ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Класична музика

Go down 
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Класична музика   Пет 06 Мар 2009, 3:19 pm

Што убаво ја опфативме музиката, ама најубавата ја заборавивме, еве тука да споделиме и размениме парчиња класична музика која ја сакаме.На секој чекор се пушта кич музика, сите не бомбардираат со некакви обработени песнички кои се со краток рок на употреба.Цели продукцентски тимови работат на три-четири минутни таканаречени песни, тука само еден пишувал музика за цели оркестри.Опeри и балети исто така се добредојдени на темава.

Како за почеток ке ви презентирам едно делче, кое за прв пат го слушнав во 1-ва средно во кабинетот по музичка уметност, е тоа парче магнетофонска лента ме научи што е музика.


the Moldau river..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Пон 23 Мар 2009, 7:05 am

Пробајте го берем еднаш во животот Болерото на М.Равел на ште-срце

дел 1-ви


дел 2-ри

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Чет 26 Мар 2009, 2:05 am

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

26 март

1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен, германски композитор, еден од најголемите композитори на сите времиња. Компонира девет симфонии, од кои најпознати се Третата, Петтата и Деветтата симфонија, потоа компонира клавирски сонати, гудачки квартети и друго. Роден е во Бон, на 17 декември 1770 година.R.I.P.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Чет 26 Мар 2009, 2:19 am

Кога ке го чујам терминот КЛАСИЧНА МУЗИКА,ме асоцира на неколку истакнати композитори.На прво место за мене секогаш е бил и ке биде Сергеј Василевич Рахманинов со неговиот втор концерт на пијано.
Сергеј Василевич Рахманинов е руски пијанист, композитор и диригент,еден од најпознатите руски пијанисти кон крајот на XIX-от век и почетокот на XX-от век. Во неговите дела, најдоминирачки инструмент е пијаното,кое Рахманинов го научил до совршенство, проучивајќи ги можностите на овој музички инструмент. Неговата музичка филозофија потекнувала одруската духовна традиција, каде улогата на уметникот е да направи убавина и да ја зборува вистината од неговото срце.
Неговите дела го претставуваат доцниот Руски Романтизам во класичната музика. Бил инспириран од Петар Илич Чајковски, Корсаков и другите познати Руски композитори. Како композитор пишувал хорски дела,опери, клавирски сонати, клавирски концерти, увертири и симфонии. Не била само вештината на свирење клавир, која го ловела вниманието на публиката, туку и харизмата која тој ја поседувал.
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Чет 26 Мар 2009, 2:42 am

Вториот со големо влијание врз мене е Лудвиг ван Бетовен со неговиот концерт на пијано број 5 ''Adagio un poco mosso ''.
Лудвиг ван Бетовен е германски композитор на класична музика и пијанист. Бил важна фигура во транзициониот период помеѓу
класицистичката и романтичарската ера во западната класична музика.
Остананува еден од најпочитуваните и највлијателни композитори на сите времиња.
Роден е во Бон, се сели во Виена, во раните дваесетти години од неговиот живот каде учи со Јозеф Хајдн и брзо стекнува репутација на пијанист виртуоз. Слухот му се оштетува во третата деценија од неговиот живот, но продолжува да компонира,
диригира и врши изведби, дури и по целосното губење на слухот.
Вратете се на почетокот Go down
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Чет 26 Мар 2009, 2:53 am

Бетовен бил толку неуротичен што кога ги компонирал делата анксиозно стругал со петите на подот и кај столчето што седел направил вдлабнатина на гредите.Често ја тепал жена му а во периодите на очај и депресивно расположение ги пишувал своите најголеми дела!
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Чет 26 Мар 2009, 5:14 pm

Да се подсетиме и на една оперска дива, американка со грчко потекло, имаше афера со еден од најбогатите луѓе на планетава Оназис.


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Важна тема: ТУПАЛКА (повторно)   Сре 01 Апр 2009, 12:39 am

Опа гледам во голем број, машала
1-во Априлски пост

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од MaJkLcAr на Чет 02 Апр 2009, 12:57 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Оф-топик зезање)
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Сре 01 Апр 2009, 12:43 am

GokaGrozni напиша:
Опа гледам во голем број, машала
Има ли пријава пратено до МВР за собирнкава и колку души се пријавени тра-ла-ла1-во Априлски пост

..............................................................................................................................................


Последната промена е направена од MaJkLcAr на Чет 02 Апр 2009, 12:57 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Оф-топик зезање)
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Саб 20 Јун 2009, 2:54 pm
Оваа парче ноти кај мене нема среќа, се некако ме асоцира на филмови ( Made in Hoolywood ) нешто као ја сплауваат на клада Јованка Орлеанка или пак ја откриваат Америка или пак нешто крстоносците освојуваат територии и слични такви нешта.
Што можам, ми го покварија америте доживувањето
Убава можност да се даунлодира цело парче во траење од час и единаесет минути, што е пак чудно за клиповите на YouTube.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Oliver The Macedonian
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 115
Локација : Куманово-Скопје
Регистриран на : 2008-10-03

ПишувањеПредмет: Re: Класична музика   Пон 11 Јан 2010, 12:37 pm

[url=