ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 КоБајаги, рецензија

Go down 
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

20091111
ПишувањеКоБајаги, рецензија

Можеби поради поводот, 11-ти ноември ден на ослободување на град Куманово или пак поради најавата од страна на градоначаликот, нешто као слободно-Куманово а можеби и заради сликите ( во слајд-шоу ) кои цело време одеа на видео бимот, на кои го имаше Ј.Б.Тито и карта на поделената С.Ф.Р.Ј. ( онаа со Србија & Црна Гора ), Бајага својот настап го започна со песната Берлин.Доволни беа само првите 3-4 акорди за да се примети дека нешто тука не штима, па добро, кој е човекот позади микс-пултот, да не е фан на серијата Ало-Ало и да не има сирење во уши.Чика, па не оди тоа така, обично се врши некаква тонска проба пред свирката.Ама во ред, никој не примети, плоштадот се поднаполни и одиме понатаму.Само што почнав да го реконструирам мојот план за времетраењето на мојот престој на мега-концертот, Момчило почна да ме разубедува, Град, одлично одсвирена ствар.БААМ ми се појавиа флешови во главата, ме удри носталгија за ергенлукот, па дури и заиграв.Народот паметен наш, кажал, све што е добро кратко трае.Следуваа лошо одсвирени хитови со на моменти гитарски испади за разлика од синтенсајзерот, кој константно ни удраше во бубрег.Предпоставувам дека клинците и немаат некој репер за концертен звук а богами и не ги ни знаат песните текстуално, за разлика од постарите кумановчани, кои солидно се забавуваа.Најстарите пак нестрпливо чекаа да се заврши оваа бука ( 100 % се согласувам ) и конечно да започне ватрометот ( читај, огномет ) и повремено се меѓусебно запрашуваа, кога оди репризата на шехерезад.Доколку ја игнорирам, новата песна за Куманово која пред концертот беше пуштена 12 пати по ред ( слично на Куманово Куманово во срцето, вашата посета на Куманово ) и доколку не бидам премногу перфекционист по прашање на звукот, оваа вечер беше сосем солидна за една фамилијарна прошетка на градскиот плоштат.Берем децата се изнаиграа.


Замислете, помеѓу останатото, ние кумановчаните го прославувавме и јубилејот УШТЕ 10 ГОДИНИ ДО ПОЛА МИЛЕНУИМ ПОСТОЕЊЕ НА КУМАНОВО, .. .. WOW .. .. , па тоа му доаѓа како да читаш саат.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

КоБајаги, рецензија :: Comments

avatar
Re: КоБајаги, рецензија
Пишување on Сре 11 Ное 2009, 8:47 pm by Бе Перо
GokaGrozni напиша:
... и повремено се меѓусебно запрашуваа, кога оди репризата на шехерезад.
Хахахах lol! lol! lol!
Браво за рецензијата, а и за насловот. Smile
Иако звукот не бил баш најдобар, Бајага е легенда и баш убаво од него што ги почастил Кумановчани со концерт.
avatar
Re: КоБајаги, рецензија
Пишување on Чет 12 Ное 2009, 7:55 pm by eftimoskatb
Е, одлична рецензија! И јас чув многу позитивни работи за свирката и драго ми е што Бајага на таков начин му оддал почит на Куманово. Инаку, во минатото МНОГУ го почитував овој човек и неговата музика. Ќе лажам ако речам дека и денес не го почитувам. Стварно му е ненадминлив гласот! И старите хитови на „Рибља Чорба“ се во голем процент негово дело...

П.С. А за „Шехерезад“ посебно ќе пишувам lol!
avatar
Re: КоБајаги, рецензија
Пишување on Нед 15 Ное 2009, 2:43 am by Далила
GokaGrozni напиша:
Можеби поради поводот, 11-ти ноември ден на ослободување на град Куманово или пак поради најавата од страна на градоначаликот, нешто као слободно-Куманово а можеби и заради сликите ( во слајд-шоу ) кои цело време одеа на видео бимот, на кои го имаше Ј.Б.Тито и карта на поделената С.Ф.Р.Ј. ( онаа со Србија & Црна Гора ), Бајага својот настап го започна со песната Берлин.Доволни беа само првите 3-4 акорди за да се примети дека нешто тука не штима, па добро, кој е човекот позади микс-пултот, да не е фан на серијата Ало-Ало и да не има сирење во уши.Чика, па не оди тоа така, обично се врши некаква тонска проба пред свирката.Ама во ред, никој не примети, плоштадот се поднаполни и одиме понатаму.Само што почнав да го реконструирам мојот план за времетраењето на мојот престој на мега-концертот, Момчило почна да ме разубедува, Град, одлично одсвирена ствар.БААМ ми се појавиа флешови во главата, ме удри носталгија за ергенлукот, па дури и заиграв.Народот паметен наш, кажал, све што е добро кратко трае.Следуваа лошо одсвирени хитови со на моменти гитарски испади за разлика од синтенсајзерот, кој константно ни удраше во бубрег.Предпоставувам дека клинците и немаат некој репер за концертен звук а богами и не ги ни знаат песните текстуално, за разлика од постарите кумановчани, кои солидно се забавуваа.Најстарите пак нестрпливо чекаа да се заврши оваа бука ( 100 % се согласувам ) и конечно да започне ватрометот ( читај, огномет ) и повремено се меѓусебно запрашуваа, кога оди репризата на шехерезад.Доколку ја игнорирам, новата песна за Куманово која пред концертот беше пуштена 12 пати по ред ( слично на Куманово Куманово во срцето, вашата посета на Куманово ) и доколку не бидам премногу перфекционист по прашање на звукот, оваа вечер беше сосем солидна за една фамилијарна прошетка на градскиот плоштат.Берем децата се изнаиграа.


Замислете, помеѓу останатото, ние кумановчаните го прославувавме и јубилејот УШТЕ 10 ГОДИНИ ДО ПОЛА МИЛЕНУИМ ПОСТОЕЊЕ НА КУМАНОВО, .. .. WOW .. .. , па тоа му доаѓа како да читаш саат.
Бре што таленти изнароди овој форум...уживав во твојата рецензија и едвај чекам на друга
 

КоБајаги, рецензија

Вратете се на почетокот 

Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Порталот е НАШ :: ПОРТАЛ-
Отиди до: