ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Поговорки !

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 05 Ное 2008, 6:33 pm

„ bortaS bIr jablu'DI' reH QaQqu' nay' “ - Ова е стара клингонска поговорка и во превод би била.
„ Одмаздата е најслатка кога се “сервира ладна“ “
Basketball
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пет 07 Ное 2008, 6:00 am

ivi напиша:
brat brata ne rani ama tesko toj sto go nema....
Брат за брата,сирење за паре

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пет 07 Ное 2008, 1:46 pm

Не го сонувај животот, живеј го сонот.

Човечко око ненаситно.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пет 07 Ное 2008, 1:52 pm

Ангела напиша:


Човечко око ненаситно.

Е оваа ми се допадна.. тука може и да се додаде- Не му давај на слепецот да прогледа, наеднаш ќе сака цел свет да го види! Слепецот остави го вечно слеп.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 07 Дек 2008, 11:54 am

-Што чине час'т, не чине годината;
-Дните праат годиње;
-Збирај на младос, да имаш на старос;
-Староста не ет радосна како младоста;

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Саб 13 Дек 2008, 2:33 am

Двапати Мери - еднаш Снеже.
:lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Саб 13 Дек 2008, 3:19 am

Тања напиша:
Двапати Мери - еднаш Снеже.
:lol: :lol:
Јас го знам малку поинаку:
Двапати Мери, еднаш сестра и :D :D

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Саб 13 Дек 2008, 5:05 am

SiNaPsA` напиша:
Тања напиша:
Двапати Мери - еднаш Снеже.
:lol: :lol:
Јас го знам малку поинаку:
Двапати Мери, еднаш сестра и :D :D

Хихихи lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Саб 13 Дек 2008, 2:15 pm

Не се заебавајте во темава ако ви го викнам Чак Норис... ќе ве истепа сите до еден.... најкасно до два. тра-ла-ла тра-ла-ла lol! lol!


Последната промена е направена од СтончиС на Нед 11 Јан 2009, 2:53 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 14 Дек 2008, 8:16 pm

ФАЛБАТА Е ПОЧЕТОК НА СРАМОТ :silent: (јапонска поговорка)
Некако ме потсетуваше на некои луѓе scratch
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 14 Дек 2008, 8:24 pm

Поздрав Далила, аватаров ти е многу интересен мајка со бебе ,ем новогодишен :P
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 14 Дек 2008, 8:28 pm

Инаку претходново немаше врска со поговорки па мора да се поправам :D

-Вистината е ЕДНА. А толку потерници по неа
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пон 15 Дек 2008, 7:37 pm

„Јадење ко секое јадење, ако го јадеш - се јаде.“

(ова е на Лазор Ночески, лик од романот „Пиреј“)
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Вто 16 Дек 2008, 6:05 am

Од инает и вреќа сол се јаде.
(околу оваа човечка особина, требИт и на една друга тема да се продискутира ;) )
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Вто 16 Дек 2008, 12:46 pm

Од тројца седнати на маса, секогаш едниот е шпиун (и ова треба да се продискутира на друга тема :D )
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Поговорки од Кратовско.   Нед 11 Јан 2009, 2:49 am

1. Дека л'жата вечерала, туј не ос'мнуе.
2. Ако држеш много празници, празна куќа ќе ти биде.
3. Ако тражеш рогови, ќе останеш и без уши.
4. Ако жена не тепаш и воденица не клепаш, ник'т нема да ти работет. geek lol!
5. Да е кабиу и ноќта д'н ќе гу направе.
6. Дала баба пара да се фане у оро, после дала две пари да се пуште.
7. Гален поп у црква прде. lol! lol!
8. Виното у буре мируе, а у глава лудуе.
9. Видела жаба коњ се кова, па и она дигнала нога. lol! lol!
10. Без чурлава, огин нема.

Ако ви се бендисаа кажете имам цела книга. super smoker
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 11 Јан 2009, 5:10 am

СтончиС напиша:

8. Виното у буре мируе, а у глава лудуе.
Ја го знам ова со ракија :D

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 28 Јан 2009, 5:03 am

Тоа што е за денеска, не го оставај за утре!

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 04 Фед 2009, 9:07 pm

Omne initium difficile est
Секој почеток е тежок

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пон 09 Фед 2009, 5:23 am

Oд секое дрво кавал не бидува.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 15 Мар 2009, 5:24 pm

Панта Реи еднаш рекол: Се’ тече, се’ се менува!

lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 15 Мар 2009, 10:54 pm

Ако лошото не бегат од тебе, бегај ти од него.
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пет 20 Мар 2009, 7:08 pm

„Homos hominus lupus es“
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 10 Мај 2009, 1:37 am

Дългокоси — кусоумни.
Го поканиле магарето на свадба, ама му рекле и самарот да си го зејт.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 10 Мај 2009, 1:40 am

GokaGrozni напиша:
Дългокоси — кусоумни.

Ауууу, а бе со чиј правопис е воа? :roll: :roll: :roll:

А да не ја коментирам поговорката содржински.... ;)
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   

Вратете се на почетокот Go down
 
Поговорки !
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: