ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Сликарството - мојата голема љубов

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Green Power
Говорникот
Говорникот
avatar

Број на мислења : 860
Локација : Велес, епицентар на Македонија
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 09 Ное 2008, 2:46 am

Е овака Далила, има едно место на светот каде што ќе ти платат 1000 долари за еден бакнеж и само 50 центи за душата твоја......ме прашуваш кое е тоа место...ХОЛИВУД, Далила......таму одамна вредноста нема вредност, таму одамна нема емоција и дух во работата, одамна таму некој креацијата и чувствата ги закачил на закачалка пред да излезе надвор.....таму само што го дишеш воздухот си зијан.....ако преживееш само од дишење тука во овој прекрасен свет, во ова прекрасно мало место Македонија и во овој прекрасен, чист и незагаден воздух ...тогаш диши слободно, ако не....тогаш читај погоре :D ;)
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 09 Ное 2008, 2:57 pm

Morpheus напиша:
Браво за сликите !
Кај мене нешто не функционира,не можам да постирам!
АЈ ПРОБАЈ СЕГА ДА ПОСТИРАШ СЛИКИ

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Вто 11 Ное 2008, 1:33 am

Далила напиша:
Morpheus напиша:
Браво за сликите !
Кај мене нешто не функционира,не можам да постирам!
на имиџ шак,на линкот за форум проба?

Далила очигледно е дека имаш талент, сигурно си завршила и ликовна академија каде што талентот си го усовршила и се бавиш професионално со сликарство или пак цртањето ти е хоби.. јас на времето сакав да запишам ликовна академија и сигурно ќе го сторев тоа ако имав брат... ама приоритетно беше нешто сосема друго.... 😢
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Вто 11 Ное 2008, 1:42 am

Ангела напиша:
Далила напиша:
Morpheus напиша:
Браво за сликите !
Кај мене нешто не функционира,не можам да постирам!
на имиџ шак,на линкот за форум проба?

Далила очигледно е дека имаш талент, сигурно си завршила и ликовна академија каде што талентот си го усовршила и се бавиш професионално со сликарство или пак цртањето ти е хоби.. јас на времето сакав да запишам ликовна академија и сигурно ќе го сторев тоа ако имав брат... ама приоритетно беше нешто сосема друго.... 😢
Да,имам завршено ликовна академија во Скопје во класата на Родољуб Анастасов дипломирав 2001(истата година го запознав и Стонцис(Тони) Smile Врати се наназад и ќе видиш дека имам кажано за истово.А извини не те разбрав каква улога има тоа да имаше брат...не разбрав баш,објасни ми ако сакаш Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Вто 11 Ное 2008, 1:49 am

баш би сакала да бидам гостин на една твоја изложба и плус причина да ја посетам Македонија и ве запознаам сите вас ❤

а тоа.. што немам брат.. е тесно поврзано со семејниот бизнис.. и не само што немам брат туку немам ни сестра... 😢 Smile
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Вто 11 Ное 2008, 2:02 am

Ангела напиша:
баш би сакала да бидам гостин на една твоја изложба и плус причина да ја посетам Македонија и ве запознаам сите вас ❤

а тоа.. што немам брат.. е тесно поврзано со семејниот бизнис.. и не само што немам брат туку немам ни сестра... 😢 Smile
Да сега разбрав,штета ако навистина си сакала,но ако имаш можност никогаш не е доцна за сликарството,а академијата не е ни толку важна(за жал)пример за необразуван сликар(неофицијално образуван,самоук)е Ван Гог-никој не може да биде како него,важна е желбата и вежбањето,проучувањето,истражувањето,поривот од внатре,нешто што го имаш или го немаш и кој ниеден професор не може да ти го даде ;)
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Фрида Кало-мртва природа со лубеници   Сре 17 Дек 2008, 3:08 am

Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сре 04 Фед 2009, 1:03 amМалку е лоша фотографија,во "природа " е поубава,инаку е Македонски автор.


Последната промена е направена од Morpheus на Сре 04 Фед 2009, 3:18 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сре 04 Фед 2009, 1:31 am

Epten mi se sviga slikava :D
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Сре 04 Фед 2009, 1:39 am


Мене оваа !
Мојот омилен сликар Едгар Дега-сув пастел !
Вратете се на почетокот Go down
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Prekrasno!!!   Сре 04 Фед 2009, 1:47 am

Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 12:59 am

Дали ти Далила сликаш само со масло или употребуваш и други техники ?!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:39 am

По желба на мојот виртуелен пријател Зајко,ќе ја претставам со неколку репродукции сликарката Тања Балаќ која што воедно е и претседател на Друштвото на ликовните уметници на Македонија.
Родена е 1968 година и има дипломирано на Факултетот за ликовна уметност во Скопје на отсек-сликарство.зад себе има многу самостојни и групни изложби,и добитник е на неколку награди.
Од она што јас го имам видено се занимава со апстракна уметност(или безпредметна,без видлив објект кој се претставува во сликата,асоцијативна игра на формите,боите и линиите).Техниката што најчесто ја користи е пастел.Еве некои нејзини дела:
На наш начин-пастел
Мореуз-пастел
Печат-пастел
Радост на живеењето-пастел
Тајниот град-пастел
Следете ја белата линија-пастел
Средба-пастел
Еве неколку слики во техниката масло на платно,од циклусот-` игра на присуството на отсутното`

Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:43 am

Morpheus напиша:
Дали ти Далила сликаш само со масло или употребуваш и други техники ?!
Еј поздрав Морфеус,постирав нешто и сега те прочитав.Употребувам се што ќе ми дојде до рака,пастел,темпера,акварел,дрвени боички,молив,јаглен,туш...
за масло на платно треба посебен простор,повеќе пари и никој да не те џамка (како на пр.моево синче сега Smile )
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:44 am

Morpheus напиша:


Малку е лоша фотографија,во "природа " е поубава,инаку е Македонски автор.
Напиши од кого е,важи ;)
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:45 am

А како ти се допаѓа сликата погоре со коњот ?
Фотографијата е лоша но...!
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:50 am

Morpheus напиша:
А како ти се допаѓа сликата погоре со коњот ?
Фотографијата е лоша но...!
Искрено ќе ти кажам,ми се допаѓа,нежна е,коњот е добро нацртан иако е во незгодна перспектива,не претендира сликата да биде ремек дело,ама баш затоа е симпатична.
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:58 am

Далила напиша:
Morpheus напиша:
А како ти се допаѓа сликата погоре со коњот ?
Фотографијата е лоша но...!
Искрено ќе ти кажам,ми се допаѓа,нежна е,коњот е добро нацртан иако е во незгодна перспектива,не претендира сликата да биде ремек дело,ама баш затоа е симпатична.
Ти благодарам на исцрпниот одговор !
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 2:08 am

Далила напиша:
Morpheus напиша:


Малку е лоша фотографија,во "природа " е поубава,инаку е Македонски автор.
Напиши од кого е,важи ;)
Авторот е аматер и е од Куманово,има учествувано на изложба на аматери.Се вика Иван Спасовски.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Нед 08 Фед 2009, 1:56 pm

Цитат :
Се вика Иван Спасовски.
Го знам човекот, сум видел 2-3 дела, авторот ветува juump

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Вто 10 Фед 2009, 12:48 am

Далила напиша:
По желба на мојот виртуелен пријател Зајко,ќе ја претставам со неколку репродукции сликарката Тања Балаќ која што воедно е и претседател на Друштвото на ликовните уметници на Македонија.
Родена е 1968 година и има дипломирано на Факултетот за ликовна уметност во Скопје на отсек-сликарство.зад себе има многу самостојни и групни изложби,и добитник е на неколку награди.
Од она што јас го имам видено се занимава со апстракна уметност(или безпредметна,без видлив објект кој се претставува во сликата,асоцијативна игра на формите,боите и линиите).Техниката што најчесто ја користи е пастел.Еве некои нејзини дела:
На наш начин-пастел
Мореуз-пастел
Печат-пастел
Радост на живеењето-пастел
Тајниот град-пастел
Следете ја белата линија-пастел
Средба-пастел
Еве неколку слики во техниката масло на платно,од циклусот-` игра на присуството на отсутното`

Вака да се надоврзам на муабетот на Зајко(за жал во друга тема му е ),јас и ги немам видено раните дела на оваа авторка кои поттикнале коментар од типот ОРГАНИЗИРАН ХАОС(под тоа подразбирам дека имало доста инспиративна ненасочена енергија која давала еден комплетен впечаток)и за сегашниве дела се сложувам со Зајко дека и се пресметани и организирани со многу помалку спонтаност.И според моето мислење во пастелот многу подобро се снаоќа одошто во маслената техника(но само констатирам според горенаведените дела).
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Чет 25 Јун 2009, 9:32 pm

Морфеус,чекаме нови слики од Иван Спасовски king
Вратете се на почетокот Go down
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Чет 25 Јун 2009, 9:36 pm

Еве еден цртеж-онака...

Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Чет 25 Јун 2009, 10:10 pm

Далила напиша:
Морфеус,чекаме нови слики од Иван Спасовски king

Далила напиша:
Еве еден цртеж-онака...


Мислам дека Зајко ке биде по радосен од мене или обратно !?!?!ПС. Доплнителна провокација, знам дека нема да го проголтате оваа ?!?!

Срценца Срценца

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   Пет 26 Јун 2009, 12:23 am

afro Енди Ворхол знаел дека народот ќе го проголта тоа тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Сликарството - мојата голема љубов   

Вратете се на почетокот Go down
 
Сликарството - мојата голема љубов
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: КУЛТУРА-
Отиди до: