ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Македонско име нема да загине

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 02 Мај 2009, 2:23 am

GokaGrozni напиша:


Поздрав до сите учесници на оваа кампања, со песната ТЕТОВСКА,Тони Китановски
Македонија :MK: Македонија :MK: :MK: Македонија

Да наздравиме! живели живели живели дезинфекција дезинфекција Сречно .... Сречно ....
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Честито ЈуТјубери   Саб 02 Мај 2009, 1:10 pm

Македонија Честито ЈуТјубери !!! МакедонијаЕдна кампања/битка успеа....продолжуваме понатаму !

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 02 Мај 2009, 3:29 pm

Браво за сите наши луѓе од Јутјуб, а тука ги сметам и оние кои не се Македонци, ама ја поддржуваат и ја сакаат нашата земја! Македонија :MK:

Малку ми е искрено ТАЖНО што додека другите се радуваат на достигнувања, ние се радуваме за тоа што Македонија конечно почнале да ја викаат како што си се вика, ама тоа ни е реалноста.
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Нед 03 Мај 2009, 9:13 pm

I am Macedonian !!! = Добро направен клип за промоција/презентација на Македонија пред светот.

Гледај и слушај !Македонија
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 09 Мај 2009, 10:17 pm

Во тек е нова кампања насочена против оние кои не ни го ценат името, да дадеме свој допринос потпишувајки ја петицијава.

Microsoft say Macedonia

Македонија :MK: Македонија

[YouTube-ри, ајде малку да поработиме !

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Саб 09 Мај 2009, 11:21 pm. Мислењето е променето 3 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 09 Мај 2009, 10:47 pm

Ja sum 708-mi !
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 09 Мај 2009, 11:22 pm

Ја подржувам секоја акција/петиција за именување на „интернет просторот“ под уставното име Македонија, но овој пат, во случајов со микрософт, мислам дека се чука на погрешна врата. Вистинската врата се контакт мејловите на официјалната страна на микрософт. На тие мејлови треба да се направи една акција да секој прати меил со лично претставување (име и презиме, град...) и со добро осмислен меил (како корисници на нивните производи и услуги) да се укаже на грешката која е направена од нивна страна и користењето на FYROM во сите нивни софтверски производи (windows, office и т.н.). Микрософт како една од најголемите и најмоќните финански компании мислам дека ги зема во предвид сите забелешки од нивните корисници, бидејќи е во нивен ЕКОНОМСКИ интерес. Тоа е моето мислење Smile
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 09 Мај 2009, 11:41 pm

SiNaPsA` напиша:
Вистинската врата се контакт мејловите на официјалната страна на микрософт. На тие мејлови треба да се направи една акција да секој прати меил со лично претставување (име и презиме, град...) и со добро осмислен меил (како корисници на нивните производи и услуги) да се укаже на грешката која е направена од нивна страна и користењето на FYROM во сите нивни софтверски производи (windows, office и т.н.).
Во потполност се согласувам, меѓутоа треба и малку лево-десно да се дигне прашина, нешто како увертира нАли

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Вто 02 Јун 2009, 11:41 pm

Промотивен клип на Македонците од Виножито за следните европарламентарни избори.
Клкини тука
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Lidija
Уметничка душа
Уметничка душа
avatar

Број на мислења : 609
Локација : Скопје, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Сре 03 Јун 2009, 12:42 am

SiNaPsA` напиша:
Промотивен клип на Македонците од Виножито за следните европарламентарни избори.
Клкини тука
Браво за нашите Македонци кои живеат во Грција.
Голема борба е тоа!Јас само се надевам ке дојде миг кога слободно и со гордост ке кажат
Јас сум Македонец!Само живеам во Грција!
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 06 Јун 2009, 12:52 pm

„Непокорот на Македонците“ деновиве пак доаѓа до израз.

Додека „Виножито“ и Фридман се расправаат со насилниците што ја прекинуваат промоцијата на македонско-грчкиот речник, нашиве сограѓани ќе умрат од желба да се напијат кафе во Солун и да ги трошат парите на грчкиот туризам. Да ти пукне жолчката!!! Кога ги гледам турканиците на граница, искрено си велам - Вакви какви што сме, може и не треба да не’ има uuuaaa uuuaaa :jok bre:
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 06 Јун 2009, 1:49 pm

eftimoskatb напиша:
„Непокорот на Македонците“ деновиве пак доаѓа до израз.

Додека „Виножито“ и Фридман се расправаат со насилниците што ја прекинуваат промоцијата на македонско-грчкиот речник, нашиве сограѓани ќе умрат од желба да се напијат кафе во Солун и да ги трошат парите на грчкиот туризам. Да ти пукне жолчката!!! Кога ги гледам турканиците на граница, искрено си велам - Вакви какви што сме, може и не треба да не’ има uuuaaa uuuaaa :jok bre:
Јас најмногу се изнервирав и изреволтирав со тоа што ги немаше реакции од „експертите“ , стручњаците, новинарите, политичарите, полтроните и останатите борци за човекови права од Македонија Evil or Very Mad
Не сум член на ниедна политичка партија, ама доколку Виножито формираат ограноци во Македонија со задоволство и ентузијазам би се зачленил.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 06 Јун 2009, 2:48 pm

SiNaPsA` напиша:
eftimoskatb напиша:
„Непокорот на Македонците“ деновиве пак доаѓа до израз.

Додека „Виножито“ и Фридман се расправаат со насилниците што ја прекинуваат промоцијата на македонско-грчкиот речник, нашиве сограѓани ќе умрат од желба да се напијат кафе во Солун и да ги трошат парите на грчкиот туризам. Да ти пукне жолчката!!! Кога ги гледам турканиците на граница, искрено си велам - Вакви какви што сме, може и не треба да не’ има uuuaaa uuuaaa :jok bre:
Јас најмногу се изнервирав и изреволтирав со тоа што ги немаше реакции од „експертите“ , стручњаците, новинарите, политичарите, полтроните и останатите борци за човекови права од Македонија Evil or Very Mad
Не сум член на ниедна политичка партија, ама доколку Виножито формираат ограноци во Македонија со задоволство и ентузијазам би се зачленил.

Немаше од нив, немаше од Атина (разбирливо), а НАЈПЕДЕРСКИ - се разбира - е оној идиотски Брисел, кој, ако кај би се случило такво нешто, веднаш ќе тргне да не’ осудува!!! А за настанов во Грција - ниту збор! Морееее........ Си мислам многу работи во главава, ама не се за на форум Twisted Evil Twisted Evil
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 06 Јун 2009, 3:07 pm

И јас се изнервирав од провоцирањата на долните гнаси и за молкот од овие евро-атлантски и други океански структури.

Морам да кажам дека ме импресионира упорноста на Павле Васкопулос! Секој ден да се расправаш со такви неразбрани луѓе...
И ова ми текна - нели има сега некакви избори во долнана земја.... рекламниот спот на Виножито, за кој тие уредно си платиле, бил емитуван во 6 часот изутрина и тоа само еднаш.
Затоа нека не ми продаваат му*а за бубрези и културниве европејци и лулкава на демократијата...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 06 Јун 2009, 3:41 pm

eftimoskatb напиша:
Вакви какви што сме, може и не треба да не’ има uuuaaa uuuaaa :jok bre:

Синоќа случајно налетав пред крајот на М. шоу, гости беа Влатко Ѓорчев и оној “експертот“ Грчев ??!! За самонаречениот експерт Плаошник и се друго што било откриено изминатите неколку години, на археолошки план нели, се било ИЗМАМА односно ФАЛСИФИКАТ. Реалност биле само нивните куќетини на Водно. И после да не бидело, епа нема да не бива од вакви “експерти“ (читај ајдуци, кодоши и предавници) Evil or Very Mad
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Нед 21 Јун 2009, 9:29 pm

Македонци во Бугарија има и не се малку ! - Рече претседателот на Хелсиншкиот комитет во Бугарија - Канев...

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Проект за неменување на името   Сре 24 Јун 2009, 10:42 pm
Македонија Македонија Македонија

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Пет 26 Јун 2009, 3:17 am

Нова страница во нет просторот посветена за македонската нација КЛИКНИ
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Саб 27 Јун 2009, 8:01 pm

Нова ПЕТИЦИЈА во нет просторот посветена за Microsoft say Macedonia!


Потпиши ТУКА !

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Сре 29 Jул 2009, 10:48 amA Name is a Name is a film conceived and developed by Icelander Sigurjon Einarsson. Though he now lives in Norway working with rock and roll artists, Sigurjon is a filmmaker by profession.

A cross between a documentary and a feature film, A Name is a Name is instead, a classic road film', made largely on the proverbial and literal road over a period of seven months in the Republic of Macedonia.

At its heart, the film is about a people who call themselves Macedonians and what it means to them to be known as such.ВИДИ

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Пон 16 Ное 2009, 10:49 am

Сител напиша:

1- Грција не прифаќа ништо друго освен име со географска одредница, која мора да стои пред зборот Македонија. Не прифаќа таа одредница да биде пред терминот Република, ниту евентуално на крајот во загради. Грција претпочита таа одредница да биде Северна, иако би можела да биде и Горна или да се размисли за Нова.

2- Обемот на употреба на новото официјално име да биде за севкупна употреба. Ерга омнес, би значело и меѓународна и билатерална, но и внатрешна во Република Македонија. Грција бара на сите лични документи, од пасоши, лични карти, до изводи и студентски лигитимации, но и на документите кои се дел од внатрешниот правен и трговски промет. Во комуникации меѓу министерствата и институциите да се користи новото име.

3- Во знак на добра воља, Грција би можела да се согласи на употреба на сегашното уставно име само во неформални комуникации во земјата. На пример во медиумите, уметничкото изразување.

4- Придавката “Macedonian”, која за Грција е спорна и несоодветна се бара нејзино одвојување во прашањето на три сегменти. Придавка која ќе ја определи нацијата, придавка што ќе го определи идентитетот на етникумот и придавка за јазикот. Пример, Северно, горно или ново Македонци, и таква конструкција за јазикот и етникумот.

5- Грција ја проблематизира дури и употребата на меѓународните кодови МК и МКД. Согласно новото име бара бара и и измени на кодовите.

6- Грција бара за областите и и имињата на градовите во Грција, наместо македонски да се користат грчки топопними. Едесе наместо Воден, Тесалоники наместо Солун, но и нивна целосна примена во учебниците, мапите, официјалните документи.

7- Предлогот на Грција подразбира и промена на Уставот, но немале да инсистираат на тоа ако сите овие позиции и измени бидат опфатени во постојните закони.

8- Она со што Грција единствено е согласно е конечното решение Македонија да го донесе на референдум.

Овие осум точки, вчера го изненадија нашиот преговарач, кој веднаш го напуштил состанокот.
Деновиве сигурно ке ни дојдат на гости евро-бирократите, најверојатно да ни го осмислат референдумското прашање, согласно со точка 8.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Пон 16 Ное 2009, 2:04 pm

GokaGrozni напиша:

Овие осум точки, вчера го изненадија нашиот преговарач, кој веднаш го напуштил состанокот.
Деновиве сигурно ке ни дојдат на гости евро-бирократите, најверојатно да ни го осмислат референдумското прашање, согласно со точка 8.
- Да ми го бричат со зелено џамче! - Р.Ш. - „Пред дождот“

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Пон 16 Ное 2009, 8:54 pm

GokaGrozni напиша:

Деновиве сигурно ке ни дојдат на гости евро-бирократите, најверојатно да ни го осмислат референдумското прашање, согласно со точка 8.
А јас на нив (евро-бирократите и долниве соседи) да им поставам едно референдумско прашање:

Дали се дрогирате и зошто да?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Пон 16 Ное 2009, 11:43 pm

Веќе одамна е јасно дека долниве комшии сакаат да граничат со Србија.... А нас едноставно да не’ снема. Само сите ние, а најмногу Европјаните, си играме театар на апсурдот.
Вратете се на почетокот Go down
Колд
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 10
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-11-12

ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   Вто 17 Ное 2009, 4:04 pm

Името ќе биде променето. не ме изненадува ниту рамнодушноста на нашиот народ. Сакаме само слепо да влеземе во Европската Унија или НАТО.
Единственото прашање што треба да си го поставиме е: Зошто?
Доколку постои навистина силна причина за тоа сакам да ја слушнам. Објаснувањата за просперитет и за заштита не држат. Глупости за да се замачкаат очите на обичниот граѓанин. Доколку сам не се развиеш, сам не направиш фабрики (кои ги имаме но не работат), доколку сам не си ја изградиш економијата со еден збор - НИКОЈ нема да ти помогне. Ама нашиот народ очигледно не размислува така. Затоа Македонија пропаѓа и ќе пропаѓа. Горд сум што сум Македонец, но во оваа држава нема иднина.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Македонско име нема да загине   

Вратете се на почетокот Go down
 
Македонско име нема да загине
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: МАКЕДОНИЈА-
Отиди до: