ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Азбука во слики и зборови

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 31 Мар 2009, 10:15 pm

Кабаре (француски: cabaret) е форма на забава која вклучува комедија, песна, танц и театар, и се изведува најчесто во собиралишта како што се ресторани и ноќни клубови со сцена за изведби, при што публиката седи на маси (често јадејќи и пиејќи) гледајќи ја изведбата. Собиралиштето само по себе може да се вика "кабаре". Почетокот на 20 век вовел револуционерно нова кабаре култура. Најпознати изведувачи биле Жозефин Бејкер и трансвестисткиот изведувач Жоао Франциско дос Сантос (Мадам Сата). Тематиката им варирала од политичка сатира до лесна забава.

Терминот е француски збор за баровите и кафулињата каде бил роден овој начин на забава, како поуметнички тип од "пеечкото кафуле" (café-chantant). Зборот доаѓа од среднохоландскиот збор cabret, преку стариот севернофранцуски збор camberette, кој потекнува од доцнолатинскиот camera. Во основа значи "мала соба".

Кабареата се појавиле во Франција за време на Бел Епок (Belle Époque: 1890 - 1914) и придонеле за кратко да се ублажат социјалните бариери - во нив можеле да се сретнат како припадници на богатата класа, така и обични работници. Најпознати кабареа во Франција биле Црната Mачка (Le Chat noir) и Фоли-Бержер (Folies Bergère), кои истовремено биле ресторани, кафулиња, концертни хали, театар итн.

Le Chat noir е едно од првите уметнички кабареа. Создадено е во 1881 од Родолф Сали (Rodolphe Salis) во Монмартр (кварт во Париз познат по фреквенцијата на уметници и интелектуалци). Ова кабаре било исклучително успешно и во него можеле да се видат познати лица од тој период - Алфонс Але, Жан Ришепен, Аристид Бријан, Пол Делме и други.

"Кабаре" исто така се однесува на борделите од медитерански стил - бар со маси и жени кои се шетаат меѓу нив и ја забавуваат клиентелите. Вообичаено овие установи одржуваат некаква форма на сценска забава: често пејачки и танчерки - при што нивната непристојност варира со квалитетот на установата. Меѓутоа, под кабаре денес се подразбира пософистицирана форма на забава, а во некои случаи се третира и како посебен вид на уметност.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - К -   Вто 31 Мар 2009, 10:39 pm

К е за КЕБАП;КЕБАПИ или КЕБАПЧИЊАСпецијална смеса од мелено месо ( мала тајна на големите мајстори ) обликувана во изглед како палец и испечена на скара.

Ги има повеќе видови, посебно на Балканот :
Лековачки ( солиден )
Баш чаршиски ( пробан 1984, Exilente )
Бугарски, недопечен ( има и оригано во него Bljak! )
Турски ( солиден, исто )
Македонски
-Скопски = Дестан во рат-капна и во старата чаршија
-Куманово = Џипси ( со Џ )
-Дојран = Бабилон ( има оригано )
-Охрид = тоа меанчето кај Св.Наум ( komsikomsa )
-Тетово = Арбати-Баба-Теќе ( арнаутски со Кавадарка )
-Велес = ?????

Ги има и за посебни намени :
5-ка во лепиња, за во автобус
10-ка со кромид, доручок на секоја посета во Скопје
20-ка со литар/литар, за весело друштво на маса бр:4
1 k.g. за да се врти нешто на скара на викендичка
2 k.g. тазе, за 2-ри Август

Како што кажа Петар Арсовски ( во досие:Скопје ), плукајки во рацете ( како неопходна подготовка за месење/обликување на кебапчињата ), е кога кебапчетто почнуе да скока од роштиљот ( знак за среќно испечено кебапче ) е тогаш се трга од роштиљот.

Инаку во фаза на подготовка на овој пост, налетав на кебапчијата од Штип, доколку не се лажам овој е ( изгледа ) човекот што го фотографирав во трговкиО во Шчип ??!


ПС.Изгледа кога сум почнувал со мислењето/постирањето веќе Венцо ме претекол, ЧАРЕ ??
ППС.Примам мито ( валута=кебапи ) да го тргнам постов ??!!!

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 31 Мар 2009, 10:54 pm

Две има на К. :D

Л како Ливерпул - градот на Битлсите.


Последната промена е направена од GokaGrozni на Пет 03 Апр 2009, 9:36 pm. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - Љ -   Пет 03 Апр 2009, 9:54 pm

Победничка песна на Макфест 1990.Љ е за Љупка Димитровска


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Саб 04 Апр 2009, 12:31 am

М = Мраморец

Мраморец е село во општина Дебарца, Р. Македонија и се наоѓа на надморска височина од 1.250 метри. Според пописот од 2002 година селото брои само 8 жители.


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Саб 04 Апр 2009, 12:34 am

Нобеловата награда е награда што ја основал пронаоѓачот на динамитот, шведскиот физичар Алфред Нобел (1833 - 1896) за најголеми достигања во областа на физиката, хемијата, медицината, книжевноста, мирот и економијата [1].
Нобеловите награди им се доделуваат генерално на луѓе (или во случајот на Нобеловата награда за мир, исто така и на организации) што постигнале извонредни истражувања, измислиле револуционерни техники или направи, или оствариле извонреден учинок во општеството. Во областите во кои наградата се доделува, таа се смета за највисок дострел во светот. До март 2005, доделени се вкупно 770 Нобелови награди. Неколку добитници ја имаат одбиено наградата.
По негова желба околу 31,5 милиони шведски круни се издвоени за
основање на фондацијата „Нобел“, а таа сума денес изнесува околу 1,5
милијарди шведски круни (162 милиона евра).
Признанијата за медицина, физиологија, хемија, физика, економија и книжевност се доделуваат во Стокхолм, а во Осло се доделува наградата за мир.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Саб 04 Апр 2009, 12:43 am

Њ-Њуд(Дождовен црв на англиски)

СледеЌи geek
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - О -   Саб 04 Апр 2009, 4:10 am

О е за Облак

( превземено од Википедија )

Облак е видлива маса на кондензирани капки или замрзнати кристали во атмосферата над површината од Земјата или некое друго планетaрно тело. Гранката од метеорологијата која се занимава со проучување на облаците се нарекува нефологија.

На Земјата кондензираната материја всушност е водена пареа, која формира мали капки или кристали на мраз, најчесто со големина на дијаметарот од 0.01 mm. Групирани милијарди капки односно кристали формираат облак, кој е видлив објект во атмосферата.
Кумулонимбус


* Стратус: Безобличен низок облак на планинските врвови.
* Кумулонимбус: Многу голем низок облак при невреме.
* Кумулус: Бели облаци, како памук при убаво време.
* Алтокумулус: На средна висина, грутчести облачиња при променливо време.
* Цирокумулус: Високи мали облачиња при променливо време.
* Цирус: Висок облак, во вид на прамен при убаво време

... хмм, чудни форми прави природата.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пон 06 Апр 2009, 11:24 am

Поларис (α UMi / α Ursae Minoris / Алфа Урса Минор), позната е и како Поларна ѕвезда или Северница, или ѕвезда водилка, е најсјајната ѕвезда во соѕвездието Мала Мечка. Сместена е многу блиску до северниот небесен пол, и во моментов е поларна ѕвезда.

Поларис е околу 430 светлосни години далеку од Земјата. Класифицирана е како α UMi A, F7 светлосен џин (II) или суперџин (Ib). Двете помали пратилки се: α UMi B, F3V ѕвезда која орбитира со на растојание 2400 AU, и α UMi Ab, ѕвезда џуџе која е многу блиску со радиус на орбитата од 18,5 AU. Најновите истражувања покажуваат дека Поларис може да е дел од отворена група ѕвезди од типот A и F.


Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Р = Радио   Вто 07 Апр 2009, 11:09 pm

Р = Радио

Радиото е безжична трансмисија на сигнали по пат на модулација на електромагнетни бранови, со фрекфенција под видливата светлина.

Електромагнетната радијација патува по пат на осцилација на електромагнетните полиња, преку воздухот, во вакум и во вселената. Нејзе не и е потребен медиум за транспорт. Информацијата која се носи е накалемена на амплитудата на фрекфенцијата. Кога радио брановите ќе поминат низ електро проводник, осцилациските полиња индуцираат наизменична струја во проводникот. Ова може да биде детектирано и пренесено во звук.


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - С -   Вто 07 Апр 2009, 11:45 pm

С е за Смук и Саласо, другарите на капетан Мики..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Т = Тодор Скаловски   Пон 13 Апр 2009, 5:13 pm

Т = Тодор СкаловскиТодор Скаловски (21 јануари 1909, Тетово, Македонија - 1 јули 2004, Скопје, Република Македонија) е истакнат македонски композитор, хорски и симфониски диригент. Автор е на голем број вокални, вокалноинструментални и сценски композиции, а покрај творештвото и диригирањето се занимавал со педагошка работа и организација на музичкиот живот во современа Македонија

Музичко образование завршил во Белград, а диригентството го усовршувал на Конзерваториумот "Моцартеум" во Салцбург кај професор Фуртвенглер. Скаловски бил долгогодишен соработник на Ловро Матачиќ. Основач е, прв шеф-диригент и директор на Македонската филхармонија во 1944. Основач, прв шеф-диригент и директор на Македонската опера, како и прв заменик главен уредник на Македонското Радио. Како долгогодишен организатор на музичкиот живот Скаловски е основач на неколку интернационални музички фестивали во Македонија, какви што се Охридско лето и посебно биеналниот интернационален хорски фестивал во Тетово - ТЕХО. Член е на Македонската Академија на Науките и Уметностите, МАНУ од 1972 година. Добитник е на највисоката награда на некогашна С.Ф.Р. Југославија, АВНОЈ, како и највисоката награда на Република Македонија за животно дело, 11 Октомври, и др.

Тодор Скаловски е познат по креативната употребата на фолклорни мотиви, во неговите композиции. Со употребота на хармонија, тонални и модални системи, и лиризмот тој е сличен на српскиот композитор Мокрањац и македонскиот композитор Трајко Прокопиев, иако во некои дела како Македонско оро, Скаловски користи драмски елементи кои се сметаат како музички пандан на Тешкото на Блаже Конески. Тој исто така пишувал и духовна музика.

Најпознати дела

* Македонско оро
* Македонска хумореска
* Величанија Кирилу и Методију
* Гоце
* Рапсодија 2
* Шарпланинска приспивна
* Свита Балтепе
* Ораториум Земја, Камен
* Денес над Македонија (музички аранжман на мелодијата на државната химна на Република Македонија).

Извор: Википедија

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 14 Апр 2009, 4:12 pm

Ќустендил (бугарски: Кюстендил) се ноаѓа во западниот дел на земјата, на границата со Република Македонија. Ќустендил е еден од наjстарите бугарски градови.

На 7 октомври 2006 на покана од градоначалникот на Општина Ќустендил, Република Бугарија, делегација на Општина Штип предводена од градоначалникот Панде Сарев присуствува на свеченоста по повод 1900 години од прогласувањето на Ќустендил за центар на регионот.

Во тек е постапка за потпишување на меморандум за соработка меѓу двете општини. На чинот на потпишувањето на меморандумот за соработка му претходи проведура околу негова подготовка и давање на согласнот од страна на членовите на советот на општина Штип и советот на општина Ќустендил.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: -У-   Вто 14 Апр 2009, 5:33 pm

У е за Урдин Киро и неговиот планетариум, всушнос У е за целата фамилија Урдин.


ПС.Постов/Мислењето го посветувам на Далила ( Благодарам )

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Чет 16 Апр 2009, 12:50 pm

ФАЛАНГА, вид борбен строј, тесно збиен одред на пешадијата во облик на четвороаголник, вооружен со долги копја, обично осум редици. Кај македонската фаланга со шеснаесет редици, јадро на македонската пешадија.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Х = Ханибал Лектор   Чет 16 Апр 2009, 3:52 pm

Х = Ханибал Лектор

Ханибал Лектор (англиски: Hannibal Lecter) е измислен лик од серија на романи од авторот Томас Харис. Лектор за прв пат се појавува во трилер романот Црвен змеј како брилијантен психијатар и канибалистички сериски убиец. Овој роман и неговото продолжение, Кога јагнињата ќе стивнат, го прикажува Лектор како еден од двајцата главни антагонисти. Во третиот роман, Ханибал, Лектор станува главен лик. Неговата улога како протагонист продолжува во четвртиот роман, Ханибал: почетоците, кој го истражува неговото детство и формирање како сериски убиец.

Ликот на Ханибал се содржи и во сите пет филмски адаптации. Првиот филм, Човеколовец, е лесно базиран на Црвен змеј, а улогата на Лектор ја има Брајан Кокс. Во 2002 е направена втора адаптација на Црвен змеј под оригиналниот наслов со улогата на Ентони Хопкинс, кој претходно го глумеше во ликот на Ханибал во филмовите Кога јагнињата ќе стивнат и Ханибал. Хопкинс е добитник на Оскар за неговата улога како ликот во Кога јагнињата ќе стивнат во 1991.

Во 2001, Ханибал Лектор (портеретиран од Хопкинс) е изгласан од АФИ за најзабележителен негативец во филмската историја.


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пет 17 Апр 2009, 10:31 pm

Марко Тулиј Цицерон или Кикерон (лат. Marcus Tullius Cicero, 3 јануари, 106 п.н.е. – 7 декември, 43 п.н.е.) бил оратор и државник во Стариот Рим и генерално се смета за најголемиот говорник на сите времиња.
Цицерон се родил во Арпинум, а бил убиен во Формија додека се криел од своите политички непријатели. Тејлор напишал (како што е цитирано во „Освртти“) „Не е претерано да се каже дека најбрилијантната ера на Римскиот јавен живот беше отворена од Цицерон и затворена со неговата смрт—тој стоеше зад својот живот (потекло) и ја следеше својата судбина до гроб.“ Неговата фамилија, од родот Тулиј, биле едни од земјопоседниците и благородници во Арпинум и поседувале слава и богатство поголеми од другите фамилии во Арпинум, Марии. Во текот на живото конзервативниот Цицерон одбивал да биде споредуван со тогаш по познатитот Мариј. Името "Цицерон" произлегува од cicer, латински збор за "наут". Плутарх објаснува дека името најпрвин било наменето за еден од предците на Цицерон кој имал засек на носот, кој бил сличен на оној кај наутот. Според Плутарх,


Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - Ч -   Саб 18 Апр 2009, 2:52 pm

Ч е за Чика Чика Јово


*забавно-друштвена игра за 4 лица
*прибор за играње=4-ливчиња,1-лењир и др .. ..
*се игра на излети и школски екскурзии итн ..
*текст=чика,чика Јова, украли ми вола, сумњам,сумњам да е во .. ..
*личности=Чика Јова+Лопов+Судија+Полицаец

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Џ = Џин-тоник   Саб 18 Апр 2009, 4:38 pm

Џ = Џин-тоник

Џин-тоник (англ. gin and tonic) е коктел кој се прави од џин и тоник, обично гарниран со резанка лимета или лимон и коцки мраз. Сразмерот на џин и тоник варира од пола-пола до еден дел џин на три дела тоник.


Коктелот бил измислен во војската на Британската Источноиндиска Компанија во Индија.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Саб 18 Апр 2009, 10:39 pm

SiNaPsA` напиша:
.. .. пола-пола .. ..
тра-ла-ла Оф-Топик е, ама не сакам да се скрнави пијалокот ?!!!

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пон 20 Апр 2009, 1:28 am

GokaGrozni напиша:
SiNaPsA` напиша:
.. .. пола-пола .. ..
тра-ла-ла Оф-Топик е, ама не сакам да се скрнави пијалокот ?!!!
Договорено, нареден пат само лимунче ќе ставам Smile

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Сре 22 Апр 2009, 1:04 am

Ш како Шиш ќебап мммммм
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пон 27 Апр 2009, 4:09 pm

Airbus А380 познат и како „супер-џамбо“ е широкотрупен двоспратен четворомоторен млазен авион произведен од европскиот конзорциум Ербас. Тоа е најголемиот патнички авион во светот, којшто може да понесе до 853 патници, максимална тежина при полетувањето од 590&.000 кг и долет од 15.200 км, доволен да лета без прекин на пример од Њујорк до Хонг Конг.

Првиот лет го имал во 2004, но поради технички проблеми воведувањето во комерцијална употреба било одложено до 2007.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Б = Балтазар   Пон 27 Апр 2009, 8:55 pm

Б е за Балтазар Нојман.

Јохан Балтазар Нојман (гер. Johann Balthasar Neumann) (27 јануари, 1687 - 19 август, 1753) е германски воен инженер и архитект со свој карактеристичен стил на барокна архитектура, сплотувајќи австриски, бохемски, италијански и француски елементи во своите проекти, создавајќи едни од најимпресивните зданија на своето време, меѓу кои се Вирцбуршкиот дворец и Базиликата на четиринаесетте свети помошници („Фирценхајлинген“).


Банкнота од 50 германски марки (1991) со ликот на Балтазар Нојман.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - В -   Пон 27 Апр 2009, 9:46 pm

В е за ВИНИЛХемиски материјал од кој се прават грамофонските плочи (Polyvinyl chloride) општо попознат како ПВЦ, прибидејки оваа буква ја злоупотребувам само заради плочите ке ви пратам и хемиската структура.Првата употреба на винилот за изработка не започнува 1887 година, година кога е и измислен грамофонот, туку малку подоцна, бидејки во почетокот се корисетл друг материјал.Emile Berliner with disc record gramophone

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   

Вратете се на почетокот Go down
 
Азбука во слики и зборови
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ЗАБАВА-
Отиди до: