ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Фотографија од „друг агол“

Go down 
АвторПорака
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Фотографија од „друг агол“   Пон 13 Апр 2009, 3:43 pm

Со помош на денешната компјутерска техника и различните комјутерски програми за обработка на фотографии се обработуваат фотографии (претходно сликани со фотоапарати и слично) од различна тематика кои што после обработката изгледаат како да се „живи“. Низ интернет просторот можат да се најдат многу такви дела.

Пример бр.1 Природа:


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 13 Апр 2009, 3:50 pm

Пример бр.2 Урбанизам:
..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 13 Апр 2009, 4:00 pm

П.С. Сите погоре поставени слики се „гуглани“ и се дела на „непознати“ автори.

Ако има некој познавање од оваа област, да даде некој совет, да предложи програма за обработка на фотографија или да презентира свое или „непознато“ дело, БУЈРУМ, пишете/презентирајте, не срамете се Smile

Пример бр.3 Секојдневие:


(непознат автор)

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 13 Апр 2009, 6:34 pm--Превземено од http://www.makedonskimanastiri.mk/6.html


Со посебни програми се прават овакви слики , посебен тип на фотошоп и боење, острина и сенчање на сликите + талент за уметност ... ;)
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Вто 14 Апр 2009, 11:07 am

Вчера ја видов оваа прекрасна тема и веднаш ми текна на една фотографија која ја бев гледал пред едно 2-3 години.
Денес по едно-часовно барање повторно ја најдов, и еве ви ја презентирам сликата Post Office on Mars?


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Вто 14 Апр 2009, 2:12 pm

Тема пролет:

Клик на сликите за поголема резолуција. (Непознат автор).

@GokaGrozni - сликата ми се бендисува, комбинацијата на црвената боја + објектот дава ефект на атмосфера од „црвената планета“ Smile

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Сре 15 Апр 2009, 11:33 pm

Тема: Климатски (временски) промени (непознат автор)Клик на сликите за поголема резолуција.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Каплар
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 25
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 27 Апр 2009, 11:06 pm

Еве неколку фотки поврзани со темаваинаку овамиесликано овој месец поточно на 11.04 2009, инаку сликитемисе доработуваниво HDR товае посебен програм сличен нафотошопот

http://img141.imageshack.us/gal.php?g=dsc0074bli.jpg


Последната промена е направена од Каплар на Пон 27 Апр 2009, 11:57 pm. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.cdradio.com.mk
Каплар
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 25
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 27 Апр 2009, 11:28 pm

Еве неколку фотографии од Манастирите Свети Наум, Зрзе, и Бигорски

Вратете се на почетокот Go down
http://www.cdradio.com.mk
Каплар
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 25
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Сре 29 Апр 2009, 12:43 am

Сликано завчера восело Ораовец домарот воцрквата дедо Љубе којима 95 години еве оргиналсликабезобработкаидругата црно бела обработена во ретростил стара хартија
Вратете се на почетокот Go down
http://www.cdradio.com.mk
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Саб 02 Мај 2009, 2:55 pm

Ми се допаѓаат повеќето од фотографиите поставени на темава, освен некои од фотографиите од Македонските манастири во кои што според мое скромно мислење е претерано со интервенцијата.
Сликите од манастирите како што ја разбрав идејата на страната погоре поставена треба да се репортажни и да се претстават нашите манастири во вистинското светло, во оригинал. Со сета нивна духовност, мистика и оригиналност.

Со преправањето и тоа максимум брајтнест, шарпнест и колоринг, манастирите ни се претставени кичерајски. Како да се од пластика а не од дрво и камен.

Каплар, види консултирај се со некој професионален фотограф околу ова, можеби и сум грешка, ама јас таков впечаток добив од некои од манастирските фотографии.
Прашањето ми е дали е потребна толкава интервенција кај тие слики?
Бидејќи манастирите ни се прекрасни само треба да се фатат под вистинскиот “агол“ и да речеме во соодветен момент од денот.

Ако правиме муабет за последната фотографија тоа е веќе нешто друго, тука ти е нели твоја желба како ти ќе го претставиш дедото и кои се ефекти ќе ги додадеш. Тоа си е сосема ок и многу ме бендиса таа слика.
Вратете се на почетокот Go down
Каплар
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 25
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-09-03

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Саб 02 Мај 2009, 9:04 pm

како прво поздрав VoniVaraS, како штоте разбрав самиот рече од твоето скромно познавање околу фотографиите, е јас се занимавам од мојата 12 та година со фотографија како па од 12 година во основно имаше дополнитела настава за фотографија и до денденес тоами е пасија и това успешна, гледам дека не можеш самиот даго одгатнеш што е това некој фотки што изгледаат како што рече како пластифицирани,напротивне изгледаат како пластифицирани едноставно изглчедаат како да си пред нив заправо това е и HDR ако не претераш во тоа, а тоа што тизгледаат како пластифицирани некој Манастирие благодарение на дождот кој додека сликав пагаше, значи сликав под чадор, и за твоја информација најдобро време за сликање е дождливото време после дождот,облачното време дава најубави слики ,нормално ако знаешда го поставиш апаратот на соодветни параметри бленда експонажа.. а ј друкпат подетално значи ако не беше дождливо времето немше да ја има таа чистина одблесок во каменот итој колороит поздрав
Вратете се на почетокот Go down
http://www.cdradio.com.mk
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 04 Мај 2009, 11:49 pm

Цитат :
гледам дека не можеш самиот даго одгатнеш што е това некој фотки што изгледаат како што рече како пластифицирани,напротивне изгледаат како пластифицирани едноставно изглчедаат како да си пред нив заправо това е и HDR ако не претераш во тоа,
Не реков дека фотографиите изгледаат пластифицирани туку дека самите манастири изгледаат како да се од пластика а не од камен и дрво.
HDR - High Dynamic Range e добра техника на обработка на слики како и ти што велиш само да НЕ СЕ ПРЕТЕРА. Според мене на некои од сликите имаш претерано, тоа ми беше муабетот.
Еве еден линк каде се објаснува нели таа техника на HDR со напомени каде и на што може да се претера ако не се внимава.
HDR Secrets: Amazing Photography Tricks

Еве и една слика обработена со HDR и колку и да ни изгледа “убаво“ не делува природно, личи на цртеж од бајка.


Не знам во какво расположение да сум, реално нема со вакви бои да ја видам и доживеам во живо улицата претставена на сликава.
Да не го должиме муабетов, јас мислам дека треба да постои јасна разлика помеѓу РЕПОРТАЖНА и СЛОБОДНА фотографија.
Ако твоите фотографии од манастирите не се репортажни, непотребна е мојата забелешка. Толку.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   Пон 30 Ное 2009, 5:17 am

VoniVaraS напиша:
јас мислам дека треба да постои јасна разлика помеѓу РЕПОРТАЖНА и СЛОБОДНА фотографија.


Се согласувам, гледав некои фотографии, па си велам ај да ја каќам темава горе.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Фотографија од „друг агол“   

Вратете се на почетокот Go down
 
Фотографија од „друг агол“
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: