ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Азбука во слики и зборови

Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5
АвторПорака
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 28 Апр 2009, 1:11 am

Гајда, двогласен македонски народен дувачки инструмент кој се состои од:

* гајдарка, која се прави од дреново дрво. Гајдарката има седум дупки на лицето и една дупка за палецот на опачината; на крајот на цевката се прикачува славец,
* брчало, бучало или рог кое е направено од три дела кои се спојуваат; истото произведува континуиран тон (вториот глас),
* дувало поврзано со мевот,
* мев, направен од штавена овча или козја кожа.

Пред свирење гајдата се штима. Ова се изведува со свирење на петтиот тон на гајдарката (додека погорните дупки се затворени) и со прилагодување на должината на брчалото, така што истото свири две октави пониско.

Гајдата се држи под рака (мевот се дополнува со воздух од време-на време). Гајдарката се држи со двете раце, така што прстите од левата рака работат со долните 4 дупки, додека горните три и палечната дупка се работат со прстите од десната.

Брчалото се префрла преку рамо, преку десната рака или може да виси.

Гајдата може да свири 9 дијатонички и 2-3 хроматички тонови. Најкористените клучеви се B и A, но и подолните клучеви исто така можат да се употребуваат. Репертоарот за гајдата се состои од народни ора и песни, кои се изведуваат за време на празници. Гајдата се изведува соло и како дел од ансамбл во изведба на ора и инструментални импровизации.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - Д -   Вто 28 Апр 2009, 4:51 am

Д е за ДВОПЕК

Запечено лебче, препорачливо да се грицка кога се има проблеми со органи за варење.


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 28 Апр 2009, 8:38 pm

Ѓореме (турски: Göreme; грчки: Κόραμα) е национален парк кој се наоѓа во Невшехирската провинција кај Кападокија, Анадолија, Турција. Комплексот е вклучен во списокот на УНЕСКО во 1985 година.

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Е = Еснаф   Нед 03 Мај 2009, 9:05 pm

Е = Еснаф

За да ги заштитат своите интереси во средниот век занаетчиите од иста струка се здружувале и формирале сојуз на еснафи или корпорација на еснафи. Секој еснаф си имал свој статут што стрикно го уредувал квантитетот и квалитетот на производството, дистрибуцијата на производството и сл. Непочитување на статутот се казнувало строго. Со тек на времето еснафите станале пречка за натамошниот технички прогрес.
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: - Ж -   Пет 05 Јун 2009, 10:56 amУбаво објаснето, нема што :Here I Come: проверете

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: З - Злато   Пет 12 Јун 2009, 2:16 pm

З за Злато

Златото е хемиски елемент во периодниот систем на елементите со симбол Au (латински aurum) и атомски број 79.

Златото се користи како монетарен стандард во многу земји и исто така се користи во изработката на накит и електроника.

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: -Ѕ-   Саб 17 Окт 2009, 5:39 pm


..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 20 Окт 2009, 12:37 am


П.С. Слика немиТ

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ј = Јоркширски пудинг   Пон 30 Ное 2009, 2:14 am

Yorkshire pudding
Хих, да не беше оваа тема, да останам суртук и со сосем друга слика за ПУДИНГОТ

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   

Вратете се на почетокот Go down
 
Азбука во слики и зборови
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ЗАБАВА-
Отиди до: