ФОРУМОТ Е НАШ

ФОРУМОТ Е НАШ

Овој форум е во наша сопственост,тука секој може да си каже што мисли,па дури и да објави штрајк,па затоа слободно ТУПЕТЕ и УЖИВАЈТЕ ! п.с. Форумот е строго забранет за малолетници!!!
 
HomeHome  PortalPortal  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Добро ни дојдовте драги пријатели „Тупаџијо еден... ни-за-еден“

Share | 
 

 Азбука во слики и зборови

Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Азбука во слики и зборови   Вто 25 Ное 2008, 12:02 am

Се што ве фасцинира,привлекува и е во вашиот секојдневен живот,а заслужува да се спомне.Кажете го тука.Само чекајте си на ред,да дојде буквата.Предмети,личности,појави,филмови и песни ке ни ја направат азбучната тема интересна.

А = Ali BabaИмаше таму една пештера со врата која се отвараше на пасворд,имаше и тешка коњица со 4о члена банда,за принцеза не се сеќавам како што не се сеќавам ни што валута криеја во сефот.Приказна која можеби само 1,9 % деца ја знаат во денешницата.

..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Нед 07 Дек 2008, 12:26 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Вто 25 Ное 2008, 2:10 am

Б = Boixos noisBoixos nois е навивачка група(клуб) на фудбалскиот клуб Барселона. Формирани се пред 27 години и во Шпанија важат за едни од најдобрите навивачки групи. Најпознати се по изведбата на кореографиите на 100.000 публика во фудбалскиот храм наречен „Ноу Камп“. Применуваат англиско-италијански стил на навивање. Кога нивниот клуб игра добро, знаат да го ценат, а кога фудбалерите „забушаваат“ знаат и да казнат. ⭐

..............................................................................................................................................


Последната промена е направена од SiNaPsA` на Вто 25 Ное 2008, 5:36 pm. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Исчезна сликата, па бапнав нова)
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Далила
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 783
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Витраж   Вто 25 Ное 2008, 3:22 am

[img][
Стаклени парчиња во боја споени и врамени во метални рамки низ кои мора да минува сончева или вештачка светлина-стаклена слика или витраж(провидна слика).
Вратете се на почетокот Go down
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Гром   Вто 25 Ное 2008, 5:28 amКога природата ја покажува во исто време својата СИЛА и УБАВИНА.
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Дојчин болен   Вто 25 Ное 2008, 4:44 pm

БОЛЕН
ДОЈЧИН


Јунак над јунаците од Македонските епски народни песни.

Проговори брат је Болен Дојчин;
„Остај сабја, сестро Ангелино,
Остај сабја на бела постела,
И влези ми темни конушници,
Да изваиш моја брза коња,
Три години коња незобано,
Не глеано коња, ни чешано,
Ни па арно вода напоено,
Да ја водиш Митре Поморанче,
Налбатина, моја побратима,
Да ти коит коња вересија;
Ако станам скапо ќе му платам,
Ќе му платам жолтици дукати,
Ак’ не станам алал да ми чинит.“..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Ѓурчин Наумов - Пљакот   Вто 25 Ное 2008, 5:12 pm

Роден е во с. Сланско, Крушевско, во 1851 година. Еден од најстарите дејци во Револуционерната организација и чесен борец против беговско-османското ропство. Во март 1901 година, заедно со Јордан Пиперката е вклучен во четата на војводата Н.Русински. Во неа се приклучил и В.Марков. На 30 јуни 1902 година Окружниот комитет во Битола го назначи за крушевски војвода.

За време на востанието, при ослободувањето на градот Крушево, Ѓ. Наумов како стар и искусен војвода играл значајна улога во праврењето на планот за борбата. Храбро загинал во борба со многуброен турски аскер во ноември 1904 година кај с. Слатина, Кичевско.Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Е   Сре 26 Ное 2008, 12:17 pm

ЕКЛЕР .. .. ЕКЛЕР .. .. ЕКЛЕРСоставен дел од менито на некогашните слаткарници,денес права реткост.Можеш да си го купиш во продавница на кило со можност да се заразиш од таму некоја болест која ја има само во еклерот.Наравоучение,направете си го дома.

Тесто
-(100 гр. вода, 100 гр. масло) да се зоврие
-Се додава 100 гр брашно.Убаво се меша
-Кога ќе подизлади се додаваат 4 јајца едно по едно
-Потоа со мало лажиче се ставаат на подмачан плех
-Се печат во загреана рерна 30 мин без да се отвараат

Фил
-1л. Млеко се вари крем со 100 гр брашно,измешано со 150 гр шекер и две јајца.

Ладен фил се полни во еклерите
Одозгора се става чоколадна глазура.


ПС.Форумчиската јавност штотуку ме извести дека имаме доктор за подготвување на еклери тука на Форумот Е Наш,баш би сакал да го проверам ммммм

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ж   Чет 27 Ное 2008, 4:04 am

Жан Митрев
Жан Митрев (роден на 11 јануари 1961 во Штип) е еден од најпознатите македонски кардиохирурзи.

Дипомиран Доктор во 1985 година на универзитетот "Кирил и Методиј" во Скопје
1990 е завршува специјализација а после и магистратура на Медицински универзитет во Загреб.
1994 год. Асистент на клиниката за кардиоваскуларна хирургија, медицински универзитет, Цирих, Швајцарија
2001: Потврда од eвропскиот борд на здружението за кардиоваскуларни хирурзи за признавање на стручна субспецијалистичка дејност како кардиоваскуларен хирург
2002 год. Ја отвара првата специјалната болница за кардиохирургија "Филип - Втори" во Скопје

Карактерно себичен мегаломан кој и должи огромна сума на Воената болница за користење на струја , тендери за апарати и 3 одделенија. Вработените ги прима за 2-3 години а потоа префрлајќи им ја за се кривицата им дава отказни решенија.

Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: З   Саб 29 Ное 2008, 4:04 pm

Зумбул
Hyacinthus orientalis


Најподаруваното цвеќе за 8-ми Март во `80-те,инаку весник на пролетта.

Даунлоад

Види

Kultur Shock Zumbul lyrics

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Бе Перо
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 3016
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ѕ како Ѕинго   Нед 30 Ное 2008, 3:08 am

Ѕинго


„Ќе изградам фабрика за сокове на база на сировини...овде, во Кратово и кратовско...во Македонија“
„Вие гледате дека економијата во Македонија паѓа... пада!“
„Гледам вчера на телевизија еден прч, па си велам да не е овој прчот Цацко?“
„На 1-ви јуни поново да се собереме на овој плоштад и да им ја запееме - која песна? - Зајди, зајди јасно сонце!“
„Јас сам длабоко убеден дека Македонија конечно ќе крене по правиот пат, по патот кон излазот од оваа бездна!“

и така натаму...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.macedonianphalanx.blogspot.com
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: И   Пон 01 Дек 2008, 2:21 am

И = ИНТЕРНЕТПред спиење, после будење, на работа, дома, во парк, на мобилен, на сметачка машина, во Танзанија, преку големата бара, во Виница, чат, ФОРУМ, игри, читање...еден збор = ИНТЕРНЕТ

http://mk.wikipedia.org/wiki/Интернет

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Пон 01 Дек 2008, 3:22 am

JACK-Mr.Jack
Toa e naseto sobirno mesto! :D
Вратете се на почетокот Go down
Morpheus
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 336
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-09-09

ПишувањеПредмет: К   Пон 01 Дек 2008, 10:56 pm

КОМПИР
Најдобри се паланачки!
П.С.Слика не е потребна! :D
Вратете се на почетокот Go down
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Л   Вто 02 Дек 2008, 8:04 pm
Овие коцки-играчки јас би ги прогласил за сувенир на XX век,ден денес се оддржуваат натпревари за нај-изработени фигури.
Квалитетно поминато време со вашите најмили,сум се играл со нешто слично и верувајте чувството е прекрасно⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐ ⭐

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Pancho Villa
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 996
Локација : Куманово у центар
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Љ -за Љубисав звани Ѕинго   Вто 09 Дек 2008, 3:42 am
Љубисав Иванов - Ѕинго (роден 1936 во с. Трновац, Кратово) е претседател на Социјалистичката партија на Македонија и пратеник е во Собранието на Република Македонија.

За претседател на СПМ е избран на Вториот конгрес на СПМ кој се одржа во јули 1995 година и е реизбран на Третиот, Четвртиот и Петтиот конгрес на СПМ.

Завршил Рударско-геолошки факултет. Генерален директор на Рударско-геолошкиот комбинат „Силекс“ Кратово, 40 години. Живее во Кратово.

Љубисав Иванов -Ѕинго беше првиот претседател на Фудбалската Федерација на Македонија по осамостојувањето на Република Македонија.

Вратете се на почетокот Go down
http://slobodnotupenje.macedonianforum.net
СтончиС
Револуционер
Револуционер


Број на мислења : 824
Локација : Скопје
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: M - Македонија   Вто 09 Дек 2008, 3:59 am

Република Македонија е држава со парламентарна демократија. Се наоѓа во Југоисточна Европа, во центарот на Балканскиот Полуостров. Главен град е Скопје. Република Македонија е само дел од етничка Македонија, и опфаќа околу 38% од нејзината територија. Република Македонија на исток граничи со Бугарија, на север со Србија, на запад со Албанија, и на југ со Грција. Должината на границите е вкупно 766 km, и тоа со: Албанија 151 km; Бугарија 148 km; Грција 246 km; Србија 221 km.Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: НАРГИЛЕ   Вто 09 Дек 2008, 4:23 am

Н = НАРГИЛЕ

Потекнува од Индија, а е широко распространето во арапскиот свет. Се користи за пушење на тутун, разни тревки и ситни плодови. super smoker
..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Билјана
Горда Македонка
Горда Македонка
avatar

Број на мислења : 1795
Локација : Велес
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Њ   Саб 13 Дек 2008, 7:37 pm

Њутн, Исак Њутн 8)
Сер Исан Њутн е роден на 4ти Јанури(ставете го во календарот) 1643година. Англиски математичар,физичар,астроном, теолог а и алхемичар.Легендата вели дека ја открил Земјината Гравитација кога седејќи под една јаболкница, јаболко му паѓа врз главатаВратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/girl4macedonia
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: O   Вто 16 Дек 2008, 7:31 pm

Оливер Белопета избран за член на бордот на EFWMF European Forum of Worldwide Music Festivals..............................................................................................................................................
„Име си е име“


Последната промена е направена од GokaGrozni на Пет 19 Дек 2008, 11:35 pm. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Ангела
Одличен тупаџија
Одличен тупаџија
avatar

Број на мислења : 849
Регистриран на : 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Сре 17 Дек 2008, 2:17 am

ПУКАНКИ.... нема ништо подобро однив.. грицкаш додека гледаш некој добар филм :D
Вратете се на почетокот Go down
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Сре 17 Дек 2008, 11:50 pm

РАКОМЕТ

Спортска екипна дисциплина. Натпревар на две екипи од по 7 играчи и целта е кој повеке да постигне голови Smile

Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
Scarlett O'Hara
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2852
Регистриран на : 2008-09-07

ПишувањеПредмет: Sneg   Чет 18 Дек 2008, 2:17 am

Eve veke podolgo vreme go ocekuvame da padne ama ubavo da zavrne!
Вратете се на почетокот Go down
SiNaPsA`
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2321
Локација : Тетово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Тобоган   Чет 18 Дек 2008, 3:44 am

T = ТОБОГАН

За покачување на адреналин е прва лига.Само на спустот од 90 степени се немам спуштено, оти ми беше СТРА (шујбе) bounce

..............................................................................................................................................
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/user/TheSiNaPsA
Venco
Тупаџија со тапија
avatar

Број на мислења : 2907
Локација : Штип, Македонија
Регистриран на : 2008-09-01

ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   Чет 18 Дек 2008, 7:35 pm

Ушуаја ... Област на крајниот југ на Јужна Америка, провинција на Аргентина која ги опфаќа островот Огнена земја и островчиња кои припраѓаат на Атнтарктиокот.Вратете се на почетокот Go down
http://www.qsl.net/z31ja
GokaGrozni
Одржувач на ред
Одржувач на ред
avatar

Број на мислења : 2571
Локација : Куманово
Регистриран на : 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Ќ ( заборавеното )   Чет 18 Дек 2008, 10:18 pm

ЌУМБЕТ

Мангал


Печка на дрва


КаминНе заменлив детал од едно балканско семејство,се грееме,дури и печеме пипер на ќуметот

..............................................................................................................................................
„Име си е име“
Вратете се на почетокот Go down
https://www.youtube.com/GokaGrozni
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Азбука во слики и зборови   

Вратете се на почетокот Go down
 
Азбука во слики и зборови
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
ФОРУМОТ Е НАШ :: ТУПАЛКА :: Форумот е НАШ :: ЗАБАВА-
Отиди до: