ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Поговорки !

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Поговорки !   Вто 02 Сеп 2008, 10:59 pm

Во секојдневниот живот ни се случуваат најразлични ситуации. Од нив произлегуваат и голем број на поговорки. Повелете, пишете некоја.


Последната промена е направена од SiNaPsA` на Вто 30 Дек 2008, 4:13 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Вто 02 Сеп 2008, 11:02 pm

Да почнам.
Тивка вода, брег рони.
Што ќе посееш, тоа ќе пожнееш.
Убавиот збор, железни врати отвора.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 03 Сеп 2008, 2:48 am

Далеку оди ама и за дома мисли Exclamation
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 03 Сеп 2008, 2:59 am

Сложни монаси и во петок мрсат ( 🐷 )

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 03 Сеп 2008, 3:03 am

GokaGrozni напиша:
Сложни монаси и во петок мрсат ( 🐷 )
Хенси иде утре за Куманово...чуј се со него утре па дојдете на 2031
Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Поговорка   Пет 05 Сеп 2008, 3:33 pm

У туѓега татка,поголема патка :oops:

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Gala
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 292
Локација : Struga, Makedonija, svet
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Goka Grozni   Саб 06 Сеп 2008, 3:53 am

Goka, ova e omilena na ciganite vo Gornja carsija vo Vranje! Bas me iznasmea, vaka vo niedno vreme! Smile
Posto sum na temata, cek da mi tekne nekoja pogovorka (aktuelna, sekogas):
Ko kome jamu kopa, sam u nju pada!
Ko umije, njemu dvije!
Ko rano rani - celog dana zeva! ;)
Вратете се на почетокот Go down
http://www.lt-apartments.mkd.net
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Поговорка   Саб 06 Сеп 2008, 12:42 pm

"what goes around, comes around" или ми ти на Македонски -ШТО СИ ПОЕСЕАЛ,ТОА КЕ ЖНЕЕШ-

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Саб 06 Сеп 2008, 2:27 pm

АКО САКАШ ДА ЈА ЗАГУБИШ ВЕРАТА, СТАНИ ПРИЈАТЕЛ СО СВЕШТЕНИК!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Тешко разбирлива поговорка   Нед 07 Сеп 2008, 6:28 pm

Green Power напиша:
АКО САКАШ ДА ЈА ЗАГУБИШ ВЕРАТА, СТАНИ ПРИЈАТЕЛ СО СВЕШТЕНИК!!!!!

Хихихи, добра ти е оваа!
Навистина постои или само на чуден начин се совпаѓа со нашево искуство??? ;)

Една од моите омилени поговорки е „Роди ме мајко со к’смет - фрли ме на буниште!“
Велам „омилена“ не толку по содржината (иако е таа сосема точна), туку по тоа што оваа поговорка првпат ја сретнав во некој од романите на Стале Попов, кога бев некое одделение на основно училиште.
И, статива! Ја читам поговоркава - ништо не разбирам!

Не се сеќавам дали тогаш прашав некого од моите дома или не, ама знам дека дури многу подоцна ми стана јасно „што сакал авторот да каже“ со поговоркава :lol: :lol:
Ако некој случајно не ја разбира: Демек, роди ме мајко под среќна ѕвезда, па после ако сакаш и во ѓубре фрли ме, јас пак среќата ќе си ја најдам :lol: :lol:

Зезнат е овој народниов умотворец... ;)
Вратете се на почетокот Go down
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Нед 07 Сеп 2008, 10:20 pm

Тања напиша:
Green Power напиша:
АКО САКАШ ДА ЈА ЗАГУБИШ ВЕРАТА, СТАНИ ПРИЈАТЕЛ СО СВЕШТЕНИК!!!!!

Хихихи, добра ти е оваа!
Навистина постои или само на чуден начин се совпаѓа со нашево искуство??? ;)

Една од моите омилени поговорки е „Роди ме мајко со к’смет - фрли ме на буниште!“
Велам „омилена“ не толку по содржината (иако е таа сосема точна), туку по тоа што оваа поговорка првпат ја сретнав во некој од романите на Стале Попов, кога бев некое одделение на основно училиште.
И, статива! Ја читам поговоркава - ништо не разбирам!

Не се сеќавам дали тогаш прашав некого од моите дома или не, ама знам дека дури многу подоцна ми стана јасно „што сакал авторот да каже“ со поговоркава :lol: :lol:
Ако некој случајно не ја разбира: Демек, роди ме мајко под среќна ѕвезда, па после ако сакаш и во ѓубре фрли ме, јас пак среќата ќе си ја најдам :lol: :lol:

Зезнат е овој народниов умотворец... ;)

За среќа постои и за среќа на чуден начин се совпаѓа со нашето искуство....и не случајно е напишано со големи букви ;)
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 10 Сеп 2008, 12:51 am

Кои праит палица за својата главица.
Таква глаа, таков брич.
Зло трн, зло копачка.
Рани куче, да те лаит
Тричав ти мелиш воденица.
На два татка без капа.
Ако не течит, капит.
И кокошката пијет вода и на угоре се пулит.
На чело Ристоса, в пазуа ѓаолот.
Ако пасат тревата, корењата стојат.

Пишувани се на различни дијалекти но се препознава суштината и мудроста !
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 10 Сеп 2008, 12:52 am

Гавран гаврану очи не копат.
И петелот му носит јајца.
Не те имам за црни очи.
Два камења љути не мељат брашно.
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 10 Сеп 2008, 12:55 am

Кога дојде умот си појде кумот.
От маста хаир немат, не от изварокот.
Два питача н' една врата.
Што је ракот, што му је сокот.
Ни лук јал, ни лук мирисал.
Близната јарш је поблага от чеинца.
Не учи старец да макат јајца.
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 10 Сеп 2008, 12:57 am

На чело Ристоса, в пазуа ѓаолот.
Не учи старец да макат јајца.

Е овие две ми се фаворити !!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 17 Сеп 2008, 10:26 pm

грев е да се нема никаков грев
Вратете се на почетокот Go down
toise
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 513
Локација : Охрид позади скалеста
Регистриран на : 2008-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Чет 18 Сеп 2008, 1:22 am

Кој последен се смее најслатко се смее
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Чет 18 Сеп 2008, 1:32 am

Ne sramota da krades,sramota e da te fatat lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Чет 18 Сеп 2008, 2:24 pm

КОЈ НА ДРУГ МУ КОПА ДУПКА САМ ВО НЕА ПАЃА
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 410
Регистриран на : 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Чет 18 Сеп 2008, 11:40 pm

brat brata ne rani ama tesko toj sto go nema....


Последната промена е направена од ivi на Пет 03 Окт 2008, 12:10 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пет 19 Сеп 2008, 1:24 am

ivi напиша:
brat brata ne rani ama teko toj sto go nema....

И оваа поговорка одвај ја разбрав :lol: :lol:


На оваа налетав кај Петре и многу ја сакам:
„Богат не е тој што има пари, туку тој што нема сиромашна душа.“
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Пет 19 Сеп 2008, 6:35 pm

Tesko na umnite,megu budalite!
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Pozdrav do gostite   Пет 19 Сеп 2008, 6:47 pm

Vodata spie,dushmanot ne spie! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
CENTO
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 306
Локација : камник,ченто,скопје,МАКЕДОНИЈА
Регистриран на : 2008-09-08

ПишувањеПредмет: Кинекса поговорка   Пет 19 Сеп 2008, 9:09 pm

Ова е една кинеска поговорка ,барем каква таква сум ја сретнал,и можеби е малку изменета но сепак во пракса е вистината.
Не е треба да знаеш се,треба да знаеш кој знае.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   Сре 24 Сеп 2008, 1:33 am

Scarlett O'Hara напиша:
Ne sramota da krades,sramota e da te fatat lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol!

Уште една во овој стил:

Подобро да испаднеш глуп, отколку од автобус! :lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Поговорки !   

Вратете се на почетокот Go down
 
Поговорки !
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: