ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Техничко-технолошки прашања

Go down 
АвторПорака
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 11:19 am

Ај да почнам прва, затоа и ја отворив темава:

Знае ли некој како да конвертирам mp4 фајл во .avi???

Ако знае да каже, зашто јас не знам, а имам потреба од ,конвертибилност’ :D
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 11:32 am


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 11:37 am

Доклку немате потреба на конвертирање на метри во инчи,тогаш кликнете ОВДЕ и ке конвертирате формати на досиеја ( files )

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 2:01 pm

GokaGrozni напиша:
КОНВЕРТЕР

Немат то шо барам 😢
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 2:04 pm

Тања напиша:
Немат то шо барам 😢
http://www.zamzar.com/

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 3:12 pm

Еве линк за download на Медиа конвертор
Симнеш конверторот и си бираш кој фајл во што да се сменИт. 8)
А ти во меѓувреме кафица
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 07 Дек 2008, 4:22 pm

Момци, благодарам до двајцата! Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Пон 22 Дек 2008, 9:18 pm

Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Пон 22 Дек 2008, 9:53 pm

Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
ако си преку T-HOME

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Вто 23 Дек 2008, 12:34 am

GokaGrozni напиша:
Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
ако си преку T-HOME
Не сум, преку Кејбл-факинг-тел сум :roll: Во нормални услови, би требало да имам некој код со којшто на нивната официјална страна ќе можам да си проверувам.
Арно ама...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Вто 23 Дек 2008, 12:45 am

Бе Перо напиша:
GokaGrozni напиша:
Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
ако си преку T-HOME
Не сум, преку Кејбл-факинг-тел сум :roll: Во нормални услови, би требало да имам некој код со којшто на нивната официјална страна ќе можам да си проверувам.
Арно ама...

Јавувај им се секој ден :P

А темава, може да ја префрлите и во онаа за Скарлет lol! lol!
Вратете се на почетокот Go down
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Вто 23 Дек 2008, 12:51 am

eftimoskatb напиша:


Јавувај им се секој ден :P

И да знаеш дека едно време им се јавував, само што фајде кога од другата страна слушам само: „Во моментов нашите оператори се зафатени. Ве молиме причекајте.“
:lol: :lol:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Вто 23 Дек 2008, 2:16 am

Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
Има такви програми. Јас едно време го користев online eye, ама нешто почна да зеза во последно време па го избришав. Ќе се потрудам да најдам некој друг програм деновиве па ќе пишам тука.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Вто 23 Дек 2008, 2:29 am

SiNaPsA` напиша:
Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
Има такви програми. Јас едно време го користев online eye, ама нешто почна да зеза во последно време па го избришав. Ќе се потрудам да најдам некој друг програм деновиве па ќе пишам тука.
Благодарам Сики. Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Чет 25 Дек 2008, 1:50 am

Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
Има такви програми. Јас едно време го користев online eye, ама нешто почна да зеза во последно време па го избришав. Ќе се потрудам да најдам некој друг програм деновиве па ќе пишам тука.
Благодарам Сики. Благодарам
Бе Перо, пробај да го инсталираш програмот CommTraffic 3.1 за мерење на интернет трансферот. Програмот покажува дневно, неделно и месечно колку имаш потрошено, а истовремено троши многу малку ресури (РАМ меморија+процесор).
Програмот можеш да го спуштиш ТУКА На листата на линкот е 7-ми од горе па надоле. CommTraffic 3.1

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Чет 25 Дек 2008, 2:00 am

SiNaPsA` напиша:
Бе Перо напиша:
SiNaPsA` напиша:
Бе Перо напиша:
Постои ли некој програм со којшто ќе можам да го контролирам интернет трансферот што сум го направил во месецот?
Има такви програми. Јас едно време го користев online eye, ама нешто почна да зеза во последно време па го избришав. Ќе се потрудам да најдам некој друг програм деновиве па ќе пишам тука.
Благодарам Сики. Благодарам
Бе Перо, пробај да го инсталираш програмот CommTraffic 3.1 за мерење на интернет трансферот. Програмот покажува дневно, неделно и месечно колку имаш потрошено, а истовремено троши многу малку ресури (РАМ меморија+процесор).
Програмот можеш да го спуштиш ТУКА На листата на линкот е 7-ми од горе па надоле. CommTraffic 3.1
Ти благодарам Сики најмногу на свет! cheers Алал да ти е!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Чет 25 Дек 2008, 3:01 am

Повели и друг пат Smile Smile

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Пон 25 Мај 2009, 2:36 pm

Ај некој ако знае нека пиши од каде да спуштам (даунлодирам, де) Адобе Фотошоп??? Не успевам да најдам некој асолен, сите досега што ги најдов се фалични scratch
Вратете се на почетокот Go down
VoniVaraS
Тупаџија
Тупаџија
avatar

Број на мислења : 217
Локација : Скопје
Регистриран на : 2009-05-02

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Пон 25 Мај 2009, 5:39 pm

Провери ПП.
Вратете се на почетокот Go down
eftimoskatb
Проф.Д-р Тупаџија
Проф.Д-р Тупаџија
avatar

Број на мислења : 2274
Локација : Skopje
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Саб 30 Мај 2009, 11:29 pm

VoniVaraS напиша:
Провери ПП.

И покрај твојата најдобра волја, нешто не успевав до линкот, па сепак зедов Адобе Фотошоп цд за инсталирање од школо Smile

И така, месецов успеав да го надминам лимитот од 10 гига за интернет и сега ми е ептен бавен.... Не знам ни само како го направив тоа, ама ете! scratch
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Пет 12 Јун 2009, 2:29 pm

Не знаев каде да го оставам линков па го бапнав тука...
Се работи за тоа дека Микрософт полека го губи пазарот во Европа во однос на неговите продукти. Законите на ЕУ за конкуренција им забранија на Микрософт во нивниот виндоус пакет да го содржи Интернет Експлорерот...
Исто и Мозила веќе го пројде ИЕ во однос на интернет користењето од страна на сурферите...
Извор и повеќе: ТУКА
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Пет 03 Jул 2009, 9:13 pm

Симнувајте песни од Youtube директно у компјутер во mp3 формат:
Програм е бесплатен: КЛИКНИ ЗА ДА СЛИМНЕШ

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   Нед 01 Ное 2009, 10:13 pm

Мозилава станува „крш“ или така само мене ми се чини?!? Све почесто се дешава да троши рам меморија и до 300 МБ и да го преоптоварува процесорот?
Ени експириенсе вит ју?

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Техничко-технолошки прашања   

Вратете се на почетокот Go down
 
Техничко-технолошки прашања
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ТЕХНОЛОГИЈА И НАУКА-
Отиди до: