ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Македонска транзиција

Go down 
АвторПорака
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Македонска транзиција   Нед 22 Ное 2009, 3:34 pm

Со падот (рушењето, де) на берлинскиот ѕид, почна и почетокот на крајот на комунизмот и социјализмот. Се распаднаа Советскиот сојуз, СФРЈ и најголемиот дел од државите по осамостојувањето од командно (планирано) стопанство ја прифатија демократијата и механизмите на пазарната економија.
Македонија како дел од оваа трансформација на општествено уредување ја прифати демократијата и пазарната економија. Тоа не беше толку болен и тежок чекор, колку што беше болна трансформацијата на државниот и општествениот капитал (читај големите фабрики). До тогаш, најуспешните и најголемите фабрики се најдоа во рацете (сопственост) на дотогашните актуелни директори и некои политички елити или поединци, а најболно беше што многу фабрики се затворија и голем дел на работници (некаде околу 150.000) беа отпуштени од работа.
Се поставуваат неколку логички прашања: Зошто е тоа така направено тогаш, а сеуште да нема обвинети или осудени за оваа неправилна трансформација? Зошто не е применет модел или искуство од други земји, кои што земји денеска се многу пати поразвиени од нас? Зошто не е донесен закон за трговски друштва, со кој што закон ќе се направи таа нормална и безболна трансформација?
Има уште многу да се пишува на оваа тема, па повелете.


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
 
Македонска транзиција
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ЕКОНОМИЈА И БИЗНИС-
Отиди до: