ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Радио клуб „Никола Тесла“ од Штип

Go down 
АвторПорака
*Venco
Гостин
avatar


20090121
ПишувањеРадио клуб „Никола Тесла“ од Штип

Радио аматерскиот клуб “Никола Тесла“ од Штип е формиран далечната 1947 година од страна на млади луѓе заинтересирани за електротехниката. Основите цели и задачи на радио клубот од формирањето до денес се поттикнување на интересот на луѓето за радио техниката. Првите чекори во радиоаматерството се прават во конструкторството а во средина на педесетите, благодарение на самоизградениот предавател, започнува ерата на радиооператорската секција.

Од тој период до денес членовите на радио клубот имаат одржано голем број на радио врски со радиоаматери од целиот свет. Водечка активност во радио клубот од почетокот на деведесетите се учествата во светските радиоаматерски натпревари. На ова поле се постигнати и нјаголемите успеси на радио клубот со кои во голема мера ја презентираше нашата држава во целиот свет.Благодарение на овие успеси, радио клубот стекна големо реноме кај радиоаматерите во светот кое побуди интерес кај голем број радиоаматери за нашата држава. Во изминатите петнаестина години нашата држава е посетена од радиоаматери од преку десетина држави од Европа и светот. Со голем дел од овие радиоаматери остварени се заеднички проекти во рамките на радиоаматерските активности, учества во натпревари и одржување на радио врски.Најзначајни резултати на радио клубот постигнати во радиоаматерските натпревари се 3 светски први места во светското радиотелепринрско првенство и 3 први места во светскиот радио телепринтерски куп.

Венцо
Вратете се на почетокот Go down
Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Радио клуб „Никола Тесла“ од Штип :: Comments

avatar
Re: Радио клуб „Никола Тесла“ од Штип
Пишување on Пон 16 Фед 2009, 3:11 am by SiNaPsA`
Дали државата го помага радиоаматерството или се` се сведува на вербална подршка?
avatar
Re: Радио клуб „Никола Тесла“ од Штип
Пишување on Пон 16 Фед 2009, 8:57 pm by Бе Перо
Мене ме интересира зошто медумите воопшто не објавуваат за успесите на радиоаматерите?
Што повеќе треба да се направи од прво место во светот, за да им текне на нашиве тоа да го објават?
 

Радио клуб „Никола Тесла“ од Штип

Вратете се на почетокот 

Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Порталот е НАШ :: ПОРТАЛ-
Отиди до: