ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Азбука во слики и зборови

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Чет 18 Дек 2008, 10:28 pm

Опааа ја сум ја прерипнал "Ќ" ... :oops:
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ф - Фараон   Чет 18 Дек 2008, 11:05 pm


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Х   Чет 18 Дек 2008, 11:10 pmСтрип јунак кој ни го засмејуваше детството


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Чет 18 Дек 2008, 11:24 pm

ЦЕЛУЛИТ

Лоша работа обично од која жените многу повеќе се ужасуваат

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ч   Пет 19 Дек 2008, 11:56 pmCharles Spencer ChaplinThe Great Dictator

На прв поглед,гледано од денешна точка неговите филмови се наивни.Меѓутоа за светската кинематографија се од непроценето богатсво.Комплетна личност актер,режисер,сценограф,кореограф и згора на се пишувал и музика за неговите филмови.

Sir Charles Spencer Chaplin won an Oscar for the Best Music in an Original Dramatic Score for the 1952 film Limelight, which co-starred Claire Bloom. The film also features an appearance with Buster Keaton, which was the only time the two great comedians ever appeared together.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Саб 20 Дек 2008, 1:48 am

Џамија (арапски:مسجد - masjid; турски: Cami) е храм, во кој муслиманите се собираат и извршуваат општа молитва. Џамијата може да се сретне во различни форми, а најчесто е во форма на коцка покриена со една или повеќе куполи. На некој од периметарските ѕидови се наоѓа едно или повеќе минариња.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Sh   Саб 20 Дек 2008, 2:43 am

Svedska e nordiska zemja vo Skandinavija,Severna Evropa.
Glaven grad e Stokholm koj voedno e i najgolem grad vo Svedska!
Ima relativno mal broj na ziteli-9 milioni:)
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Саб 20 Дек 2008, 3:10 am

Авион е летечка направа со неподвижни ( фиксни) крила и мотор. Првиот авион, наречен Флаер, е измислен во САД од страна на браќата Орвил и Вилберт Рајт. Првиот документиран полет е направен на 17 декември 1903 година и траел 12 секунди. Тој ден се напревени вкупно 4 летови од кои најдолгиот треал 59 секунди и биле прелетани 279 метри. Веќе во 1905 година е изведен првиот контролиран лет од страна на Флеар 3.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: BALKAN   Нед 21 Дек 2008, 5:56 pm

Balkan e poluostrov i geografski region koj se naoga vo jugoistocna Evropa.Ovoj poluostrov e opkruzen od Jadransko,Jonsko,Sredozemno,Egejsko,Mramorno i Crno more.
Na Balkanskiot poluostrov se naogaat slednive drzavi:Slovenija,Hrvatska,Bosna i Hercegovina,Srbija,Crna Gora,Bugarija,Romanija,Moldavija Albanija,Grcija,turcija i od neodamna novata drzava Kosovo.
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пон 22 Дек 2008, 6:23 pm

Вардар е најголемата река во Република Македонија и воопшто во Македонија. Долга е 388 km и нејзиниот речен слив опфаќа површина од приближно 25.000 km².Вардар во Велес
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Г   Сре 24 Дек 2008, 12:29 am

Гитара

Gibson Guitars


Fender guitarTaylor GuitarsЏабе ви сето тоа ако го немате овоа


..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Сре 24 Дек 2008, 12:51 am. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Сре 24 Дек 2008, 12:34 am

Дарданели (турски: Çanakkale Boğazı; грчки: Δαρδανέλλια) е долг и тесен проток по должината на полуостровот Галиполе во денешна Турција кој го дели Балканот (Европа) од Мала Азија, а ги поврзува Егејското и Мраморното Море. Протокот е долг 61 км, широк само 1,2 - 6 км, а просечно длабок 55 м, со најголема длабочина од 82 м. Водата низ протокот тече во двата правци: кон Егејското Море како површинска струја, а кон Мраморното како длабинска струја.

Како и Босфор, Дарданели ја раздвојува Европа од Азија. Протокот е меѓународен воден пат, и заедно со Босфор, Дарданелите го поврзуваат Црното со Средоземното Море

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ѓ   Чет 25 Дек 2008, 5:17 am
Ѓеврек или геврек,вечна енигма.
Али за оваа прилика го користам правото на избор,значи Ѓеврек.

Благодарение на Година: 5 Број:1239 Вторник 8/17/2004 ви доставувам и текст за овој сегмент од нашава азбука.Инаку нај убав е оној малку позапечениот со јогурт .. мммм .. само внимателно со сусамот,оти после ке возите правосмукалка.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Чет 25 Дек 2008, 11:52 am

ЕЗЕРО
Езерата се поголеми вдлабнатини на Земјината површина исполнети со вода, која не е во непосредна врска со морските површини. За разлика од подземните басени врз кои и речиси не влијаат климатските фактори и кои немаат флора и фауна, езерата се облици на пејзаж кои зависат од областа во која се наоѓаат и често имаат многу богата флора и фауна. Се создаваат во природни котлини и обично добиваат вода од дождовите и од реките, а дел од оваа вода се испушта во друга река или со понирање. Но, постојат и езера од кои не истекува водата, а можат да имаат реки кои им носат вода. Вакви езера се чести во пустинските области. Во други случаи, езерото исполнува затворена вдлабнатина и собира вода само од дождовите, како што е случај со езерата што ги исполниле поранешните вулкански котлини или шуплини, ископани од некој глечер.Охридско езеро
Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ж = Жонглери   Нед 28 Дек 2008, 6:42 pm

Ж = ЖОНГЛЕРИ

Ги има на улица и во циркус. Некои од нив жонглираат со топки, некои со огини. Вистинска атракција се за гледање. jocolor jocolor


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Нед 28 Дек 2008, 8:28 pm

Зебра
Зебрата е член на фамилијата на коњи кој се одликува со живописна телесна покривка со бели и црни линии. Зебрите се наоѓаат само во Африка, но нивните забележливи линии ги прават едни од најпознатите цицачи во светот. Постојат неколку видови на зебри, од кои секоја се одликува со различен начин на обојување: Гревиева зебра, планинска зебра и рамнинска зебра (позната и како Бурхелиева зебра).

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ѕ   Пон 29 Дек 2008, 12:14 am

Ѕид

-Ѕидот на плачот
-Големиот Кинески ѕид
-Берлинскиот ѕид
-Pink Floyd "The Wall"

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Пон 29 Дек 2008, 1:35 am. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: И = Индија   Пон 29 Дек 2008, 12:32 am

И = ИНДИЈА


http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BD%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0

Втората земја со најголем број на жители после Кина, само една МИЉАРДА жители. Најпозната е по големиот број на различни вери: будизам, хиндуизам, муслимани, христијани и т.н.

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пон 29 Дек 2008, 11:37 pm

Јагленот е силно согорлива црна или црно-кафеава седиментна карпа. Се состои главно од јаглерод, јаглеводороди како и од други елементи, вклучувајќи сулфур. Заедно со битумијата ја сочинуваат групата карпи позната као каустобиолити. Настанале во текот на геолошката историја од остатоци на вишите растенија. Според степенот на карбонификација, може да биде: хумусен, лигнит, мрк, камен јаглен и антрацит. Јагленот е фосилно гориво кое се добива од земјата преку јамски и површински коп.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: К   Сре 31 Дек 2008, 10:58 am

Клетка = (латински: cellula)
Клетката е основна структурна и функционална единица на сите живи организми.

ВИДИ

Типична клетка и нејзините органели:
( 1 ) јадренце
( 2 ) клеточно јадро
( 3 ) рибозом
( 4 ) везикула
( 5 ) Груб ендоплазматичен ретикулум- Е.Р.
( 6 ) голџиев систем
( 7 ) цитоскелет
( 8 ) Мазен Е.Р.
( 9 ) митохондрија
( 10 ) вакуола
( 11 ) цитоплазма
( 12 ) лизозом
( 13 ) центриоли

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Чет 01 Јан 2009, 3:34 pm

Ламанш или Англиски канал (француски - La Manche; англиски - English Channel) е дел од Атлантскиот Океан кој го одвојува островот Велика Британија од северна Франција и го спојува Атланстскиот океан со Северното Море. Долг е околу 563 km, а широк околу 240 km. Доверски мореуз е најјужниот дел на каналот, кој е широк само 34 km (од Довер до Кап Гри Нез) и се наоѓа на најисточниот дел на преминот. За време на Римската Империја, преминот се нарекувал -{Oceanus Britannicus}- а до 1549 година Британско море

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Љубомир Фрчкоски   Нед 04 Јан 2009, 9:45 pm

Роден е на 02.12.1957 во Скопје, Република Македонија. Љубомир Д. Фрчковски е професор на Правниот факултет во Скопје. Од 1991 до 1996 година бил министер за внатрешни работи, а потоа до мај 1997 година и министер за надворешни работи.
Завршил на Правниот Факултет во Скопје во 1981. Магистрирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во 1986. Докторирал на Универзитетот „Едвард Кардељ“ во Љубљана на факултетот за социологија, новинарство и политички науки во 1989 и се здобил со звањето доктор на политички науки. Предава меѓународно право и меѓународни односи.


тра-ла-ла
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Нед 04 Јан 2009, 10:49 pm

Млекото најчесто значи хранлива течност произведена од женките цицачи. Тоа ја обезбедува основната исхрана на новороденчињата пред нивниот организам да може да дигестира различни видови храна. Млекото се преработува во млечни производи како што се павлака, путер, јогурт, сирење, лактоза, суво млеко и други продукти.

Истиот термин може да се користи и за:
- белиот сок и обработеното месо на кокосот, најчесто во течна форма, кои се користат во тајландската, индиската и полинезиската кујна.
- неживотинска замена на млекото, како што се млекото од соја, ориз и бадем.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Н = Нил   Пон 05 Јан 2009, 1:55 am

Н = Нил

Нил е најдолгата, а воедно и најполноводната река во Африка. Се образува од Синиот и Белиот Нил. Синиот Нил извира од езерото Тана во Етиопија, додека Белиот Нил од езерата во Уганда и ДР Конго. По својата делта, Нил се влева во Средоземното Море.


..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: О - Оскар   Пон 05 Јан 2009, 12:06 pm

Оскар е популарно име за годишната филмска награда, која ја доделува Американската Академија на Филмски Уметности и Наука (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), наречена и Награда на академијата (Academy Award). Наградата Оскар вклучува повеќе области од филмската индустрија кои ги наградува со златна статуетка која исто така е наречена Оскар. Со наградата Оскар се оценуца одличноста, извонредноста и убавината на повеќето полиња од филмската индустрија. Со Оскар се здобиваат глумци, режисери, сценаристи како и самите филмови.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   

Вратете се на почетокот Go down
 
Азбука во слики и зборови
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ЗАБАВА-
Отиди до: