на меѓународната заедница во решавањето кризата.

„Изолирањето на оваа влада се повеќе се зголемува, сите меѓународни центри на одлучување и даваат до знаење дека оставката е ЕДИНСТВЕНИОТ ПАТ за решавање на кризата, значи оставка на владата и обвинителот, со што би се отворила можност и пат за ИНСТИТУЦИОНАЛНО решавање на кризата со која се соочува Македонија“, вели Џелал Незири – аналитичар.

За Бојан Маричиќ од Македонскиот центар за европска едукација, ваквите изјави, сугерираат владата да биде пофлексибилна во преговорите кои се одржуваат под покровителство на Брисел.

И Маричиќ и Незири се едногласни дека ДУИ не може да помогне во решавањето на кризата останувајќи во владата, како што најави Ахмети, туку само станува СОУЧЕСНИК во криминалот во кој е вклучен македонскиот коалициски партнер.

„Тоа што треба да го направи Ахмети е што побрзо заминување од владата, со тоа што ќе даде поттик кон институционално решавање на кризата, и внатре- партиска реформа со тоа што ќе дозволи судот да ги гони сите тие што го прекршиле законот и направиле корупциски и криминални дејствија во рамките на власта“, додава Незири.

Позицијата на Берлин е НАДОПОЛНУВАЊЕ на ставот на Вашингтон дека предуслов за целосна и транспарентна истрага се и ОСТАВКИ или политичка одговорност на дел од владејачките структури.

Семра Јакупи

http://alsat.mk/News/191199/analitichari-germanskata-ambasadorka-so-jasna-poraka


4)
Четврта работа
Мафио злосторничката пропаганда е во бунило и блада .Се што може да смисли се некакви сулуди теории на заговор и бомбастични наслови .Ништо повеќе од тоа .
Но сите такви лаги експресно се разобличуваат .

Вака

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ си дадоа нов автогол

28 April, 2015


со денешната прес конференција на Зоран Заев на која објавуваше креирани, сечени, лепени, прелепувани и монтирани материјали чија веродостојност не е утврдена, си дадоа нов автогол, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.

- И покрај тоа што дополнително покажаа дека одработуваат единтвено за туѓи интереси, покажаа и дека немаат никаков капацитет и кредибилитет за водење на реална политика. Заев е толку завлезен во деструктивност што веќе навлезе и во сопствено и партиско дефакторизирање и автодеструкција, се вели во реакцијата.

Со својот настап и со денешните креирани, сечени, лепени, прелепувани и монтирани материјали, посочуваат од ВМРО-ДПМНЕ, Заев си даде автогол и потврди дека токму АГЕНТУРНАТА МРЕЖА на неговиот соработник Зоран Верушевски незаконски вршела прислушување за пари и по инструкции на Верушевски, со што ги потврди основните на сомнение кон обвинетите во случајот Пуч.

На сите им е јасно дека Заев и неговата група, како што впрочем и самите признаа пред институциите, го организирале прислушкувањето и делувале во соработка со СТРАНСКИ ЕЛЕМЕНТИ .

Соочен дека никој веќе не им верува и дека нема никаков ефект од ова што го прави, Заев, наведуваат од ВМРО-ДПМНЕ, прибегнува кон вакви апсурдни, површни и тргикомични прес-конференции со кои самите се посипуваат со пепели во кои и самите не си веруваат во неточниот наратив кој сакаат да го наметнат, но на кого никој не му верува.


http://telma.com.mk/vesti/vmro-dpmne-sdsm-si-dadoa-nov-avtogol


http://www.novatv.mk/index.php?p=1&navig=8&cat=2&vest=21947


ХАХАХАХАХ

АХАХАХАХА

А)
Верушевски НЕЕ обвинет за ПУЧ и странски служби
Јасно е дека Верушевски е КИДНАПИРАНО ЛИЦЕ КОЕ Е ПРОТИВПРАВНО ЛИШЕНО ОД СЛОБОДА .

Вака


Поднесено обвинение против Верушевски – ама не за „пуч“ туку за незаконско поседување пиштол


30-03-2015

Обвинителството поднесе обвинителен акт против Зоран Верушевски, првоосомничениот во акцијата „Пуч“, но не за шпионажа, туку за наводно незаконско поседување на пиштол. Во моментот неговиот адвокат Ангеле Илиевски го спрема приговорот на обвинението, кое било напишано едвај на една страна, објави Фокус.

Адвокатот Илиевски претходно пред јавноста образложи дека Верушевски ИМА ОПРАВДУВАЊЕ за двата пиштоли, а за кои полицијата го товареше за недозволено поседување на оружје. Сега, обвинителството смета дека Верушевски незаконски го поседувал само службениот пиштол.

Едниот го добил во 1983-та додека вршел службена должност и е регистриран во евиденцијата на МВР и за него не треба дозвола. И вториот, вели Илиевски, е регистриран, а Верушевски го добил како награда во 1997-та од тогашниот министер за внатрешни работи Томислав Чокревски.

http://libertas.mk/поднесено-обвинение-против-верушевс/
б )
Друите двајца (колку знам ) се осудени за наводна шпиунажа во корист на странска служба “НН .”

Абе странска служба “НН .” може да биде сешто па дури-(сигурно) и Никола и Неговите нели НН .

Досега само мафиозлосторничката пропаганда ни кажува прикаски дека тие признале ама треба да се дозволи некој до појде кај овиде КИДНАПИРАНИ ЛУЃЕ да ги праша да направи интервју за што точно се осудени и која е странската служба Никола и Неговите .

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Сре 27 Мај 2015, 12:31 pm

Од говорот на Груевски на митинг на 18 мај 2015 апла се приметува лажењето на Груевски
Само неколку моменти би издвоил
1)
Груевски вели . “...ако секоја партија како СДСМ си набавува опрема за прислушкување а потоа уценува .....”
2)
Груевски вели .”........монтирани лепени НЕЗАКОНСКИ СТЕКНАТИ материјали...”

Хааа абе чоеков веќе се заборава во лажење ..се губи сиромашкиот

Вака :
Ако СДСМ имал опрема за прислушкување зошто нее ЗАПЛЕНЕТА .Туку се апсат вработени во 5-та управа и сега се осудени дека прислушкувале за СДСМ оти материјалите му ги предале на Заев .Нели 3 –ца се осудени а двајца Заев бара да ги повика на сведочење во судски процес ПУЧ но под услов да им се гарантира животот .(ги засолнил во странство)
Да точно правно гледано се стекнати незаконски ама изворот е 5-та урава која вршела прислушкување со опрема за чие купување Сашо Мијалков лапнал провизија од Израелците .
И да имал СДСМ опрема за прислушкување како можел неприметно без одобрение на мобилните оператори да се конектира на нивните мрежи (плус нели на директорот на Телеком Сашо Мијалков му е кум ) .Тоа го можел само Сашо Мијалков .
Буанко е куиф Заев е куиф ...сите уажат
Аааххх бе Грујо вода можат да ти носат за лажење ти не да лажеш туку вентилатор си станал.......сушиш бе чоек.

Вратете се на почетокот Go down
Flok
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 251
Локација : Macedonia
Регистриран на : 2011-12-16

ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   Пет 26 Јун 2015, 1:22 am


ЕУ живи ги фати криминалците од ДПМНЕ со нивните МОНТИРАНИ Сталинистички бандистко комитски демек судења
И тоа во случајот со Заев и другите лажно обвинети во случајот Пуч монтиран од Груевски и мрднатиот клептоман Мијалков и од борделушаата Јанкуловска гнасата Зврлесвки и остала споулавена ДПМНЕ- овска гнасотија

1)

Експертите од ЕК зачудени од пресудата направена преку спогодба што се користи против Заев во „Пуч“

20-06-2015

Во делот од експертскиот извештај изготвен од ЕК, кој се однесува на судството, станува збор и за скандалот со прислушкувањето и случајот „Пуч“ кој спектакуларно го најави Груевски.


Како што забележува експертската група – претставува извор на загриженост фактот дека, досега, кривичните гонења кои произлегуваат од скандалот се чини дека се селективни и се поврзани исклучиво со чиновите на создавање, стекнување, емитување и објавување на прислушкуваните разговори, но не и со многуте потенцијални кривични или на друг начин незаконскидела откриени во содржината на самите прислушкувани разговори.

Групата била уверувана од страна на властите дека ова е затоа што првоспоменатите случаи биле најлесни за докажување и дека истраги во однос на суштинскиот престап евидентиран од содржината на снимките се во тек и ќе резултирале со кривични гонења.

Интересно е дека групата посебно го обработува случајот на осудениот Звонко Костовски, кој беше осуден врз основа НА СПОГОДБА , а сега оваа пресудата е дел од Обвинителниот акт против Заев.

Еве што пишува во извештајот:

„Во еден од овие случаи, Звонко Костовски беше осуден, на основа на спогодба за
признавање на вината, за кривичните дела шпионажа и нелегално прислушкување.

Претставува извор на загриженост тоа што, бидејќи случајот е затворен со спогодба за признавање на вината, за групата Е НОВОЗМОЖНО ДА ЗНАЕ до кој степен судијата СПРОВЕЛ ИСТРАГА во фактичката основа на спогодбата за признавање на вината, за да се увери дека спогодбата е соодветна и дека обвинетиот не добил, на пример, спогодба која вклучува блага пресуда како награда за учество во прикривање на вмешаноста на други. Пресудата посочува на доказите изведени пред судот, вклучително и снимките од испрашувањата на обвинетиот. Пресудата не посочува дека било кое прашање во врска со коректноста исправноста на спогодбата било покренато или разгледано од страна на судот. Пресудата не сугерира дека судот утврдил наод дека Костовски делувал сам; напротив се чини дека за него е утврдено дека делувал како дел од структурирана група со предумисла поттикнат од двајца други обвинети. Ние бевме информирани дека не постои ниту видео или аудио снимка, ниту комплетен транскрипт од сослушувањето, што изгледа изненадувачки за таков важен случај од висок профил. Групата не знае какви докази слушнал судот за да го поткрепи спогдбеното признание за шпионажа кога елементите на ова дело бараат
делото да се доведе во врска со „државна тајна“ и да е “добиено со цел дисеминирање на странска држава“. Ниту пак групата знае за содржината на било какви признанија кои може да се претпостави дека се направени од страна на обвинетиот за време на испрашувањето.

Се чини дека кога се корости спогодба за признавање на вината, таа е предмет на многу формален надзор на законитоста и праведноста и дека не постои никаков воспоставен тест во пракса за судски надзор за „доволно докази за вина“. Понатаму не постои тест за „разгледување на јавниот интерес“ кој бара властите да продолжат со кривична истрага во насока на натамошни можни престапи и покрај спогодбата за признавање навината“, пишува во извештајот на групата предводена од Прибе.

За користењето на спогодбата, има и точка во препораките за судството и
обвинителството:

„Треба да има практична и ефективна примена на забраната за употреба на притворот пред судење, мерки насочени кон слободата, имотот или други интрузивни мерки само со цел изнудување осомничениот да пристапи кон спогодба за признавање на вината. Ова треба да биде сторено со јасни објавени практични водичи за обвинители и судии.
Тестот на „доволно докази“ кој овозножува спогодба за признавање на вината треба да биде прецизиран во насока напрактична и ефективна контрола врз законитоста и фер на секоја спогодба од страна на судовите. Уште повеќе, јавниот интерес треба да дозволи продолжување на кривичната истрага и покрај спогодбаза признавање на вината“, пишува во извештајот.

Интересно е дека овој дел од Извештајот оди во прилог на иницијатива за подигнување на барање за заштита на законитост против Пресудата на Звонко Костовски, поднесена до државниот обвинител Зврлевски од страна на адвокатскиот тим на Заев.

Зврлевски повеќе од три месеци НЕ ЈА ПРОЦЕСУИРА Иницијативата на Зоран Заев и адвокатскиот тим за подигнување Барање за заштита на законитост против Пресудата на Звонко Костовски, со која врз законска основа, се оспорува Пресудата против Звонко Костовски.


Како што е познато, Пресудата е осуда на казна затвор од 3 години за Костовски, по неговото признание дека е виновен – дека наводно прислушувал по налог на Верушевски.

Овој документ, поднесен денеска до Марко Зврлевски, е укажување до Зврлевски дека три месеци не го процесуира Барањето на адвокатскиот тим.

Пресудата против Костовски е дел од Обвинителниот акт против Зоран Заев, и како што оценуваат од адвокатскиот тим на Заев, ако Зврлевски го процесуира Барањето, ќе падне пресудата против Звонко Костовски, а со тоа ќе падне и предметот против опозицискиот лидер.http://libertas.mk/експертите-од-ек-зачудени-од-пресудат/2)

По еу-извештајот, Груевски ги заборави „странските служби“, сега зборува за некакви „мрачни сили“

21-06-2015

Се чини дека експертскиот извештај на Европската комисија направен од тим на експерти предводен од пензионираниот директор во ЕК, Рајнхард Прибе, има ефект кај власта.

Откако и премиерот Никола Груевски СТАВИ ПОТПИС со кој се обврзува дека ќе работи на имплементирање на препораките од извештајот, не се осмелува да ги НЕГИРА сознанијата кои произлегуваат од истиот.

Така, за вчерашниот говор за 25-от роденден на ВМРО-ДПМНЕ, Груевски мораше да најде замена за она што со месеци го повторуваше – таканаречените „странски служби“, кои наводно му помагале на Заев во врска со „бомбите“ и проектот „Вистината за Македонија“.

Во вчерашниот говор Груевски не споменуваше „странски служби“, туку го користеше терминот „мрачни сили“.

– Во неможност да биде победена во нормална политичка битка, со натпревар на идеи, со работа и резултати, со реформи и дела, во изминатите шест месеци противникот, соработувајќи со мрачни сили, се обиде на најбрутален, најкукавички и најнедемократкси обид да ја сруши ВМРО-ДПМНЕ, нанесувајки огромна штета на државата и нејзините граѓани – рече Груевски.

Најсмешно од се е што Груевски дури мораше и погрешно да го цитира Заев, за да не спомене „странски служби“.

– Иако претходно не планиравме предвремени избори, иако верувавме дека ова ќе биде прв мандат истеран до крај, сепак, ситуацијата во која СДСМ ја донесе државата, помогната, според кажувањето на Заев од други сили, гледајки дека СДСМ не планира да запре со урнисувањето на државата преку невраќањето во парламентот и создавањето лоша атмосфера, проценивме дека овој пат потребна е интервенција на народот, на организирани, фер и демократски избори – рече Груевски.

Доколку се навратиме на снимките од посебните истражни мерки кои излегоа во јавноста, Заев „му признава“ на Груевски дека снимките ги добил од „странска служба“ која не била од соседството, а не од „други сили“, како што рече Груевски вчера.

Заев подоцна рече дека така му кажал (дека се работи за „странска служба“) за да го сокрие вистинскиот извор на доказите.

Извешајот на Прибе на некој начин го потврдува објаснувањето на Заев со тоа што јасно укажува на тоа дека снимките се направени во УБК и не споменува никакви странски служби.

„Според надворешен набљудувач, УБК работи надвор од својот законски мандат во име на власта за да ги контролира носителите на високи функции во јавната администрација, обвинителството, судиите и политичките противници како последица на што се вмешува во независноста на судството и другите национални инситуции“, пишува во извештајот, кој и Груевски го поддржа со својот потпис. Во извештајот има и многу препораки за ограничување на моќта на УБК.

Очигледно, Груевски полека останува без сите „аргументи“ со кои ја убедуваше јавноста од февруари, па сега мора да кажува смешни термини како „мрачни сили“ кои НЕ ЗНАЧАТ НИШТО .


http://libertas.mk/по-еу-извештајот-груевски-ги-заборави/


Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: За што се обвинети Заев и Верушевски   

Вратете се на почетокот Go down
 
За што се обвинети Заев и Верушевски
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МАКЕДОНИЈА-
Отиди до: