ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Графити - уметност или вандализам?

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Графити - уметност или вандализам?   Сре 03 Сеп 2008, 2:59 pmГрафитите се составен дел од урбаната култура. Преку нив може да се пренесе некоја порака, да се искаже револт, а често знаат и добро да ве насмеат. Графитите некогаш се сметаат за форма на уметност, но и за вандализам.

Оваа тема е отворена со цел да ги собереме на едно место најдобрите графити, да продискутираме што тие претставуваат за вас, а секако и да постираме по некоја слика.

Повелете. :D
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Сре 03 Сеп 2008, 3:12 pm

На Кумановскито БРОКАТ има еден многу стар графит,штета што малку е излитен и препокриен со другите па не можам да го сликам.

Ми сви ---> и Ја

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Сре 03 Сеп 2008, 3:22 pm

Графитите ги сметам за уметност, ликовна и литературна.

Еден од моите омилени графите, испишан на многу места во Белград:
"Колумбо, јебем те радозналог!"
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Сре 03 Сеп 2008, 3:31 pm

Не слушај народњаке. Умри природном смрчу.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Сре 03 Сеп 2008, 3:37 pm

Овде су се усрале и Делије, а Гробари ручали!
(на стадионот Маракана)
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Чет 04 Сеп 2008, 1:06 am

Најпознатиот тетовски графит:
Добар грав, надалеку се слуша

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Чет 04 Сеп 2008, 1:45 am

Во Автокоманда:

Кинези, марш у Јапан!

П.С.
Сики да ни ги слика графитите пред влезот на Тетово, разбрав дека некои Французи ги сликале.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Чет 04 Сеп 2008, 9:33 pm

Не е точно дека сите жени се исти, разликата е во убавината. lol!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Пет 05 Сеп 2008, 9:59 pm

Не кради ! Власта мрази конкуренција !!!

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Пет 05 Сеп 2008, 10:00 pm

Јадете јагнешко, има витамин БЕЕЕЕЕЕ !!!

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Саб 06 Сеп 2008, 3:13 am

Има на еден ѕид пишува СДСМ ,па прецртано и пишано ВМРО ..и тоа прецртано и пишано..БРУСЛИ Е НАЈ ЈАК !
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Berlin wall   Саб 06 Сеп 2008, 1:00 pm

Незваничен музеј на познати графит-мејкери и одлични графити беше Берлинскиот зид,штета ( за графитите ) го урнаа.


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Саб 06 Сеп 2008, 1:52 pm

Што е убав овој свет, овде гомно, онде цвет.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Нед 07 Сеп 2008, 3:22 pm

Бе Перо напиша:
Што е убав овој свет, овде гомно, онде цвет.

:lol: по оригинал од ова здравје :lol: :lol: :lol:


вака нешто ми се допаѓа..се си има своја убавина


само шарање без врска делува дури вулгарно.


ова на пример.

Вратете се на почетокот Go down
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Нед 07 Сеп 2008, 3:37 pm

Мал народ сме, ама големи гомна!!!
:D
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Нед 07 Сеп 2008, 7:11 pm

Упс грешка...рече ежот и се симна од клозетската четка.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Не е смешен графитов, ама...   Нед 07 Сеп 2008, 7:35 pm

Ако е хероинот дрога, тогаш јас сум наркоман!
Вратете се на почетокот Go down
Arwen BubaMawa
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 204
Локација : Beverly Hills / Struga / MAKEDONIJA
Регистриран на : 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Пон 08 Сеп 2008, 4:52 am

Eve eden od grafitite sto najmnogu mi se dopagaat. Asocijacija: Tom se zaletuva da go fati Dzeri - u know da rest! :lol: :lol: :lol:

Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Пон 08 Сеп 2008, 2:58 pm

Бе Перо напиша:
Во Автокоманда:

Кинези, марш у Јапан!

П.С.
Сики да ни ги слика графитите пред влезот на Тетово, разбрав дека некои Французи ги сликале.
Daaaa beeeee! toa ime najnovo na Tetovcani!Prijatno me iznenadija :shock: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ниче и Господ   Пон 08 Сеп 2008, 3:32 pm

(Во книгата „Така зборуваше Заратустра“, Ниче вели: „Бог е мртов! Да живее Натчовекот!“
Графитов гласи: )

Ниче: Господ е мртов!
Господ: Хм... Ниче е мртов.


:lol: :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Пон 08 Сеп 2008, 5:04 pm

Тито, врати се!
Тито: Недај боже!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Два антологиски графити од соседството   Пон 08 Сеп 2008, 6:35 pm

Прв: Колумбо, јебем ти матер радозналу!

Втор: Извините, нисмо знали да је невидљив!
(се однесува на невидливиот Нато-бомбардер што го срушија, нели)


:lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Политички е графитов, ама...   Пон 08 Сеп 2008, 6:50 pm

Бране врати се ... во Семос
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Сре 10 Сеп 2008, 5:43 pm

Од северните соседи:
Смрт комунизма!
И теби, друже!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Jelena
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 91
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   Сре 10 Сеп 2008, 5:45 pm

Стално одам во џамија, но никако да го најдам мојот број на кондури.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.myspace.com/jelena_cvetkovik
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Графити - уметност или вандализам?   

Вратете се на почетокот Go down
 
Графити - уметност или вандализам?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: