ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!

HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 

Досие: СКОПЈЕ

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Пон 30 Мар 2009, 7:47 pm

Venco напиша:
Бе Перо напиша:
eftimoskatb напиша:

Таа дилема е погрешна и лично сум уверена дека оние што протестираат ПРОТИВ, не го прават тоа против црквата како објект, туку поради тоа што плоштадот би личел на циркус. И навистина ќе личи!
Точно, и јас сум ПРОТИВ градењето на БИЛО КАКОВ објект таму, а не сум против изградба на црква. Едноставно нема да личи.
Посебно ми се згадија тепачите кои испаднаа големи „верници“ и со клоци ги истераа „неверниците“. Срамота.

Не ги правдам и двете страни, ама ова многу повеќе ми личи на Политичка пресметка отколку на искрени поборници за Скопје , односно за црква Evil or Very Mad
Цело време во кампањите само апелираат да немало поделби меѓу народот, а во само 2 дена се случи тепачка меѓу Македонци и Албанци во Струга, и инцидент помеѓу 2 групи „за“ и „против“ изградба на црква.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Пон 30 Мар 2009, 8:07 pm

А оној ректор-ѓубре денес и мрсулкото Малчевски - посебно ме изнервираа!!! Не било тоа нивна работа што студентите протестирале!? А чија е, да не е на баба ми случајно!?
Никој за ништо не е одговорен, немало што да се мешаат тие во тоа.... Гадови, да не ги оладат фотелјите случајно :x

Да беше тој ССУКМ нешто нормално, студентите немаше да се самоорганизираат, туку тоа ќе го направеше Сојузот. Само има Малчевски поважна работа - да учествува на Пирамида, на пример!

И оние „јаки верници“ што се тепале, ако се верници како нивниот идеолог Јанко „јади бурек“ - ич не ме чуди што „ја вртат и другата тупаница“. Страшни верници се тоа, нема што.
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Вто 26 Мај 2009, 10:04 pm

ЗАКОН!!!!!!! Браво за идејата!

Не знам дали успеавте нешто да дознаете за скулптурата „Празнење“, ама многу добра идеја!

Повеќе:
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=109095
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија

Број на мислења : 217

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Вто 26 Мај 2009, 10:27 pm

Цитат :

Не знам дали успеавте нешто да дознаете за скулптурата „Празнење“, ама многу добра идеја!
тра-ла-ла тра-ла-ла

Како само му текнало на “уметников“. Браво.
Одлична порака пратаена до министерството за култура, дека нешто не им е ОК околу изборот на скулптурите и нивно поставување на несоодветни места.
Јас ова би го нарекол ГРАФИТ скулптура.
Тоо
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Вто 26 Мај 2009, 10:31 pm

VoniVaraS напиша:
Цитат :

тра-ла-ла тра-ла-ла

Како само му текнало на “уметников“. Браво.
Одлична порака пратаена до министерството за култура, дека нешто не им е ОК околу изборот на скулптурите и нивно поставување на несоодветни места.
Јас ова би го нарекол ГРАФИТ скулптура.
Тоо

Мене богами ми требаше малку време да сфатам дека ова НЕ Е проект на Министерството за култура :hayel: Кога го видов од прва на сликата, не ми се веруваше дека можеле да смислат нешто вакво!

Во секој случај, одлична идеја. Прво со години и децении немаш ништо, за потоа одеднаш да те избомбардираат со „културава“!
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Сре 27 Мај 2009, 12:39 am

За овие скулптуриве....
Прв пат ги видов пред околу 3 недели на улицата Македонија. Не се разбирам во архитектура и просторно планирање, ама „на око“ не ми се бендисаа. Скулптурите на улицата/шеталиштето (или како се вика) ме асоцираа на фигури(пиончиња) наредени како на играта не лути се човече.

Околу нивното значење/асоцирање...
И тука не ми е ја што е поентата на толку близок простор да има бик, мачка (чинам египетска) на топка, шмизла, питач и кондураџија?

Вистина е дека во минатото не се градело ништо или многу малку, ама ова ми личи како да е правено без „усул“.

..............................................................................................................................................
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија

Број на мислења : 3016

ПишувањеПредмет: Re: Досие: СКОПЈЕ   Пет 13 Ное 2009, 4:21 pm

13 ноември - ден на ослободување на Скопје!